Eşin oburlugu

Ya bir gün de sismanlarin halinden anlansin arkadas!! 😅 yemek görünce ablacım diğer her şey flulasiyor sesleri duymuyorsun arkaplanda olan biteni görmüyorsun içinden bir şey dürtüyor patates de geldi ondan da ye. Mezeler güzelmiş hepsinden ye. Karımın spagettisi de çok hoşmuş bir çatal yesem mi. Hayır yapsın demiyorum kocanız yapmasın tabi de. Bu düşkünlugumuzun zaafimizin bunca yargılanması sizce kapsayıcı, hoşgörülü bir yaklaşım mi? Dersiniz ki kocacım belki şu an sağlıklı dusunemiyorsun ama şu an su yaptığın tam bir medeniyetsizlik doymadiysan yemek söyle milleti aç bırakma dersiniz, ama siz gelmişsiniz adamı gömelim istiyorsunuz toplum baskısını artıralım istiyorsunuz size çok kırıldım 😔

Sizinde eşiniz dışarıda yemek yediğimizde tabağı bittiğinde sizin tabaginizxan yemeye devam ediyor mu ? Bu kaçıncı seviye öküzlük,evlenmeden önce yoktu bu huyu.
Anlayamıyorum okumuş etmiş iki uni bitirmiş yıllarca birçok firmada çalışmış biri bu yemek terbiyesini nasıl almamış. Arkadaşlarla toplu bir yere gittiğimizde de ortaya konan mezeleri nerdeyse yarilayacak kadar yer. Herkes çekinirken yada sakın sakın yerken eşim başlar hemn. O an mağara adamına dönüşüyor sanki.
Biz birlikteyken de benden önce yemegi biriktirip benimle beraber benim tabağında da bi kac kasik alir ortada meze varsa hepsini bitirir. Sen de şurayı ye demez.

Diğer özellikleri böyle mağara adamı kıvamında değil, evde misal hiç tek başıma iş yapmam ben söylemeden yardımcı olur. Hatta çoğu zman bkarum kendi süpürür,katlar, çamaşırları asar vs..yemek yapma konusunda da öyle, bilinçlidir. Misqfir oldugunda benim uzerimde degildir isler berabrr yapariz soylemeden hatta.Bencil davranmaz. İnsanlara karşı çok kibar konuşur, aileme babama anneme karşı inanılmaz saygılı efendi. Oturmayı kalkmayı bilen derler ya.
Ama şu yemek yeme konusu tam bir kaos. Dışarıda yemek istemiyorum bu yüzden. Ya söylemeye de utanıyorum hiç böyle bir tavır takılmadım yıllarca kimseye karşı ya.garip geliyor.
Ben doymuyorum sen bi tabak daha al demeye bile çekiniyorum. İlk zamanlar çok takılacak mevzu değil gibi geliyordu ama geçen toplu yemekte de baktım. Hic hoş durmuyor . Dışarıdan görseniz vallahi bu adam öyle biri değildir ya dersiniz o kadar düşünceli herseyde ..
Nasıl söylemeliyim sizce
Evde de öyle mi yemek konusunda?

Ya bir gün de sismanlarin halinden anlansin arkadas!! 😅 yemek görünce ablacım diğer her şey flulasiyor sesleri duymuyorsun arkaplanda olan biteni görmüyorsun içinden bir şey dürtüyor patates de geldi ondan da ye. Mezeler güzelmiş hepsinden ye. Karımın spagettisi de çok hoşmuş bir çatal yesem mi. Hayır yapsın demiyorum kocanız yapmasın tabi de. Bu düşkünlugumuzun zaafimizin bunca yargılanması sizce kapsayıcı, hoşgörülü bir yaklaşım mi? Dersiniz ki kocacım belki şu an sağlıklı dusunemiyorsun ama şu an su yaptığın tam bir medeniyetsizlik doymadiysan yemek söyle milleti aç bırakma dersiniz, ama siz gelmişsiniz adamı gömelim istiyorsunuz toplum baskısını artıralım istiyorsunuz size çok kırıldım 😔

Şimdi gerçekten ciddi tahminimi yazacağım. Eşiniz diğer konularda kibar ve düşünceli demişsiniz. Hayır diyememe, sınırlarını koruyamama aşırı kibarlık gibi uc tarafları da var mı? Çok abartılı tahminler yürütmek istemiyorum ama böyle insanların bir kesiminde bence yeme bozukluğu oluyor. Bir boşluğu dolduruyor o yemek. Hayatta bazen göstermek isteyip gösteremediği bencil tarafını sofrada ortaya çıkarıyorlar ve çoğu zaman disardan nasıl gorunduklerini anlamıyorlar. Kiloya bağlı sorunları da varsa bu tahminim geçerli olabilir.

Not: tabi ki uzman filan değilim gabor matenin dağınık zihinler kitabında okumuştum benzer bir tespiti artı tamamen kişisel gözlemlerim

Neden uyarmiyosunuz yada yemeginiz bitince bir tabak daha siparis edin ve sen yedigin icin mezeleri ve benim tabagimi doymadim o yuzden bi tabak daha yiyorum diyin hele kalblik ortamda yaptigi cok ayip uyarmaniz gerek yemek yeme adabi yok yani bildigin utancak ne var uyarin benim tabagimdan yemeni istemiyorum yada o mezeden bana neden birakmadin biraksaydinda bizde yeseydik falan filan anlar zaten bir iki kez uyarinca

Benim eşimde yemek yemeyi sever, ama porsiyonlarını 1.5 söylüyor. Ben genelde bitiremediğim için oturmadan çok açım hepsini yerim/ tok gibiyim benden kalanı yer misin gibi bir muhabbet dönüyor ama haklısınız, gerçekten can sıkıcı bir şey. Mesela eşim insanlar ortak alana kaşıkla girdiği için mezelerden direkt tabağına alır kimse almadan 😂 çünkü biri kendi kaşığını saldırırsa asla dokunmaz bu bana da değişik geliyordu sonra baktım ki erkekler cidden çok sallamıyor o yüzden kendi huylanmayacağı şekilde alıyor ve alırken çok almadığı için dikkat çekmiyor rahatsız etmiyor. Ama çift olarak anıldığınız için bunu kibar dille söyleyebilirsiniz yemeye başlamadan ben doymuyorum açım, bitiririm tabağımı kendine 2 porsiyon söyle diyin ve bunu bir süre sürekli yapın.

Ve yine haklısınız eğitimin hala övülecek bir şey olması gerekiyor, 2 üniversite bitirmeninde.

Heh evet ilk meslek uymazsa ikinciyi okursun ama iki üniversiteyi bitirmiş olmak bir üniversite bitirenden ekstra bir şey katıyor mu 😂

Katıyor, hele çap falan yaptıysanız insanlar tek bölüm okurken siz 2 ana bölüm bitirdiğiniz için özgeçmişinizde bil bir ağırlığı oluyor. Mühendisliğe ikinci bir mühendislik bilgisi öne çıkarıyor mesela veya mühendislik artı yönetimsel bilimler işletme iktisat vs yöneticilik olarak çok destekliyor. İki pozisyonda iş bakabiliyor daha yüksek pozisyona da bakabiliyorsunuz bu sayede

Sizinde eşiniz dışarıda yemek yediğimizde tabağı bittiğinde sizin tabaginizxan yemeye devam ediyor mu ? Bu kaçıncı seviye öküzlük,evlenmeden önce yoktu bu huyu.
Anlayamıyorum okumuş etmiş iki uni bitirmiş yıllarca birçok firmada çalışmış biri bu yemek terbiyesini nasıl almamış. Arkadaşlarla toplu bir yere gittiğimizde de ortaya konan mezeleri nerdeyse yarilayacak kadar yer. Herkes çekinirken yada sakın sakın yerken eşim başlar hemn. O an mağara adamına dönüşüyor sanki.
Biz birlikteyken de benden önce yemegi biriktirip benimle beraber benim tabağında da bi kac kasik alir ortada meze varsa hepsini bitirir. Sen de şurayı ye demez.

Diğer özellikleri böyle mağara adamı kıvamında değil, evde misal hiç tek başıma iş yapmam ben söylemeden yardımcı olur. Hatta çoğu zman bkarum kendi süpürür,katlar, çamaşırları asar vs..yemek yapma konusunda da öyle, bilinçlidir. Misqfir oldugunda benim uzerimde degildir isler berabrr yapariz soylemeden hatta.Bencil davranmaz. İnsanlara karşı çok kibar konuşur, aileme babama anneme karşı inanılmaz saygılı efendi. Oturmayı kalkmayı bilen derler ya.
Ama şu yemek yeme konusu tam bir kaos. Dışarıda yemek istemiyorum bu yüzden. Ya söylemeye de utanıyorum hiç böyle bir tavır takılmadım yıllarca kimseye karşı ya.garip geliyor.
Ben doymuyorum sen bi tabak daha al demeye bile çekiniyorum. İlk zamanlar çok takılacak mevzu değil gibi geliyordu ama geçen toplu yemekte de baktım. Hic hoş durmuyor . Dışarıdan görseniz vallahi bu adam öyle biri değildir ya dersiniz o kadar düşünceli herseyde ..
Nasıl söylemeliyim sizce

Dışarıda yemek yenilmeye gidileceği zaman, daha öncesinde evde ya da dışarıda yemek yesin, ara öğünleri arttırsın. İnsülinle alakalı sorun olabilir, açlık krizi gibi bir şey yaşıyordur, gözü bir şey görmüyordur.

Eşimle ilk defa rakı içmek için dışarı çıktığımızda ilişkimizin 4. Ayı falandı önden mezeler geldi. Bizimki daldı mezelere bende bekliyorum rakılarda gelsin. Rakıyla yavaş yavaş tadını çıkara çıkara yiyelim. Ayy bi baktım bitirdi bile. Gözüm dönmüş bian . Dedim sen hayırdır camış biz neyiz burda 🙈 şimdi önden uyarıyorum açsa. Kendine ayrı al benimkine saldırma diye 🙈

Nasıl söylemeliyim sizce
Böyle durumlarda bir kez daha tabagı siparis edin o mesajı anlar anlamazsa o zaman söylersin güzellikle. Ama adama ayı muamelesi yapmayın

Nasıl söylemeliyim sizce
Burası için tatlı bir konu ya 😁 acaba şekeri falan mı var? Ciddili olmakla birlikte böyle diyerek de konuya girebilirsiniz, açlığa tahammülü olmuyor gibisinden onların. Be hiç tahammül edemem yemeğimden alınmasına özellikle, sırf yeltenilmesin diye fazladan söyler açıkça da derim, hele kuş kadar tatlımı falan asla paylaşamam diye 🙄😁 eş e de söylenir bence ya insan kırarım diye çekiniyor heralde, benim gibi benim bu konuda hassasiyetim var diye deseniz. Ama en güzeli açıkça söylemek bencr tabi meze olayı falan da var..

Heh evet ilk meslek uymazsa ikinciyi okursun ama iki üniversiteyi bitirmiş olmak bir üniversite bitirenden ekstra bir şey katıyor mu 😂
Bir arkadaş 4 üni bitirip, bir de yüksek lisans yapmıştı. İnsta biosunda görüyorduk:) ben de canım sıkıldıkça aöfe kayıt yaptırıp bırakıyorum :)

Ayy

Nasıl söylemeliyim sizce
Ben de şişkoyum. Gözüm dönmüşçesine yiyorum. Ağzım dolu iken ikinci lokma elimde hazır bekliyor.
Beni kimse uyarmadı, bir anda farkına vardım ben ne yapıyorum diye.Geçen haftadan beri insani boyutta sağlıklı besleniyorum. Kendimi frenliyorum.
Siz farketmişsiniz, incitmeden uyarın o farkında değildir🙁

Yoo konumuz da bu değil zaten sadece aynı üniversitenin iki ayrı bölümünü okumanın neden görgü kuralları vereceğini düşündünüz ona şaşırdım ben 🧿
Evinden çıkmayanla dışarda üni okuyan arasında hayat tecrübesi farkı vardır ya, insanlar çeşitli ortamlara girdikçe daha iyi yontulur. Konu sahibi benimki neden nasibini almamış diyor. Şaşıracak bir şey yok, bu böyledir

Evinden çıkmayanla dışarda üni okuyan arasında hayat tecrübesi farkı vardır ya, insanlar çeşitli ortamlara girdikçe daha iyi yontulur. Konu sahibi benimki neden nasibini almamış diyor. Şaşıracak bir şey yok, bu böyledir

Tabi ki öyle haklısınız.
Gereksiz bu detay uzamasın zaten.
Ama 1 ya da 2 ya da 3 arasında bir fark yok onu demek istedim😌

Nasıl söylemeliyim sizce
Toplu yemeklerde eşiniz önceden ufak tefek bir şeyler atistirsin. Belki birden acikiyordur.siz de eşinize söyleyin ya ne olacak.

X