Yeni hamilelik-yüksek TSH

kainat11

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
9 Mayıs 2024
12
17
Herkese merhaba, çift çizgiyi görünce kan testi vermeye gittim, gitmişken de tüm değerlerime bakılmasını istedi doktor. Ilk hamileligim ve surekli okumaya ogrenmeye calisiyorum her seyi. Sonuçlar şimdi çıktı,
beta HCG:550
TSH:4.57
Serbest T-4: 1.1

TSH ın bu kadar yüksek olmasından inanılmaz tedirgin oldum, doktor randevum haftaya, sizce erkene almalı mıyım böyle bi durumda. Başına böyle bişey gelen oldu mu, çok teşekkürler herkese

Son düzenleme:
Herkese merhaba, çift çizgiyi görünce kan testi vermeye gittim, gitmişken de tüm değerlerime bakılmasını istedi doktor. Ilk hamileligim ve surekli okumaya ogrenmeye calisiyorum her seyi. Sonuçlar şimdi çıktı,

TSH ın bu kadar yüksek olmasından inanılmaz tedirgin oldum, doktor randevum haftaya, sizce erkene almalı mıyım böyle bi durumda. Başına böyle bişey gelen oldu mu, çok teşekkürler herkese
aşikar bir hipotiroidi durumu söz konusu değil. subklinik hipotiroidi olabilir ve çok küçük bir ilaçla değer düşürüşebilir. aslında ilk kez yüksek çıktıysa ve genetik değilse sonraki tahlillerde düzelebilir ama gebelik söz konusu olunca bilemedim ben de. kadın doğumdan çok endokrinolojiyi ilgilendiren bir branş ama oraya da sizi doktorunuz yönlendirebilir. erkene randevu alabiliyorsanız alın derim ama alamıyorsanız çok tedirgin olacak bir durum yok değeriniz hemen gitmenizi gerektirecek kadar yüksek değil diye düşünüyorum. gidince bizi de bilgilendirin lütfen

Randevunuzu yine de öne çekin derim. İlaç başlıyorlar. Bütün hamileliğim boyunca ilaç kullandım. Bir gün bile ihmal edemezsiniz ilacı önemli çünkü. Şükür sağlıkla evladımı kucağıma aldım. Panik yapılacak bir durum yok ama. Yıllardır tiroid sorunu yaşıyorum. Sağlıkla gelsin minik. Sağlık ocağında da ilacı yazdırabilirsiniz randevunuzu çekmek istemezseniz.

Bebeğiniz yeni oluştuğu için tsh gelişimini etkiliyor benimki de yüksek çıkmıştı ilaç kullanmadım şimdi düştü ama siz bir an önce doktora gidin endokrine yonlendiriyorlar genelde onlar bir daha kan alıp ultrasonla bakıyorlar .gerek olursa ilaç veriyorlar bana 16.haftada düşer demislerdi dedikleri gibi oldu .

aşikar bir hipotiroidi durumu söz konusu değil. subklinik hipotiroidi olabilir ve çok küçük bir ilaçla değer düşürüşebilir. aslında ilk kez yüksek çıktıysa ve genetik değilse sonraki tahlillerde düzelebilir ama gebelik söz konusu olunca bilemedim ben de. kadın doğumdan çok endokrinolojiyi ilgilendiren bir branş ama oraya da sizi doktorunuz yönlendirebilir. erkene randevu alabiliyorsanız alın derim ama alamıyorsanız çok tedirgin olacak bir durum yok değeriniz hemen gitmenizi gerektirecek kadar yüksek değil diye düşünüyorum. gidince bizi de bilgilendirin lütfen

Randevunuzu yine de öne çekin derim. İlaç başlıyorlar. Bütün hamileliğim boyunca ilaç kullandım. Bir gün bile ihmal edemezsiniz ilacı önemli çünkü. Şükür sağlıkla evladımı kucağıma aldım. Panik yapılacak bir durum yok ama. Yıllardır tiroid sorunu yaşıyorum. Sağlıkla gelsin minik. Sağlık ocağında da ilacı yazdırabilirsiniz randevunuzu çekmek istemezseniz.

Bebeğiniz yeni oluştuğu için tsh gelişimini etkiliyor benimki de yüksek çıkmıştı ilaç kullanmadım şimdi düştü ama siz bir an önce doktora gidin endokrine yonlendiriyorlar genelde onlar bir daha kan alıp ultrasonla bakıyorlar .gerek olursa ilaç veriyorlar bana 16.haftada düşer demislerdi dedikleri gibi oldu .
E ebbs G Geographer20 iwanttobreakfree iwanttobreakfree
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Çok iyi geldi. Bu sabah direkt doktoruma yazdım, sonuçları gönderdim TSH’dan tedirgin olduğumu söyledim. Sizin de söylediğiniz gibi endokrinolojiye yönlendirdi. Bir doktor adı söyledi en erken randevu 16 mayıs dedim, problem olmaz dedi ama içim rahat etmedi yarın için başka bir doktordan randevu aldım. Onunla görüştükten sonra buraya yazarım. Tekrar çok teşekkürler desteğiniz için.

yeniden merhaba, bugün ikinci beta HGC değerimi verirken yeniden TSH değerimi de istedim. Bugün 3.96 çıktı. Ayrıca bir önceki mesajda da dediğim gibi doktorum da endokrinolojiye yollamıştı. Endokrinolojist de hormon ilacı için çok erken olduğunu, hamileliğin başında dalgalanmalar olabilececeğini, eğer hormon ilacına başlarsak da hamileliğin sonuna kadar kullanmak zorunda olacağımı söyledi. 2 hafta sonra tekrar bakalım bu süreçte de günde 100mikrogram selenium takviyesi almamı önerdi. Sizinle paylaşmak istedim, biraz stresliydim şimdi rahatladım :)

Merhabalar ben tiroid hastasıyım benim tiroidim yüksek çıkıyordu ve ben hapa başladım, bu arada doktoruma gebelik düşündüğümü de söyledim. İlk olarak 25 mg ile başladı 3 lu değerlere düştü ama hamilelik için 1-2 değer aralığı normal kabul edildiği için 50 mg a çıkardı ve çok şükür şu an 1 lere kadar indi. Bu arada doktorum sağlık ocağındaki değerlere (tsh için söyledi) güvenmemem gerektiğini hep daha yüksek çıktığını söyledi. Kan beklediği için pihtilasiyor ve tsh değerini yüksek gösteriyormuş. Nitekim iki gün sonra hastanede verdiğim değer 1 kusurken sağlık ocağında 3 küsür çıkmıştı 🥲

X