Konuşma Problemleri Oğlum Ç,Ş gibi bazı harfleri söyleyemiyor

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
Ne olur cocuklara annecim,babacim diyerek kucucuk cocuklarin kafasini karistirmayin.siz onlara annecim dersiniz,onlar size annecim der..Evlâdım, kızım,oğlum kelimelerine ne oldu?

Teşekkürler bilgi için.
Hiç böyle düşünmemiştim. Kızım daha çok küçük dikkat ederim ben de.

Siz de haklısınız kocammm diye ölmekten çocuğunuza anca fırsat geldi demek. Ama sizin esas kötü bir anne olmanızın sebebi bu sorunu geç fark etmeniz değil, fark etmenize rağmen para gidecek diye çocuğunuzu dil terapisine götürmeyi kazıklanmak olarak görmeniz. Para, sağlık için bile kullanılmayacaksa niye var acaba ya. Cep de diktirdiniz mi peki?
Bir laptopa 13 bin lira verip çocugu için gidecegi dil terapistine vereceği parayı kazıklanmak olarak gören koca yürekli Manyolya sizden bizden daha iyi bilir.

Bulunduğun yerde yoksa bulunduğun yer istanbula bir buçuk iki saat. Her fırsatta zaten çocuğun ailenin yanına İstanbul'a gidiyor. İf gidişinde dil terapistine götürmek çok mu zor? Yazin tedavi sürecinde ananesinde kalması çok mu imkansız?
Cebimden para gidecek diye korkuyorum demiyosun da uzak diyosun. Madem uzak neden istenmedigin halde her fırsatta istanbuldasin? Demek ki o kadar da uzak değil

Bulunduğun yerde yoksa bulunduğun yer istanbula bir buçuk iki saat. Her fırsatta zaten çocuğun ailenin yanına İstanbul'a gidiyor. İf gidişinde dil terapistine götürmek çok mu zor? Yazin tedavi sürecinde ananesinde kalması çok mu imkansız?
Cebimden para gidecek diye korkuyorum demiyosun da uzak diyosun. Madem uzak neden istenmedigin halde her fırsatta istanbuldasin? Demek ki o kadar da uzak değil
Çocugu için biriktirdiği altınları da bozdurmuyor hala param yok diyor :)
Çocugun nafakasını altın yapıp çocugumun saglıgı için bozdurmayacaksam niye biriktirdim o zaman ?
Kafasının işleyişi çok ilginç.
Söz konusu kızım olsa altın mı dinlerim ya ?

Çocugu için biriktirdiği altınları da bozdurmuyor hala param yok diyor :)
Çocugun nafakasını altın yapıp çocugumun saglıgı için bozdurmayacaksam niye biriktirdim o zaman ?
Kafasının işleyişi çok ilginç.
Söz konusu kızım olsa altın mı dinlerim ya ?
Yaaa ben zaten şu kadını bir anlayamadim
İstanbula gittim oğlumla.sadece yol parası 900 lira ve artı yeme içme gezme paraları ile kredi kartı 5000 lira ve hesap kesim tarihine 11 gün var.
Konu sahibi yıllardır hep aynı şeyi söylüyorsun, "dışarıya girdim çıktım iki bin lira harcamisim, çocukla bir cumartesi çıktık bin lira gitmiş, İstanbul'a girdim çıktım beş bin lira harcamisim"
Ama "konuşma terapisine ucyuzelli lira veremem, ameliyat olmazsan ölürsün dediler olmadım param yok diye"
Bu nasıl hesap , salak salak yemeğe kıyafete veriyorsun terapiye vermiyorsun.
Yani sırf İstanbul'a gittigiin,bilete verdiğin para normal, o paraya terapi aldırmak gereksiz.
Şehre gidince gezmek tozmak tikinmak alışveriş yapmak için beş bin lira harcamak normal,çocuğunun psikolojisinin bozulmasına,dalga geçilmesine engel olmak için taksit taksit 1400 lira ödemek anormal
Beş bin lira ne ya, paran yoksa paran yokmuş gibi davran. Benim mesela param yok, fakir gibi yaşıyorum. İki günde beş bın lira harcamissiniz,ben yılbaşında ülke dışına çıktım, ulaşımım yemem içmem dahil dokuz günde o paranın yarısını harcamadim😂 yani fakir bakışıyla bakıyorum, beş bin lira üç günde nasıl harcanır diye, vallahi bulamıyorum. Beş bin liraya insanlar ev geçindiriyor, siz zaten kiti kitina yasiyorsunuz. Daha neyin kompleksi bu kadar para harcamak? Sen iki AVM fazla gezdin diye çocuğun bugün terapiye gidemiyor. Zaten annesi sensin, babası senden beter. Görmediği rezalet kalmadı bu yaşta. Psikolojik problemler yaşamaya açık bir çocuk. Nereden başlasam da psikolojisini sağlam tutsam diyene kadar su yaptigin ise bak.
Yazık gerçekten , inan sen dahil asla kimse senin çocuğun olmak istemezdi. Az kendine gel

Benim kendi terapistim -ki avrupa denkligi olan, cok donanimli bir psikoterapisttir- kendi cocuguna annem, annecim diyor :)
benim kuzenim de çocuğunu doğru yetiştirmek için pedagog desteği alıyor çocuk doğduğundan beri. O da aynı uyarıyı aldı.Çocuğa annecim babacım vs dersen kavramlar kafasında oturmaz. 6 yaşından sonra diyebilirsin farkı algılar ama 6 yaş öncesinde bana neden annecim diyor ben onun annesi değilim ki o benim annem karmaşası yaratırsınız dedi.
Terapistin de pedagojik bilgi eksikliği olabilir sonuçta yetişkin terapisti :)

Yaaa ben zaten şu kadını bir anlayamadim

Konu sahibi yıllardır hep aynı şeyi söylüyorsun, "dışarıya girdim çıktım iki bin lira harcamisim, çocukla bir cumartesi çıktık bin lira gitmiş, İstanbul'a girdim çıktım beş bin lira harcamisim"
Ama "konuşma terapisine ucyuzelli lira veremem, ameliyat olmazsan ölürsün dediler olmadım param yok diye"
Bu nasıl hesap , salak salak yemeğe kıyafete veriyorsun terapiye vermiyorsun.
Yani sırf İstanbul'a gittigiin,bilete verdiğin para normal, o paraya terapi aldırmak gereksiz.
Şehre gidince gezmek tozmak tikinmak alışveriş yapmak için beş bin lira harcamak normal,çocuğunun psikolojisinin bozulmasına,dalga geçilmesine engel olmak için taksit taksit 1400 lira ödemek anormal
Beş bin lira ne ya, paran yoksa paran yokmuş gibi davran. Benim mesela param yok, fakir gibi yaşıyorum. İki günde beş bın lira harcamissiniz,ben yılbaşında ülke dışına çıktım, ulaşımım yemem içmem dahil dokuz günde o paranın yarısını harcamadim😂 yani fakir bakışıyla bakıyorum, beş bin lira üç günde nasıl harcanır diye, vallahi bulamıyorum. Beş bin liraya insanlar ev geçindiriyor, siz zaten kiti kitina yasiyorsunuz. Daha neyin kompleksi bu kadar para harcamak? Sen iki AVM fazla gezdin diye çocuğun bugün terapiye gidemiyor. Zaten annesi sensin, babası senden beter. Görmediği rezalet kalmadı bu yaşta. Psikolojik problemler yaşamaya açık bir çocuk. Nereden başlasam da psikolojisini sağlam tutsam diyene kadar su yaptigin ise bak.
Yazık gerçekten , inan sen dahil asla kimse senin çocuğun olmak istemezdi. Az kendine gel

Forumun sözcüsü oldun teşekkür ederiz 👏🏻

Ne olur cocuklara annecim,babacim diyerek kucucuk cocuklarin kafasini karistirmayin.siz onlara annecim dersiniz,onlar size annecim der..Evlâdım, kızım,oğlum kelimelerine ne oldu?
Aklıma oğluna annecim dedi diye hayretle karşılanan psikolog geldi, kimdi hatırlamıyorum.
Neden kafası karışsın gibi bir açıklama yapmıştı.
Seviyorum öyle uzmanları.

Bu ikisini kıyaslıyor da ameliyat olmuş zaten.
Özelde olmamış, devlette olmuş.
E olmuşsun işte, evde geçer diye bekleyip ölmemişsin.
Bir de öyle bir anlatıyor ki devlette yanlış kesip biçiyorlar, şans eseri ameliyattan sağ çıktı.
Biraz daha az hizmet aldın altı üstü.
İlla para vermeyecekse oğlunu da devlete götürsün, hiç götürmemekten iyi.

Aklıma oğluna annecim dedi diye hayretle karşılanan psikolog geldi, kimdi hatırlamıyorum.
Neden kafası karışsın gibi bir açıklama yapmıştı.
Seviyorum öyle uzmanları.
Son dönemde ortaya çıkan birşey bu.neden ,nasıl ortaya çıktı hala bilmiyorum...son birkaç yıldir duyuyorum..bundan 10_15_20 yıl önce hiç yoktu. Zaten halkımız herşeyi hemen kapar

Son dönemde ortaya çıkan birşey bu.neden ,nasıl ortaya çıktı hala bilmiyorum...son birkaç yıldir duyuyorum..bundan 10_15_20 yıl önce hiç yoktu. Zaten halkımız herşeyi hemen kapar
Annecim demek mi?
Vardı ya, ben hatırlıyorum.
Kafa karışıklığı oluşturacağı da hiç aklıma yatmıyor, hadi oluştursa da ne gibi olumsuz sonucu olabilir.
O yüzden içimden geleni söylemekte problem görmüyorum.

bir yeri aradım.online seans yapmıyouz dedi.diğeri haftalık 350 lira istedi.ayda 4 seanstan bahsettiler.süre vermediler.şu anki bütçemle mümkün görünmüyotr.
Manolya eski eşinin çocuğa verdiği nafakayı bunda kullanabilirsin bence

Manolya eski eşinin çocuğa verdiği nafakayı bunda kullanabilirsin bence
onla kirasını vs ödüyormuş.çocuğun bir sürü altını vardı biriktirmişti.onlarısorunca cevap vermiyor kendisi.çocuk yerine kendine biriktiriyor sanırım.

onla kirasını vs ödüyormuş.çocuğun bir sürü altını vardı biriktirmişti.onlarısorunca cevap vermiyor kendisi.çocuk yerine kendine biriktiriyor sanırım.
Ota b.ka para harcıyor , gerekli şeylere bir kuruş veresi gelmiyor.

Boşanma aşamasında da param yok dedi durdu. 15 bin parasi vardı kenardaki o zaman bir ev esyasi kurulurdu o parayla. Gitti kötü evlerde süründü çocukla. Parayı ne yapıyor cozemedim ben cidden .

benim kuzenim de çocuğunu doğru yetiştirmek için pedagog desteği alıyor çocuk doğduğundan beri. O da aynı uyarıyı aldı.Çocuğa annecim babacım vs dersen kavramlar kafasında oturmaz. 6 yaşından sonra diyebilirsin farkı algılar ama 6 yaş öncesinde bana neden annecim diyor ben onun annesi değilim ki o benim annem karmaşası yaratırsınız dedi.
Terapistin de pedagojik bilgi eksikliği olabilir sonuçta yetişkin terapisti :)

Oglu bebek degil tabii ilkokul, ortaokul cagindaki zamanlarina sahit oldum ben. Bilgi eksikligi olamaz kendisi cocuklarla da calisiyor, hem de Amerikada oyun terapisinin kurucusundan supervizyon aliyor duzenli olarak. Ama kullanilan methodlara dayali yorumlama farki olabilir. Ya da en basidinden mukemmel olmak zorunda hissetmedigi icin icinden geldigi gibi annelik yapiyordur :)

X