Menopoz Menapoza giriyorum, çok korkuyorum...

Menopoz nedir ? Belirtileri ve menopoz süreci hakkında paylaşımlar
Evet ,adetin ikinci ya da üçüncü günü yapilan kan testinde belirleniyor.Eger kisi uzun süredir adet olmuyorsa herhangi bir günde de yapilabiliyor.Menopoz tanisi icin sordunuz degil mi?
Evet menapoz tanısı içindi. Menopozda olmayanlarda bu değer adetliyken kaç?

Sevgili konu sahibi umarım Menapozun manevi etkilerini en az hasarla atlatırsınız. :KK36:

Annem menapoza girdiğinde Doktorun kendisine tek tavsiyesi akşamları 3-4 yemek kaşığı kadar dondurma yemesiydi.

15 Sene oldu ben halen annemin kemik ağrısından yada kramplardan şikayetçi olduğunu duymadım.

Doktor hiç bir süt ve süt ürününde dondurmadaki kalsiyumun olmadığını söylemişti.

Sevgili konu sahibi umarım Menapozun manevi etkilerini en az hasarla atlatırsınız. :KK36:

Annem menapoza girdiğinde Doktorun kendisine tek tavsiyesi akşamları 3-4 yemek kaşığı kadar dondurma yemesiydi.

15 Sene oldu ben halen annemin kemik ağrısından yada kramplardan şikayetçi olduğunu duymadım.

Doktor hiç bir süt ve süt ürününde dondurmadaki kalsiyumun olmadığını söylemişti.
Kac yasinda girmisti anneniz? Ben de premenopozum tam girmedim.Ne kadar uzuyorsa o kadar sorunlar cikiyor ..

Menepozla ilgili deneyimim yok ama yazmak istedim😊 Fsh 25 le menepoza girilir mi ki? Fsh yüzlerde olup hamile kalan var ben hiç güvenmiyorum bu hormona. Maşallah bu arada 52 yaşında hala girmemissiniz ins bende o günleri görürüm. Kemik erimesi için her gün süt içmek iyi sanırım. Kayınvalideme doktor her gün süt iç demiş bunun için
Ben fazla özenmeyin derim 50 yas üzeri regl icin.Her sey zamanında güzel ve iyi.Keske 47-48 yaş dilimlerinde dogal olarak girebilseydim.Ne kadar uzarsa o kadar sıkıntı .Beziyor artik insan regl olmaya bir yaştan sonra inanin.

Merhaba
52 yaşındayım, adetlerim düzensizleşti. Son kontrolde fsh 25 çıktı, doktor menapoza giriyorsun dedi, ilaç vs de vermedi. Ben de korkmaya başladım, kemik erimesinden, düşmekten vs çok korkuyorum. Bu dönemi yaşayanlar var mı? Gerçi akranlarımın arası bilgisayarla, tlf iyi olmayabilir. Belki yakınlarınız vardır. Kilo vermeye çalışıyorum bir yandan. Elma sirkeli su içiyordum aç karnına, kemik erimesine sebep olduğunu okuyunca vaz geçtim. Moringa çayı aldım, adetim bitince başlamayı düşünüyorum. Bu dönemde nasıl kilo verilir? Çok tembelleştim. Merdiven çıksam nefes nefeseyim ama doktor nefes darlığı var demedi. Ne yapacağımı bilemedim.
Ben menopoza girdim, tam 2 sene oluyor (3yıldır adet kamanam hiç olmadı). Sizinki premenopoz anladığım kadarıyla. Korkmak gerekmiyor ama dikkat etmek gerekiyor. Aslında bu dönemi sizin kendinize daha iyi bakmaya başlamanız için bir vesile olarak düşünün. Kemik erimesi ailede varsa sizin için de önemli bir konu. Bir kemik ölçümü yaptırın (basit bir işlem aynı rontgen çektirir gibi ama yatarak çektiriyorsunuz, MR gibi kapalı bir yere girmiyorsunuz). Kemik ölçümü size kemiklerinizi durumu hakkında bir fikir verir. En önemlisi bu dönemde spor yapmayı ihmal etmemek, özellikle kemik ve kaslarınızın sağlığı için bu önemli. Spor yapamıyorsanız günde en az 30 dakika yürüyüş yapmalısınız. Doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin, doktorunuzun gerek gördüğü check up'ları yaptırın (mamografi, efor testi, şeker, hormon testi vb doktorunuz neye gerek görüyorsa).
Bu dönemde kilo vermek gerçekten zordur çünkü metabolizma yavaşlıyor. Siz bundan sonra almamaya bakın ve sporu ihmal etmeyin. Uyku düzeni çok önemli özellikle gece 12-03 arasında meletonin salgısının en yüksek olduğu saatlerde uykunuzu iyi almanız lazım, mümkünse ışıksız bir ortamda uymayı tercih edin.
Aslında her ay adet olmanın stresinden kurtuluyorsunuz, adet öncesi gerginlik sendromu bitiyor, zihinsel olgunlukla birlikte, hayatınızın psikolojik olarak en huzurlu dönemine geçiş yapıyorsunuz. Bir de fiziksel olarak kendinize iyi bakarsanız, hayatın keyfini sürün, boşverin ona buna takmayın kafayı.

Ben menopoza girdim, tam 2 sene oluyor (3yıldır adet kamanam hiç olmadı). Sizinki premenopoz anladığım kadarıyla. Korkmak gerekmiyor ama dikkat etmek gerekiyor. Aslında bu dönemi sizin kendinize daha iyi bakmaya başlamanız için bir vesile olarak düşünün. Kemik erimesi ailede varsa sizin için de önemli bir konu. Bir kemik ölçümü yaptırın (basit bir işlem aynı rontgen çektirir gibi ama yatarak çektiriyorsunuz, MR gibi kapalı bir yere girmiyorsunuz). Kemik ölçümü size kemiklerinizi durumu hakkında bir fikir verir. En önemlisi bu dönemde spor yapmayı ihmal etmemek, özellikle kemik ve kaslarınızın sağlığı için bu önemli. Spor yapamıyorsanız günde en az 30 dakika yürüyüş yapmalısınız. Doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin, doktorunuzun gerek gördüğü check up'ları yaptırın (mamografi, efor testi, şeker, hormon testi vb doktorunuz neye gerek görüyorsa).
Bu dönemde kilo vermek gerçekten zordur çünkü metabolizma yavaşlıyor. Siz bundan sonra almamaya bakın ve sporu ihmal etmeyin. Uyku düzeni çok önemli özellikle gece 12-03 arasında meletonin salgısının en yüksek olduğu saatlerde uykunuzu iyi almanız lazım, mümkünse ışıksız bir ortamda uymayı tercih edin.
Aslında her ay adet olmanın stresinden kurtuluyorsunuz, adet öncesi gerginlik sendromu bitiyor, zihinsel olgunlukla birlikte, hayatınızın psikolojik olarak en huzurlu dönemine geçiş yapıyorsunuz. Bir de fiziksel olarak kendinize iyi bakarsanız, hayatın keyfini sürün, boşverin ona buna takmayın kafayı.
Ne güzel yazmişsiniz.Siz kac yasinda girdiniz ,nasil girdiniz bilmiyorum ama ben cok istiyorum kendi kendime tamamen artik menopozda olmayi 🤲🍀 Darisi basima olsun.

Ne güzel yazmişsiniz.Siz kac yasinda girdiniz ,nasil girdiniz bilmiyorum ama ben cok istiyorum kendi kendime tamamen artik menopozda olmayi 🤲🍀 Darisi basima olsun.
46 yaşımdayken adetlerim teklemeye başladı. 48 yaşımda ise son adetimi gördüm. Şu an 50 yaşındayım. Eskiden 20li yaşlardayken büyüklerimiz derdi "aman taşa oturma, ıslak mayo ile dolaşma, abur cubur yeme, uykunu iyi almalısın vs, vs" o zaman bunları hiç anlamazdık, hiçbirine dikkat etmezdik hiçbir zararını da görmezdik hatta "ne diyor bunlar" derdik ama artık öyle değil, şimdi ne demek istediklerini anlıyorum :) Artık iyi bakacağız kendimize. Menopozdan sonra hafif hafif yaşlanma belirtileri başlıyor. Ama bunun yanı sıra da gençlikte olduğu gibi ota. b.ka takmıyoruz artık kafayı. Valla ben memnunum menopozumdan. Hatta yaşıtlarım olan kadın arkadaşlarımı davet ettiğim bir menopoz partisi verecektim de corona girdi araya :KK70:

Ben fazla özenmeyin derim 50 yas üzeri regl icin.Her sey zamanında güzel ve iyi.Keske 47-48 yaş dilimlerinde dogal olarak girebilseydim.Ne kadar uzarsa o kadar sıkıntı .Beziyor artik insan regl olmaya bir yaştan sonra inanin.
Oda dogru annem 55 te menepoza girdi keşke adet olmasam derdi bıkmıstı artık😅

Cohos adında bir ürün kullanıyorum doğal östrojen dengesi oluşturuyor hiçbir yan etkisi de yok 100de 100 bitkisel bir ürün kadınların korkulu rüyası olmaktan çıktı menapoz
bu cohos hakkında hangi firmanın ürününü kullanmıştınız ve ne kadar süre ile. çok acil benimde ihtiyacım var. gece hiç uykum kalmadı ateş basmalarından. teşekkür ederim.

Konu sahibi olarak devam edeyim : ) 53 yaşındayım, en son geçen yıl mart ayında adet gördüm, , son zamanlarda çok sancılı olmaya başlamıştı, miyom da varmış. Doktorun verdiği duphaston ilacını düzenli kullanamadım, safra kesesi ameliyat, covid derken bu zamana geldik. Astım teşhisi kondu, fıs fısım ve aircomb ilacım var. Onları kullandığımdan beri gece rahat nefes alıyorum, tuvalet ihtiyacı dışında uykumu bozan bir şey yok. Sıcağa gelemiyorum ama gençken de öyleydi, ani ateş basmalarım daha başlamadı galiba. Şimdilik çok sıkıntım yok. Enerjim düşük, çabuk yoruluyorum, kas ağrılarım oluyor, her şeye allerjim var nerdeyse ama yaşıma veriyorum. Kilo verebilsem daha rahat olurdum. Mart ayı gelince 1 yıl dolmuş olacak, tekrar doktoruma gideceğim. Lütfen siz de yaşadıklarınızı anlatın. İlaçların yan etkisi çok oluyor bende. Doğal yollardan atlatmaya çalışalım.

bu cohos hakkında hangi firmanın ürününü kullanmıştınız ve ne kadar süre ile. çok acil benimde ihtiyacım var. gece hiç uykum kalmadı ateş basmalarından. teşekkür ederim.
ben anneme doktor tavsiyesiyle dr.over black cohosh gıda takviyesi aldım. bir kaç gün içerisinde etkilerini görmeye başladığını söyledi. ateş basması çok ciddi bir şekilde azalmış gece uykularında düzen oluşmuş. bizim onu anlamadıgımızı söyleyip dururdu alev topu oluyorum resmen anlamıyorsunuz falan derdi :KK70: bu ürünle birlikte epey rahatladıgını bizde gözlemliyoruz :) ben trendyoldan aldım ama geçen kendi sitesine de rastladım orada da satılıyor.

X