Tuvalet Eğitimi Tuvalet eğitiminde gece kaldırmak?

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

Mrsduygusl

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Temmuz 2017
1.348
1.878
Arkadaşlar merhabalar 30 aylık kızıma tuvalet eğitimi veriyorum 10 gün kadar oldu daha söylemıyor ama götürünce tuvalete yapıyor. 1 haftadır gece 1 kez tuvalete kaldırıyorum çişini yapıp yatıyor sabah kuru kalkıyor çok şükür. Gün içinde 1-2 defa kazalar oluyor arada. Size sorum ne kadar süre gece kaldırmalıyım? Birde sizlerinki hemen söyledi mi veya ne kadar sure sonra soylemeye başladı?

merhaba bende kizima 30 aylikken verdim suan 40 aylik 2 3 aydir geceleri kendide uyaniyordu ama ben her ihtimale karsi kaldiriyordum.
hemen hemen son 1 aydir kendi uyaniyor.

merhaba bende kizima 30 aylikken verdim suan 40 aylik 2 3 aydir geceleri kendide uyaniyordu ama ben her ihtimale karsi kaldiriyordum.
hemen hemen son 1 aydir kendi uyaniyor.
Ben bi yerde okumustum surekli kaldirmayin bir sure sonra yataga yapacagini bilseniz bile bir sure sonra kalkmamayi ogrensin diye uyandirmayin yaziyordu o yuzden merak ettim.

Ben bi yerde okumustum surekli kaldirmayin bir sure sonra yataga yapacagini bilseniz bile bir sure sonra kalkmamayi ogrensin diye uyandirmayin yaziyordu o yuzden merak ettim.
ilk zamanlar cise gozleri acikken yani uyur modda degilken uyandirarak goturuyorsunuz, mesela ilk 4 saatte bir goturuyorsaniz bunu kademeli olarak arttiriyorsunuz 5 saatte bir gibj.
zaten bir sure sonra cocuk kendi alisiyor.
kendi uyandigi surecin ilk 1 haftasi cok hafif damla seklinde kacirarak uyandi.
zamanla oda kalmadi.
hatta bazi geceler kendi kalkip yapip geri gelip yatiyor :)

Benim de 28 aylik ikizlerim var. Birine egitime basladik 4 gundur. Cok pisik olmustu bez takmak istemeyince bende baglamadim daha. Gece ben hic kaldirmadim. Ilk gece altina kacirdi. Sonraki gece saat 5 te uyandi cise gittik 3. Gece de 5 gibi uyanfi cise gittik. Bu gece uyandi ama cise gitmek istemedi. Ama gunduzleri benimkide soylemiyor. Ben gidelim mideyince gidelim diyor. Ama en buyuk sorun kaka. Tuvalette kaka yapmaktan korkuyor ne yapacagimi hic bilmiyorum. Bence sizde gece kaldirmayin kendi gelirse uyanir zaten. Ama her ihtimale karsi yatagi korumaya alin tabi

Allah kolaylik versin. Gece benimkinin bezindende taşma oldugu icin aylardir alez var zaten benimkide daha soylemiyor ama ilk gunlere gore daha uzun surede çişe gider olduk kazalar sut icmisse bende zaman gecirmissem 1 en fazla 2 defa oluyor gecede kaldirmamaya baslamayi dusunuyorum. Gunduz işini tamamen hallettigimde mi kaldirmasam diyorum bi yandan da bilemedim dogrusu. Alissin da istemiyorum ayni saatlerde kalkmaya.

Benimkiler artık büyük ama gece kuru kalkmaya başladıklarında eğitim vermeye başlamıştım. Oğlumu bir defa gece kaldırdım ağlama krizi geçirdi bir daha kaldırmadım, gece kaçırması da hiç olmadı. Normalde eğitimin ilk 7 günü içinde çocuk sıkıştığını belli edecek şekilde hareket etmeye başlar, siz çok sık götürüyor olmalısınız ki bu işareti almamışsınız hiç

Ilk
Benimkiler artık büyük ama gece kuru kalkmaya başladıklarında eğitim vermeye başlamıştım. Oğlumu bir defa gece kaldırdım ağlama krizi geçirdi bir daha kaldırmadım, gece kaçırması da hiç olmadı. Normalde eğitimin ilk 7 günü içinde çocuk sıkıştığını belli edecek şekilde hareket etmeye başlar, siz çok sık götürüyor olmalısınız ki bu işareti almamışsınız hiç
Ilk baslarda sık sık götürdüm tabi şimdi daha seyrek gidiyoruz. Bence çocuktan çocuğa fark eder.

ben gece hiç kaldırmadım. nasıl başlarsanız öyle gider bence. ama kızım eğitime başlamadan bir süre önce de kuru kalkıyordu çoğu zaman. kaslarını yönetebiliyorlar aslında gerekli önlemlerle kaldırmadan deneyebilirsiniz. kazalar olsa da çok çabuk öğreniyorlar

ben gece hiç kaldırmadım. nasıl başlarsanız öyle gider bence. ama kızım eğitime başlamadan bir süre önce de kuru kalkıyordu çoğu zaman. kaslarını yönetebiliyorlar aslında gerekli önlemlerle kaldırmadan deneyebilirsiniz. kazalar olsa da çok çabuk öğreniyorlar
Anladim diun gece kaldirmadim yatagina yapmis sabah kalkinca tuvalete gittik her zamanki gibi bakalim deniyorum bende.

Allah kolaylik versin. Gece benimkinin bezindende taşma oldugu icin aylardir alez var zaten benimkide daha soylemiyor ama ilk gunlere gore daha uzun surede çişe gider olduk kazalar sut icmisse bende zaman gecirmissem 1 en fazla 2 defa oluyor gecede kaldirmamaya baslamayi dusunuyorum. Gunduz işini tamamen hallettigimde mi kaldirmasam diyorum bi yandan da bilemedim dogrusu. Alissin da istemiyorum ayni saatlerde kalkmaya.
Kaka durumu ne alemde peki. Bizim 6 gun oldu egitim. Bugun ilk kez kakasini altina yapti ama devamini tuvalette getirdi

Arkadaşlar merhabalar 30 aylık kızıma tuvalet eğitimi veriyorum 10 gün kadar oldu daha söylemıyor ama götürünce tuvalete yapıyor. 1 haftadır gece 1 kez tuvalete kaldırıyorum çişini yapıp yatıyor sabah kuru kalkıyor çok şükür. Gün içinde 1-2 defa kazalar oluyor arada. Size sorum ne kadar süre gece kaldırmalıyım? Birde sizlerinki hemen söyledi mi veya ne kadar sure sonra soylemeye başladı?
O istemeden siz götürmeye devam.ederseniz alışkanlık haline getirebilir bi süre sonra onun söylemesini yani kontrolü altına kaçırmasını göze alarak ona bıraksanız çok iyi olur ben gündüze öğrettim gece de hiç kaldırmadım gündüz öğrenince gece de altını islatmamaya başladı bu süre gece gündüz toplamda bir hafta sürdü ve alıştı bitti

Kaka durumu ne alemde peki. Bizim 6 gun oldu egitim. Bugun ilk kez kakasini altina yapti ama devamini tuvalette getirdi
Ben eskiden de ara sıra ıkınması olduğunda tuvalete yaptiriyordum o yuzden pek sorun yaşamadık. Egitim sirasinda ilk zamanlar farketmezsem birazini yapmis oluyordu kilotuna gerisini tuvalate yapiyordu. Simdi çişe gittigimiz zaman yapiyor kakasini.

O istemeden siz götürmeye devam.ederseniz alışkanlık haline getirebilir bi süre sonra onun söylemesini yani kontrolü altına kaçırmasını göze alarak ona bıraksanız çok iyi olur ben gündüze öğrettim gece de hiç kaldırmadım gündüz öğrenince gece de altını islatmamaya başladı bu süre gece gündüz toplamda bir hafta sürdü ve alıştı bitti
3. günden sonra geceleri 1 defa kaldirdim gecede çişi gelirse tuvalete yapılacağını anlasın diye şimdi ise alışmasın diye 2 gundur kaldirmiyorum ama yatagini islatiyor. Buna ragmen aynen devam mi etsem bilemedim.

3. günden sonra geceleri 1 defa kaldirdim gecede çişi gelirse tuvalete yapılacağını anlasın diye şimdi ise alışmasın diye 2 gundur kaldirmiyorum ama yatagini islatiyor. Buna ragmen aynen devam mi etsem bilemedim.
Gündüz tutmayı öğrenince gece otomatik olarak öğreniyorlar ekstra cabaya gerek yok sabah kalkar kalmaz ilk iş hemen tuvalete götürün gece birikeni yapar. alez çarşaf yıkayacaksanız bi süre o kadar bezlemeyin bile gece ki bu işin kilit noktası burası aslında. Bi kere kaçırsın bi kere tuvalete yapsın oof ya yine altına kaçırdı diye endişelenmeyin biz ne kadar normal algılarsak o kadar cabuk zamanda ogreniyorlar bi de bi model oyuncak edinebilirsiniz bizim pepemiz var pepenin cisi gelmis hadi pepe cise abimiz sen de yapsana bak ne guzel yapti rahatladi gibi sevimli hale getiemistik

Ben hiç kaldırmama taraftarıyım

Oğlum meme emiyordu tuvalet eğitimi verdiğimde

Üstten Emer alttan yapar sanmıştım ama yapmadı hiç gece kaldırmadım

Gece kazası da yaşamadık bir seferinde sabah kalktığında babaannem beni lafa tuttu tuvalete götüremedim o zaman yapmıştı onun dışında kalktıktan sonra da kaçırmadı koştu tuvalete

Gündüz de siz götürme sorumluluğunu almayın

O ne kadar tutuyor ne zaman kaçıyor kendi fark etsin ki alışsın

Kolay gelsin

Teşekkür ederim cevaplarınız için 3 gecedir kaldırmıyordum dün gece yatağına yapmamış söyleme olayinida halledersek birsey kalmadi 🙂

Ben eskiden de ara sıra ıkınması olduğunda tuvalete yaptiriyordum o yuzden pek sorun yaşamadık. Egitim sirasinda ilk zamanlar farketmezsem birazini yapmis oluyordu kilotuna gerisini tuvalate yapiyordu. Simdi çişe gittigimiz zaman yapiyor kakasini.
Bizimki kakasindan korkuyor ya 17 ayliktan beri goturuyorym deniyorum yok hep kakasindan korkuyor. Geliyor belli zorla tutuyor yapmiyor.

Ben hiç kaldırmama taraftarıyım

Oğlum meme emiyordu tuvalet eğitimi verdiğimde

Üstten Emer alttan yapar sanmıştım ama yapmadı hiç gece kaldırmadım

Gece kazası da yaşamadık bir seferinde sabah kalktığında babaannem beni lafa tuttu tuvalete götüremedim o zaman yapmıştı onun dışında kalktıktan sonra da kaçırmadı koştu tuvalete

Gündüz de siz götürme sorumluluğunu almayın

O ne kadar tutuyor ne zaman kaçıyor kendi fark etsin ki alışsın

Kolay gelsin
Gunduz hatirlatma yapmayalim mi yani sizce. Valla benimki soylemiyor ki bazen unutuyorum hemen altina yapiyor cok rahatsiz olup hemen yanima kosuyor

Gunduz hatirlatma yapmayalim mi yani sizce. Valla benimki soylemiyor ki bazen unutuyorum hemen altina yapiyor cok rahatsiz olup hemen yanima kosuyor

işte öyle öyle fark edecek ne kadar dolunca altına yaptığını

şöyle düşünün sizi yarım saatte bir tuvalete götürsek ne kadar çok birikirse altınıza yapacağınızı öğrenemezsiniz ki

çişimiz gelir ama o an ortam uygun değilse tutarız ama bir süre sonra tutamayacağımız açıktır işte o süreden sonra tuvalete gitttttmemm lazım deriz

ama çocuğa daha çişi gelmeden ya da az geldiğinde tuvalete götürdüğümüzde o tutma çizgisini bilemez

ben tuvalet eğitiminde oğlumun altını ilk açtığımda pipisinden akmaya başladığında su dedi

hayır dedim o su değil çiş

çişimiz geldiğinde senin tuvaletin var ya ona yapmamız lazım

bir iki suladıktan sonra çiş dedi gittik yaptı

arada da kaçırdı

ama kontrol tamamen onda idi

sabah kalkınca gece yatmadan ve dışarı çıkmadan tuvalete gidilir

bu yetişkinlerin de uyguladığı klasik kural

onun dışında hatırlatmadım

her çocuk farklı tabii ki kimisi biraz daha desteklenmek ister vs

ama ben tuvalete gitmeyi sıradanlaştırmayı tercih ettim

yani tuvalete çişini yapmak böyle alkışlanacak, hediyelere bağlanacak bir olay değildi bizim evimizde

ama tuvalete gitmek, çişi gelmek, kakası gelmek evde tabu da değildi

çişi gelen çişim geldi der ve tuvalete giderdi, kapılar kapatılıp kilitlenmezdi

orada olana gizem katılmazdı

yanlış anlaşılmak istemem, bunlara hatalı da demem ama özellikle bu sıkı mahremiyet eğitimlerinin çocukların yaşları da büyüdükçe tuvalete farklı anlamlar yüklemeye neden olduğunu düşünüyorum

yani nasıl mutfakta yemek yapılıyorsa tuvalette de çiş yapılıyor

aynı olağanlıkta

aslına rahatsız olmalı ki fark etmeli bence gayet fark ediyor rahatsız oluyor

çişin gelince yapmadan söyle diye teşvik etmek önemli

kızınız muhtemelen kıyafetlerini de indirebilir

kendi yapmasına uygun imkan tanıyın ama işte elin kirlenir vs denmesin o geriletiyor

burada hep yazarım oğlumun gittiği anaokulunda çocuklar tuvalete yalnız giderdi

oğlum 37 aylıktı ilk başladığı gün bir kere öğretmen götürüp göstermişti sonra tekrar götürmemişti bile

aynı sınıfta 28 aylık çocuk da 32 aylık çocuklar da vardı aynı şekilde kimseyi tuvalete götürmüyorlardı gösteriyor öğretiyorlardı herkes kendi gidiyordu

100 taneden fazla çocuk olan bir yerde bu serbesti olabiliyorsa evde de rahat rahat halleder

lazımlık ya da tuvalete kolay ulaşım önemli

klozette mutlaka çocuk adaptörü olmalı

bir de mesela bu el ile eklenen süslü olanlar var ya onlarda anneye ihtiyaç oluyor yine ama anne çocuk kapak denilen çift kapaklıların kullanımı daha rahat

Not: çenem düşmüş kusuruma bakmayın

X