Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Merhabalar oğlum için riskli bebek ve küçük çocuklar için etkinlikler kitabina acil ihtiyacim var doktorumuz önerdi ama bulamadım bulan varsa kitabın fotokopisini çekip yardımcı olabilir misiniz.tesekurler

Sadece senin değil benim oğlum da öyle şuan bir bir buçuk yaş geriden geliyor bunu kafana takıp kendini hasta etme. Zamanla aradaki fark kapanıyor sende anlayacaksın. Birde şu kitabı almanı öneririm çok faydasını göreceksin
Benim oğlumda 3yasinda yaşitlarina göre gelişim geriliği olduğu soylendi ve kitap önerisinde bulundu ama kitabi bulamıyorum.rislik bebek ve küçük çocuklar için etkinlikler kitabi elinde olan yada nereden aldığını söylerse çok memnun olurum

Merhabalar Edam12 ve Aseeellliii kullanıcıları ile iletişime geçen oldu mu cocuklarinin durumu hakkında özelden mesaj vs pasiflestirmisler üyeliklerini :KK43:

Benim oğlumda 3yasinda yaşitlarina göre gelişim geriliği olduğu soylendi ve kitap önerisinde bulundu ama kitabi bulamıyorum.rislik bebek ve küçük çocuklar için etkinlikler kitabi elinde olan yada nereden aldığını söylerse çok memnun olurum
Siz nasıl fark ettiniz rica ederim yazınız

Özel eğitim kurumundan memnunuz sayılır. Görsel etkinlikler dışındaki eğitimi reddediyor. Kartlar resimler kitaplar ve kalemlerle çok haşır neşir. Bizim iletişim ve göz teması sorunumuz pek yok fakat çok kısa süreli. Asosyalliği aşamıyoruz. Yabancı birini görünce gözlerine bakar, o kişiye gülümser fakat on saniye sonra kaçar kendi kendine yine oynamaya devam eder. Yaşıtlarını hala görmezlikten geliyor :KK43: Biraz gözlemci biri. kreş psikoloğu ve öğretmenleri de aynısını söylüyor. Çevresindekileri Seyrediyor önce, sonra evde kendi kendine yapıyor gördüklerini
Merhaba aradan bayağı zaman geçmiş. Otizmli çocuğunuz şimdi nasıl. Tavsiyeniz neler acaba? Teşekkür ederim

Her zaman her teşhis doğru değildir lütfen psikolojinizi bozmamak İçin elinizden geleni yapın Allah yardımcınız olsun bu mübarek ayda inşallah yavrucakta bir sorun yoktur bol bol etkinlik alın bir nevi evde. Eğitim şeklinde. Oyunlar oynayın belki de aşırı Zeki bir çocuktur ve benim yeğenimde (uzaktan akraba) Aşırı üşengeç dört yaşında konuştu cok doktora götürdüler ama şuan okulunda cok başarılı cok yakışıklı bir delikanlı oldu meğer aşırı üşengeçmiş o yüzden derdini bağırarak anlatmaya çalışıyormuş

Merhaba benim kızım 9.5 aylık ve hiç ses çıkarmıyor göz temasımız var ama babıldamamanlamında baba mama dede gibi sesler a e u seslerini çıkarmıyor sadece konuşma olmaması otizm belirtisimidir siz tecrübeli annelere sormak istedim

Merhaba benim kızım 9.5 aylık ve hiç ses çıkarmıyor göz temasımız var ama babıldamamanlamında baba mama dede gibi sesler a e u seslerini çıkarmıyor sadece konuşma olmaması otizm belirtisimidir siz tecrübeli annelere sormak istedim
Hayır. Tek bir şeye bakıp otizmli demek yanlış bence. 1 yaşına gelince doktor kontrolüne götürdüğün zaman çocuğunun gelişimini anlat. Her şeyi otizm bağlamak yanlış. Bir çocuk 15.ayda yürüdü diye veya geç konuştu diye otizmli olmaz. Ben de oğluma söylenilen şeyleri çok kafama takıyorum ama bu yanlış. Çocuğunu sev onunla ilgilen ve biraz zamana bırak. 1 yaşına kadar zaman ver. Her çocuğun gelişimi karakteri farklıdır. Benim oğlum doğduğundan beri çok ses çıkarırdı. Erken konuşacak diyorduk ama 3 yaşında hala konuşmuyor. Sürekli ses çıkarıyor bıcır bıcır bir şeyler anlatıyor ama anlamlı bir kelimesi yok. Doktor otizm değil dedi. Gelişim geriliği var ama geçici dedi. Canı sağolsun, her şey yolunu bulur. Zamanı var.

Burada her şeyi çok bilmiş süper anneyim diyen anneleri de kafana takma. Kimse çocuğuna ilerde ne olacağını bilemez. Herkes kınamadan önce kendine baksın.

Hayır. Tek bir şeye bakıp otizmli demek yanlış bence. 1 yaşına gelince doktor kontrolüne götürdüğün zaman çocuğunun gelişimini anlat. Her şeyi otizm bağlamak yanlış. Bir çocuk 15.ayda yürüdü diye veya geç konuştu diye otizmli olmaz. Ben de oğluma söylenilen şeyleri çok kafama takıyorum ama bu yanlış. Çocuğunu sev onunla ilgilen ve biraz zamana bırak. 1 yaşına kadar zaman ver. Her çocuğun gelişimi karakteri farklıdır. Benim oğlum doğduğundan beri çok ses çıkarırdı. Erken konuşacak diyorduk ama 3 yaşında hala konuşmuyor. Sürekli ses çıkarıyor bıcır bıcır bir şeyler anlatıyor ama anlamlı bir kelimesi yok. Doktor otizm değil dedi. Gelişim geriliği var ama geçici dedi. Canı sağolsun, her şey yolunu bulur. Zamanı var.

Burada her şeyi çok bilmiş süper anneyim diyen anneleri de kafana takma. Kimse çocuğuna ilerde ne olacağını bilemez. Herkes kınamadan önce kendine baksın.
Teşekkür ederim cevabınız için aylık kontrolünü yaptırdığım doktorumuza babıldamadı daha dedim ozamn 10. Ayda psikiyatriye göndericem dedi otizm olabilir dedi okadar üzüldümki dayanamadım norolojiye götürdüm ultrason çekildi çok güzel muayene etti ismine bakıyo zaten alkış yapıyo çirkin ol diyo göz temasımız çok güzel ama konuşmuyo diye otizm olurmu yani norolojide şuanda hiç bir oroblem yok 1 yaşınj bekleyelim olduki konuşmadı ozaman oyun grubu dil terapistine yönlendirirm dedi.

Herkese merhaba,
34 aylık bir oğlum var. Hep çok hareketli bir bebekti, yaşında yürüdü ilk kesimlerini yaşında kullandı henüz iki yaşında tüm renkleri tüm şekilleri ve sayıları biliyordu ( örneğin 2,5 yaşında değilken oval ve daireyi ayırt edebilirdi) el becerileri iyiydi ancak konuşmasında hafif gecikmeler olduğunu farkediyordum şarkı vs çok sevmesine rağmen sadece ihtiyaçlara yönelik konuşuyordu. 2,5 yaşında okula başladı biraz da arkadaşlarına zarar veriyor diye psikiyatriste gittik prizimden şüphelenmediğini dikkat eksikliği adayı olabileceğini söyledi. Sonrasında ben arkadaşlarına zarar verme davranışı olduğu için konuşma terapisine gitmeye karar verdim. Bu arada öğretmenleri de okula başladığımdan beri çok gelişme kaydettiğini arkadaşları elinden oyuncak aldığında öfkelendiğinde vs söylüyordu sadece. Bu yüzden dil gelişimini rahatlatırsak sorunu çözeriz diye düşündüm. Eşim hekim olduğu için yine bir psikiyatrist görüşü alalım dedi rastgele birine gittik. Bize çok çok silik otizm işaretleri olduğunu normal bir ailenin farkedemiyeceğimizi bizim farkındalık sahibi olduğumuz için farkettiğimizi vs söyledi. Spektrum beyazdan siyaha gidiyorsa en fazla açık pembede yer alacağını söyledi. Ama biz çok üzüldük yine de bir haftadır ne yapacağımızı şaşırdık. İstanbul’da yaşamamamıza rağmen bu alanda çalışan bir profesöre götürdük oğlumuzu. Kendisi net biri bu konuda ama Şuanda otizm diyemem aslında kim göre otizm demez bu çocuğa dedi ama konuşmasında bazı problemler olduğunu düşünmekte haklısınız dil terapisi ve sosyal ilişkiselin noktasında özel eğitim almasının bir zararı olmaz, 3 ay sonra tekrar bakalım dedi. Bu bir haftada telefon televizyonu kesinlikle hayatımızdan çıkardık. Daha çok konuşmaya çalışıyoruz. Dün hızlıca randevu aşıp bir konuşma terapistine gittik dilin işlevsel bileşeninde (pragmatik) bozukluk olduğunu söyledi. O da bu durumun otizm işareti olduğunu söyledi. Yine çok üzüldüm. Uzun oldu epeyce ama sizlerin yorumunu merak ediyorum. Sizce yol kateder miyiz bu konuda sizlerin önerisi var mıdır? Bir de dün özel eğitim alanında bir akademisyenle görüştüm online destek olabileceğini söyledi sizce bu şekilde faydalı olur mu

oğlum 22 aylık bugün psikoloğa gittik o dedi 8.de salı günü işitme testi yapılacak duyuyor reklamlar başlayınca koşarak geliyor tv ye bakmaya ama neden istediler anlamadıö gezgiriyoruz hergün dışarda abisi çok ilgi,leniyor 14 yaşında oda bende hergün parka çıkarıyorum sadece ismine tepki vermiyor mesela odalarındaki tv yi kapatmak için sandalyesini koyup üstüne çıkıyor kapatıyor camdan bakmak içinde aynı yöntemi kullanıyor küveti dolduruyorum yüz oğlum deyinde ayaklarını çırpıyor yazında tatilde havuzda aynı hareketleri yapıyordu üstünü giydireceğim zaman hemen gelip kolunu uzatıyor elimde çorap veya ayakkabısı varsa ayağını uzatıyor baba mama dede gibi kelimeler sölüyor mesela kızdığımızda hemen gözümüzün içine bakıp gülüyor şirinlik yapıyor bazende ağlamaklı oluyor böyle ,işte o kadar canım sıkıldıki yazıp hemen çıktım biraz araştırma yaptım okudum filan psikolog birde okumamız için bi kitap önerdi yağmur çocuklar diye onuda alıcam ben hiç sanmıyorum böle bişey olacağını ama ne gerekiyorsa yapıcam çak öğrendi çak deyince elimize vuruyor tos yapınca gelip başımıza tosluyor
Derin göz teması varsa, parmakla herşeyi gösteriyorsa susadiginda aciktiginda felan, parka gittiğinde diğer çocuklardan haberdarsa, sizin yoklugunuzda ağlıyorsa veya huzursuzlaniyorsa şarkı dinlerken oradaki hareketleri yapmaya çalışıyorsa korkmayın

Arkadaşlar çok acil çoçuk ergen çocuk psikiyatrı tavsiyesi istiyorum sivas tokat amasya samsunda olabilir veya kayseri lütfen acil

Arkadaşlar çok acil çoçuk ergen çocuk psikiyatrı tavsiyesi istiyorum sivas tokat amasya samsunda olabilir veya kayseri lütfen acil
en iyisi Ankara sabri hergüner 5 yaş altı muane kabul ediyor. diğer doktorlar gibi 18 yaşa ladar muane edip çorba yapmıyor. bi yaş grubuna yoğunlaşmış

X