Eşimin benim hakkımda terapiste söyledikleri!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evet aynen öyle oldu, psikoloğu eşim seçti. Sosyal medyada tanınan biri, doktor yorumları olan o sitede de puanı yüksek ama böyle yönlendirmesi beni de çok şaşırttı. Sonucu da hemen aldım, o gönül alan, kendini affettirmeye çalışan adam gitti. Yerine bambaşka biri geldi, gaz aldı dediğiniz gibi.
sosyal medyanın illüzyonuna inanmıyorum kesinlikle. bir de artık şu abartılan kişisel gelişimler insanlarda en çok ben önemliyim algısı yarattı. ilişkilerde ortak paydada buluşmak, sorunu çözmek yerine ben önemliyim bakış açısı veya cezalandırmalarla sorunlar çözülmüyor. bilemiyorum sizinkisini ama doğru yönlendirme önemli, eşinizle konuşup psikoloğunuzu değiştirmek istediğinizi söyleyin bence.

Handeli seni biliyorum takip ediyorum konularını. Maalesef darılma ama eşin çok vasat birisi, seviyenin çok altında, yanlış bir evlilik yaptın. Şu an bu terapiye harcadığın her kuruş çöpe gitmiş para benim açımdan. Eşin seni değil kafasında kurduğu başka birini istiyor. Sana saygısı yok, fikirlerine saygısı yok, ailesi de böyle aileden böyleler. Değişmez. Ha sen ayrılınca kuyruğundan ayrılmayacak ama bence yol yakınken bu ayrılma işini hem detaylıca düşün hem de terapide özel konuşurken bir masaya yatir.

Merhaba kızlar. O kadar sinirliyim ki dünden beri anlatamam. Eşimle birkaç problemimizden dolayı terapiye başlamıştık. Hem çift hem bireysel. Online alıyoruz. Dün akşam 21.30'da eşimin seansı vardı. Evden çıkabileceğimi söyledim rahat konuşması açısından ama gerek görmedi. Ben de o zaman odanın kapısını kapatabilirsin dedim, ben de tvyi açarım duymam seni dedim; o şekilde anlaştık. Seans başladı ama eşim sanki bana duyurmaya çalışır gibi yüksek sesle konuşuyordu. Ben de merakıma yenik düşüp duymamak için çaba sarf etmedim açıkçası. Evet ayıp ettim biliyorum ama onun da çabası yoktu duymayayım diye. Terapiste resmen beni şikayet ediyordu, şikayet ederken de ben eşimi kimseye kötülemem, sadece size anlatıyorum ki bana çözüm sunun vs. Sonuçta siz uzmansınız diyordu ama söyledikleri o kadar manasızdı ki. Söyledikleri şunlar;

1- 'Eşim gezmeyi sevmiyor' (O kadar geziyoruz ki, hafta sonu asla evde oturmayız ama asla. Hatta o kadar dışarıdayım ki arkadaş çevremde alay konusu oldu evde oturmuyorsun vs diye)
2-'Eşim girişken değil, soğuk bir insan'. (Mesafeliyim evet, eşimi memnun etmek için sahte mi davranmalıyım? Eşimin arkadaşları bana uygun değil, dolayısıyla onlarla görüşmek istemiyorum, buna sinirleniyor en çok. Ben daha çok çift olarak gezmeyi seviyorum.)
3-Dün 1 mayıs olduğu için evdeydim, eşim işe gitti. 1 mayıs gecesi eğlenmeye gittik, eve geldiğimizde saat 03.00 falandı. Ben de uyudum bütün gün, dinlendim. Çamaşırlar vs vardı katlanacak, onları toplamamıştım ev de bir tık dağınıktı. Her zaman evimin düzenine ve temizliğine dikkat ederim, sadece 1 gün kendime izin vermiştim :) Terapiste; 'Eve geldim, hiçbir yeri toplamamıştı. Ben evi temizler diye düşündüm, bütün gün uyumuş' dedi :)
4-'Eşim arkadaşlarıyla plan yapmıyor, istiyorum ki kendi çevresiyle de sosyalleşsin' (Yahu ben haftanın 6 günü çalışıyorum. Bütün arkadaşlarım da çalışıyor. 1 gün iznim var, seninle geçiriyorum. Sevinmen gerekmez mi? Ki fırsat buldukça arkadaşlarımla da plan yapıyorum. Konser, tiyatro vs sık sık giderim. )

Allah aşkına bunlar suç mu? Yoksa benim karakterim, yapım mı? Bunları nasıl değiştireyim, ben buyum! Beni ot gibi yaşıyorum gibi hissettirdi, yetersiz hissettirdi bu söyledikleri. O kadar sosyal bir insanım ki inanın evde durmuyorum, ona rağmen 'iş-ev-uyku üçgeninde yaşıyorsun' diyor. Napayım artık çadır mı kurayım dışarıya?

Terapist de eşime, Handeli'nin sevgi dili sizden ilgi görmek, sizin onun peşinden koşmanız dedi! Eşim bir konuda suçluysa peşimden koşar düzelmem için bu doğru ama hatasını bildiği için yapar bunu. Terapist böyle yönlendirince eşim sabah bana günaydın bile demedi :) Baktım resmen küsüz gibi. Dün akşam biraz tartıştık ama 1-2 cümleyle yani, onun için küsmüş gibiydi, normalde asla takılmayacağı şeyler. Terapist hata yaptı bence, yanlış yönlendirdi.

Son olarak biz işe beraber geliyoruz. Motorumuz var, aynı muhitte çalışıyoruz. Eşimin kendi işi, ben bir yerde çalışanım. Geç kalmam doğal olarak hoş karşılanmıyor ve ben de geç kalınca rahatsız hissediyorum. Yüz kere 8'de evden çıkmamız lazım dememe rağmen çıkamıyor. Sabah kalktı 8'e geliyor saat, duşa girdi :) 15 dk geç çıktık, trafik de yoğunlaştığı için 20 dk geç kaldım. Bilerek yaptığını düşünüyorum.

Nasıl bir yol izlemeliyim? Şu an konuşmuyoruz. İdare etmekten bıktım. En azından hatasını bilip özür dileyip yanaşırdı, şimdi terapist öyle söyleyince adam 180 derece döndü, beni peşinde koşturmak istiyor.
Peki eşiniz hep böyle değil miydi ? Bir anda mi değişti bu adam ? En başta birbirinizi böyle kabul edip sonra değiştirmeye çalışmak ,ya da sikayetlenmek bana doğru gelmiyor. Bir mesajınızda hamile olmadığınız halde hamile olduğunuzu söylediğini yazmışsınız hiç bir ortak noktaniz olmayan bu adamla evli kalmanın anlamı ne ?

Sürekli disardayiz çok geziyoruz diye sanki sitemkar yazmışsınız , eşiniz de hiç gezmeyi sevmiyor demiş ama siz sürekli eğlence, etkinlik yapıyorsunuz. Hangisi doğru olan ?

sosyal medyanın illüzyonuna inanmıyorum kesinlikle. bir de artık şu abartılan kişisel gelişimler insanlarda en çok ben önemliyim algısı yarattı. ilişkilerde ortak paydada buluşmak, sorunu çözmek yerine ben önemliyim bakış açısı veya cezalandırmalarla sorunlar çözülmüyor. bilemiyorum sizinkisini ama doğru yönlendirme önemli, eşinizle konuşup psikoloğunuzu değiştirmek istediğinizi söyleyin bence.
Ben de sosyal medyada takipçisi var diye istemedim de eşim isteyince çıkıntılık yapmayayım dedim. Baktım hevesli , iyi geleceğini düşünüyor. Belki sırf böyle düşündüğü için bile iyi gelebilir dedim, malum plasebo etkisi. Haklısınız herkes benmerkezci oldu. Psikoloğa duyduğumu söyleyip tepkimi göstersem saçma mı olur?

Handeli seni biliyorum takip ediyorum konularını. Maalesef darılma ama eşin çok vasat birisi, seviyenin çok altında, yanlış bir evlilik yaptın. Şu an bu terapiye harcadığın her kuruş çöpe gitmiş para benim açımdan. Eşin seni değil kafasında kurduğu başka birini istiyor. Sana saygısı yok, fikirlerine saygısı yok, ailesi de böyle aileden böyleler. Değişmez. Ha sen ayrılınca kuyruğundan ayrılmayacak ama bence yol yakınken bu ayrılma işini hem detaylıca düşün hem de terapide özel konuşurken bir masaya yatir.
Teşekkür ederim canım öncelikle, beni az çok bilen kişilerin yorum yapmasını istiyorum en çok. Evet doğru kişiyle evlilik yapmadım. Ben birkaç kere ciddi şekilde boşanmayı da dile getirdim ama asla kabul etmedi, ben de çabasını görmek istedim ve hep de çabalıyordu. Beni mutlu etmeye çalışıyordu ama o kadar zıt kişilikleriz ki bir noktada pürüz muhakkak çıkıyor. Eşimi sevmiyorum diyemiyorum, ne kadar kızgın ve kırgın olsam da seviyorum onu.

Beni yanlış anlamayın sakın cinsiyetcilik yapmıyorum eski eşimle bizde kadın bir terapistten destek almıştık açıklamaları vs çok ılımlı ve profesyoneldi.
“Handeli sizi peşinden koşturmak istiyor sevgi anlayışı bu” diyen bir terapist çok net farklı düşünceler içindedir. (Bana göre)
İyice araştırdınız mı kendisini?
Hüküm vermez iyi psikologlar çünkü bu kişi bariz şekilde hüküm vermiş ve eşinizi etkilemiş durumda. Sizi yerip onu övmek gibi.
Bu sitede geçmiş yıllarda bir konu vardı. Çift terapisine gidiyor evli bir çift ve terapist kadın devamlı konu sahibinin eşine farklı konuşuyordu etkiliyordu. En son özelden de görüştüklerini öğrenmişti konuyu bulamadım eklerdim isim de vermişti çünkü kadın.
Bana hiç normal gelmedi eşinizle ilgili bir durum değildir ya da terapistin de gözü var demiyorum ama hemcinsine bu kadar rahat hüküm veren biri normal değildir.
İsini de iyi yapmıyor zaten.

Peki eşiniz hep böyle değil miydi ? Bir anda mi değişti bu adam ? En başta birbirinizi böyle kabul edip sonra değiştirmeye çalışmak ,ya da sikayetlenmek bana doğru gelmiyor. Bir mesajınızda hamile olmadığınız halde hamile olduğunuzu söylediğini yazmışsınız hiç bir ortak noktaniz olmayan bu adamla evli kalmanın anlamı ne ?

Sürekli disardayiz çok geziyoruz diye sanki sitemkar yazmışsınız , eşiniz de hiç gezmeyi sevmiyor demiş ama siz sürekli eğlence, etkinlik yapıyorsunuz. Hangisi doğru olan ?
Benim severek yapmadığımı iddia ediyor yani. Sanki onun için yapıyorum, bıraksa kış uykusuna yatıcam gibi anlatıyordu terapiste. Dediklerinin tam tersine haftada 6 gün çalışmama rağmen en az 3 gün etkinlik yapıyorum/yapıyoruz. Yeterli değil, her gün çıkmamız gibi konuşuyor.

Benim severek yapmadığımı iddia ediyor yani. Sanki onun için yapıyorum, bıraksa kış uykusuna yatıcam gibi anlatıyordu terapiste. Dediklerinin tam tersine haftada 6 gün çalışmama rağmen en az 3 gün etkinlik yapıyorum/yapıyoruz. Yeterli değil, her gün çıkmamız gibi konuşuyor.
İlginç. Herşeyin fazlası zarar dedikleri bu olsa gerek. Bence duyduklarını onunla konusmalisin , neden böyle düşündün aramızda halledelim vs de.

Beni yanlış anlamayın sakın cinsiyetcilik yapmıyorum eski eşimle bizde kadın bir terapistten destek almıştık açıklamaları vs çok ılımlı ve profesyoneldi.
“Handeli sizi peşinden koşturmak istiyor sevgi anlayışı bu” diyen bir terapist çok net farklı düşünceler içindedir. (Bana göre)
İyice araştırdınız mı kendisini?
Hüküm vermez iyi psikologlar çünkü bu kişi bariz şekilde hüküm vermiş ve eşinizi etkilemiş durumda. Sizi yerip onu övmek gibi.
Bu sitede geçmiş yıllarda bir konu vardı. Çift terapisine gidiyor evli bir çift ve terapist kadın devamlı konu sahibinin eşine farklı konuşuyordu etkiliyordu. En son özelden de görüştüklerini öğrenmişti konuyu bulamadım eklerdim isim de vermişti çünkü kadın.
Bana hiç normal gelmedi eşinizle ilgili bir durum değildir ya da terapistin de gözü var demiyorum ama hemcinsine bu kadar rahat hüküm veren biri normal değildir.
İsini de iyi yapmıyor zaten.
Teşekkür ederim edindiğiniz tecrübeleri paylaştığınız için. Bizim durumumuzda öyle bir şey olduğunu sanmıyorum. Aslında başta bu terapisti istememiştim, sebebi de yaşının genç olması dolayısıyla yeterli donanıma sahip olmadığını düşünmemdi ama baktım eşim güvendi ben de bozmak istemedim. İyi geleceğini düşünüyordu bu hanımefendinin. Eşime iyi geldi aslında bakarsak, pohpohlanıyor ve onaylanıyor :)

İlginç. Herşeyin fazlası zarar dedikleri bu olsa gerek. Bence duyduklarını onunla konusmalisin , neden böyle düşündün aramızda halledelim vs de.
Onu karşıma alıp konuşmaktan o kadar yoruldum ki. Zaten bunun için 3. uzman bir kişiyle ilerlemek istedim. Konuşurken hep bana hak verir orası ayrı.

Teşekkür ederim canım öncelikle, beni az çok bilen kişilerin yorum yapmasını istiyorum en çok. Evet doğru kişiyle evlilik yapmadım. Ben birkaç kere ciddi şekilde boşanmayı da dile getirdim ama asla kabul etmedi, ben de çabasını görmek istedim ve hep de çabalıyordu. Beni mutlu etmeye çalışıyordu ama o kadar zıt kişilikleriz ki bir noktada pürüz muhakkak çıkıyor. Eşimi sevmiyorum diyemiyorum, ne kadar kızgın ve kırgın olsam da seviyorum onu.
Bence terapiste konuşmayı duyduğunu, verdiği akıldan sonra eşinin ne yaptığını bi anlat. Terapi tamamen açık olunması gereken bir şey, bu konuya dolup buraya yazıp kadına anlatmamak olmaz. Hepsi tedavinin bir parçası, hislerini anlat. Sürekli aktif olduğun halde eşinin hala memnun olmayıp elestirmesinin sende nasıl bir duygu uyandırdığını da anlat. Bence hatta bunları çift terapisi sırasında anlat da eşin bi duysun. Yani ülkemizde insanlar sevgiliyken ayrilmadiysa, yaşı da geldiyse evleniyor. Mantıkla oturup biz uyumlu muyuz diyen çok az. Eşin seni değil, kafasında kurduğu kişiyi seviyor. Bunun terapi ile bir çözümü olmaz. Ayrılmak istersen ayrılmaz ama bu seviyor demek degil, değişiklik zor geliyor, hem büyük sorun da yok diyor, surat yapar manupule eder istediğim gibi birine çeviririm sanıyor. Belki de başaracak ama sen mutlu olacak mısın? Onun umrumda değil. Bunları bir çift terapisinde konuş.

Ben de sosyal medyada takipçisi var diye istemedim de eşim isteyince çıkıntılık yapmayayım dedim. Baktım hevesli , iyi geleceğini düşünüyor. Belki sırf böyle düşündüğü için bile iyi gelebilir dedim, malum plasebo etkisi. Haklısınız herkes benmerkezci oldu. Psikoloğa duyduğumu söyleyip tepkimi göstersem saçma mı olur?
ben yerinizde olsam duyduğumu söylemezdim, özellikle dinlediniz gibi algılayabilir yönlendirmeleri zaten doğru gelmedi bana.
birebir görüşmelerinizde eşinizin anlattıklarının doğru versiyonunu anlatın ve özellikle bu görüşmelerden sonra daha cezalandırıcı tavırda olduğunu net bir şekilde anlatın derim. (işe giderken özellikle gecikmenize sebep olması hal davranışının yapıcı değil ayrıştırıcı olduğu vs.)
ve bunu ikinizin aldığı terapi seansında da dile getirin, bakalım size birebirde verdiği yanıtları eşinizle seansta iken veriyor mu ne diyor.

Bence terapiste konuşmayı duyduğunu, verdiği akıldan sonra eşinin ne yaptığını bi anlat. Terapi tamamen açık olunması gereken bir şey, bu konuya dolup buraya yazıp kadına anlatmamak olmaz. Hepsi tedavinin bir parçası, hislerini anlat. Sürekli aktif olduğun halde eşinin hala memnun olmayıp elestirmesinin sende nasıl bir duygu uyandırdığını da anlat. Bence hatta bunları çift terapisi sırasında anlat da eşin bi duysun. Yani ülkemizde insanlar sevgiliyken ayrilmadiysa, yaşı da geldiyse evleniyor. Mantıkla oturup biz uyumlu muyuz diyen çok az. Eşin seni değil, kafasında kurduğu kişiyi seviyor. Bunun terapi ile bir çözümü olmaz. Ayrılmak istersen ayrılmaz ama bu seviyor demek degil, değişiklik zor geliyor, hem büyük sorun da yok diyor, surat yapar manupule eder istediğim gibi birine çeviririm sanıyor. Belki de başaracak ama sen mutlu olacak mısın? Onun umrumda değil. Bunları bir çift terapisinde konuş.
Belki inanmayacaksın ama biz gerçekten çok severek evlendik. Aşk evliliğiydi. Hatta kavga bile etmeden evlendik desem yeridir. Bunun da sağlıklı olmadığını sonradan anladım. Eşimin beni sevmediğini da asla düşünmüyorum ama maalesef ben baskın, o baskın birbirimizi idare edemiyoruz. O da ben de benim dediğim olsun istiyoruz sanırım sorun bu.

Surekli eşinizle gezip, surekli kendi arkadaslarinizla gezip ustune evi de toplamanizi, calismanizi bekliyor yani ve terapist bunlarin sacmaligini farketmeyip bunu mu dedi. Ben biraktirirdim o terapisti. 😃
Ve işin komik tarafı ben bunlara yetişiyorum güç bela. Yine de yetmiyor. Hayır bir de terapist kadın yani beni daha iyi anlaması gerekirdi...

Sinirlenecek birsey yok. Esiniz icindekileri dökmüs. Dogru yalnis orasi ilk olarak önemli degil. Cünkü o söylediklerinizden yola cikarak konular islenecek. Ilk basta herkes kendi bakis acisini sunuyor. Sonra beraber cözüyorsunuz. Daha sabirli olmaniz gerekecek bu sürücte

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X