OTİZM

seda_ufuk

Evli mutlu çocuksuz !
Kayıtlı Üye
10 Ocak 2017
1.050
791
Bu konuyu ablam için açıyorum ... Hayatta tek sırdaşım biricik ablam .. 26 yaşında 4 yaşında bi oğlu var .. Benimde biricik yiğenim tabi .. geçen sene otizm olduğunu öğrendi .. Şimdi bir rehabilitasyon merkezine haftanın 3 günü gidiyor .. Ama çaresizliğini hissedebiliyorum .. Az önce telefonda konuşurken elinden birşey gelmediği için ağladı ne yazık ki benimde elimden hiç birşey gelmiyor .. Çocuğu konuşmuyor göz teması kurmuyor gereksiz sesler çıkarıyor .. Bazen de çok zekice şeyler yapıyor ... Mesela sıcaklardan bunaldığı zaman gece kalkıp buz dolabının kapağını açıp önünde uyuyor .. Ama normal bir çocuk olmadığı her ortamda belli oluyor .. Sizlerin bu konuda bir bilgisi var mi ?? Ablamın ne yapması lazım .. Bu durum hiç geçmeyecek mi ?? Yardımcı olursanız sevinirim .. Cocuk şimdi zayıf olduğu için 4 yaşında gibi göstermiyor .. Ama ilerde büyüyüp aynı hareketlere devam ederse ablam ne yapacak .. Sürekli ablam â y@da kendine zarar veriyor .. şimdilik aklıma gelenler bunlar .. yorumlariniz için teşekkürler ..

Bu grip gibi bir hastalık değil ömür boyu ve bununla yaşanmasını öğrenmesi gerekiyor. Eğer küçük yaştan itibaren tedbirini alırsa daha hafif geçebilir. Ablanızın kesinlikle televizyon kullanmaması gerekiyor, sürekli iletişim içinde oyun becerisi kazandırmalı. Bir de farklı doktorlara görürsün ne otizm vakaları sonra ilgisizlik diye çıkıyor.

Otizmin derecesini biraz da ebeveyn belirler. Doğru doktor seçimi özenli eğitim ve sağlıklı sevgi iletişimi olduğunda çok minimal düzeye inebilen bir durumdur otizm

alternatif tedavi yöntemlerini de araştırın GAPS diyeti çeşitli yağlar

farklı bitkilerden imal edilen yurt dışı menşeili ilaçlar

çok farklı başarı öyküleri var
Merhaba aynen arkadaşın yazdığı diyet önemli bir diyet .Bağırsak sağlığı için yapılan bir diyet ve Otizm tanısı konmuş çocuklarına uygulayıp çocuklarında çok iyi ilerleme kaydetmiş insanlar var .Facebookta sayfaları var bakabilirsiniz

Bu konuyu ablam için açıyorum ... Hayatta tek sırdaşım biricik ablam .. 26 yaşında 4 yaşında bi oğlu var .. Benimde biricik yiğenim tabi .. geçen sene otizm olduğunu öğrendi .. Şimdi bir rehabilitasyon merkezine haftanın 3 günü gidiyor .. Ama çaresizliğini hissedebiliyorum .. Az önce telefonda konuşurken elinden birşey gelmediği için ağladı ne yazık ki benimde elimden hiç birşey gelmiyor .. Çocuğu konuşmuyor göz teması kurmuyor gereksiz sesler çıkarıyor .. Bazen de çok zekice şeyler yapıyor ... Mesela sıcaklardan bunaldığı zaman gece kalkıp buz dolabının kapağını açıp önünde uyuyor .. Ama normal bir çocuk olmadığı her ortamda belli oluyor .. Sizlerin bu konuda bir bilgisi var mi ?? Ablamın ne yapması lazım .. Bu durum hiç geçmeyecek mi ?? Yardımcı olursanız sevinirim .. Cocuk şimdi zayıf olduğu için 4 yaşında gibi göstermiyor .. Ama ilerde büyüyüp aynı hareketlere devam ederse ablam ne yapacak .. Sürekli ablam â y@da kendine zarar veriyor .. şimdilik aklıma gelenler bunlar .. yorumlariniz için teşekkürler ..
Özel eğitime devam edin. Özel eğitimde uygulanan yöntemleri evde ablanız da uygulamaya çalışsın. Hasta yakınının eğitimi izlemeye hakkı var. Önemli olan özbakımını kendi yapmayı öğrenmesi. Bunlar için ablanız elinden geleni yapmalı.

Ayrıca diyet falan bunlarla pek vakit kaybetmeyin. Otizmin esas tedavisi eğitimdir. Davranış bozukluğu için çocuk psikiyatrinin önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz.

Benim oğlum atipik otizm (4 yaşında) ablanızı çok iyi anlıyorum. Ablanıza destek olmak İçin sizin yapabilecekleriniz: arada bir yeğeninize bakarak onun tek başına zaman geçirip stres atmasını sağlamak. Eviniz yakınsa yemek yapıp götürmek. Çünkü yapmaya zamanı ve hali kalmıyor olabilir. Yeğeniniz için tv tablet vs kesinlikle yasak, bol bol resimli kitaplardan alıp okuyun ilgilenmese bile duyar , zamanla ilgilenir.özel eğitimde yapılanları evde bol bol tekrarlasın. Ev işi temizlik vs hepsini boşversin sadece oğluna odaklansın.Zaman çok değerli 6-7 yaşına kadar ne kadar ilerlerse okadar iyi. Konuşması İçin önce alıcı dikin gelişmesi lazım yanı bütün gün hiç durmadan ablanız annene komşu vs birisi konuşsun onunla.

Öncelikle bu alanda calisan bir ögretmen oldugumu belirtmek isterim. Otizmli veya atipik otizmli olan cocuklarimiza bagirsak florasi ile ilgili testler yapilmasi gerekir. Oncelikle ağır metal testi yaptirsin ablaniz. Istanbul cerrahpasa adli tip enstitüsunde yapiyorlar. Vucutta agir metal varsa oncelikle bunun detoxu yapilip sonrasinda bagirsak florasi icin probiyotik+diyet uygulanmasi gerekir. Bir de göz temasi kurma uzerine calissin ablaniz bol bol. Bununla ilgili bir cok video var. Tv kesinlikle yasak. Rehabilitasyonda aldigi egitimi ablaniz evde tekrarlasin. Cocugun dunyasina inmeye calissin. Cocugun surekli tekrar ettigi davranislarini kullanarak iletisim i ogretebilir ablaniz. Diyet cok onemli eger cocuk cok hareketliyse diyetle birlikte sakinlesmeye baslar. Allah yardimciniz olsun

Öncelikle bu alanda calisan bir ögretmen oldugumu belirtmek isterim. Otizmli veya atipik otizmli olan cocuklarimiza bagirsak florasi ile ilgili testler yapilmasi gerekir. Oncelikle ağır metal testi yaptirsin ablaniz. Istanbul cerrahpasa adli tip enstitüsunde yapiyorlar. Vucutta agir metal varsa oncelikle bunun detoxu yapilip sonrasinda bagirsak florasi icin probiyotik+diyet uygulanmasi gerekir. Bir de göz temasi kurma uzerine calissin ablaniz bol bol. Bununla ilgili bir cok video var. Tv kesinlikle yasak. Rehabilitasyonda aldigi egitimi ablaniz evde tekrarlasin. Cocugun dunyasina inmeye calissin. Cocugun surekli tekrar ettigi davranislarini kullanarak iletisim i ogretebilir ablaniz. Diyet cok onemli eger cocuk cok hareketliyse diyetle birlikte sakinlesmeye baslar. Allah yardimciniz olsun
Nasıl diyet yapacak ki çocuk hiç birşey yemiyor zaten .. sadece süt arada çorba başka birşey yok

Benim oğlum atipik otizm (4 yaşında) ablanızı çok iyi anlıyorum. Ablanıza destek olmak İçin sizin yapabilecekleriniz: arada bir yeğeninize bakarak onun tek başına zaman geçirip stres atmasını sağlamak. Eviniz yakınsa yemek yapıp götürmek. Çünkü yapmaya zamanı ve hali kalmıyor olabilir. Yeğeniniz için tv tablet vs kesinlikle yasak, bol bol resimli kitaplardan alıp okuyun ilgilenmese bile duyar , zamanla ilgilenir.özel eğitimde yapılanları evde bol bol tekrarlasın. Ev işi temizlik vs hepsini boşversin sadece oğluna odaklansın.Zaman çok değerli 6-7 yaşına kadar ne kadar ilerlerse okadar iyi. Konuşması İçin önce alıcı dikin gelişmesi lazım yanı bütün gün hiç durmadan ablanız annene komşu vs birisi konuşsun onunla.
Ablam k.maraş da ben istanbuldayım malesef

Raporu kaç çocuğun eğer %80 ve üzerinde bir raporu varsa bakim aylığı alabilir bunu da haftanın 3 günü değilde atıyorum 5 güne rehabilitasyon eğitimine gününü artırır evde de tekrar yapar çok faydası olur bu arada benim kızımda atipik otizm

Ablan ağlamakta da üzülmekte de çok haklı ama ağlayarak çocuğa fayda sağlayamaz. Bilinçlenmesi ve neyle karşı karşıya olduğunu öğrenip, bununla mücadele etmesi lazım. Eğitim hem otizmli çocuk için hem de onun bakımını üstlenen ana baba teyze hala eş dost için altın kuraldır. Bütün aile araştırmaya başlayın, çocuğu olabilecek en iyi duruma getirebilmek için yollar bulmaya çalışın. Zor olacak ama mükafatı da bir o kadar büyük olacak.

Kolaylıklar ve sevgiler.

Allah yardimcisi olsun ablanizin.. zor bir durumdur elbette. Ama alismasi lazim onun ozel bir evladi var. Ozel bakim ozel caba gerektirir.

Benimde yiğenime geçen sene otizm teşhisi konuldu. o da haftada 3 gün rehabilitasyon merkezine gidiyor. Çocuk metabolizma doktoruna mutlaka götürün doktor diyet verecek ve bazı ilaçlar eğer istanbuldaysanız doktor ismi verebilirim.

X