Almanyaya göç etmeli miyim?kafam cok karışık

Merhabalar,
Kreş konusunu sorun etmeyin. 3-6 yaş arasi 6 saatini devlet karşiliyor. Diğer gerekli zamani siz satin aliyorsunuz (Hessen elayeti).
Güzel bir Kreş bulmak zor ama benden size tavsiye paraya kiyip 12 saatlik alin. Kreşler para kazanma uğruna sizin cocuğa öncelik tanirlar. Ücretini zaten geliriniz belirliyor.

Yaklaşik 5 bin Euro gecim icin yeterli ama lükse kacamazsiniz bu gelirle.
merhaba tesekkurler , benim araştırmam da o şekildeydi ama cocuk 2 yaşında nasıl oluyor yine bi kreşe verebiliyor muyum ? Bu durumda ücret ortalama ne cıkar bilgiliz var mı ? 1000 € civarı mı 500 mü 12 saat olursa 3 yasına kadar

merhaba tesekkurler , benim araştırmam da o şekildeydi ama cocuk 2 yaşında nasıl oluyor yine bi kreşe verebiliyor muyum ? Bu durumda ücret ortalama ne cıkar bilgiliz var mı ? 1000 € civarı mı 500 mü 12 saat olursa 3 yasına kadar

Evet, verebiliyorsun. Almanyada 6 haftadan sonra verilebiliyor.
0-2 yaş arasi yaklaşik 275 Euro ödeniyor (maximum bakim zamani).

Eklentiler

• 1000085587.jpg
    1000085587.jpg
    80,6 KB · Görüntüleme: 13

Ayrica, Almanyada kreşler asla Türkiyedeki gibi değiller.
Mesela burda genelde 8-12 cocuğa sadece bir ögretmen bakiyor (kadin/erkek karişik). Buna bakim denemez tabiki. Cocuklar biraz mogli gibi büyüyorlar.
Kimse cocuk ne yedi, nekadar yedi gibi bilgi vermiyor. Kreşlerde Kamera vs. yok.

Gecende başka bir cocuk benim oğlumun (15 aylik) yanağini isirmiş. Ögretmenler biz görmedik diyip işin icinden siyiriliyorlar.
Oğlum yemek yedimi, yediyse ne yedi bilmiyorum mesela. Firsatim olsa vermezdim kreşe ama mesleğimden 3-5 yil uzak kalmak malasef mümkün olmadi.

Ayrica, Almanyada kreşler asla Türkiyedeki gibi değiller.
Mesela burda genelde 8-12 cocuğa sadece bir ögretmen bakiyor (kadin/erkek karişik). Buna bakim denemez tabiki. Cocuklar biraz mogli gibi büyüyorlar.
Kimse cocuk ne yedi, nekadar yedi gibi bilgi vermiyor. Kreşlerde Kamera vs. yok.

Gecende başka bir cocuk benim oğlumun (15 aylik) yanağini isirmiş. Ögretmenler biz görmedik diyip işin icinden siyiriliyorlar.
Oğlum yemek yedimi, yediyse ne yedi bilmiyorum mesela. Firsatim olsa vermezdim kreşe ama mesleğimden 3-5 yil uzak kalmak malasef mümkün olmadi.
Ayy nasıl oyle bişey oluyor ya kreşle ilgili mi başka secenek yok mu 😱 yemek takibi ve zarar gelmemesi en önemli şey

Ayy nasıl oyle bişey oluyor ya kreşle ilgili mi başka secenek yok mu 😱 yemek takibi ve zarar gelmemesi en önemli şey

Geneli böyle.
Bizim kreşe özel bir durum değil malasef. Yemek ve su takibi asla yapilmiyor. Coğu kreş zaten artik büfe tipi.
Cocuklar kendileri aliyorlar. Yemezlerse kimse uğraşmaz veya yedirmeye calişmaz.

Ayrica coğu kreşler artik Integratif diye geciyor (acik grup konzepti (2-6 yaş karişik) ve zihinsel/bedensel engelli cocuklarla karişik gruplar (yanliş anlaşilmak istemiyorum ama 3 yaşinda zihinsel engelli bir cocuk daha cok ilgi ve eğitim ihtiyacina sahip, bu sirada engelli olmayan cocuklar daha arka plana düşüyor tabiki)

Kreş ararken farkli konseptlere dikkat edin. Yemek konusu hemen hemen her kreşde sikintili oluyor ama elinizden geldiği kadar kendi mutfaği olan bir kreş secin.

Bu maaşlarla göç etmeye değmez hiç.
Standart bir hayat yaşarsınız ve çok bi birikim olmaz.
Üstüne piskolojik yıpranma. Alışma süreci.
Eğer maddi olarak düzelme birikim istiyorsanız yazılım sektöründe Amerika daha mantıklı.

Bu maaşlarla göç etmeye değmez hiç.
Standart bir hayat yaşarsınız ve çok bi birikim olmaz.
Üstüne piskolojik yıpranma. Alışma süreci.
Eğer maddi olarak düzelme birikim istiyorsanız yazılım sektöründe Amerika daha mantıklı.

Bencede Maaş yüksek değil ama avrupanin avantajlarini gözardi etmemek gerek.
Sağlik sigortasindan başlayip, bedava üniversiteye kadar uzar gider. Ayrica 3 saat icinde TRye ulaşim bence cazibeli.

Maaşlar zamanla yükselir zaten.
Ben almanyada büyüdüğüm icin TR hayatini sadece tatillerden biliyorum ama almanya ve ABD arasi secim hakkimi kesinlikle Almanya icin kullanirim (öylede oldu zaten)

Ya bu kreş olayı bizim arkadaşlarla aramızda hep dalga muhabbeti oluyor. Türkiyede el bebek gül bebek, evde hurmalarla tatlandirilmis besinlerle özenle büyüttüğümüz çocuklar burda kreste tüm gün sadece şeker yiyor diye 😅 istisna var mıdır bilemiyorum bir sürü farklı kreşe giden çocuklu arkadaşım var, hepsi de bu sağlıksız yeme içme işinden çok şikayetçiydi. Belki bizler çok fazla kafaya takiyoruz bilemiyorum çünkü çocuklarda bir sağlık sorunu olduğu da yok🤔 özel ilgi, bugün ne yaptın ne etti, ne yedi gibi çok üstüne dusme durumu da yok. Eğer beklenti, herkesle eşit standart ve stabil bir egitimse doğru yerdesiniz. Yok turkiyedeki gibi olsun ilgi alaka, beslenme, WhatsApp grupları, fotolar videolar olsun derseniz üzer. Bilip gelin. Tabi aylardır boş yer bulamadigi için işbaşı yapamayan arkadaşlarım da var, savaş sonrası her ama her konuda bekleme listeleri uzadı.

Ya bu kreş olayı bizim arkadaşlarla aramızda hep dalga muhabbeti oluyor. Türkiyede el bebek gül bebek, evde hurmalarla tatlandirilmis besinlerle özenle büyüttüğümüz çocuklar burda kreste tüm gün sadece şeker yiyor diye 😅 istisna var mıdır bilemiyorum bir sürü farklı kreşe giden çocuklu arkadaşım var, hepsi de bu sağlıksız yeme içme işinden çok şikayetçiydi. Belki bizler çok fazla kafaya takiyoruz bilemiyorum çünkü çocuklarda bir sağlık sorunu olduğu da yok🤔 özel ilgi, bugün ne yaptın ne etti, ne yedi gibi çok üstüne dusme durumu da yok. Eğer beklenti, herkesle eşit standart ve stabil bir egitimse doğru yerdesiniz. Yok turkiyedeki gibi olsun ilgi alaka, beslenme, WhatsApp grupları, fotolar videolar olsun derseniz üzer. Bilip gelin. Tabi aylardır boş yer bulamadigi için işbaşı yapamayan arkadaşlarım da var, savaş sonrası her ama her konuda bekleme listeleri uzadı.

Şeker ve beyaz ekmek :) hepsinin elinde dünden kalma Brötchen. Kuru ekmek kemiriyorlar resmen.

Kişin yanaklari, elleri, sümüğü akip donmuş şekilde aldim kreşden.
Evde aşiri pimpirikliyim yeme icme konusunda ( tereyağini bile kendim yapiyorum) ama kreşde ne yiyor ne iciyor hic haberim yok.
Haftalik plana bakiyorum ona göre kahvalti ve aksam yemeğini dengeliyorum.

Şeker ve beyaz ekmek :) hepsinin elinde dünden kalma Brötchen. Kuru ekmek kemiriyorlar resmen.

Kişin yanaklari, elleri, sümüğü akip donmuş şekilde aldim kreşden.
Evde aşiri pimpirikliyim yeme icme konusunda ( tereyağini bile kendim yapiyorum) ama kreşde ne yiyor ne iciyor hic haberim yok.
Haftalik plana bakiyorum ona göre kahvalti ve aksam yemeğini dengeliyorum.
Bence en iyisini yapıyorsunuz, cehalet mutluluktur hiç sormayın bile ne yemiş diye 😂 zaten her gün ya doğumgünü olur ya başka kutlama, mutlaka o tatlılar pastalar yenecek😅 karda kışta bahcedeler zaten, bence sağlıksız beslenmeyi böyle açık hava ve bol hareketle telafi ettikleri için hasta olmuyor bebeler bu kadar kötü beslenmeye rağmen. Kreş çıkışı hepsi sokak çocuğu gibi görünüyor ya çok komikler 😂

Almanya'ya nasıl gidiyorsunuz ya bedava yasicaksin deseler gitmem. He hıc gitmiş de değilim ama nedense itici geliyor

Mutlu mesut yaşiyoruz. Mutlu olmasak zaten avrupa birliği icinde farkli bir ülkeye yerleşiriz. Avrupa ici olmasa bile pasaportumla yaklaşik 180 ülkeye vizesiz gidebiliyorum. Gider, bakar, beğenirsem işlemlere başlarim. Eurolarla düzen kurmasi kolay oluyor

Bence en iyisini yapıyorsunuz, cehalet mutluluktur hiç sormayın bile ne yemiş diye 😂 zaten her gün ya doğumgünü olur ya başka kutlama, mutlaka o tatlılar pastalar yenecek😅 karda kışta bahcedeler zaten, bence sağlıksız beslenmeyi böyle açık hava ve bol hareketle telafi ettikleri için hasta olmuyor bebeler bu kadar kötü beslenmeye rağmen. Kreş çıkışı hepsi sokak çocuğu gibi görünüyor ya çok komikler 😂

Ne yalan söyleyim hic sormuyorum. Elimde olan bir durum değil. Istesemde değiştiremem.
Evime yakin en iyi kreşe gidiyor ama alma vakti ayni dediğiniz gibi pirimpislik durumda aliyorum. 3 yaş sonrasi zaten Orman kreşine başlayacak ozaman tam Tarzan gibi olur.
Temiz havada olmasi ve tüm gün doğa icinde olmasi şimdilik daha önemli diye kendimi avutuyorum

Almanya'da kendi eviniz yoksa ortalamanin altinda bir hayat yasarsiniz.
Kiralar oldukca yüksek. Ailem Frankfurt'a yakin minik bir kasabada yaşıyorlar. Orada bile kiralar 1000 Euro üzerindeyse Frankfurt'u dusunemedim.

Kreşleri kotuleyenler gettolarda mi yasiyorlar acaba?
Dogma buyume buraliyim, 2 de cocuk buyuttum, hic oyle seylerle karsilasmadim😂
Neden cocugunuzun yiyip icmesini takip etsinler ki?
Disiplin ulkesi burasi, yemek saatinde gelip kendi alip yiyecek, asilanmak istenen bu.
Kimse sizin çocuğunuzun peşinden kosmak zorunda değil.

Almanlarin cogunlukta oldugu bolgelerde oturmanizi oneririm konu sahibi.

Turkler maalesef her yerde kucuk bir turkiye yaratmaya calisarak mahvediyorlar ulkeyi.

Ki kendim de buranin kreslerinde büyümüş bir insanim, en guzel zamanlarimdi:)
Okula baslayana kadar devam etmistim, cocuklarim da ayni şekilde.
7 de bırakır 16 da alirdim.
Saatleri ayarlarsiniz.
Para biriktirme konusunda bir sey diyemicem
Ama insanca bir yasam icin değer buraya gelmek.

Ben asla Türkiyede yasayamam mesela:)
Oluru olasiligi yok, izinlerde bile korkudan ölüyorum disarida.

X