Konuşma Problemleri Seçiçi konuşmazlık selektif mutizm

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
Cekingenligini attı,herkesle yavaş yavaş konuşmaya başladı.Onceden büyüklerle hiç iletisim kurmuyordu,soru sorana cevap vermiyordu, şu an gayet normal,bitti selektif mutizm
Merhaba , benım kızım 4.5 yasında gayet sıcak kanlı cana yakın bir çocuktu, okula basladıktan 1 ay sonra öğretmeniyle konuşmamaya başladı pedagog destegı almaya basladık . Siz nasıl çözdünüz bu işi

Merhaba , benım kızım 4.5 yasında gayet sıcak kanlı cana yakın bir çocuktu, okula basladıktan 1 ay sonra öğretmeniyle konuşmamaya başladı pedagog destegı almaya basladık . Siz nasıl çözdünüz bu işi
Sizin farklı bir durum sanki.Okulda üzülmüş olabilir mi, ya da öğretmeniyle arkadaşlarıyla sorun mu yasadi acaba?

Sizin farklı bir durum sanki.Okulda üzülmüş olabilir mi, ya da öğretmeniyle arkadaşlarıyla sorun mu yasadi acaba?
Öğretmenini sevdiğini söylüyor, öğretmeni cok ıyı bır bayan hatta o farkettı bızı yonlendırdı.. ıyı de bır okul. psikiyatrist selektıf mutızm dedı , cumartesı tekrar gıdecegız , duygusal cocuk oldugunu , ufacık bır kelımenın bıle onu kapatabılcegını soyledı.. normalde hareketlı sakın olmayan cocuktu ama okulda farklı bır cocuk sankı ogrwtmenın anlattıgı. Sonradan fatkettım yenı tanıstıgı ınsanlarla da konusmuyor, ona soru sorulunca cevap vermıyor

Anladım...Daha önce yazdığım gibi,biz ilaç desteği ile yendik
Öğretmenini sevdiğini söylüyor, öğretmeni cok ıyı bır bayan hatta o farkettı bızı yonlendırdı.. ıyı de bır okul. psikiyatrist selektıf mutızm dedı , cumartesı tekrar gıdecegız , duygusal cocuk oldugunu , ufacık bır kelımenın bıle onu kapatabılcegını soyledı.. normalde hareketlı sakın olmayan cocuktu ama okulda farklı bır cocuk sankı ogrwtmenın anlattıgı. Sonradan fatkettım yenı tanıstıgı ınsanlarla da konusmuyor, ona soru sorulunca cevap vermıyo

Merhaba . Bende aynı dertten müzdaribim neler yaptınız ne gibi sonuçlar aldınız acaba

Süreç çok uzun sürebilir, ama mutlaka iletişime geçecek bu çocuklar.
Çok sabırlı olmalıyız.
Bize göre yolun başındasınız, umarım kısa sürer sizinki.
kizilboga yöntemi çalışanla devam edin bulunduğunuz şehirde bizde 10 seans odada sesi çıkıyor artık ilaç destekli çık sabır isteyen süreç

kizilboga yöntemi çalışanla devam edin bulunduğunuz şehirde bizde 10 seans odada sesi çıkıyor artık ilaç destekli çık sabır isteyen süreç
Çözüldü bizimki, Veysel beyi duymuştum ama kendi psikoloğumuzu bırakıp onun önerdiği kişiye geçmek zor gelmişti.
Ama geçseydik daha kısa sürecekti belki.

Her yerde duyarsınız sesini umarım, sabır diliyorum gerçekten.

Çözüldü bizimki, Veysel beyi duymuştum ama kendi psikoloğumuzu bırakıp onun önerdiği kişiye geçmek zor gelmişti.
Ama geçseydik daha kısa sürecekti belki.

Her yerde duyarsınız sesini umarım, sabır diliyorum gerçekten.
ne kadar zamanda çözüldü neler yaptiniz

Merhabalar öncelikle. Oğlum ağustosta 6 yaşında olacak kucukken çekingen derdim ama son 1 senedir artık çekingenliğin ötesinde olduğunu farkedip oyun terapistine götürmeye başladım3 4 aydır falan selektif mutizm dedi bileniniz vardır. Oglum benle babasıyla 2 yaş kardeşi anneannesi ve dedesi ve birkac arkadası ile konusuyordu. Eylülde okula başladığında birkacgün hiçkimse ile konuşmadı snra yavas 3 4 arkadas derken smdi bütün arkadasları ile konusuyor. Ama 2 ögretmeni var onlarla hala konusmuyor. Konusmadan oyle böyşe tuvalet vs derdini anlatıp gidiyor jest mimik hareket falan. Mahallden 2 arkadaş var onlarla cok cok iyi konusur oynar cokta görür ama gelgelelim annesiylekonusmuyor. Şuanlık aklıma gelenler bunlar yine siz yazdıkca aklıma bişeyler gelirse yazarm cok takıyorum ve üzülüyorm bu duruma 😔
Benim komşumun benim kizlA yaşıt kızı vardı kız hergun bize gelir yada benim kız oraya giderdi kız ben odaya girince konusmazdi sorduğum soruyada cevap vermezdi ama kızlarimla konuşuyordu .kızın sesini duymadım Hic. Okula gidince açıldı .şimdi genç kız tabi.

ne kadar zamanda çözüldü neler yaptiniz
2 yıla yakın oyun terapisi.
Terapist seçimimizin yanlış olduğunu düşünüyorum, sm zor bir alan, kendini cidden çok geliştirmiş, yetkin biriyle ilerlemek lazım.
1 seneye yakın duyu bütünleme.
Psikiyatrist takibi, ilaç kullanımı.
İlaç kullanımı 1 yıla yaklaştığında son doz artımından kısa birsüre sonra konuşmaya başladı.
Yani diğerlerinin de başka başka alanlarda etkisi olmuştur ama asıl etki ilaçla oldu.

Merhaba benim oğlum sm atlatmis bir çocuk. Sun an 5. Sınıfa gidiyor. Birinci sınıfa başladığında doktor kontrolünde çok şükür atlattık. Düzenli bir doktorumuz olmadı ancak oğlumun çok ılımlı olduğu söylendi. Ben durumu kabullendim ve oğluma konusmasi hususunda hiç baskı yapmadım. Bizim olağan durumumuz buymuş gibi hayatımıza devam ettim. Sonuçta konuşmayı biliyor ama kendisi bunu tercih etmiyordu. Ben rahat davrandikca oğlumda rahatladı şu an çok şükür herkesle konuşuyor. Ama yinede çok sosyal değil bir tikaniklik illaki oluyor sanki hiç geçmeyecekmis gibi

X