Almanyaya göç etmeli miyim?kafam cok karışık

Biz 16 yildir almanya‘dayiz.Esim makine muhendisi.Ve 4500 euro para aliyor.Ben calisamadim.Sadece Turkce ogretmenligi yaptim bir donem.Burada kari koca calisan bir cok muhendis arkadaslarimiz var.Son yillarda da buraya her meslekten gelen arkadaslarimiz oldu kari koca.Doktorundan muhendisine kadar bir cok meslek sahibi insanlar.Biz Nordhein bolgesiyiz.Yani Franfurta 2,5 saat uzak
Likta.Orda da cok samimi arkadaimiz var.Bence cook rahat gecinirsiniz.Gecim bence zor degil ama sisteme alismak biraz zaman aliyor.Bircok arkadas bundan yakiniyor.Ama ben ilk zamanlar geldigimde cok zorlandim ama simdi cok alistim.Bizim watsup grubumuzda bayanlar grubu 1000 kisi olduk.Yani kocaman bir aileyiz.Ilk geldigimiz de bizler daha yalnizdik.

Biz 16 yildir almanya‘dayiz.Esim makine muhendisi.Ve 4500 euro para aliyor.Ben calisamadim.Sadece Turkce ogretmenligi yaptim bir donem.Burada kari koca calisan bir cok muhendis arkadaslarimiz var.Son yillarda da buraya her meslekten gelen arkadaslarimiz oldu kari koca.Doktorundan muhendisine kadar bir cok meslek sahibi insanlar.Biz Nordhein bolgesiyiz.Yani Franfurta 2,5 saat uzak
Likta.Orda da cok samimi arkadaimiz var.Bence cook rahat gecinirsiniz.Gecim bence zor degil ama sisteme alismak biraz zaman aliyor.Bircok arkadas bundan yakiniyor.Ama ben ilk zamanlar geldigimde cok zorlandim ama simdi cok alistim.Bizim watsup grubumuzda bayanlar grubu 1000 kisi olduk.Yani kocaman bir aileyiz.Ilk geldigimiz de bizler daha yalnizdik.
Siz bilirsiniz cocuk da büyütmüşsünüzdür büyütümeseniz çevrenizde vardır mutlaka dediğiniz yer hala hessen eyaletinde kalıyorsa kitalar saat kaçtan kaça kadar ve 2yaş alıyor mu bi de ücreti nedir

Yazılımcı maaşları bir tik üzdü eşim de full stack dev. ve mid. back end olarak 35 e başladı sadece freelance iş tecrübesi olduğu için çok mu düşük olmuş .

Bu arada konu sahibi benim akrabalarımin bir çoğu Almanya da bu bütçeyle geçireceğinizi düşünüyorum . Biz iş ararken teyzeme sordugumda 4500 Euro ile geçinebilecegimizi söylemişti . Bence önce bir gidin sizde oradan iş bulursunuz. Yazılım sektöründe geçiş rahat . Hele ki İngilizce biliyorsaniz . Şimdiden aramaya başlayın bence gelen task'lari yaparsınız

Yazılımcı maaşları bir tik üzdü eşim de full stack dev. ve mid. back end olarak 35 e başladı sadece freelance iş tecrübesi olduğu için çok mu düşük olmuş .
Başlangıc maaşları düşük oluyor türkiyede istersen atomu parçala o yuzden normal sonradan ama cok fazla artıyor merak etmeyin. Türkiyede azla - cok arasında uçurum var oyle almanya gibi herkes yakın skalada tutulmaya calısılmıyor o yuzden.

Başlangıc maaşları düşük oluyor türkiyede istersen atomu parçala o yuzden normal sonradan ama cok fazla artıyor merak etmeyin. Türkiyede azla - cok arasında uçurum var oyle almanya gibi herkes yakın skalada tutulmaya calısılmıyor o yuzden.
Evet malesef eşimde o yüzden sesini çıkarmadı birde kurumsal büyük ve yan hakları güzel olan bir iş yeri . Bir risk alıp sektör değiştirdik . Bir sene içinde iki -üç katına rahat çıkıyor diye. Umarım sizin için de öyle olur . Bende şimdi başladım front end çalışmaya sizde sanırım çocuktan sonra öğrenip ise başladınız. Bizim de amacımız Almanya da yazılım alanında iş bulmak hayalimiz. Umarım ordan is bulursunuz en kısa zamanda

Evet malesef eşimde o yüzden sesini çıkarmadı birde kurumsal büyük ve yan hakları güzel olan bir iş yeri . Bir risk alıp sektör değiştirdik . Bir sene içinde iki -üç katına rahat çıkıyor diye. Umarım sizin için de öyle olur . Bende şimdi başladım front end çalışmaya sizde sanırım çocuktan sonra öğrenip ise başladınız. Bizim de amacımız Almanya da yazılım alanında iş bulmak hayalimiz. Umarım ordan is bulursunuz en kısa zamanda
Sektor degistirmek icin neler yapiyorsunuz? Online sertifika programlari falan mi katiliyorsunuz? Ik'ya gecmis is tecrubelerinizden bu alana gecisini nasil ifade ediyorsunuz

Full-Stack Dev'im, Türkiye'de çalışanlar için söylüyorum mutlaka İngilizce'yi geliştirip yurtdışından iş almaya bakın. Freelance/contractor ya da full time ne bulabilirseniz.

Neden kız onda da mı az para var🙄 piyasa durumu nedir genel olarak? Okuyunca şaştım kaldım dev kardeşlere de mi yumruk yalatılıyor artık yazıklar olsun🤐🤐 onun dışında evet, ABD dolarlarına herkes konsun tabi😁😁😁

Neden kız onda da mı az para var🙄 piyasa durumu nedir genel olarak? Okuyunca şaştım kaldım dev kardeşlere de mi yumruk yalatılıyor artık yazıklar olsun🤐🤐 onun dışında evet, ABD dolarlarına herkes konsun tabi😁😁😁
Ben junior'dan mid'e doğru gidiyorum. Senior'ların durumunu bilemiyorum onlar daha rahat olabilir. Yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi entry-level junior pozisyonu hepi topu 1000$'a denk düşüyor. Keza ben de aynı şekilde hep freelance iş yapmış biriyim beğendir kendini beğendirebilirsen. Portfolyon iyiyse network'ün sağlamsa o parayı günde 5 saat çalışarak iki haftada kazanırsın Amerika'da. Ama işte bizim gibi 3. dünya ülkelerinden olanları (Hintliler başta) çok ucuza çalıştırma kültürü var bi de. Geçen portfolyosu gerçekten dolu bir arkadaşım saati 13$'a çalıştığını söyledi şok oldum (çok az).

Merhaba herkese,

Daha önce de aldığım teklifler vardı ama cesaret edemedim çocuğum yeni doğmuştu. Böyle bir teklif var bizim alacağımız maaş bu (eşim 4000€ net alacak ben türkiyedeki işime devam edicem 1000€ net alacağım uzaktan çalışıyorum ben, Almanca öğrenene kadar böyle olacak o da 2yılı bulur tahminim) olacak. İş frankfurtta. Hessen eyaleti 3yas altı cocukları krese almıyor diye anladım yoksa ücretini mi ödemiyor o tarz bi durum var ücretli kres fiyatı ve çalışan ebevenyler için tüm gün kreste oluyorlar? Bi de sabit giderlerimiz var bizim türkiyeden aylık 1000€ödememiz var. Bu şekilde geçinmemiz nasıl olur ? Bilen birileri yardımcı olursa sevinirim özellikle orda yaşayanlar 🙏🏻 şimdiden herkese teşekkürler
Frankfurt ta kres yeri bulmak cok zor, evler ciddi pahali , yani maaslarinizin durumunu bilmiyorum ama biraz zorlanirsiniz baslarda . Bide destek olacak akraba arkadas varsa ilk zamanlar icin cok iyi olur baslarda alisma süreci zor gelebilir, maddi manevi destege ihtiyac var.

Yukarıda ben de developer'ım demişsin. Hangi alandasın? Ben web dev'im. Senior olduğunu biliyorum da dev olduğunu bilmiyordum.

Siz bilirsiniz cocuk da büyütmüşsünüzdür büyütümeseniz çevrenizde vardır mutlaka dediğiniz yer hala hessen eyaletinde kalıyorsa kitalar saat kaçtan kaça kadar ve 2yaş alıyor mu bi de ücreti nedir
En az 4-5 ay önceden kayıt olmalısınız. Bekleme listelerine yazılın. Bizdeki gibi ben geldim çocuğu yazdırmaya diye bir şey yok. Ben de 15 sene önce İsviçre'ye yerleştim. Almanya'dan çok daha pahalı bir yeri eğitim sistemi Alman müfredatı. Çocukların biri 2,5 yaşında diğeri 6 aylıktı. Eşim zaten bebekken Almanya'ya gitmiş orada büyümüş okumuş. Sistemi bildiği için 3-4 kitaya (kreşe) başvuru yapmıştı. Gittikten 1 hafta sonra büyük kızım başladı. Tek tük Almanca kelime bilen çocuk 6 ay sonra diğerleri gibi konuşmaya başladı. Ne kadar küçük yaşta dile maruz kalırsa o kadar iyi. 3 aylık bebek bile gördüm kreşte. Çok düzgün çok profesyonel bakılıyor çocuklar.
Fiyat sizin yıllık gelirinize göre belirleniyor, bir listesi var. Yalnız gelir gizlemenin cezası var. Bütün Almanya'mı bilmiyorum ama Hessen'de 2018 de kanun çıkarıldı. 3 yaş çocuklara günde 6 saat kreş ücretsiz. 4 yaşında devlet okuluna başlıyorlar zaten. Bu haber İsviçre'de çok yankı yapmıştı oradan biliyorum aileler isyan etmişti, çünkü İsviçre'de çok pahalı. Sabah çok erken saatte bile verebilirsiniz. Ben 9 da götürüyordum ama 7 de getiren de vardı.

Çocuk okul masrafı 3- 4 yaşından sonra kesiliyor. Çünkü herkes devlet okuluna gider. Okul bomboş sıralardan oluşmaz, kalemi silgisi defteri kitabı hepsi vardır. Benim kızım solaktı mesela, elyazısı dersi için ona ayrı kalem seti vermişlerdi. Kurslar vs çok cüzi rakamlardır. En küçük yerleşim biriminde bile aynı standartlar vardır. Okul servisi diye bir şey yok mesela, yürüyerek gider gelirler.

Master vs için Almanca şart değil İngilizce bir programa kaydolun. Mezun olur global bir firmada çalışırsınız. Yazılım dili zaten İngilizce. Eskiden değildi ama artık iş ilanlarında EU vatandaşlığı veya oturum izni şart koşuluyor, bu bakımdan avantajlısınız.

Ev buldunuz mu orayı görmedim. En önemlisi ev bulmak. Hesabımda çok param var bu evi tutuyorum diye bir şey yok. Başvuru yapıyorsunuz diğer ev arayanlarla, kim uygunsa ona verirler evi. Bunu Türkiye'de çocuk büyütenleri düşünüp maalesef üzülerek yazıyorum, çocuğunuzun eğitimini sağlığını geleceğini hiç düşünmenize gerek yok. Devlet sizin adınıza düşünüyor.

Gider orada hallederiz parasını öder buluruz diye yola çıkmayın yapamazsınız. Hallederiz diye bir şey yok, adamların en küçük şey için bile yönetmeliği kuralı var ve gram esnetmezler. Giyim kuşam yeme içme için geliriniz yeter. Oturmayı düşündüğünüz yerdeki kitaların web sitelerini inceleyin, fiyatları şartları hepsi yazar. Ben mesela mağazaların marketlerin okulların kreşlerin internet sitelerine bakıp aşağı yukarı bir gider hesaplamıştım. Mutfak masrafım şu kadar olur diyebiliyordum mesela. Bizde artık pahalı sınıfına giren çoğu marka orada ucuz ve uygundur.

1.000€ kiranın 500€ yan gideri olması bana fazla geldi emin misiniz bundan?

Kaç yaşlarında başladınız yazılıma öncesinde ilginiz var mıydı?

Sektor degistirmek icin neler yapiyorsunuz? Online sertifika programlari falan mi katiliyorsunuz? Ik'ya gecmis is tecrubelerinizden bu alana gecisini nasil ifade ediyorsunuz
Ben İngilizce bildiğim için freecodecamp ten çalışıyorum bence çok güzel kaynak olarak birde sertifika veriyormuş daha arastiramadim .Sadece sirfirdan diyorlar ama tam da öyle gelmiyor bana birde supersimpledev diye bir kanal ikisini kullanıyorum . Kendim araştırıyorum W3school dan falan . Ama Js i yeni bitireceğim küçük bir kızım var o uyuyunca günde beş saat anca çalışabiliyorim. Daha sertifika ve bootcamp kısmını arastiramadim çocuğun diş çıkarmasi uykusuzluk malum .Ama sektör tecrübem olmadığı için net bilemesem de bence sertifikadan çok verdikleri task e bakıyorlar eşim uzun bir iş arama surecinden geçtiği için biliyorum . Bende freelance birkaç iş yapıp koymayi düşünüyorum. Upwork profili oluşturdum . Bir iki ay içinde eşimden de destek alarak bir iki iş alacagim

Ben junior'dan mid'e doğru gidiyorum. Senior'ların durumunu bilemiyorum onlar daha rahat olabilir. Yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi entry-level junior pozisyonu hepi topu 1000$'a denk düşüyor. Keza ben de aynı şekilde hep freelance iş yapmış biriyim beğendir kendini beğendirebilirsen. Portfolyon iyiyse network'ün sağlamsa o parayı günde 5 saat çalışarak iki haftada kazanırsın Amerika'da. Ama işte bizim gibi 3. dünya ülkelerinden olanları (Hintliler başta) çok ucuza çalıştırma kültürü var bi de. Geçen portfolyosu gerçekten dolu bir arkadaşım saati 13$'a çalıştığını söyledi şok oldum (çok az).
Yurt dışına freelance fiyatını bilmiyorum ama yurt içinde o kadar düşük ki . Öldüm fiyatına yapıyorsun günlük kazancın hesaplanirsa yine aylık 1000$ a geliyor ve sigorta masrafı falan yok . Yurt dışına kendin yapmak için de o işi önce tutturmak gerekiyor sanırım keşke yapan varsa çıkıp bizi bilgilendirse. Profilleri oluşturduk çok ilana başvurduk eşimle ama daha önce iş almamış birinin ilk işi alması çok çok zor.

Biz Münihteyiz Almayanın en güvenli şehirlerinden biri. Net 5000 Euro’ya Türkiye’deki yaşam standartımızın daha iyisini sağlıyoruz burada kira veriyoruz bir de 1500 türliyede kendi evimizdi. Türkiye’de istifa ettiğimizde eve giren para sanırım 160 bin civarıydı 2022 Kasım gibi iyi bir yaşam standartımız vardı yani. Ancak teknolojik aletler, telefon, telefon, araba gibi şeyler baya uygun olduğu için yaşam standartınız daha yüksek oluyor. Market aynı şekilde; bebek eşyaları aynı şekilde. Markete şaşırmıyor strese girmiyorsunuz. Maddi olarak bir zorluk yaşamıyoruz biz ancak Frankfurtta gittiğimizde Münih kadar güvenilir ve sakin bulmamıştık. Bi gidip görme şansınız varsa bence değerlendirin biz karambole geldik Münih’e şansımıza çok sevdik. Bizde çocuk yok, çok sık Türkiye’ye gidiyoruz Türkiye deki evimiz aidatı ve ısınma sistemini ödüyoruz. Oraya pek bi giderimiz olmuyor burada sık seyahat edebiliyoruz farkl ülkelere Bu da maddi olarak zorlamıyor bizi. Bizde tek geliri olan eşim, ben henüz çalışmıyorum. İnsanın göç kararı alırken kafası çok karışıyor. Göçmen Kadınlar Almanya sayfasına bakın Facebook’ bir de telegramdan Frau calıkusunun sayfasına girin instası da aktif. Bütün yaş gruplarına göre alt grupları var şehir veya çocuk grubundan çocukla ilgili aklınıza takılanları sorabilirsiniz 😎
Merhaba bahsettiğin gruba baktım facebook actım sırf o yuzden 😀 göçmen kadınlar amerika isveç kanada hersey var almanyayı bulamadım:KK43: link atabilir misin rica etsem

Merhabalar,
Kreş konusunu sorun etmeyin. 3-6 yaş arasi 6 saatini devlet karşiliyor. Diğer gerekli zamani siz satin aliyorsunuz (Hessen elayeti).
Güzel bir Kreş bulmak zor ama benden size tavsiye paraya kiyip 12 saatlik alin. Kreşler para kazanma uğruna sizin cocuğa öncelik tanirlar. Ücretini zaten geliriniz belirliyor.

Yaklaşik 5 bin Euro gecim icin yeterli ama lükse kacamazsiniz bu gelirle.

X