Tuvalet Eğitimi Tuvalet eğitimi 2,5 yaş

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

Sevdahilal94

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Haziran 2018
39
3
30
Merhaba anneler, yardımınıza ihtiyacım var. Benim 2,5 yaşında inatçı bir kızım var. Annemle kakasını geçen ay tuvalate oturup yaptı. Ama benimle çok zor yapıyor. Annem uzakta kaldığı için gelemiyor yani iş başa düştü. Kızımın bir kaç defa bezini çıkardım ama hep altına çişini yaptı. Sona anne bak diyor bide. Kakaya gelirsek bezine yapıyor ama bundan rahatsızlık duyup thvalrte gidip benzini çıkarıyor çöpe atıyor. Ve tuvalte oturmak istiyor. İnananın bana bazen 2 saat oturuyor ama bir şey yapmadan kalkıyor. Sizce ne yapmalıyım beklemelimiyim yoksa bezi çıkarmalımıyım ?

Merhaba anneler, yardımınıza ihtiyacım var. Benim 2,5 yaşında inatçı bir kızım var. Annemle kakasını geçen ay tuvalate oturup yaptı. Ama benimle çok zor yapıyor. Annem uzakta kaldığı için gelemiyor yani iş başa düştü. Kızımın bir kaç defa bezini çıkardım ama hep altına çişini yaptı. Sona anne bak diyor bide. Kakaya gelirsek bezine yapıyor ama bundan rahatsızlık duyup thvalrte gidip benzini çıkarıyor çöpe atıyor. Ve tuvalte oturmak istiyor. İnananın bana bazen 2 saat oturuyor ama bir şey yapmadan kalkıyor. Sizce ne yapmalıyım beklemelimiyim yoksa bezi çıkarmalımıyım ?
Bende aynı durumu yasadım. İş başa düşünce çok zorlandım ama alıştı. Sabır diyorum baska bişe demiyorum

Bende bu süreci yeni atlattım bezi kesinlikle çıkarın gündüz. Ben 1 hafta boyunca günde inanın abartmıyorum 20 kez alt camasir değiştirdiğimi bıliyorum ama ıslata islata tutmayı birseylerin ters gittiğini o da anladı çok zorlandım pes etmek üzereydim en büyük hata pes edip bez takmakmis..gece bezleyin ilk etapta gündüz alışsın ikisi bir arada cocuk içinde zor oluyor bizim tecrübemiz böyle oldu.. kaka mevzusu 3 haftami aldı o daha zor oldu hep altına yaptı midem almıyordu artık ama pes etmedim oturttum ıkinmayi öğrettim karşısında bende gerekirse klozete oturdum o lazimlikta beraber ikindik sonra ilk kakayi yapinca aferin harikasin dedim optum sarildim cok mutlu oldu sonra kakayi tuvalete atıp simdi onlar balıklara gidecekler beraber yuzecekler hadi onlara bay bay yapalım dedim el sallayıp sifonu cektim kaka kayboldu korkusunu da en başında yenmiş olduk..pes etmeyin 3 hafta sonra aydınlık hersey insallah

Bez bitti deyip tamamen çıkarın hem kendi aklınızdan hem çocuğun aklından. Mecbur 10 gün sabredeceksiniz 3-4 günden sonra idrak ediyorlar 10 günde tam anlamış oluyorlar

Önceliğiniz çocuğunuzun hazır olup olmaması olmalı mesela gece kuru kalkıyor mu? Gün içerisinde kaç saat kuru kalıyor bunlar önemli. Sonrasında sizin piskolejiniz hazır olmanız önemli çünkü o bez bir kere çıkacak zor da kalırsam takarım olmayacak. Ha baktınız ugrastiniz 1 hafta hiç biraz bile ilerleme olmazsa o zaman geri takarsıniz ama çocuğunuz hazırsa 1 kere de tamamen çıkarın gece de gündüzde takmayın

Bende bu süreci yeni atlattım bezi kesinlikle çıkarın gündüz. Ben 1 hafta boyunca günde inanın abartmıyorum 20 kez alt camasir değiştirdiğimi bıliyorum ama ıslata islata tutmayı birseylerin ters gittiğini o da anladı çok zorlandım pes etmek üzereydim en büyük hata pes edip bez takmakmis..gece bezleyin ilk etapta gündüz alışsın ikisi bir arada cocuk içinde zor oluyor bizim tecrübemiz böyle oldu.. kaka mevzusu 3 haftami aldı o daha zor oldu hep altına yaptı midem almıyordu artık ama pes etmedim oturttum ıkinmayi öğrettim karşısında bende gerekirse klozete oturdum o lazimlikta beraber ikindik sonra ilk kakayi yapinca aferin harikasin dedim optum sarildim cok mutlu oldu sonra kakayi tuvalete atıp simdi onlar balıklara gidecekler beraber yuzecekler hadi onlara bay bay yapalım dedim el sallayıp sifonu cektim kaka kayboldu korkusunu da en başında yenmiş olduk..pes etmeyin 3 hafta sonra aydınlık hersey insallah
Teşekkürler yarın başlıyoruminşallah

Kesinlikle tuvalet eğitimi vermek istiyorsanız bezi çıkartmanız lazım. Aylarca uğraştım altına yapti çişini soyluyordu büyük tuvaletini söylemiyordu belki beş ay uğraştım günde bı kaç defa altına yaptığı olurdu. WC gitmek istemezdi. Sonra bı gün anne tuvalete gidelim dedi demekki o gunmus zamanı. Sizde bezi takmayın sürekli sorun. İki saat oturmasına gerek yokki çocuklar zaten yemekten sonra yaparlar. Bide kenara köseye saklanirlar takip edin derim.

Biz bezi atarak başladık,çiş bacağından süzerken dondu kaldı korktu ağladı tuvalete yaptı ondan sonra.İlk kakadan korkup 4 gün tuttu sonra ona da alıştı

Okulun tavsiyelerine uyarak bu süreci rahat atlattım.
Bez bir kere çıktığında asla bir daha takılmamalı gece ve gündüz (kafaları karışabilir ne zaman tuvalete, ne zaman beze yapacaklarını kestiremeyebilirler.)
Altına yaptığında hemen üst değiştirilmeli, asla tepki verilmemeli (üst hemen değiştirmezlerse bu duruma alısabilirler daha sonra altlarına yaptıklarında rahatsız olmazlar)

İlk hafta belirli aralıklarla ben tuvalete götürdüm yaptıği da oldu yapmadığı da sonra sifona kendi basıp, bay bay çiş bay bay kaka dedi (sifon olayından çok keyif aldı avantajım oldu)

Çişi çok kolay atlattık fakat kakada oğlum etkilendi kendi kendine kakasına balık yaptım anne dedi korktu
Daha sonra anne bak patlıcan dedi yine korktu
Hayır oğlum o kaka dedim tutmaya başlayınca gün aşırıya dönündu bu sefer de ağıracak korkusuyla yapmak istemedi
Kıvrandı en son dayanamayacak durumda yaptı ama asla pes edip bez takmadım
Hep sabırla, sakince yaklaştım.
2 haftaya kadar ona da alisti

Tuvalet eğitiminde şunu anladım çocuk hazır olacak ama en önce anne hazır olmalı.
Kendim hazır hissedene kadar asla başlamadım gözüm çok korkuyordu ama çok şükür korktuğum gibi olmadı

Bu konuda net ve tutarlı olmalısınız. Ne kadar sabırlı olursanız o kadar çabuk öğrenir..

Bezi çıkardıktan sonra takmayı bir daha düşünmeyin. Ben o şekilde öğrettim.

Çocuğunuzu artık tanıyorsunuz gündüz de gece de ne zaman tuvaletini yapacağını bilirsiniz ona göre tuvalete götürün.

Özellikle gece ve gündüzü birlikte öğretin. Mesela gece uyumadan, yapabiliyorsanız gece 3 gibi ve sabah 6 -7 gibi tuvalete götürüp yaptırmaya çalışın. Zaten öğrendikçe gece pek kaka yapmıyorlar.

Tuvalet egitiminde rutin cok onemli. Kizinizi belirli araliklarla tuvalete goturun, oturup ne varsa yapmaya calissin. Yapmiyorsa da sorun degil. Tuvalet aliskanligi edinsin. Biz boyle cozmustuk.

X