tecrübeli anneler sarılık için bir yardım....

sonem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Eylül 2009
84
0
38
arkadaşlkar yeni doğum yaptım kızımda sarılık var geçmesi için herşeyi yapıyorum emzirmeden önce pekmez içiyorum ama azalacağı yerde artmış hoş emzirmedede sorunumuz çok sütüm az ve göğüslerim yara oldu ne yapacam bilmiyorum siz bir yardım etseniz fikirlerinizi bekliyorum....

Bol bol emzirmen lazım,göğüs uçların için garmastan pomat kullanabilirsin ama göğüslerini boşaltman lazım.Duş al sık sık ki sıcaklıktan göğüslerin boşalsın.Bir de sıvı almalısın yani bitki çayı gibi.Göğüslerindeki sorun geçince daha iyi emer bebeğin ama pekmez verme minicik bebeğe.Sadece anne sütü vermelisin.Sık sık,her istediğinde mutlaka emzir.Ayrıca bir doktora da gitmeni öneririm sarılık düzeyine bakılması için.

Yeni doğan bebeklerde fizyolojik sarılık olur ama kısa süre sonra geçer,
eğer geçmezse mutlaka doktora götürün,belli bir sınırı var,
onu geçmeden götürürseniz yeni doğan bölümünde tedavisini yaparlar...
ihmal etmeyin,evde olacak birşey değil bu...
emzirmede ilk zamanlar sorun yaşarsınız ama düzene girer,
mutlaka emzirin,göğüs uçlarınıza pomatlardan sürün ve
her emzirme öncesi bir kase kaynamış soğumuş olan suyun içine
bir çay kaşığı karbonatı dökün ve karıştırın ve bunu emzirmeden önce
göğüslerinize sürün,faydasını görürsünüz...
sevgiler...

Son düzenleme:
Yeni doğan bebeklerde fizyolojik sarılık olur ama kısa süre sonra geçer,
eğer geçmezse mutlaka doktora götürün,belli bir sınırı var,
onu geçmeden götürürseniz yeni doğan bölümünde tedavisini yaparlar...
ihmal etmeyin,evde olacak birşey değil bu...
emzirmede ilk zamanlar sorun yaşarsınız ama düzene girer,
mutlaka emzirin,göğüs uçlarınıza pomatlardan sürün ve
her emzirme öncesi bir kase kaynamış soğumuş olan suyun içine
bir çay kaşığı karbonatı dökün ve karıştırın ve bunu emzirmeden önce
göğüslerinize sürün,faydasını görürsünüz...
sevgiler...
Karbonatlı su emzirmeden önce verilmemeli çünkü bebekler emmiyor karbonatın tadını alınca ama emzirmeyi etkilemeyen kremler var,bunlar kullanılabilir.

benim bebeğimde de 3 günlükken aynı sorunu yaşadık hem sütüm azdı hem gögüslerim yarayda hemde kanıyodu çok fena kan şekri düşdüğü için çok derin uykuya dalıyodu ve uyanmıyodu baygın gibiydi o gece hemen hast aradım karnını doyurmanız lazım dediler ama uyanmıyodu ağzı açık bayfın uyuyodu hemen beni hast çağırdılar sütümü sağmak için sütü sağdırdım ve biberonla zorla içirdik 1 saat sonra yawrum kendine geldi eger o gün o sütü içmeseydi agır sarılık olucakmış şimdi bomba gibi hatta eşim uyuyan devi uyandırmışızz biz diye dalga geçiyo.
bide ben meme uçlarım iyileşene kadar sağıp verdim şimdi emiyo hem emmesini ögrendi hemde yaralarım iyileşdi sende sağ öyle doyur aç kalmaması lazım sarılıgın tek ilacı karnının tok olması kan şekerinin düşmesine izin vermiceksin

beni bebeğim öyle emiyordu ki daha hastaneden cıkmadan gögüslerim yara olmuştu
eşim eczaneden bi krem aldı eczacıya sormuş o da bebanten i önermiş sık sık sürdüm
ve emzirmeden önce gidip yıkıyordum ve cabucak iyileşti tabi yaralıykende dişimi sıka sıka ağlayarak emziriyordum sık sık emzir canım ilk günlerde sütün az olur endişelenme emzirdikçe artar bol sıvı tüket
ve sütüm sakın az deme cünkü psikoloji cok önemli eger sütünün artacagını düşünürsen artar bebeğinin sadece senin sütüne ihtiyacı var öyle düşün

yeni dogan sarılıgı cogu bebekte olur ve yavas yavas gecer emdikçe bebeğinin böbrekleri daha cok calışacak ve gececek emin ol ama eger gecmezse doktora götür cünkü bi sınırı var sonra tedavi gerektirebilir

( bu arada annem bana emzirme yarası için ceviz ezer ve göğsüme koyardı biraz yakıyo önce ama o da geciriyo denemek isterseniz)

herkese fikirleri için teşekür ederim brende emzirme taraftarıyım göğüslerim yara ama artık dayanamayacağım kadar sızlasada hep emnzireceğim kremlerle idare edeceğim sarılığı geçsin tekrar çok sağolun.:ecrin_bebek:

Bol bol emzirmen lazım,göğüs uçların için garmastan pomat kullanabilirsin ama göğüslerini boşaltman lazım.Duş al sık sık ki sıcaklıktan göğüslerin boşalsın.Bir de sıvı almalısın yani bitki çayı gibi.Göğüslerindeki sorun geçince daha iyi emer bebeğin ama pekmez verme minicik bebeğe.Sadece anne sütü vermelisin.Sık sık,her istediğinde mutlaka emzir.Ayrıca bir doktora da gitmeni öneririm sarılık düzeyine bakılması için.

canım bebeğime pekmez vermiyorum sarılığı geçsin diye emzirmeden önce ben içiyorum.

arkadaşlkar yeni doğum yaptım kızımda sarılık var geçmesi için herşeyi yapıyorum emzirmeden önce pekmez içiyorum ama azalacağı yerde artmış hoş emzirmedede sorunumuz çok sütüm az ve göğüslerim yara oldu ne yapacam bilmiyorum siz bir yardım etseniz fikirlerinizi bekliyorum....

bak hayatım ben tam 32 günlük lohusayım en güzeli öncelikle çocuğun sarılığı geçmesi için fılorasan lamba varya onun altında yatır açık tut geceleri tam 32 gündür halen lambam açık ve çocuğum hiç sarılık olmadı doğumdan geldiğim günden beri hala lambam yanıyo ve bebeğimi tam lambanın alt kısmında yatırıyorum sende yap faydasını görürüsün zaten doktorada gitsen bunu dicek yada çok sa küveze fılorasanın altıjna koyucaklar canım bu bir göğsüne gelince bunlar doğal şeyler olucak dayanıcaksın annesi en güzel kırem bepantene onun turuncu olan dışı onu kullanıcaksın 3 çocuğumdada ondan fayda gördüm sonra sütünede gelince o daha gelir bekle sezeryanlı isen bi hafta ongün sürer normalse hemende gelebilir 3 gün sonrada gelir ha şunuda belirti verim gerçekten faydası var şekerli şeyler çok yersen bebğin sarılığını alıyo sütten geçtiği için buda bi gerçek sana geçmiş olsun canım sen dediklerimi yaparsan çok faydasını görürsün ok canım

geçmiş olsun biz de yaşadık o sarılığı 3 gün hast yatırdılar fototerapi uygulandı bol su içir ve bol emzir dedi dr öyle yaptık şükür geçti kısa sürede ..

çok geçmiş olsun...ben ayaklarımı yere vura vura emziriyodum..sütümde çok azdı normal doğum yaptığım halde 4-5 gün sonra geldi ama o çektikce geliyo zaten karbonatla sildim emzirmeden önce yıkamadımda...almamzlık etmedi bebğim..bide lansinoh krem sürdüm onu yıkamaya geerek yok yaralrım geçene kafar böle devam ettim..1 hafta sürmedi zaten geçti hemen çok şükür...benimkide sarılık olmuştu mam vermek istemiyodum cnm çok yanıyodu ama sarılığı atlatmak için sık sık emziriyodum......

canım sen sütüm az deme çünkü bebeğin doyuyordur yanii beninde öyleydi ama doktorumuz doyar yeter sütün ona zamanla artar dedi ve arttı..sarılıkta benim kızımın 2 ay sarılığı geçmedii.normalde sarılık 18 20 dün arasında geçmesi gerekirmiş geçmediği içinde benim kızımın ki doktora götürdüm anne sütü sarılığı çıktı kimi bebekler öylede olurmuş..florasan lambanın falan altına yatır bebeğini güneşe yatır dedi ve geçti gitti..bol bobl emzir bencede

X