Tirnak Yeme

GAMZEEE

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Temmuz 2006
55
0
50
sevgili meltem hanım,
nasılsınız umarım iyisinizdir.bir soruylatekrar karşınızdayım.benim 12 yaşında ki kızım küçüklükten beri tırnaklarını yiyor.bırakmayı çok istiyor ama başaramıyor.nasıl vaz geçirebiliriz bu alışkanlığından.teşekkürle,saygılar

madem bu konu açıldı bende yazmak istiyorum.
25 yasındayım. annemin söylediğine göre 5 yasındaymışım başladığımda,
yaklaşık 20 senedir tırnaklarımı yiyorum. şu an yara olmuyor ama önceden etleri kopartıp yara ettiğimi bilirim. bazen cok kısa süreli bi kaç hafta yemiyorum. uzatıcam diye azmediyorum ama faydası olmuyor.
düğünüm de bile uzatamadım. takma tırnak taktım.
5 yaş benim okula başladığım yaş. okula başladığım sene başlamış tırnak yeme hastalığım. hastalık diyorum çünkü bence bu bir hastalık.
kocaman kadın oldum çok kötü bir görüntü bende bırakmak istiyorum. eşim ailem destek olmaya çalışıyor ama bana şu an için faydası yok, daha doğrusu bana hiç faydası olmadı, çünkü kendimi bildim bileli annecim bana yardımcı olmaya çalıştı. acı ojeler aldı, güzelce konuştu, bazen kızdı ama yok geçmedi. bunun benim için bir başkasının desteğiyle değilde kendi irademle yenebileceğim bi şey olduğunu düşünüyorum. çünkü artık çocuk değilim ki şekerle kandırılayım..

canım senin kızın daha çok küçükmüş umarım o sizin desteğinizle aşabilir bunu.
ama meltem hanım bu konuda sizin yorumlarınız da çok merak ediyorum.
umarım bize yardım edebilirsiniz..

35 yaşındayım 35 senedir son 2 aydır tırnaklarımı kesiyorum öncesinde hiç hatırlamıyorum tırnaklarımı kestiğimi :) nasıl mı bıraktım ? Dişlerimi estetik amaçlı 0.7 mm uzatınca elim bir daha ağzıma gitmedi :) 2 ay oldu 2 kez kestim. Şimdilik herşey yolunda parmaklarında bakımlı olunca bu iş hoşuma gitti :)

Merhaba Gamze Hanım,
Tırnak yeme sizin ifade ettiğiniz boyuta geldiyse ve kontrol edemiyorsak, bir davranış bozukluğu olarak adlandırılabilir. Ayrıca dürtüleri yeterince doğru ve sağlıklı kontrol edememesinden de kaynaklı olabilir. Sizden ricam, kızınızı yakınınızda bulunan, çocuklarla çalışan bir psikiyatra götürmeniz. Tırnak yemenin sebeplerinin psikolojik olduğu malum. Kızınız istemesine rağmen bırakamıyorsa, bir uzmandan yardım almak en doğrusu olacaktır.
Angelica, size de aynı öneride bulunacağım.
Sağlıkla kalın, sevgiler

X