Doğuma Hazırlık Ogluma DORA ismini dusunuyorum. Sizce?

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

idil76

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Mayıs 2009
76
1
Merhaba 2 hafta sonra ogluma kavusacagim. Dora ismini koymayi cok istiyorum ama etraftan da cok fazla tepki aliyorum. Siz ne dersiniz ? Dora ismini koyupta sonradan pisman olan var mi?

bu ismi ilk defa duydum. anlamı güzel ama bence erkek için hoş bir isim değil. kız ismi gibi daha çok. şimdiden tepkiler alıyorsanız, oğlunuz büyüdüğünde onun alıcağı tepkileri düşünün bence. ya da "neden bora değil de dora?" diyen de çok kişi olacaktır muhtemelen.

Son düzenleme:
Aslinda benim dusundugum isim boraydi. Bir komsumuz dora ismini onerdi ve esim o ismi duyduktan sonra baska isim begenmez oldu :)). Benimde cok hosuma gitti ama tdk da ozturkce ve erkek ismi olarak gorulsede ileride ' yabanci isim ' yada ' kiz ismi' diye elestiriler almasinida istemiyorum.

evet ben de baktım dün gece :) kız ve erkek kullanabilir gösteriyordu benim baktığım sitede. ama dediğin gibi hem yabancı bir ismi hem de biraz da kız ismini çağrıştırıyor. o da sanırım pek kullanılmadığından. iyi düşün hatta araştır belki hoşuna giden başka bir isim daha bulursun belli olmaz :) belki kafanda soru işareti bırakmayacak bir isim bulursun.

dora diye bi çizgi film var bilmiyorum biliyormusunuz?
ordaki çocuk kız ve üstelik yabancı bir çizgi film

ve bence isim olarak dora çok kötü üzgünüm

çok daha güzel isimler var bende DORA yı beğenmedim
arkadasın dediği gibi çizgi film var ve kız çocuğu

bildiğim kadarıyla dora kız ismi canım ya bence farklı isimler düşünün

dora..?? ilk defa duyuyorum anlamı nedir acaba

sağlık ve hayırlısıyla al bebeğini kucağına inşallah

Dora ozturkce de erkek ismi ve doruk, en yuksek uc anlamina geliyor. Tabi isim zaman icinde unisex olmus

Bende oğluma bu ismi düşünmüştüm, ama daha sonra bu ismi kızlara konulduğu erkeklere ise doruk adının verildiği sonucuna ulaştım, bu nedenle anlamıda aynı olduğu için doruk ismini tercih ettim, bence çok güzel bir isim tavsiye ediyorum, ayrıca dora çizgi filmini dorukta ilgiyle izliyor evet o bir kız ama sonuçta oradaki dora Türkçe isim değil, yani bu bir kriter değil bence, benim bir arkadaşımda vardı kisedeyken erkekti ve adı Doraydı, karar senin canım hayırlısıyla al bebeğini kucağına inşallah...

Kaşif Dora diye bir çizgi film var Dora adında ki bir kızın maceralarını anlatıyor :) Erkeğe uygun bir isim oldugunu düşünmüyorum.

duygu, düşünce ve görüşlerin kişiden kişiye değiştiğini biliyrm.o yüzden fikrinize saygı duyuyorum.ancak soru sorduğunuz için her türlü fiikre açıksınızdır diye düşünüyorum.
ben olsam çocuğuma bu ismi koyarak ona kötülük etmek istemezdim..bu da benim görüşüm..

dora ismini duyunca aklıma ilk gelen,siyah küt saçlı mor elbiseli sırtında çantasıyla KAŞİF DORA...koş diego koş diego koşşşş diye şarkı söyleyen kız çocuğu :KK31:

Fikirleriniz icin tesekkur ederim . Tabiki her turlu elestiriye acigim. Herkezin ilk aklina geldigi gibi benim de dora adli sevimli kiz cocugu geliyor. Ama bir yandan da dusunuyorum. Dora bugun var. yarin yok . Yurt disinda kiz turkiyede erkek ismi olarak kullaniliyor. Sonucta benim cocugum bir tc vatandasi olacak ve burada yasayacak. Arzu,candan,canan,irem diye erkek isimleride duydum. Hepside kocaman insanlar olmuslar ve isimlerini tasiyabilmeyi basararak degistirme geregi duymamislar. Herhalde zamanla alisiliyor ve alistiriyorlar. :)).

Dora sözlüklerde erkek ismi olarak geçse de bence kız bebeğe daha çok yakışan ve söylendiğinde kızı çağrıştırdığı için önermiyorum. Hatta şu anda tv de ilk nefes programında aile kızına dora ismini koydu. Kesinlikle Dora koymayın. Bora çok güzel bence Bora olsun.. Allah sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin..

Bence sürekli bora olarak anlaşılacağı için ismi yanlış yazılabilir yani kullanım zorluğu olabilir.

Doruk çok daha güzel ve karizmatik bi isim bence onu tercih edebilirsiniz

beim oğlumun adıda Doruk

ilk nefes programını ben de izledim bu hafta sonu...kızlarına dora ismini koydular ve aklıma ilk konu sahibi geldi :) ama ahmet mehmet te koysa sonu yine polemik yine polemik...herkesi tek bi isimle memnun etmek zor malesef...bence anne baba içine ne sinerse onu koymalı çocuğuna :KK49:

Benim kizim Dora cizgi filmini cok izlediginden bi arkadasin oglunun ismi Bora idi ve ona hep Dora diyordu:pp

X