Tiyatro önerilerimizi paylaşalım

Bu sezon nehrin solgun yüzüne gittim devlet tiyatrosunda.5 kişi gittik.3 ü eh işte dedi, 1 i uyudu, ben ağlayacak kadar beğendim ve etkilendim.Sadece dekor ve Levent Ökten'i izlemek için bile gitmeye değer bence ama kötü de olsa izlediğim neredeyse hiçbir oyun için kötü yorum yapamıyorum.En saygı duyduğum sanat dalı sanırım tiyatro o yüzden mutlaka izlenmeli diyemiyorum ama ben olsam izlerdim:)

Yalnız yine devlet tiyatrolarındaki profesyonel mutlaka izlenmeli.

Yorum yapma konusunda iyi değilim ama :)

B planı isimli tiyatro grubunun istila oyunumu geçen hafta izledim ve hayran kaldım. Kimlik meselesini o kadar güzel anlatmışlar ki . Oyun boyunca 1 saniye dahi sıkılmıyorsun. Konu , oyunculuk çok sağlamdı öneririrm vaktinolan mutlaka gitsin

istila oyunu

“Bizim tam olarak anlamadığımız şey... Neden ABULKASEM?”

Belki ben Abulkasem? Belki sen Abulkasem?
Oyun sözcük, fikir ve imaj kasırgasına sebep olan büyülü bir ismin etrafında dolanıyor: Abulkasem. Kimlik, ırk ve dille ilgili en derin ön yargılarımıza saldırıyor. Zaman zaman ölümüne komik, zaman zaman rahatsız edici, zaman zaman dokunaklı bir şekilde, tehlikeli hale gelen kimlik algısını paramparça edip bizi kendi kültürel kimliğimizle yüzleşmeye zorluyor.

Kimlik, ırk ve dil!
Kendimize en çok sorduğumuz, sormaya devam edeceğimiz kavramlar, kanlı canlı bir şekilde karşımızda. Bir düşünce bulutu olarak başlayıp zekice kurulmuş bir saçmalık, oradan da karşı koyamayacağımız ölümüne ciddi bir mesele.

*Obie Ödülleri | Yılın Oyunyazanı Ödülü | Jonas Hassen Khemiri

Oyunyazan: Jonas Hassen Khemiri
Çeviren - Yöneten: Sami Berat Marçalı
Dramaturg: Dilek Tora

Dekor Tasarımı: Jesse Gagliardi
Işık Tasarımı: Alev Topal
Kostüm Tasarımı: Hilal Polat
Koreografi: Gizem Erdem
İllüstrasyon: Dilan Sarıoğlu
Fotoğraf - Teaser: Çağla Çağlar

Oynayanlar
Barış Gönenen
Hakan Kurtaş
Efe Tunçer
Seda Türkmen

süre 80'

Yorum yapma konusunda iyi değilim ama :)

B planı isimli tiyatro grubunun istila oyunumu geçen hafta izledim ve hayran kaldım. Kimlik meselesini o kadar güzel anlatmışlar ki . Oyun boyunca 1 saniye dahi sıkılmıyorsun. Konu , oyunculuk çok sağlamdı öneririrm vaktinolan mutlaka gitsin

Listeme aldım:)

Hafta sonu biletini 1 ay önce aldığım bir oyuna gittik eşimle "Oyunun Oyunu"Bileti almadan şöyle bir Ekşiye bakayım dedim,hakkında neler yazılmış neler çizilmiş..Yorumlar yarı yarıya görünüyordu,beğenenler çok beğenmiş,beğenmeyenler ise; hiç gülmedim komik değildi falan yazmışlar.Bileti aldıktan sonra biraz içten içe pişman olmadım değil.
Oyunculara ise hiç dikkat etmemiştim:oops:Oyun esnasında farkettim ki başrol oyuncusu "Ahmet Saraçoğlu"Vatanım Sensin dizisindeki İsmet Paşa yani:KK58:Ben oyunun ortasında farkettim tabi,Paşammm diye sarılasım geldi kendisine :KK61:
Oyuncular çok başarılı,oyun hiç kolay değil,çok zekice kurgulanmış ve izleyiciyi merakla izletiyor.
Seyirciyi ağlatmak kolaydır,genelde aynı şeylere duygulanırız ama güldürmek çok zordur,herkes aynı şeylere gülmez.
Oyundan çıkarken hem güldüm,hem şaşırdım.Aynı zamanda bu başarı karşısında duygulandım :oops:
%50 Ekşiciye inat ben gitmenizi tavsiye ediyorum:super::KK48:

Bir kopyada buraya bırakayım dedim :)

Selamlar

Cuma günü Sızı'ya gittim. Konusu şu:

Yıl 1913. Anadolu Coğrafyası dış güçlerin yaratmaya çalıştığı bir kaosun eşiğindedir. Yıllarca yan yana yaşamış, birbirini kardeş bilmiş halk kışkırtılmaktadır. Bir grup Ermeni Ailesi bunun bir parçası olmamak için önce İstanbul'a, sonra Paris'e gitmek zorunda kalır. Yıl 1941 dünya siyaseti daha da büyük bir çıkmaza sürükler onları. Büyüdükçe büyüyen tehlike, yaklaşan savaş, Anadolu özlemi, içinden çıkılmaz bir hale gelince ne yapacaklardır... "Her karanlığın sonunda güneş yine doğar, her acıdan geriye derin bir sızı kalır."
İzlediğimiz kesinlikle bu değil. Oyunu konudan bağımsız düşünürsek bence güzeldi; ama siyası eleştiri, savaş karşıtı mesajlar vb şeyler kesinlikle yoktu. Oyunu izlerken karakterlerin savaştan değil de örneğin mafyadan kaçtığını düşünseniz hiç sırıtmaz. İçinde savaştan o derece bahsedilmiyor neredeyse. Bu bilinerek gidilirse akıcı ve sıkmayan bir oyun.

Oyunun adı : joseph k.
Sahne : das das
Ve ve mertcim firatcigimin oyununa gittim :)
Das dasın sehne yapısını çok seviyorum 360 derece şeklinde 4 taraftan da izleyebiliyorsun. Bileti baya erken aldığımız için baya öndeydik çok ondeydik:)

Oyun kafkanin dava isimli kitabımdan uyarlama tabi fazlasıyla modernlestirilmis . Çok dinamik bir oyundu sürekli akiştaydılar özellikle mertim 1 saniyesi bile boş değildi . Aynı gün iki performans vardi iyi kaldırıyor . Gidin derim :)

Benim bu sezon mutlaka gidin dediğim oyunlar
Devlet tiyatrolarından ;
coruilanus (mükemmel mükemmel mükemmel) ,
Gulyabani, çok güzel bir müzikal. Hüseyin Rahmi Gürpınar'in kitabını müzikal hale getirmişler. O baş karakterin naifligi,mutlu olma arzusu...gerçekten çok çok Cook güzel. Hele o kabus sahneleri! İnsan tiyatroda korkar mı? Valla ben bu oyunun ilk sahnesinde korkudan yapişmıştım koltuğa : )
Yaşamak denen bu zahmetli iş : hayatından ve esinden hiç memnun olamayan bir adam(Musa uzunlar) Karısını da pek sevmiyor. Hayati boyunca gitmeye çalışmış-kendi hayatini yasamak istemos ama ne gitmeye cesareti var ne de kalmaya... KK'nin bir derdim var'indaki kadınları hatırlatmisti izlerken bana ^^ benim yazdığım şekli çok güzel değil ama oyun gerçekten inanılmaz güzel. İzlerken hissediyorsun. Ayrıca neşeli de bir oyun

Şehir tiyatrolarindan;
Karıncalar -bir savaş vardı (tek kişilik harika bir oyun, isimsiz bir askerin sevgilisine yazdığı mektuplardan oluşuyor. Daha önce bir tiyatro oyununda birisinin yüzdüğünü gördünüz mü? Görmek istiyorsanız koşun izleyin
Ben cagirmadim -neseli bir oyun. Bir adamın genç yaşta kaybettigi eşi öte taraftan onu ziyarete geliyor. Ne romantik değil mi. Ama adam başkasıyla evli! :) Güzel bir oyun
Şekerpare: evet,bildiğimiz şekerpare. Amaaa inanılmaz güzel bir müzikal şeklinde. Ben 2 kere gittim, yine yakinima gelsin yine giderim, çok güzel
12 öfkeli adam: hikayeyi biliyorsunuz, başlangıçta biraz donuk, kabul...ama sonlara doğru oyun rayına oturuyor ve yüzünüzde bir gülücük 'iyi ki de gelmisim' diyorsunuz.
Sirke tadında böğürtlen receli: yaşlı bir karı koca var, intihar etmeyi düşünen. Oyun geri geri gidiyor ve her geri gidişte evliliklerini tekrar sorgulayip tekrar ölmeye çalışıyorlar...nasıl anlatsam bilemedim ki :) izleyin ama, pek güzel cidden

Özel tiyatrodan;
Basit bir ev kazası: Günay Karacaoğlu'nun tek kişilik inanılmaz gösterisi. Toplum baskılari yüzünden an uçuk hayallerinde bile edebi elden bırakmayan , mutsuz bir kadının hikayesi. İnanın ki herkes kendinden birsey bulacaktır, harika tespitler var.

Aslında yazacak coook daha fazla güzel oyun var ama bu sezonki favorilerim bunlar :)
Güzel bir topik olmuş, acanin eline sağlık.
27 Mart'ta tüm tiyateolar ücretsiz, iyi değerlendirmeniz dilegiyle^^

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar
Dün Coriolanus'u izledim.
Oyun bir savaş kahramanın politikacılar ve halk tarafından cezalandırılmasını ve kibrin sonuçlarını anlatıyordu.
Görseller harikaydı, savaş sahneleri kısa ama çok güzeldi. Bazı oyuncuların oyunculukları muhteşemdi (coriolanus bu kadar cümleyi nasıl ezberlemiş diye de çok düşündüm.) ve düşündürücüydü.
Ama sonuç olarak ben yine de çok sevemedim. Beklentim çok büyüktü belki ondan, belki de ben daha eğlenceli oyunları seviyorum ondan.

Kürk mantolu madonna , çok güzeldi yalnızca tuba Ünsal yerine başkası mı oynasaydı diye düşündüm ancak Alper Saldıran oyunculuğuyla bütün açıkları kapattı diyebilirim , Menderes Samancılar da oyuna eşlik ediyor , tavsiye ederim

Cibali karakolu
Şehir tiyatrosu

Cumartesi akşamı muhsin ertugrulda izledim oyunu . Zihni goktay o kadar iyiydi ki o yaşta o performans adama hayran kaldım . Fazlasıyla siyasi göndermeler vardi şehir tiyatrosunda olmasına sasirdik arkadaşlarla. Oyunu genel olarak sevdim ama zihni göktay olmasaydi bu kadar sevemezdim . Müzikli oyun formatında . Mutlaka gidin diyemem ama fırsat bulursanız izleyin oyun bi 3.5 saatlik kendinizi ona göre hazırlayın

Oyun izleyip yorum yapmamışım:skandal:

İki oyun izledim.İlki Reis Bey.İdealist bir hakim üzerinden anlatılıyor oyun.Asla taviz vermeyen,kurallar neyse onu uygulayan,vicdanını yok sayan, sadece somut delillere göre karar veren bir karakter.Bir gün hakim genç bir adam için idam kararı verir ve sonradan bu kararın hatalı olduğunu anlar.Buraya kadar oyun güzeldi ama bence bundan sonrasındaki duygu geçişleri biraz yapay gibiydi.Nasıl desem gerçek hayatta bir anne oğlu için yeterince araştırma yapmayıp sadece delillere göre karar veren birini bu kadar kolay affetmez bence.Yine de genel olarak bakarsak ben beğendim.Selçuk Soğukçay’ın performansı ise tek kelimeyle muhteşemdi.

İkinci izlediğim oyun “Son”.Bu oyun için ne söylesem az.Çok çok çok etkileyici bir girişle başladı ve öyle de devam etti.Girişten sonra beklentim çok yükseldi ve açıkcası kötü devam etmesinden korktum ama kesinlikle beklentimi karşıladı.Oyun, oyunculuk, sahne, dekor, ışık,müzik her şeyini çok beğendim.Kesinlikle izlenmeli.

Oyun izleyip yorum yapmamışım:skandal:

İki oyun izledim.İlki Reis Bey.İdealist bir hakim üzerinden anlatılıyor oyun.Asla taviz vermeyen,kurallar neyse onu uygulayan,vicdanını yok sayan, sadece somut delillere göre karar veren bir karakter.Bir gün hakim genç bir adam için idam kararı verir ve sonradan bu kararın hatalı olduğunu anlar.Buraya kadar oyun güzeldi ama bence bundan sonrasındaki duygu geçişleri biraz yapay gibiydi.Nasıl desem gerçek hayatta bir anne oğlu için yeterince araştırma yapmayıp sadece delillere göre karar veren birini bu kadar kolay affetmez bence.Yine de genel olarak bakarsak ben beğendim.Selçuk Soğukçay’ın performansı ise tek kelimeyle muhteşemdi.

İkinci izlediğim oyun “Son”.Bu oyun için ne söylesem az.Çok çok çok etkileyici bir girişle başladı ve öyle de devam etti.Girişten sonra beklentim çok yükseldi ve açıkcası kötü devam etmesinden korktum ama kesinlikle beklentimi karşıladı.Oyun, oyunculuk, sahne, dekor, ışık,müzik her şeyini çok beğendim.Kesinlikle izlenmeli.
Sona bilet alıp gidememistim arkadaşım dekora hayran kalmisti

Ve tiyatro sezonu başladı:)
Kürklü venusle sezonu ac tim oyun beklediğimden daha güzeldi, kadın oyuncu oldukça cesurdu :) ve çok güzel oynuyordu
Merhaba, hangi sahnede izlediniz? Farkli yerlerde bilet satisi var. Belki, belki Türkiye ziyaretimde araya sokabilirim mekan yakin olursa.
Pulchérie'nin sahne actigini bilmiyordum bile, cok ufak olmali-

X