Öğretmenle konuşsam mı

Selamlar herkese,
Oğlum anasınıfına gidiyor 2.senesi. Seneye 1 olacak. Sene sonu gösterisine hazırlanıyor. Sınıf olarak öyle çok aktif velilerle falan bir araya gelmedik 2-3 kez yemek yedik sadece. Öğretmenle de hep mesafeli bir ilişkimiz oldu. Ben öğretmeni açıkçası gereksiz yere rahatsız etmek istemedim hiçbir zaman. Zaten hepimizin numarası kendisinde var. 3-4 kez konuştuk da. Ben de kendisine bir konuşmamızda ilgisiz görünmek istemediğimi, bir sorun olursa kendisinin bana ileteceğini düşündüğümü ve kendisine saygı duyduğumdan gerekli gereksiz rahatsız etmek istemediğimi söyledim o da teşekkür etti falan oğlumu da gayet iyi bulduğunu söylemişti.
Dün tesadüfen bir veliyle karşılaştım, sene sonu gösterisinde benimkiyle beraber 3 çocuğun kenarda davul çalacağını söyledi. Oğluma sordum noldu dans mı edemiyosun dedim hayır ediyorum dedi. Öğretmenle konuşsam mı diye düşünüyorum çünkü sinirlendim bunu her gün kendisine çatır çatır saygısızca hesap sorup her gün kapısında dikilen velilerin çocuğuna yapamazdı çünkü. Geçen sene de benzer bir şey olmuştu. Ben tacizkar olmayım saygı duyuyum dedikçe sanırım ilgisiz oluyorum. Şimdiki öğretmenler sanırım böyle davranan velileri kıymetli buluyor artık benim gibilerin de ezik falan olduğunu düşünüyor sanırım. Kendim de çalışıyorum öyle her gün kapısında bitip gerekli gereksiz her şeye hesap mı sormalıydım. Öğretmenin yaptığı etkinliğe kadar herkesin içinde yüzüne eleştiren, çocuğuyla öğretmen arasında hafif bir gerginlik geçtiği için herkesin içinde öğretmene had bildiren velilerin şu an el üstünde olmasına ve oğlumun bir köşeye atılmasına çok sinirliyim açıkçası. Demek ki iyi niyet ve saygı böyle algılanıyor artık. Bu arada tek olay bu değil. Daha önce de sınıftaki bir etkinlikte kendi sıktığı sprey çocuğun gözüne kaçıyor orda ağlıyo falan dönüp bakmıyor videoda ve bunun gibi bir iki şey daha var. Sizin tecrübeleriniz nedir, bende mi bir sorun var. İlla parayı verip özele mi göndermek zorundayız.
Sizde calisiyormussunuz hangi meslek bilmiyorum. Benim anlamadigim hiçbir meslek grubuna özellikle masa başı iş yapanlara bu denli karışıp elestirilmezken,öğretmenlik mesleğine çok karisiliyor ve hadsizlesiliyor. Eskiden öğretmene saygı vardı. Kimse inkar edemez ki dayakla eğitilen bir eğitim sisteminden geliyoruz yanlış olduğunu biliyoruz ama yinede öğretmen okuma yazma öğretiyor,eğitiyor diye bir algı vardı. Şimdi çocuk öksürse öğretmen neden ilgilenmedi oluyor. Siz mümkünse evet son cümlenizdeki gibi parayı verip özele yollayın. Heleki devlet okulundaki öğretmenler o küçük çocuklarla bütün gün o kargaşa da her çocukla çok çok ilgilenme zorunluluklari yok. Nasıl diğer meslekler işini yapıp çıkıp gidiyorsa öğretmeninde ekstra sizin taleplerinize hizmet etme görevi yok. Davul çalmayı ayrıca neden kucumsediniz. Belkide danstan çok çocuğunuzun enstrümana yeteneği olacak. Ayrıca öyle denk gelmiştir. Öğretmen niye size ve çocuğunuza kasıt yapsın. Emin olun hiçbir öğretmenin biseyi kasıt yapacak kadar vaktide yok. Canlı çocukla insanla hergun ilgilenmekte enzor mesleklerden birisi. Sprey meseleside keza belki ilgilenememis olabilir belki sonra ilgilenmistir yada ciddi bisey olmayınca atlamış dersine devam etmiştir. Her harekette her çocuğa misal Ali öksürdü,Veli hapsirdi,Ayşe niye davulcu oldu diye sizin irdelediginiz gibi bir eğitim sistemi olamaz heleki devlette

Öğretmenle böyle her kafaya taktığınizi konuşmak isterseniz ister istemez çocuğunuzu yada öğretmeni cocuktan soğutursunuz,tanıdığım öğretmen birisinin öyle dediğini duymuştum. Dedi ki aslında velisinden dolayı çocuğu çok sevmesine rağmen çocuğa baktıkça derste velinin dedikleri aklına geliyormuş. Her ne kadar ayrımcılık yapmasa da ister istemez sogutmus annesi

Birde şöyle düşünün ben bir süre özel eğitim sınıflarında çalıştım. Tabiki konu bununla kıyaslanamaz fakat şükredin sağlıklı davul görevinde olan çocuğunuz var. Bunlara takılmak yerine çocuk mutlu olsun davul mu çalacak çalar gibi mi yapacak herneyse. Önemli olan o gösteriye anne baba olarak katılıp mutlu olabilmek. Bir iki poz hatıra kalıyor zaten. Allah size çocuğunuzu sağlıklı ve mutlu şekilde üniversite günlerini görmenizi nasip etsin. O zaman geldiğinde çocuğunuz davul çaldığı fotolara bakıp tebessüm edecek sadece ben niye davulcu oldum neden engel olmadın anne diye oturup ağlamaz merak etmeyin. Sizde yaşlanınca bunu dert etmezsiniz. Bu tarz sorunlarda önümüzdeki beş senemiz etkileyecek bir sorun mu diye bakın. En büyük şükür sebebide çocuğunuz sağlıklı ve gösterilere katılabilir durumda. Tabi illa bununla kıyaslayip size yön vermiyorum. İstediğinizi yaparsınız sadece farklı bir açıdan bakmanızı istedim. Kendim ilk başta dediğim gibi özel eğitim sınıflarında çalıştım o çocuklara nazaran fikir vermek istedim

Şu okul öncesi gösterileri yapılmasın yahu hem çocuğa eziyet hem veliler başka şeyler düşünüyor. Çocuğunuz gerçekten gitmek istemiyorsa göndermeyin bosverin ikinizinde gönlü olsun. Ben aslında anladım sizi benim kızımin sinifi da 29 Ekim de gösteri yapacaktı. Ben o hafta aile katılım etkinliği için sınıfa gitmiştim sınıfta provalarda sesi hiç çıkmıyor şarkıyı ezberlemedi mi evde çalışıyor musunuz bayraklari canli canli sallamiyor dedi kızım bunu duyunca nefret etti bağırmak zorunda miyim anne boğazım aciyo dedi 🤣şimdi anneler günü kutlaması yapacakmış kızım bayrak sallayacaksak gitmem demeye başladı 🤣

Eşit roller verilmediğini nereden anladınız? Dilan polat gösterisini örnek göstermek ne alaka? Çoğumuz davul çalmayı ezikçe bulmadık ama sizin gibi bunu ezikçe bulan insanlar sayesinde çocuklarınızın özgüvenini mahvedeceksiniz. Tebrikler
Konu sahibi belirtti sonuçta.
Alaka şu anlayamadıysanız; bu ülkede saçma işler yapanlar da var sonuçta. Olayıyaşayan siz olmadığınız halde, konu sahibi gayet net belirttiği halde kafanızda senaryo kurmanız ve canhıraş bir şekilde savunmanız. Ezikçe bulan kimse yok ayrıca çıkarımlar sizi bağlar.
Tebriğinize de ihtiyacım yok ben gayet özgüvenli çocuklar yetiştiriyorum özellikle okulla ilk tanıştıkları yıllarda adil uygulamalar yaparak.

X