Nafaka düşürme davası bilginiz var mı?

sonundaoldu

Nirvana
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
9 Ocak 2012
14.085
26.320
Merhabalar gün geçmiyor ki bu adamla uğraşmam bitsin!

Evet 2 çocuğuma 2022 yılında 2500 lira nafaka alarak anlaşmalı boşandım. Anlaşmalı protokoldü. 2023 Ocak ayında ÜFE artışı ile 5700 oldu. Ama o eksik yatırdı. Neyse tazminatı verme süresi dolunca ben istedim o erteledi durdu. Sonra da hodri meydan dedi.

Ben de avukat aracılığıyla icraya verdim nafakayı da tam talep ettim. Birkaç tane avukat gezdim. Nafakayı düşürebilir mi diye? Hepsi de hayır protokol imzalamış anlaşmalı bu düşüremez demişti.
Gelgelelim dün öğrendim nafaka düşürme davası açmış. Üzerine 3 icra var benle birlikte. Geçinemiyorum demiş. Sadece 1 i kesiliyor. 2 çocuğuma da 5700 alıyorum. Sadece bir bebeğimin kreşi 6500. Bezi sütü 1000. 2 çocuğum yol gideri 2000. Hastane giderlerini de belgelendirdim 2000 civarı o da. Yeme içme giyim diğerinin okul giderleri hariç bunlar. Sizce düşer mi nafaka? Bir bilginiz tecrübeniz var mı? Avukatım önce imkansız demişti şimdi %80 dava bizim diyor kafam karıştı. Maaşı yeni zamla 30 bin oldu

Evet 2 çocuğuma 2022 yılında 2500 lira nafaka alarak anlaşmalı boşandım. Anlaşmalı protokoldü. 2023 Ocak ayında ÜFE artışı ile 5700 oldu. Ama o eksik yatırdı. Neyse tazminatı verme süresi dolunca ben istedim o erteledi durdu. Sonra da hodri meydan dedi.

Ben de avukat aracılığıyla icraya verdim nafakayı da tam talep ettim. Birkaç tane avukat gezdim. Nafakayı düşürebilir mi diye? Hepsi de hayır protokol imzalamış anlaşmalı bu düşüremez demişti.
Gelgelelim dün öğrendim nafaka düşürme davası açmış. Üzerine 3 icra var benle birlikte. Geçinemiyorum demiş. Sadece 1 i kesiliyor. 2 çocuğuma da 5700 alıyorum. Sadece bir bebeğimin kreşi 6500. Bezi sütü 1000. 2 çocuğum yol gideri 2000. Hastane giderlerini de belgelendirdim 2000 civarı o da. Yeme içme giyim diğerinin okul giderleri hariç bunlar. Sizce düşer mi nafaka? Bir bilginiz tecrübeniz var mı? Avukatım önce imkansız demişti şimdi %80 dava bizim diyor kafam karıştı. Maaşı yeni zamla 30 bin oldu

Sigortası var mı? Düzenli işi,maaşı, sigortası?

Zaten davanın ilk duruşması muhtemelen ekime filan verilmiştir. Tanık dinleme cart curt derken enflasyon iyice artar davası da bu sebeple reddedilir. İfa güçlüğü nedeniyle sözleşmeden dönme aile hukukunda geçerli değil. Çocuğun üstün yararı söz konusu burada. Öncelik çocuğun maddi ve manevi yararıdır. Hukuk der ki gerekirse 2. Bir iş bulacaksın yine de ödeyeceksin

Nafaka azaltımının evet yeri var hukukta ancak olağanüstü ve öngörülemeyen durumlarda bu söz konusu olabilir. Bu adam 2 çocuk sahibi olduğunu biliyor durumunda da olağanüstü bir değişiklik meydana gelmemiş. Ekonomik olarak dar boğazda olmak olağanüstü değişiklik sayılmaz. Kolu bacağı kopar asla çalışamaz bu tarz durumlar sebep olabilir

Nafaka azaltımının evet yeri var hukukta ancak olağanüstü ve öngörülemeyen durumlarda bu söz konusu olabilir. Bu adam 2 çocuk sahibi olduğunu biliyor durumunda da olağanüstü bir değişiklik meydana gelmemiş. Ekonomik olarak dar boğazda olmak olağanüstü değişiklik sayılmaz. Kolu bacağı kopar asla çalışamaz bu tarz durumlar sebep olabilir
Ya evet 300 lira ödeyebilirmiş sonradan gördüm dilekçesini kan beynime sıçradı. Bir de kazanayım da gör diyor. İnş dediğiniz gibi olur. Çünkü ben ondan aldığımla kreşi ödeyebiliyorum. Yoksa zorlanırım.

5700 neye yeter bu devirde ya
Ahlaksız herif
Valla bu devirde fakir adamdan çocuk filan yapmayacaksın, bırak fakirler ölsün ya da adam olsun karısı ile iyi geçinsin.
300 lira teklif etmiş şaka gibi ahlaksız! Evet öyleymiş geç öğrendim işte. Bebeğimin yani sadece bir çocuğumun kreşi 6500

300 lira teklif etmiş şaka gibi ahlaksız! Evet öyleymiş geç öğrendim işte. Bebeğimin yani sadece bir çocuğumun kreşi 6500
Ben o salak adamın yerinde olsam; benim polis maaşımla boşanmak ne haddime deyip adam olurum, karımı ikna eder çocuklarımla aynı evde 'baba' gibi yaşarım.
Siz çalışıyor musunuz?
Niye her şeyi anne yükleniyor ben anlamıyorum sahiden.
İki çocuğa bakıcı tutsa 20 bin yapar zaten.

Seninki hariç iki icra dosyası da olsa nafaka düşürme istemi için yetersiz canım. Avukatın yüzde seksen demiş ben yüzde doksan davası reddedilir diyorum çünkü tmk 2 ye aykırı görülüyor. Hiçbir avukat hiçbir davayla ilgili yüzde yüz demez çünkü sonuçta kararı veren bizler değiliz hep bir pay bırakırız

Ben o salak adamın yerinde olsam; benim polis maaşımla boşanmak ne haddime deyip adam olurum, karımı ikna eder çocuklarımla aynı evde 'baba' gibi yaşarım.
Siz çalışıyor musunuz?
Çalışıyorum çok şükür yoksa aç kalırdık. Zaten dilekçesinde o zengin oldu ben fakir demiş şala gibi. Aynen zaten bakıcı tutamıyorum asgari ücret sigorta derken maaşım gider. Annem yazın büyük çocuğumun yanında duruyor. Deprem falan da atlattık korkuyoruz çocuğu tek bırakamam asla. Diğeri de kreşte işte.
Ay yoko ahlaksız karakola gelen kadınlarla evli kadınlar yasak ilişki yaşıyor. Evli komşularla basılmış falan ondan bir cacık olmaz

Çalışıyorum çok şükür yoksa aç kalırdık. Zaten dilekçesinde o zengin oldu ben fakir demiş şala gibi. Aynen zaten bakıcı tutamıyorum asgari ücret sigorta derken maaşım gider. Annem yazın büyük çocuğumun yanında duruyor. Deprem falan da atlattık korkuyoruz çocuğu tek bırakamam asla. Diğeri de kreşte işte.
Ay yoko ahlaksız karakola gelen kadınlarla evli kadınlar yasak ilişki yaşıyor. Evli komşularla basılmış falan ondan bir cacık olmaz
Tek bir şey soracağım buradaki kadınlara da ders olsun.
Bu adam sonradan mi böyle oldu?
Yoksa ilk tanışma dönemlerinde sinyal verdi de siz mi alamadiniz?
Ayrıca Allah yardımcınız olsun

3000tl nafaka odemeyi kabul eden baba(serbest meslek yapıyor) bir sene sonra üfe oraninda artisla beraber nafakanin 6400tl olmasi durumunda azaltma davasi acarsa kazanir mi sizce?

Seninki hariç iki icra dosyası da olsa nafaka düşürme istemi için yetersiz canım. Avukatın yüzde seksen demiş ben yüzde doksan davası reddedilir diyorum çünkü tmk 2 ye aykırı görülüyor. Hiçbir avukat hiçbir davayla ilgili yüzde yüz demez çünkü sonuçta kararı veren bizler değiliz hep bir pay bırakırız
Sanırım avukatsınız ve haklısınız. Kesin demek doğru olmazdı. Ben ilk öğrendiğimde çok panik yaptım. 300 lira teklifini görüncede sinirim bozuldu. Bir şey daha sormak istiyorum size. Sosyal medyada lüks hayatını paylaşıyor herkese açık. Benim avukatım onu da koyacak dosyamıza. Suç değil dedi. Başka bir arkadaşımın avukatı suç demiş siz ne düşünüyorsunuz?
Benim verdiği nafakayla zenginleştiğimi kendisinin fakirleştiğini yazmış da

Tek bir şey soracağım buradaki kadınlara da ders olsun.
Bu adam sonradan mi böyle oldu?
Yoksa ilk tanışma dönemlerinde sinyal verdi de siz mi alamadiniz?
Ayrıca Allah yardımcınız olsun
Evlenmeden önce kapımda yatardı. Evlendik sen çok yoruluyorsun diye temizlik yapma derdi. Çocuğumuz oldu görev yazılınca hüngür hüngür ağlardı özlerim dayanamam derdi. Sonra maddi durumumuz çok çok iyi oldu. Çalıştığı bölüm arkadaşları muhatap oldukları kadınlar üst düzey ahlaksızdı ve yoldan çıktı. Ha içinde de varmış demek ki ben anlamamışım

Siz çalışıyor musunuz?
Aynen, anne (misal) ben bunlara bakmıyorum artık babası olarak sen bak velayeti al dese ne yapacak acaba bu adamlar 😀

X