Uyumamak Zayıflatır mı?

Caddy

Guru
Pro Üye
28 Mart 2012
8.170
2.001
Etiket : uykusuz kalmak kilo verdirir mi, uykusuz kalmak zayıflatır, uykusuz kalmak zayıflatırmı, uykusuzluk insanı zayıflatır mı, uykusuzluk kilo verdirir mi, uykusuzluk ve zayıflama, uykusuzluk zayıflatır

Uzun süre uykusuz kalmak, az uyumak ve uykuda dinlememek birçok sağlık sorununa yol açan önemli bir faktördür. Çok uyumanın da beden sağlığı için zararları olduğu gibi, aşırı uyumak ve gün içinde aşırı yemek yemek kilo almada etkili olduğu söylenmektedir. Peki uykusuz kalmak kilo verdirir mi ya da uykusuz kalmanın kilo ile ne gibi bir ilişkisi olur, sizler için uzmanlarımıza sorduk…

Uykusuzluk Zayıflatır!

Uykuda metabolizma çok yavaş çalıştığı için kilo almanıza sebep olduğu gibi, uykusuzluk ayakta kalmak ve kilo vermek demektir. Sık sık uykusuzluk çekmek ve gereğinden az uyumak kilo vermenize sebep olan bir etkendir. Yani diyebiliriz ki, uykusuzluğun kilo ile ilişkisi, zayıflamak anlamı taşır. Ancak uykusuzluğun bazı sağlık problemlerine yol açtığını da unutmamalı, uyku düzeni buna göre ayarlanmalıdır.

Uzmanlar, günlük ideal uyku saatinin 7-8 saat olduğunu söylemekteler. Bu sürelerden az uyumak kilo vermenize, çok uyumak ise kilo almanıza sebebiyet verir. ancak az uyuyup gün içerisinde de aşırı yemek yemek ters etkide yaratabilir ve kilo almanıza neden olabilir.

Tam tersidir çok uykuya düşkün insanlar daha zayıftır yada kilo problemi yaşamazlar. Kendimdende bilirim. Gün içersinde tartıl 2 saat uyu kaç gram gidecek. Birde tartıl 2 saat ev işi yap uyurken daha çok gram kaybedeceksin. Ayrıca uykunun iştah hormonları üzerinde baskılayıcı bir etkisise vardır.

az veya cok uyumak metabolizmayi yavaslatir ve kilo alimina sebep olur.

duzenli, yeterli uyku en guzeli

Valla bende çok uyuyorum ama zayıf olduğum söylenemez. Bir yattığımda çok rahat 10 saat ve üzeri uyuyabilirim sanırım herşey denge önemli.

Uyumak kilo verdiriyor ancak şu şekilde oluyor:formül şu; aç karnına yatarsanız kilo verirsiniz tok karnına yatarsanız kilo alırsınız işte bu kadar basit...

Benden de bu konuda size enteresan bir bilgi...
Çok kilolu bir arkadaşım bir işe başladı. Bu iş 1 hafta gündüz,1 hafta gece boyu çalıştığı bir işti. Ben kendisini hiç zayıf görmemiştim. Çalıştığı bir dönem ona rastladığımda şok oldum çünkü dal gibi incecik olmuştu!!

Bu hale nasıl gelebildin?? diye sordum heyecanla. "Vallahi özel hiç birşey yapmadım,1 hafta gündüz,1 hafta gece çalıştığım için oldu" dedi. Mantığı kuramadım ama daha sonra kendisiyle sık sık görüştüğümüz için bu konu hakkında düşünmeye başladık.

Sonra sistemin şu şekilde işlediğini anladık ve emin olduk;

1 hafta boyunca gündüz çalışıp gece uyuduğu için, vücut gece acıkmamaya alışıyor değil mi.. Sonra 1 hafta boyunca gececi oluyor ve vücut otomatik olarak gece kendini yemeye kapatıyor ve acıkılmadığı için pek yemek yenmiyor. 1 hafta sonunda vücut tam düzene girip düzenli olarak acıkmaya başlayacakken hop yeniden gündüzcü oluyor. Bu sefer de vücut gün boyu acıkmadığı için yine yemek yiyemiyor :) Yani bir nevi metabolizmayı şaşırtmış oluyoruz.

Nasıl, mantıklı değil mi?

Bir de kendimden biliyorum, geçtiğimiz senelerde bir uyku problemi yaşadım. (uykusuzluk zaten çocukluğumdan beri benim için problemdir). 1 ay boyunca günde 1 belki yarım saat uyuyabiliyordum. 1 ayın sonunda 11 kilo vermiştim. Tabi iştahım da bayağı azalmıştı..

Yani her yöntemi deniyorum ama bir türlü zayıflayamıyorum diyorsanız bir de bunları deneyin derim. Sonuçta çok zararlı diyetlerden,haplardan daha risksiz yöntemler...

X