DÜŞMEYEN CRP DEĞERİ.

Ben de aynı sorunları yaşamış biri olarak doktorumun söylediklerini aktarayım. Crp değeri tek başına bir anlam ifade etmezmiş. İnternetten araştırıp kendinizi korkutmayın demişti. Kolunuzu bir yere sert çarpsanız bile Crp yükselebilir ki benim değerim 30lardaydı, sonra 17lere düştü sonra tekrar 25e çıktı vs. Bu değerler için antibiyotik kullanmak gereksiz kendinizi korkutmayın demişti. Bi düşünün bakalım en son ne zaman hastalık geçirdiniz, dişlerinizde çürük var mı, maniküre vs gidip hafif yaralandınız mı ya da herhangi bi yaranlanma yaşadınız mı. Kedi tırmalayınca bile değişebiliyormuş kendileri
şok içindeyim kedi tırmalaması benim haftada 1-2 yaşadığım bir olay, bir tane kedimiz var

Umarim cozum bulursunuz.

Konu icinde okudugum gluten hassasiyeti ve besin intoleranslarinin crp yukseltiyor olmasi da bana oldukca mantikli geldi. Intolerans testleri oldukca pahali bildigim kadariyla ama en azindan bagirsak ilintili olan colyak, crohn gibi rahatsizliklarin testlerini devlet hastaneleri yapiyor.

Keza onerdigim torch panelini de devlet hastaneleri uyguluyor.

Gecmiste gebeliginiz var ise bu arada torch paneli size uygulanmis olabilir.

Bu arada covid antikor testini de ozel hastaneler yapıyor.
umarım , öğleden sonra netleşir inşallah

merhaba arkadaşlar cevap yazan herkese çok teşekkür ederim. Sonuçlarımı aldım şimdi doktor ile görüştüm akciğer filmi, karın ultrason , kan ve idrar tahlillerim normal çok şükür. Evet yolunda olmayan bir şeyler var vücudunuzda ama bu hayatınızı risk altına alacak bir sebepten ötürü değil dedi doktor. Sebebi hala belli değil bakteri kaynaklı olmadığı kesinleşti. Virüslerden dolayı yükseliyor ama şuan sizi sıkıntıya sokacak bir konu değil zaten çok da yüksek değil dedi.Bir tek anti nükleer antikor testi çıkmamış 1 haftada çıkıyormuş onu haftaya konuşacağız. Şimdilik haberler iyi allah sağlık ile kimseyi ve sevdiklerimizi sınamasın herkes güzel haberler alsın umarım.

Evet tamamen kestim , sonrasında başka bir şey için endoskopi ve kolonoskopi yaptırmam gerekmişti doktor çölyak başlangıcı olduğunu söyledi. Ayrıca Benim 15 senedir romatizmam var ve gluteni kestikten sonra ağrılarım da kesildi. Yani böyle bir sonucu olacağını hiç tahmin etmezdim ama gluten / çölyak vücutta enfeksiyonu yükseltiyormuş 🤷🏼‍♀️

Bende romatizma hastasiyim ve son haftalarda ağrilarim tavan yapiyor.
Komple kestikden nezaman sonra faydasini gördünüz?

evet aynen öyle bir doktor buldum şimdi onun yanından çıktım. Araştıracağız dedi akciğer filmi , karın ultrasonu, kan ve idrar tahlili yaptırdım şimdi öğleden sonra gideceğim yanına. dedim yine birşey bulunmaz ise ne olacak dedim yıllık takip yapacağız dedi.
Sebebini ve şifasını bulursunuz inşallah

şok içindeyim kedi tırmalaması benim haftada 1-2 yaşadığım bir olay, bir tane kedimiz var
Mutlaka aşılarını düzenli yaptırın. Hem kedinin sağlığı hem de sizin sağlığınız için. Benim de kedim var severken de biraz abartıyorum yanaklarını vs öpüyorum bol bol. Bize masum gibi geliyor ama aslında bakterilerle iç içe oluyoruz. Her ne kadar temiz hayvan deseler de aynı biyolojik yapıda değiliz bunu kabul etmek gerekiyor. Bir de dut kürü tavsiye ederim. Annemin de bir ameliyat öncesi crp değeri çok yüksekti. 70lerin üzerine çıkmıştı. Doktor bu değerle kesinlikle ameliyat yapmam dedi. Annem düzenli olarak dut kürüne başladı. 1-2 hafta içinde her şey normale döndü. Tabii yine doktorunuza danışmalısınız ama bu da benden bir bilgi olsun.

Oncelikle gecmis olsun ve belirteyim cok yuksek bir deger degil. Laboratuarlar arasi deger farki vardir diye dusunerek yaziyorum esimin 3000lerde cikmisti covid'in ilk zamanlarinda hatta onda da covid suphesi cikti ama ne yapilirsa yapilsin testte pozitif goremediler.

Sonra romatoit artrit rahatsizligi oldu.

Sizin bilmediginiz (agrimayan dis curugu gibi) bir enfeksiyonunuz olabilir, agzinizda ya da baska bolgelerinizde aft olabilir.

Torch paneli baktirabilirsiniz aslinda, belki cmv gibi hasta etmeyen bir enfeksiyon geciriyor olabilirsiniz.
Diğer değerleri nasıl çıktı.esiminde crp 50, sedimantasyon 75 çıktı internetten baktım ve sunan çok korkuyorum.

Diğer değerleri nasıl çıktı.esiminde crp 50, sedimantasyon 75 çıktı internetten baktım ve sunan çok korkuyorum.
Korkulacak birsey buyuk ihtimalle yoktur, oncelikle sakin olun.

Benim esim romatoit artrit rahatsizligi yasiyor, bizim de teshis aldigimiz gune kadar bakmadiklari şey kalmadi.

Aids, frengi, hepatit b, akciger kanseri, koah, hepatit c, verem ve akliniza gelebilecek bir dünya korkunc hastalik. Hatta en cok verem ustunde durdular, o zaman devlet hastanelerinin yapmadigi bir testi yaptirmak icin laboratuar bulmustum mesela, veremin teshisi o testle netlesiyormus.

Beyin omurilik sivisina kadar bakildi.

Eşim hasta oldugu donemde 12 kilo verdi, canli cenazeye donmustu.

Ozellikle anlattim ki korkmayin her hasta kotu hozukebilir ama illa olumcul olacak diye bi sart yok.

Ben esimin hangi degerleri yuksekti hatirlamiyorum ama merak ettiginiz spesifik bir deger var ise bakip size donebilirim.

Korkulacak birsey buyuk ihtimalle yoktur, oncelikle sakin olun.

Benim esim romatoit artrit rahatsizligi yasiyor, bizim de teshis aldigimiz gune kadar bakmadiklari şey kalmadi.

Aids, frengi, hepatit b, akciger kanseri, koah, hepatit c, verem ve akliniza gelebilecek bir dünya korkunc hastalik. Hatta en cok verem ustunde durdular, o zaman devlet hastanelerinin yapmadigi bir testi yaptirmak icin laboratuar bulmustum mesela, veremin teshisi o testle netlesiyormus.

Beyin omurilik sivisina kadar bakildi.

Eşim hasta oldugu donemde 12 kilo verdi, canli cenazeye donmustu.

Ozellikle anlattim ki korkmayin her hasta kotu hozukebilir ama illa olumcul olacak diye bi sart yok.

Ben esimin hangi degerleri yuksekti hatirlamiyorum ama merak ettiginiz spesifik bir deger var ise bakip size donebilirim.
Sedimantasyon,crp ve karaciğer değerleri kaçtı acaba ve vücut ağrıları nasildi

Sedimantasyon,crp ve karaciğer değerleri kaçtı acaba ve vücut ağrıları nasildi
Crp 107-60-90-200 gibi degerlere cikmis
Sedimantasyon normal araliklarda ilerlemis sadece 1 kez cok az yuksek cikmis.

Karaciger degerleri dediginiz alt ve ast ise hicbir zaman normal araligin disinda gelmemis.

Vucut agrilari surekli oksurmenin eslik ettigi sirt ve ciğer agrilari mevcuttu, oksurmekten kaynakli bogaz tahrisi gerceklesmis ve kanli oksuruk yasanmisti. Ama tabi biz bu kanli oksurugun tahris kaynakli oldugunu ogrenene dek akla karayi secmistik.

Crp 107-60-90-200 gibi degerlere cikmis
Sedimantasyon normal araliklarda ilerlemis sadece 1 kez cok az yuksek cikmis.

Karaciger degerleri dediginiz alt ve ast ise hicbir zaman normal araligin disinda gelmemis.

Vucut agrilari surekli oksurmenin eslik ettigi sirt ve ciğer agrilari mevcuttu, oksurmekten kaynakli bogaz tahrisi gerceklesmis ve kanli oksuruk yasanmisti. Ama tabi biz bu kanli oksurugun tahris kaynakli oldugunu ogrenene dek akla karayi secmistik.
bende doktordan çıktım şimdi herşey bitti derken yeniden başlıyor, ANA:anti nükleer antikor değerim 1/100 pozitif gelmiş , doktor romatoloğa gitmelisiniz dedi. bir sürü romatizmal hastalık var onların antikorlarına bakılacakmış. biraz moralim bozuldu haliyle. öksürük bende de var bu romatizma ile ilgili mi?

bende doktordan çıktım şimdi herşey bitti derken yeniden başlıyor, ANA:anti nükleer antikor değerim 1/100 pozitif gelmiş , doktor romatoloğa gitmelisiniz dedi. bir sürü romatizmal hastalık var onların antikorlarına bakılacakmış. biraz moralim bozuldu haliyle. öksürük bende de var bu romatizma ile ilgili mi?
Esimin ANA degeri hiç pozitif gelmemis.

Esim oksuruk icin gogus hastaliklari bolumune gitmisti, orda oksurugun sebebi arastirilirken olay romatoit artrite donmustu.

çok ilginç değil mi ne kadar sinsi hastalıklar bunlar çok geçmiş olsun tekrardan canım eşinin durumu şuan stabil anladığım kadarı ile

Genel olarak konusayim, ilaclarini duzenli kullanan romatoit artrit hastalari senede 1-2 kez atak donemi geçiriyor. Bazi hastalari sicak havalar tetiklerken, bazilarini yagmurlu havalar.

Benim esiminki yagmurlu havada atak gecirten turden, dolayisiyla su sira cok agrilari var ama havalar isininca agrilar kesiliyor. Fakat ilacini duzenli kullanmadığında hep agrisi var.

geçmiş olsun canım o kadar çok romatizma türü var ki sanki ra en zararsızı gibi

Cok pis bir hastalik.
Tuvalete gidemediğim zamanlari bilirim. Resmen ayağa kalkmak mümkün olmadiği için altima yapmak zorunda kalmişliğim var.
Bende bir anda ortaya çikip hemen hemen her eklemimi etkiliyordu. Şuanda ilaclarin faydasiyla yeni doğmuş gibiyim ama icimdeki korkuyu hala atamadim.

X