Şeker yüklemesi yaptiranlar yaptirmayanlar fikir alışverisi

emain

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
23 Eylül 2023
24
2
31
Merhaba doktorum bir sonraki kontrolum icin seker yüklemesi yapacagini soyledi. Tüm hastalarina yapiyormus. Kafam cok karisik bu konuda. Mantikli aciklamasi olanlar bu evreden gecmis olanlar fikir verirse cok iyi olur

Merhaba doktorum bir sonraki kontrolum icin seker yüklemesi yapacagini soyledi. Tüm hastalarina yapiyormus. Kafam cok karisik bu konuda. Mantikli aciklamasi olanlar bu evreden gecmis olanlar fikir verirse cok iyi olur
Hamilelik içinmi yaptiriyosunuz

Ben yaptırmadım doktorumla ortak kararımızdı.
Doktorum,
Ailemde şeker hastalığı olup olmadığını sordu.
Bebeğin gelişimine baktı. Bebek minnaktı.
Benim kiloma baktı. Az kilo almıştım.
Açlık tokluk kan şekeri ile 3 aylık şeker ölçümü istedi. tokluk şekerimde hipoglisemi çıktı.
Zaten belli ki gebelik şekerim yoktu sonuç olarak.
Hepsini değerlendirerek çok istemiyorsam şeker yüklemesi yaptırmayabileceğimi söyledi.
hipoglisemi çıktığı için de şeker ölçümünün beni ekstra rahatsız edeceğini söyledi.
Evde kan şekerimi kendim ölçerek söylediği gibi beslenerek geçirdim gebeliğimi.
Yani evet yaptırmadım ama hep kontrollü gittim.

Ben yaptırdım aslında şeker kontrolü yaptırma haftasına gelene kadar kilo olarak gayet iyi gidiyordum sonrataşınma süreci vs derken annem geldi ve 2 haftada 4 kilo almış oldum 😂 o yüzden doktorum bu kilonun çok fazla olduğunu söyledi ailede de şeker hastalığı olduğu için doktorum yapmayı uygun gördü normalde çok yapma taraftarı değil ama kendi içinde değerlendirdiğinde bana yapmayı uygun gördü sonucunda da şekerimin yükselmediğini düşmemesi gereken değerlere düştüğünü görmüş olduk ona göre devam ediyorum şu anda yani kısacası her hamileliği kendi içinde değerlendirmek gerekiyor ☺️

Ben yaptırdım hem de iki kere. Bebiş iriydi ve ailede şeker hastalığı tanısı vardı. Daha önce bana da kilodan dolayı şeker teşhisi konmuştu. İlkinde yüksek çıkınca ikinciyi istedi. O da normal çıktı. Bebeğim 38. Hafta başında 3.5 kilo doğdu. Kendi isteğimle sezaryen oldum. Zaten 40lı haftaları görse de kilosu yüzünden yüksek ihtimalle sezaryene alacaktı. Doktorunuza güvenin ben güvenmiştim. Herkes fikir ayrılığında.

Ben yaptırdım. Aşırı çok kilo almıştım. O zaman dayımda şeker vardı şimdi annemde de çıktı. Araştırdım ilk seferinde çok, yurtdışında hiç böyle bir karşı çıkma durumu yok. Bizde bir canan karatay yüzünden çok tartışılıyır bir de hem doktorlar risk grubunda olmayan hamileye dahi istedikleri için. Benim 4 hamileliğimin ikincisinde çıktı yalnızca şeker.

Ben ilkinde yaptırdım şeker çıktı. İyi ki yaptırmışım hızlı kilo alıyordum. Şimdi de hızlı kilo alıyorum çıkar mı bilmiyorum ama yaptıracam yine

Merhaba. Şeker yüklemesi yapılması gereken bir tetkik. Yapılmadığı taktirde kesin diyabet var veya yok denemez. Ben hemşireyim yaptırdım hiçbir sorun yaşamadım yaşayanıda duymadım. Jinekoloji dernekleri, pediatri dernekleri hepsi şeker yüklemesini öneriyor. Kafanızı karıştırmayın. Doktorunuza güvenerek bebeğinizi emanet ediyorsanız eğer ne diyorsa ona uymanız gerekir.

Benim doktorum kan tahlili sonuçlarıma baktı ve yapmaya gerek yok dedi🤷🏻‍♀️

X