Sürekli mutsuzum

Butterfly9

Üye
Kayıtlı Üye
2 Eylül 2022
60
28
26
Geçmişte çok fazla sorun yaşadım çok zor dönemlerden geçtim ama şu an iyiyim. En azından geçmişe göre daha iyi, ama sürekli mutsuzum evliyim 1 oğlum eşim var fakat sanki sürekli yetistiremedigim işlerim var yapmam gereken ve yapmadığım şeylerden dolayı mı böyle hissediyorum bilmiyorum. Çünkü toplamam gerek evi diyelim yapmıyorum üstten sadece, yaparım, kitap okuyamıyorum, zamanım çok boş geçiyor oğlumla da ilgilenemiyorum. Aslında bu hep böyleydi aylardır hatta yıllardır böyleyim hiçbir şey yapmak istemiyorum, sabahları da uyanmak istemiyorum bana kalsa hep uyurum sadece yapmam gereken bir iş olunca felan uyanir yapar yine uyurum bana kalırsa. Ama tabi kalkıyorum çünkü oğlum var 3 yasinda

eşiniz ev işlerinde, çocuk bakımında destek oluyor mu?
1-olmuyorsa olmasını sağlayın,
2-bu süreler kısa bile olsa sizi motive edecek hobiler- boş zamanlar yaratmayı deneyin
3-psikolog desteği alın, terapiler daha motive olmanızı sağlayacaktır ayda birkaç gün ruhsal bakımınıza özen gösterin

eşiniz ev işlerinde, çocuk bakımında destek oluyor mu?
1-olmuyorsa olmasını sağlayın,
2-bu süreler kısa bile olsa sizi motive edecek hobiler- boş zamanlar yaratmayı deneyin
3-psikolog desteği alın, terapiler daha motive olmanızı sağlayacaktır ayda birkaç gün ruhsal bakımınıza özen gösterin
Zaten zamanım tamamen boş geçiyor, nasıl boş vakit yaratabilirim ki

Zaten zamanım tamamen boş geçiyor, nasıl boş vakit yaratabilirim ki
sürekli yetiştiremediğim işlerim var demişsiniz. çok işiniz olduğundan artık yapmak istememe olarak anladım. zira bu bir sebeptir. bazen o kadar sorumluluk oluyor ki sadece düşüncesi insanı hiç bir şey yapmamaya üstün körü yapmaya itiyor. o noktada sorumlu hissettiklerinizi başkasına paslamak lazım, insanı düşüren şeyler bunlar. durum tam böyle mi bilemedim ama genel bunalmışlık ve isteksizlik hakimse terapi destek olabilir.

Geçmişte çok fazla sorun yaşadım çok zor dönemlerden geçtim ama şu an iyiyim. En azından geçmişe göre daha iyi, ama sürekli mutsuzum evliyim 1 oğlum eşim var fakat sanki sürekli yetistiremedigim işlerim var yapmam gereken ve yapmadığım şeylerden dolayı mı böyle hissediyorum bilmiyorum. Çünkü toplamam gerek evi diyelim yapmıyorum üstten sadece, yaparım, kitap okuyamıyorum, zamanım çok boş geçiyor oğlumla da ilgilenemiyorum. Aslında bu hep böyleydi aylardır hatta yıllardır böyleyim hiçbir şey yapmak istemiyorum, sabahları da uyanmak istemiyorum bana kalsa hep uyurum sadece yapmam gereken bir iş olunca felan uyanir yapar yine uyurum bana kalırsa. Ama tabi kalkıyorum çünkü oğlum var 3 yasinda
Çok zor günler geçirmedim ama ben de öyleyim valla.hiçbir şeyden zevk almıyorum.hissizleştim resmen.sadece yapılacak şeyleri yapıp, gerçi onları da yapmıyorum dediğin gibi herşey üstünkörü, geri yatıyorum.işe gidip geliyorum işte.o da zorunlu olduğu için.gezmeye, tozmaya, eğlenceli şeyler yapmaya bile üşeniyorum.sürekli arkadaşlarımı ekiyorum.her şeyi ve herkesi erteliyorum.sanki vakit geçirmek için yaşıyorum.ne olacak benim de hâlim bilmem.mutsuz muyum tembel miyim anlamadım.

Çok zor günler geçirmedim ama ben de öyleyim valla.hiçbir şeyden zevk almıyorum.hissizleştim resmen.sadece yapılacak şeyleri yapıp, gerçi onları da yapmıyorum dediğin gibi herşey üstünkörü, geri yatıyorum.işe gidip geliyorum işte.o da zorunlu olduğu için.gezmeye, tozmaya, eğlenceli şeyler yapmaya bile üşeniyorum.sürekli arkadaşlarımı ekiyorum.sanki vakit geçirmek için yaşıyorum.ne olacak benim de hâlim bilmem.mutsuz muyum tembel miyim anlamadım.
Ah yaşadıklarımin tipkisi, ne yapmam gerek bilmiyorum en kötüsü de bu

Depresyona girdiğinizi düşünüyorsanız bir destek almanızı tavsiye ederim.

Konu sahibi,erteleme alışkanlığınız var mı?Klasik olacak ama kan değerlerinize bir baktırın,bir diğer ihtimal de depresyon ne yazık ki.

Geçmişte yasadiklarinizdan zorluklardan dolayı acısı şimdi çıkıyor olabilir keza buda bazen depresyon şeklinde görülür. Vücut ve psikolojik savunmamız aslında çok güçlüdür. Zorlukla savaşır. Çoğu derdi tasayi atlatirsiniz o zaman bisey olmaz. Tam rahatladım mutlu olmam lazım derken mutsuzluğa suruklenirsiniz. Çünkü insan psikolojisi aynı savastaki asker gibi savaş halinde vücut ve beyin kendisine dönüp irdelemez. O anki sorunlarla sıkıntılarla savasirsiniz. Ama ortalık sakinlesip dinlenme kısmına geçince bu seferde vücut ve psikoloji patlak verir. Bunu dışarıda cok çalışan birisinin eve gelip rahatlayinca başının ağrıması çok yorulduğunu hissetmesi gibi düşünebilirsiniz. Birde kendinize hedef amaç belirleyin. İlla güçlü kadın ıvır zıvır güzellemesi yapmayacağım. Evde çocuğuna bakan annelerde çok güçlüdür. Güçlü kadındır. Bahsettiğim hedef amaç "bugün bu evi kesinlikle dip bucak temizleyecegim"diye kendinizi sartlandirin. Bunuda keyif almak için müzik açarak yapın. Arada mola verin kahvenizi yapın. Aslında mutluluk kavramını yanlış biliyoruz. Kendiliğinden mutlu olunmaz. Mutlu olmaya kendinizi sartlandirirsaniz mutlu olursunuz. Beyin siz ne derseniz düşünürseniz onu gerçek olarak kabul eder. Mutsuzum derseniz sürekli mutsuz olursunuz. Ben mutluyum diye kendinizi zorlamanız lazım. Bu yazdıklarım normal şartlar için geçerli. Ama ağır depresyondaysaniz tedavi görmeniz gerekir bu arada. Kan degerlerinize de baktırin. Fizyolojik de olabilir

Şu çocuk niye yaptınız diyenleri de anlamıyorum. Kız bizde çocuktuk zamanında bizde de baksan ne travmalar çıkar ama olduk büyüdük. Taş gibide olduk valla. Ota boka kimse çocuk yapmasın o zaman. Bile isteye mutsuz,şiddet olan olumsuz evlere çocuk yapılmaz ama havadan da nem kapmayin gözünüzü seviyim. Niye çocuk yaptınız diye her konuda görüyorum da millete yazılanları. Aynısını anne babasına diyebiliyorlar mi herseyde "niye çocuk yaptın anne"diye acaba. İnsan çocuk yapincada ak pak sorunsuz olacak diye de bisey yok. Çocuk olmadan iyi olup cocuktan sonra da depresyon oluyor. Hayat bu inişleri de çıkışları da var. Baydımm. Bu arada benim çocuğum yok zaten yeni evliyim

Bence zamanının tamamının boş olmasindan kaynaklı bi durum. Şu aralar ben de boyleyim mesela tum gün boşum ama verim yok ve mutsuzum. Çalıştığım veya mesguliyetimin olduğu zamanlar daha verimli, neşeli ve üretken oluyorum.

Hayatın rutinlesmesi ile ilgili olabilir bende geçirdim böyle dönem ama sevdiğim bir kedi öldü baya üzüldüm mesela annem şehir degistirdi derken insanın hiçbirsey yapası gelmiyor bence yalnızlık duygusu var içerde biryerde derin bir yorgunluk var bu depresyon belirtisi bile olabilir. Gitmek lazım dra.

Yıllardır devam eden bir sorun varken ,daha tam iyilesememisken neden çocuk ? Allah bağışlasın acısını yasatmasin da ilgisiz kalacaksa yazık günah değil mi ? Önce kendiniz sonra da çocuğunuz için artık depresyon luksunuz yok. O çocuk annesi olarak sizi secmedi. Toparlanıp ayağa kalkın lütfen.

Şu çocuk niye yaptınız diyenleri de anlamıyorum. Kız bizde çocuktuk zamanında bizde de baksan ne travmalar çıkar ama olduk büyüdük. Taş gibide olduk valla. Ota boka kimse çocuk yapmasın o zaman. Bile isteye mutsuz,şiddet olan olumsuz evlere çocuk yapılmaz ama havadan da nem kapmayin gözünüzü seviyim. Niye çocuk yaptınız diye her konuda görüyorum da millete yazılanları. Aynısını anne babasına diyebiliyorlar mi herseyde "niye çocuk yaptın anne"diye acaba. İnsan çocuk yapincada ak pak sorunsuz olacak diye de bisey yok. Çocuk olmadan iyi olup cocuktan sonra da depresyon oluyor. Hayat bu inişleri de çıkışları da var. Baydımm. Bu arada benim çocuğum yok zaten yeni evliyim
Kusura bakmayın da bi kitap okuyamayacaksak ilgilenmeyeceksek yapmayalım çocuk. O çocuklar ilgi sevgi ile büyümeli Allah nasıl verdiyse nasılsa biyüyrcek diye sürekli doğurmanın bi manası yok bakamicaksa yapmasın kimse çocuk. Biz nasıl büyüdük demeyin ben de ilgisiz sevgisiz büyüdüm hayatta yaptığım yanlış seçimlerin hesabı yok. Neden ilgi sevgi görmedim

Toparlanmak için çabanız var mı? Bi terapist olur, arkadaş edinmeye çalışma olur vs vs.

Çabanız yoksa eğer suç sizin maalesef.

Demek ki uyuşuksunuz,iş yapmak istemiyor hep uyumak istiyorsunuzdur,olabilir insanlık hali. Kan değerleriniz de düşük olabilir. Hepsi tamam ama 3 yaşındaki çocukla ilgilenmek zorundasınız karı-koca. Geri kalan her şeyi bırakın. Çocuğunuz en önemlisi.

Erken uyanın,mis gibi duşunuzu alın,wc banyo temizleyin. Camları açın güzelce ev havalansın. Kahvaltıdan sonra alın çocuğu yürüyüşe çıkın beraber. Parka gidin,sokaklarda gezin. Bumu her gün yaparsanız bir süre sonra uyuşukluğunuzu yenersiniz

X