Yazmayayım dedim, içimde tutamıyorum. Dua'ya ihtiyacım var.

Sen şunu anlamiyorsun annenin kaderi kardeşlerine bakmaksa ve bunun farkindaysa sizi dogurmayacakti... İki-üç çocuk doğurmak kaderi degildi....Hadi sen doğdun analık oldu, babanın huyu gücü belliyken kardeşin niye oldu? Ben söyleyeyim, önce kardesinize sonra ana babaniza bakın diye....Yani annen seni zaten bu günler için doğurdu. Yardımı kes de gör gerçek yüzlerini .

Yardımı kesersem bana karşı cephe alıp kötü davranmazlar, ben çalışmaya başladığım günden bu yana eve hiç katkıda bulunmadım kimse de benden birşey istemedi ama durumun bu derece vahim olduğunu bilmiyordum. Bu iş hır gür çıkmadan biterse evden ayrılmak istediğimi aileme söyleyeceğim, annemin birşey diyeceğini tahmin etmiyorum çünkü şu anda bana karşı çok mahcup hatta mesaj atmış bundan sonra seni hiç üzmeyeceğim diye, babamın da zaten umurunda olmaz. Kardeşi ben istedim zorla ne yazık ki. Annem zaten kaç kere nişan atmak istemiş ilk zamanlar, babam peşini bırakmamış. O da çoook uzun hikaye. Bu iş baştan yaş yani...

Borcun tamamı ne kadar peki borçları tek bir yere toplama imkaniz var mı eğer parça parça oduyorsaniz borç bitmez maalesef çünkü üstüne yine faiz işler ama tek bir yerde olursa ödeyeceğiniz taksit belli olur en azından.
Emekli maaşı hacizli mi avukat arkadaşlar daha iyi bilir ama benim bildiğim emekli maaşına haciz konulamaz eğer maaş sahibi kendisi borcumu emekli maaşımdan kesin diye taahhüt vermişse orası ayrı.

Borcun tamamı ne kadar peki borçları tek bir yere toplama imkaniz var mı eğer parça parça oduyorsaniz borç bitmez maalesef çünkü üstüne yine faiz işler ama tek bir yerde olursa ödeyeceğiniz taksit belli olur en azından.
Emekli maaşı hacizli mi avukat arkadaşlar daha iyi bilir ama benim bildiğim emekli maaşına haciz konulamaz eğer maaş sahibi kendisi borcumu emekli maaşımdan kesin diye taahhüt vermişse orası ayrı.

Borçlar çok parça parça, yazdığım gibi krediler var, açık hesaplı yani elden taksitli borçlar var ve bir sürü kredi kartı + yine aynı bankanın Kredili Mevduat hesapları var... Maaşa bloke yok, maaş yatınca kendi manuel olarak kredilerin taksitlerini gönderiyor. Ben de kalan kartların asgarilerini kapatarak her bir kartın borcunu düşürmeye çalışıyorum.

Borçlar çok parça parça, yazdığım gibi krediler var, açık hesaplı yani elden taksitli borçlar var ve bir sürü kredi kartı + yine aynı bankanın Kredili Mevduat hesapları var... Maaşa bloke yok, maaş yatınca kendi manuel olarak kredilerin taksitlerini gönderiyor. Ben de kalan kartların asgarilerini kapatarak her bir kartın borcunu düşürmeye çalışıyorum.
Anladım ama yine faiz işler onu demek istedim asgaride odense.

Bütün kredi,kredi kartı diğer banka borçlarını tek bir yere toplama şansınız varsa öyle yapın derim belki ödeyeceğiniz miktar yüksek olur ama en azından miktarı belli olur.

Anladım ama yine faiz işler onu demek istedim asgaride odense.

Bütün kredi,kredi kartı diğer banka borçlarını tek bir yere toplama şansınız varsa öyle yapın derim belki ödeyeceğiniz miktar yüksek olur ama en azından miktarı belli olur.

Evet maalesef faiz işliyor... Ne yazık ki tek bir yerde toplamamız mümkün değil dediğim gibi 5 bankadan 5 kredi kartınızın ve her birinin yüklü miktarda borcu olduğunu düşünün.

Siz çok manipule edilmissiniz maalesef anneniz babanız kaç yaşında insanlar onların hatalarını,sorumluluklarını bu kadar üzerinize alıp yüklemeyin. Maaşınızi da harcayın sadece bir kısmını verin. Aileniz para hesabını bilmiyor borç bitince yenisi çıkar kesin ölene kadar onların borcunu mu ödeyeceksiniz?

Siz çok manipule edilmissiniz maalesef anneniz babanız kaç yaşında insanlar onların hatalarını,sorumluluklarını bu kadar üzerinize alıp yüklemeyin. Maaşınızi da harcayın sadece bir kısmını verin. Aileniz para hesabını bilmiyor borç bitince yenisi çıkar kesin ölene kadar onların borcunu mu ödeyeceksiniz?

Borçların keyfi bir durum olmadığını biliyorum, paranın nereye gittiğini biliyorum (en azından anneminkinin) bu sebeple bu duruma kayıtsız kalamıyorum. Ne yaptıysa bizim için yaptı, keşke durum bu raddeye gelmeden bir sinyal verseydi önlemini önceden alırdık. 4. evre kanser olan bir hastayı tekrar dip diri ayağa kaldırmak kadar zor. O bu kadar sıkıntı içindeyken sana yardım edemem demek benim vicdanımı çok yaralar. Daha öncede bu tarz şeyler oldu ama ufak tefekti hep aşıldı ve kendimi hiç kısmak durumda kalmamıştım. Şu anki çok başka. Zaten bu son.

Bu olay bitince kendime yep yeni bir hayat kuracağım... İlerde asla böyle bir ebeveyn olmayacağıma kendime söz verdim.
Evet yine haklı olduğun bir konu, kardeşlerine kızlarımın hakkını size veremem demeyi bilmeliydi.
Canım benim öncelikle Allah yardımcınız olsun. Borçları bi kağıda kalem kalem yaz maaşlarıda yaz ortalama bi zaman çıkart 100bin üstü 300 var 500 var mesela 500 üstü ise çok uzun sürer bi planlama yapın. Maaşını komple annene verme içinden kendine bi çeyrek yap kalanı ver 29 yaşındaymışsın ileride ne olur bilinmez her ay bi çeyreğini at kenara borcumuz var, ailem sıkıntıda diyip vicdan yapma 1 senede kenarda 12 çeyreğin olur böyle böyle bi şeyler düzelir. Asla kendini tamamen ortalara atma dönüp arkana bakınca vah giden zamanıma dersin

Canım benim öncelikle Allah yardımcınız olsun. Borçları bi kağıda kalem kalem yaz maaşlarıda yaz ortalama bi zaman çıkart 100bin üstü 300 var 500 var mesela 500 üstü ise çok uzun sürer bi planlama yapın. Maaşını komple annene verme içinden kendine bi çeyrek yap kalanı ver 29 yaşındaymışsın ileride ne olur bilinmez her ay bi çeyreğini at kenara borcumuz var, ailem sıkıntıda diyip vicdan yapma 1 senede kenarda 12 çeyreğin olur böyle böyle bi şeyler düzelir. Asla kendini tamamen ortalara atma dönüp arkana bakınca vah giden zamanıma dersin

Bu ay ki durumumuza bakayım Prensesim, neye ne kadar gidecek hangi günler nereye ödeme yapıyor bu ay hepsini anlarım ben ve önümüzdeki ay ona göre ayırırım kalanına çeyrek yaparım artık. Bu akşam oturup konuşacağız bazı ödemeleri gerçekleştireceğiz. Ben ne yazık ki çok şey kıstım kendimden, düzenli spora gidiyordum üyeliğimi iptal ettim, aboneliklerim karttan para yemesin diye kartımı internete kapattım şu an bir kısmını nakit eve koydum bir kısmı kartta hiç kullanmadım. İşim de yakın bana yürüme mesafesi artık yürüyerek gidiyorum ve en acısı arkadaşlarım buluşmaya davet ettiğinde hep hayır diyorum onlar otururken çekip gidiyorum yanlarından... Hiçbir alışveriş yapmadım henüz kıyafetleri de günlere böldüm artık 100 TL ile harcamıyorum.

Borçların keyfi bir durum olmadığını biliyorum, paranın nereye gittiğini biliyorum (en azından anneminkinin) bu sebeple bu duruma kayıtsız kalamıyorum. Ne yaptıysa bizim için yaptı, keşke durum bu raddeye gelmeden bir sinyal verseydi önlemini önceden alırdık. 4. evre kanser olan bir hastayı tekrar dip diri ayağa kaldırmak kadar zor. O bu kadar sıkıntı içindeyken sana yardım edemem demek benim vicdanımı çok yaralar. Daha öncede bu tarz şeyler oldu ama ufak tefekti hep aşıldı ve kendimi hiç kısmak durumda kalmamıştım. Şu anki çok başka. Zaten bu son.
Hala başkalarını savunuyorsunuz ama ben sizin gözünüzü açmak için yorum yapıyorum aileye belli bir yere kadar yardım edilir o yaşa gelmişler evleri bile yok bazı konularda eksikler bu ölene kadar gider siz kendi hayatınıza bakın. Annenizin dertlerini kendi dertleriniz gibi sahiplenmeyin bu kadar siz ayrı bir bireysiniz aynısını bende yaptım şimdi çok pişmanım kaç yaşına gelmiş insanlar kendi akıllarını kullanabilmeli.

Hayır hayır. Annem çok iyi kurumsal bir firmadan yaklaşık 10 yıl önce emekli oldu ve maaşı yaklaşık 18-20 civarlarında. Emekli olduğu günden bu yana hep evdeydi. Emekli maaşıyla evi çekip çeviriyordu, bazen babam kendisinde para olmadığını söyleyerek bazı şeyleri annemin üzerine yıkınca annem borca bulaştı işte. SGK sını ödemeyen babam, kendi iş yeri vardı ve bir dönem çok iyi kazanıyordu sonra battı. SGK sını hiç ödemediği için şu an o da emekli olabilmek için yüklü miktarda ödeme yapmak zorunda. Belki de o yüzden herşeyi anneme yıktı.

Biliyor musunuz, konuma gelen mesajları okuyup cevapladıkça bu hikayede ben, kardeşim, yani biz çocukların ebeveynlerinin hatalarından nasıl etkilendiklerini, ne kadar suçsuz olduğumuzu fark ettim.

Tek çare var baban para verecek. babandan hiçbr halt omaz, ya annen boşanıp nafaka isteyecek, ya baban ölecek para size kalacak ya da sen gidip gırtlağına çökeceksin. Köyde yaşıyorsa dedikodudan llaftan korkar git kapısında bağır çağır , rezillik çıkarma diye para gönderir. Hatta anneanne, dede, hala vb varsa git onlların da evlerini bas rezillik çıkar.

Hala başkalarını savunuyorsunuz ama ben sizin gözünüzü açmak için yorum yapıyorum aileye belli bir yere kadar yardım edilir o yaşa gelmişler evleri bile yok bazı konularda eksikler bu ölene kadar gider siz kendi hayatınıza bakın. Annenizin dertlerini kendi dertleriniz gibi sahiplenmeyin bu kadar siz ayrı bir bireysiniz aynısını bende yaptım şimdi çok pişmanım kaç yaşına gelmiş insanlar kendi akılların kullanabilmeli.

Tabii ki yorumlarınızı benim iyiliğim için yaptığınızı biliyorum ve sonsuz teşekkür ediyorum bunun için. Merak etmeyin ben hepsini dinliyorum. Başkalarını savunmuyorum sadece annemi savunuyorum. Harcama konusunda çizgiyi çok aştı ve ailem hep böyleydi ama ilk kez böyle bir sorumluluğun altına giriyorum ben. Daha önceleri de borçlarını hep kendileri hallettiler, şimdi annemin tek dezavantajı bunu sadece benimle paylaşabiliyor olması. Ona şu an ben destek olmazsam başımıza gelecek şey az çok belli, ya hasta olacak ya kaçacak gidecek evden, borçlar ödenemeyince senaryo bu olacak. Şu an annemin mutfakta çalışıp kendinden yaşça küçük insanlardan emir alarak el pence durması ve günde 12 saat çalışması beni derinden yaraladı. Bundan sonra onun bu duruma gelmesine asla katiyen izin vermeyeceğim.

Tek çare var baban para verecek. babandan hiçbr halt omaz, ya annen boşanıp nafaka isteyecek, ya baban ölecek para size kalacak ya da sen gidip gırtlağına çökeceksin. Köyde yaşıyorsa dedikodudan llaftan korkar git kapısında bağır çağır , rezillik çıkarma diye para gönderir. Hatta anneanne, dede, hala vb varsa git onlların da evlerini bas rezillik çıkar.

Ahh Cherrim ya, ne babayla ne baba tarafıyla uğraşılmaz inan ki.

Anne babanızı ayrı sanmıştım ama evlilermiş. Böyle evlilik mi olur hiç?
Neymiş bu böyle bitmeyen borç. Aileniz özellikle anneniz bütçeyi ayarlamayı bilmiyor bence.
Yapabilirim derseniz anneniz maaşı size versin siz halledin. Siz tüm maaşı versenizde birsey değişmeyecek malesef

Bu ay ki durumumuza bakayım Prensesim, neye ne kadar gidecek hangi günler nereye ödeme yapıyor bu ay hepsini anlarım ben ve önümüzdeki ay ona göre ayırırım kalanına çeyrek yaparım artık. Bu akşam oturup konuşacağız bazı ödemeleri gerçekleştireceğiz. Ben ne yazık ki çok şey kıstım kendimden, düzenli spora gidiyordum üyeliğimi iptal ettim, aboneliklerim karttan para yemesin diye kartımı internete kapattım şu an bir kısmını nakit eve koydum bir kısmı kartta hiç kullanmadım. İşim de yakın bana yürüme mesafesi artık yürüyerek gidiyorum ve en acısı arkadaşlarım buluşmaya davet ettiğinde hep hayır diyorum onlar otururken çekip gidiyorum yanlarından... Hiçbir alışveriş yapmadım henüz kıyafetleri de günlere böldüm artık 100 TL ile harcamıyorum.
İşte bunu yapmaman gerek borç harç illa ödenir zaten dikkat ediyormuşsunuz sadece güzel bi ödeme planı yapıp kendi hayatınada ayırman gerek çok çok pişman olursun yaş gidince yaşanmayan yıllar geri gelmeyecek. Mesela 5 ayrı yerdeyse 2sini ben 3ünü annem ödesin tarzı gidebilirsiniz hemde neyi ne kadar vereceğin belli olur. Sağlık harcaması yapmışsınız yine ihtiyaç olsa kenarda kötü günler için üç kuruş koymak gerek

Evet maalesef faiz işliyor... Ne yazık ki tek bir yerde toplamamız mümkün değil dediğim gibi 5 bankadan 5 kredi kartınızın ve her birinin yüklü miktarda borcu olduğunu düşünün.
Anneannenize yapılan masrafı diğer kardeşler bölüşemez mi ya da miras kaldıysa onla ödenemez mi?

Tabii ki yorumlarınızı benim iyiliğim için yaptığınızı biliyorum ve sonsuz teşekkür ediyorum bunun için. Merak etmeyin ben hepsini dinliyorum. Başkalarını savunmuyorum sadece annemi savunuyorum. Harcama konusunda çizgiyi çok aştı ve ailem hep böyleydi ama ilk kez böyle bir sorumluluğun altına giriyorum ben. Daha önceleri de borçlarını hep kendileri hallettiler, şimdi annemin tek dezavantajı bunu sadece benimle paylaşabiliyor olması. Ona şu an ben destek olmazsam başımıza gelecek şey az çok belli, ya hasta olacak ya kaçacak gidecek evden, borçlar ödenemeyince senaryo bu olacak. Şu an annemin mutfakta çalışıp kendinden yaşça küçük insanlardan emir alarak el pence durması ve günde 12 saat çalışması beni derinden yaraladı. Bundan sonra onun bu duruma gelmesine asla katiyen izin vermeyeceğim.
Ben maddi olarak değil manevi olarak annemin dertlerine kafa yordugum için çok yıprandım 35 yasındayım ama 50 yaşında hissediyorum annemde beni çok manipule ederdi artık yapamıyor benim yaptığımı yapma annenin problemini üstüne alma seni manipule ettigini göremiyorsun ama geç olmadan aç gözünü.

Şöyle ki, annem emekli aslında ve iyi maaş alıyor fakat borç 100 binin üzerinde, ben sadece kenarda param olsaydı da borcun bir kısmını o parayla kapatabilseydim anlamında 100 bin dedim, ne yazık ki bu meblağnın kat be kat üstü, o sebeple maaşına bankalar el koyuyor, kadına en fazla 2 bin TL kalıyor. Maalesef mutfak işinde çalışıyor... Temizlik, bulaşık...
Rabbim refaha çıkarsın insallah sizi ... Allah bütün borçlulara ödeme kolaylığı versin. Benim erkek kardesimin de borcu hic bitmez yıllardır bitmiyor da 😑

X