‘Erdoğan’a hakaret’te bugün: 17 yaşındaki M.E.A.’ya 11 ay 20 gün hapis cezası

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.301
42.832
‘Erdoğan’a hakaret’te bugün: 17 yaşındaki M.E.A.’ya 11 ay 20 gün hapis cezası

11/09/2015 12:35

Konya’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla iki gün tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen 17 yaşındaki M.E.A.’nın ayrgılandığı davada karar çıktı. M.E.A.’yı 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptıran mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

konya-liseli.jpg

Fotoğraflar: DHA

Sınıftan cezaevine
Gedavet Parkı’nda 23 Aralık 2014 tarihinde gerçekleştirilen Kubilay anmasında basın açıklamasını okuyan M.E.A.,“Yolsuzluğun, rüşvetin, hırsızlığın başı olarak Erdoğan’ı bu ülkenin cumhurbaşkanı olarak değil, kaçak sarayın hırsız sahibi olarak görüyoruz” sözleri nedeniyle sınıfına gelen polislerce gözaltına alınmış ve ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla 24 Aralık’ta tutuklanmıştı.

M.E.A., avukatlarının bir üst mahkemeye itirazı üzerine 26 Aralık’ta tutulduğu çocuk cezaevinden salıverilmişti.

Dört yıla kadar hapsi istendi
16 yaşındaki lise öğrencisi hakkında Türk Ceza Kanunu’nun‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçunu düzenleyen 299’ncu maddesi kapsamında soruşturma yürütülebilmesi için adalet bakanının onayı gerekiyordu.

Dönemin adalet bakanı Bekir Bozdağ, 25 Aralık günü dava açma izni isteyen Konya Başsavcılığı’na aynı gün olumlu yanıt vermiş ve M.E.A. hakkında dört yıla kadar hapis istemiyle açılmıştı.

Hükmün açıklanması geri bırakıldı
konya-liseli1.jpg

M.E.A.’nın, Konya 3’üncü Çocuk Mahkemesi’ndeki yargılanmasına bugün de devam edildi. Duruşmaya tutuksuz yargılanan M.E.A., ile avukatları, yakınları ve CHP Gençlik Kolları üyeleri katıldı. Duruşmada son sözü sorulan M.E.A. beraatini istedi.

‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan yargılanan M.E.A.’ya önce bir yıl altı ay hapis cezasına çarptıran mahkeme, suçun alenen işlendiği gerekçesiyle ceza bir yıl dokuz aya çıkardı. Ardından da M.E.A.’nın 18 yaşını doldurmamış olması nedeniyle ceza bir yıl iki aya indirildi.

Son olarak, M.E.A.’nın duruşmadaki iyi halini de göz önüne alarak cezayı 11 ay 20 güne indiren mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve üç yıl süreyle denetim süresine tabi tutulmasına karar verdi.

http://www.diken.com.tr/erdogana-hakarette-bugun-17-yasindaki-m-e-a-ya-11-ay-20-gun-hapis-cezasi/

yahu kimse kimseye hakaret edemez, bu platformda bile banlanıyoruz öyle değilmi?
biri bana hakaret etse gider şikayet ederim, gerekli cezayı alır, kaldıki TC CUMHURBAŞKANI adının ne olduğunu önemli değil, makama saygı diye bişi vardır. Kılıçdaroğlunada hakaret edilemez, bi kesimi temsil eden hem parti lideri, hem tc vatandaşı. yani dedim ya isimler önemli değil.
he bu çocuğun yaşının küçüklüğüne verip, affedilmesini isterim.

Son düzenleme:
Hakaretin savunulacak bir tarafı yok ama çocuğu affetse çok iyi olur.Hani yaşını başını almış olsa tamam diyeceğim de sosyal platformda herkes sevmediğine hakaret ediyor cezası bu çocuğa kesilmesin daha genç.

yani... kendi yücelir ama küçülmez... reklam olarak baktığında da gayet güzel reklam, akp nin güzel reklam yaptığı düşünülürse...

kendisi insanlara, toplulluklara, farklı düşünenlere neler söylüyor, hedef gösteriyor ama kimse hakkını arayamıyor hukuki olarak...

Arasak da bir sonuç çıkmayacak yani keşke çıksa ama yok daha beter biz kötü oluruz.
Yine de bu konuda umarım duyarlı davranır.

yahu kimse kimseye hakaret edemez, bu platformda bile banlanıyoruz öyle değilmi?
biri bana hakaret etse gider şikayet ederim, gerekli cezayı alır, kaldıki TC CUMHURBAŞKANI adının ne olduğunu önemli değil, makama saygı diye bişi vardır. Kılıçdaroğlunada hakaret edilemez, bi kesimi temsil eden hem parti lideri, hem tc vatandaşı. yani dedim ya isimler önemli değil.
he bu çocuğun yaşının küçüklüğüne verip, affedilmesini isterim.

Cocuk dogrulari söylemis. Saray legal mi? Degil. Hirsizlikta yapti mi? Yapti.

Bunun yani sira erdogan'in hakaretleri ne oluyor? Daha dün sehit babalari icin "karakteri bozuk" dedi, gecmiste kelle bile dedigi var. Aleviler, ateist ve ona karsitlar üzerine hakaretlere baslamicam bile. Bizler makam sahibi degiliz diye hakareti hak mi ediyoruz? :KK14:

Cocuk dogrulari söylemis. Saray legal mi? Degil. Hirsizlikta yapti mi? Yapti.

Bunun yani sira erdogan'in hakaretleri ne oluyor? Daha dün sehit babalari icin "karakteri bozuk" dedi, gecmiste kelle bile dedigi var. Aleviler, ateist ve ona karsitlar üzerine hakaretlere baslamicam bile. Bizler makam sahibi degiliz diye hakareti hak mi ediyoruz? :KK14:
hayır tabii, kimse kimseye hakaret edemez dedim, ama erdoğanın makam saygınlığı olmalı dedim. şimdi ben senin burda direk şahsına hakaret etsem şikayet etmezmisin? şahsen ben ederim.
ateist birine dinsiz demek yalan değil mesela. ozaman hakaret olmazmı?
"Kılıçdaroğlunada hakaret edilemez, bi kesimi temsil eden hem parti lideri, hem tc vatandaşı. yani dedim ya isimler önemli değil."
yazdım ben mesajımda.

cumhurbaşkanına hakaret bir suçtur evet. suçlar cezalandırılmalıdır. kimse ulu orta hakaret edecek kadar cesur olmamalı. kin kusacak olsak da kendimizi ifade ederken dikkatli olmak zorundayız. hepimiz bazen çileden çıkıyoruz. ama bir şey yapıyorsak sonuçlarına da katlanmak zorundayız. hukuk işlemiş. ancak! keşke kimseye zararı olmayan, kimseye taciz tecavüz etmemiş, kimsenin malını rızkını çalmamış, kimsenin özgürlüğünü kısıtlamamış, ülkenin birliğine bütünlüğüne kastetmemiş bu çocukta bulan adalet diğerlerinde de bulsa. diğerlerinde adalet bulmadığı sürece nispeten daha masum insanların cezaları hak etmiş olmuyor benim açımdan.

hayır tabii, kimse kimseye hakaret edemez dedim, ama erdoğanın makam saygınlığı olmalı dedim. şimdi ben senin burda direk şahsına hakaret etsem şikayet etmezmisin? şahsen ben ederim.
ateist birine dinsiz demek yalan değil mesela. ozaman hakaret olmazmı?
"Kılıçdaroğlunada hakaret edilemez, bi kesimi temsil eden hem parti lideri, hem tc vatandaşı. yani dedim ya isimler önemli değil."
yazdım ben mesajımda.

1. Bu cocuk hakaret etmedi, sadece fikrini beyan etti. Ki gercekten hem saray illegal, hem hirsizlik yapti Erdogan. Üstelik erdogan kendisi yüzde eli'yi vatandas olarak saymiyor ona oy vermedigi icin. Akp icin secim zamaninda oy toplamaya calisti. Bunu yaparak herkesin cumhurbaskani degil, sadece akp'lilerin cumhurbaskani oldugunu gösterdi.

Yani cocuk "o benim cumhurbaskanim degil" dediginde yine hakli cikiyor.

2. Önce Erdogan kendi makamina saygili olmasi lazim. Ve ateistlere dinsiz degil, terorist dedi. Hatta ölmüs bir 14 yasindaki cocuk icin bile bunu dedi. Daima hakaret kullanan biri hangi hak ile gencecik bir cocuga dava acip hapis'e sokuyor?? Bu normal mi sence?

Ve hayir, bana hakaret edersen bana ne, cok agir bir hakaret ise en fazla kiblarim.

1. Bu cocuk hakaret etmedi, sadece fikrini beyan etti. Ki gercekten hem saray illegal, hem hirsizlik yapti Erdogan. Üstelik erdogan kendisi yüzde eli'yi vatandas olarak saymiyor ona oy vermedigi icin. Akp icin secim zamaninda oy toplamaya calisti. Bunu yaparak herkesin cumhurbaskani degil, sadece akp'lilerin cumhurbaskani oldugunu gösterdi.

Yani cocuk "o benim cumhurbaskanim degil" dediginde yine hakli cikiyor.

2. Önce Erdogan kendi makamina saygili olmasi lazim. Ve ateistlere dinsiz degil, terorist dedi. Hatta ölmüs bir 14 yasindaki cocuk icin bile bunu dedi. Daima hakaret kullanan biri hangi hak ile gencecik bir cocuga dava acip hapis'e sokuyor?? Bu normal mi sence?

Ve hayir, bana hakaret edersen bana ne, cok agir bir hakaret ise en fazla kiblarim.
TC cumhurbaşkanı, TC kimliği taşıyan herkesin cumhurbaşkanıdır, sevsede sevmesede. kendinde hakaret etme hakkı görebilir,şahsi fikridir, illaki bi yaptırımı olacaktır ama kanun bunu söylüyor, ben değil.

TC cumhurbaşkanı, TC kimliği taşıyan herkesin cumhurbaşkanıdır, sevsede sevmesede. kendinde hakaret etme hakkı görebilir,şahsi fikridir, illaki bi yaptırımı olacaktır ama kanun bunu söylüyor, ben değil.

Kanun cumhurbaskanin tarafsiz olmasinida söylüyor... :KK14:

Bu arada iyi mi anladim cumhurbaskani hakaret etme hakki var mi sence???

Kanun cumhurbaskanin tarafsiz olmasinida söylüyor... :KK14:

Bu arada iyi mi anladim cumhurbaskani hakaret etme hakki var mi sence???
cumhurbaşkanının kulağına eğilip taraflı ol demedim, kanun koyucuda ben değilim :KK19:
"cumhurbaskani hakaret etme hakki var mi sence?" bu sorunda kimden bahsettiğini anlayamadım

cumhurbaşkanının kulağına eğilip taraflı ol demedim, kanun koyucuda ben değilim :KK19:
"cumhurbaskani hakaret etme hakki var mi sence?" bu sorunda kimden bahsettiğini anlayamadım

Boldladigim kesimi konusuyorum. Kanunen cb'nin hakeret etme hakki oldugunu düsünmüyorum, yani bu senin fikrin degil mi?

Sen cb'a tarafsiz ol demedim. Kendisi kanuna göre haraket etmezse, bir 17 yadindaki cocugun hayatini karartmaya hakki yok diyorum!

X