Okul öncesi matematik

koti32

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
15 Ağustos 2023
31
33
36
Merhabalar kızım 5 yaşında anaokuluna gidiyor. Okulda sabahçı ve öğlenci grubun işleyişi farklı gidiyor. Bugün öğretmeni kızımın matematiğinin çok çok kötü olduğunu sınıfın çok gerisinde kaldığını sınıfında okuma yazma bilen matematiği aklından parmak saymadan yapan çocuklar olduğunu söyledi. Bu yaşta matematik konusu çok mu önemli mi ? Ben ödev kontrolü yapıyorum sınıfta yaptığı yanlışları doğruları kontrol ediyorum. 1 aylık bebeğim var ekstra da bir şey yapmıyorum açıkçası. Öğretmeni evinizde sakin ortam mi yok ilgilenmiyor musunuz diye yüklendi. Kendimi de kötü hissettim 😔okul öncesi matematik işlenen konu mu ?

Ay ilk defa görüyorm böle bişey. Öğretmenin tavrı da hoş olmamış.

Bizde de öğretiyorlar harfleri gösteriyorlar da okuma yazma bilen matematik profesörleri yok ayrıca öğretmenin tavrı da hiç hoş değil .

Benim oglum ayni yas grubunda. Matemetikte 10ar 10ar 100e kadar 5er 5er 50ye kadar 2ser 2 ser 20 ye kadar 1er 1er 100e kadar saymayi ogrendiler. 3 boyutlu sekilleri ve ozelliklerini ogrwndiler silindir kup piramit kure. Paralari ogrendiler. Tam ve bucuklu saatleri ogrendiler. Grupla yaptilar(carpma ve bolmeye hazirlik) 20 tane kelebegi 4 lu gruplara ayirin gibi. Basit toplamalari 3+2 gibi zihinden sonucu 10dan buyuk biraz daha zor olanlari 9+7 gibi parmakla uzerine sayarak ogrediler. En son basit çikarmaya basladilar.

Anne olarak sakın üzmeyin kendinizi 5 yaşındaki çocuğun matematiği çok çok kötü ilgilenemiyo musun ne demek sinir oldum kendi kendime

Anne olarak sakın üzmeyin kendinizi 5 yaşındaki çocuğun matematiği çok çok kötü ilgilenemiyo musun ne demek sinir oldum kendi kendime
Ay ilk defa görüyorm böle bişey. Öğretmenin tavrı da hoş olmamış.

Bizde de öğretiyorlar harfleri gösteriyorlar da okuma yazma bilen matematik profesörleri yok ayrıca öğretmenin tavrı da hiç hoş değil .
Birde 1 Ay oldu doğum yapalı 1 hafta gönderemedim okula geçen hafta gelemediği günlerin ödevini vermiş 30 sayfa onları yaptık etkinliklerini ihmal etmiyorum ne isterse gönderiyorum ödevlerini tam yapıyoruz. Sorumluluklarımizdan taviz vermedik. Bosvermis bir ailesi var gibi yaklaşması beni üzdü. Şu dönemde aksaklıkta olabilir ailecek gecemiz gündüzumuz belli değil.Bebeğimin gaz sancıları var sakin ortam az bulunuyor gerçekten 😁

Benim oglum ayni yas grubunda. Matemetikte 10ar 10ar 100e kadar 5er 5er 50ye kadar 2ser 2 ser 20 ye kadar 1er 1er 100e kadar saymayi ogrendiler. 3 boyutlu sekilleri ve ozelliklerini ogrwndiler silindir kup piramit kure. Paralari ogrendiler. Tam ve bucuklu saatleri ogrendiler. Grupla yaptilar(carpma ve bolmeye hazirlik) 20 tane kelebegi 4 lu gruplara ayirin gibi. Basit toplamalari 3+2 gibi zihinden sonucu 10dan buyuk biraz daha zor olanlari 9+7 gibi parmakla uzerine sayarak ogrediler. En son basit çikarmaya basladilar.
Maşallah bizimkiler toplama çıkarma kodlama yapıyor bu kadar detaylı değiller.

Maşallah bizimkiler toplama çıkarma kodlama yapıyor bu kadar detaylı değiller.
okul oncesinde matematikte islenen konulari sorunca ben de butun yili yazdim 🤣🤣 sonucta bunlari ogretmen ogretiyor. Madem memnun degilsin 8 aydir okul acik 50 kere arayip soyle soyle yapabilirsiniz diye tavsiye vermesi lazim. Tekrar boyle birsey olursa bence “siz iyi ogretmen olmakla ilgilenin ben iyi anne olmakla ilgileneyim herkes kendi isini yapsin” diyin.

Kendisi sene başından beri şunu söylüyor ben tanınan bir öğretmenim ilk okulda bu öğretmenin öğrencisi diye parmakla gösterilecek çocuklar yetiştiririm pısırık çekingen başarısız çocuk istemiyorum. Sanırım benim kız kriterlerine uymadı 😄

Ben 5 yaşındaki çocuğa bu kadar yüklenilmesini doğru bulamadım. Bu çocuklar okula gidince ne olacak o zaman? Derste canları sıkılacak ona buna salça olup öğretmene bilmişlik taslayacak. Keşke ana sınıflarında bunlar yerine çocukların değerler eğitimi alması üzerine yoğunlaşsalar. Çünkü alfabeyi vs bir şekilde öğreniyorlar ama bunları zamanında alamazlarsa maalesef ömür boyu çekiyorlar

Kendisi sene başından beri şunu söylüyor ben tanınan bir öğretmenim ilk okulda bu öğretmenin öğrencisi diye parmakla gösterilecek çocuklar yetiştiririm pısırık çekingen başarısız çocuk istemiyorum. Sanırım benim kız kriterlerine uymadı 😄
Yok artık, ufacık çocuğa pısırık demek nedir ya? Anaokulunda oyun oynanır, fazla mı misyon yüklemiş kendine ne. Ben olsam başka sınıfa veririm çocuğumu, daha şimdiden psikolojisini bozamam. Eminim ki çocuklar arasında ayırım da yapıyordur.

Ben 5 yaşındaki çocuğa bu kadar yüklenilmesini doğru bulamadım. Bu çocuklar okula gidince ne olacak o zaman? Derste canları sıkılacak ona buna salça olup öğretmene bilmişlik taslayacak. Keşke ana sınıflarında bunlar yerine çocukların değerler eğitimi alması üzerine yoğunlaşsalar. Çünkü alfabeyi vs bir şekilde öğreniyorlar ama bunları zamanında alamazlarsa maalesef ömür boyu çekiyorlar
İnanın öğretmenlerin işine karışmam ama geçen gün toplantı yaptı sınıfta gizli saklı köşelerde cinsel organını gösteren çocuklar varmış bunu tek cümleyle uyarın çocukları dedi ve gecistirdi. Toplantı konusu okuma yazma öğrenen çocukların velilerine ilgilerinden dolayı teşekkür ve matematik konusunda çocuklarınıza öğretinle bitirdi. Bence de bu yaşta ahlaki ve insanı değerler konusuna ağırlık verilmeli.

Yok artık, ufacık çocuğa pısırık demek nedir ya? Anaokulunda oyun oynanır, fazla mı misyon yüklemiş kendine ne. Ben olsam başka sınıfa veririm çocuğumu, daha şimdiden psikolojisini bozamam. Eminim ki çocuklar arasında ayırım da yapıyordur.
Aynenn 30 yıl öncesinin öğretmenleri gibi aklınca idealist olduğunu düşünüyor . Çocukların ruhuna ne kadar zarar veriyordur acaba

Ay bu arada kendimde öğretmenim böyle öğretmen kötülemeyi hiç sevmem ve yaptırtmam ama bu üslupta biri öğretmen olmamalı

Kizim 6 yasinda ve bir kolejin anaokulunda. Buna ragmem 1 haftada 30 sayfa odev verilmiyor. Sizin ogretmen kafayi yemis

İnanın öğretmenlerin işine karışmam ama geçen gün toplantı yaptı sınıfta gizli saklı köşelerde cinsel organını gösteren çocuklar varmış bunu tek cümleyle uyarın çocukları dedi ve gecistirdi. Toplantı konusu okuma yazma öğrenen çocukların velilerine ilgilerinden dolayı teşekkür ve matematik konusunda çocuklarınıza öğretinle bitirdi. Bence de bu yaşta ahlaki ve insanı değerler konusuna ağırlık verilmeli.
Vallahi ben çocuğuma ilkokula başlamadan okuma yazma öğretmeyi düşünmüyorum. Kendi çabasıyla öğrenirse ne ala onu da zannetmiyorum . Demek ki o öğretmene göre baya kötü bir veli olacağım 😅

Evet sınıfta çocuklar zaten çalışkanlar sessizler söz dinlemeyenler gibi sıralara ayrılmış durumda buna gerek var mıydı diye sorunca çocukların iyiliği icin yaptığını söyledi.
Iste dedim cildirmis diye. O ne ya. Sikayet edin direkt.

Hocam integralde çıktı müfredattan,din kültürü iyi olsun da gerisi hallolur gider diyin.

Şaka bir yana , neyi ogreniyorlarsa siz de evde o tür uygulamalar yapabilirsiniz.Ama hep somut şeylerle.Mesela elmalari alıp saymak gibi...Bir de matematik ile okuduğunu anlama ve spor yakından ilgilidir .Bunlara da önem verebilirsiniz.Ogretmen de sert konuşmuş ama öyle konusulmasa da kimse dikkate almıyor.Bilemedim.Kolay gelsin

Yorumları sonradan okudum.sizin öğretmen dar görüşlü ve geçmişte kalmış biri.Delirmis tek kelimeyle.Ogretmenim ve lütfen şikayet edin.boyle bir ogretmene hiçbir çocuk emanet edilmemeli

Evet sınıfta çocuklar zaten çalışkanlar sessizler söz dinlemeyenler gibi sıralara ayrılmış durumda buna gerek var mıydı diye sorunca çocukların iyiliği icin yaptığını söyledi.
Yuh artık.bu uygulama çoook önceden vardı.kaldirildi.vw hiç doğru bişey değil.

Merhabalar kızım 5 yaşında anaokuluna gidiyor. Okulda sabahçı ve öğlenci grubun işleyişi farklı gidiyor. Bugün öğretmeni kızımın matematiğinin çok çok kötü olduğunu sınıfın çok gerisinde kaldığını sınıfında okuma yazma bilen matematiği aklından parmak saymadan yapan çocuklar olduğunu söyledi. Bu yaşta matematik konusu çok mu önemli mi ? Ben ödev kontrolü yapıyorum sınıfta yaptığı yanlışları doğruları kontrol ediyorum. 1 aylık bebeğim var ekstra da bir şey yapmıyorum açıkçası. Öğretmeni evinizde sakin ortam mi yok ilgilenmiyor musunuz diye yüklendi. Kendimi de kötü hissettim 😔okul öncesi matematik işlenen konu mu ?
İyice yarış atına çevirdiler çocukları..5 yaşında çocuk okuma yazma bilmese 4 işlemi yapamasa ne olacak? O yaş kesme yapıştırma, boyama,oyun,etkinlik yaşı... 30 sayfa ödev nedir? 1 ay sonra üniversite sınavına mı girecek bu çocuklar.
Ben olsam sanırım Öğretmenin hırsı için çocuğumu hiç de zorlamazdım. Öğretmene de yarışa mı hazırlıyoruz çocukları hayırdır diye bir sorardım.Başka okul ve sevecen,hırslarından arınmış öğretmen çok nasıl olsa.

X