Eşin oburlugu

Yemek yemeyi seven insan ona göre söylesin az soyleyipte benim yediğim yemeği yemesin bir zahmet. Benim eşimde çok sever yemek yemesini ama ben 1 söylersem eşim 1.5 söyler genelde. Senin doymama durumunu nasıl düşünmez ki. Görgü başka bişey cidden. Bence güzellikle söyleyin. Başkasının yanında utanmaktan iyidir. Yemekte bir arkadaşımin bu tavrını görsem ben soğurum ya görüşmekte istemem.

Benim erkek kuzenim böyle ya. Toplu yemek yiyorsak hemen saldırır, kendinden başkasını düşünmez, ağız şapırdatma huyu beni sinir eder. Bazı insanlar yemek yerken derin derin nefes alıyor acayip sinir bozucu. Normalde iyi biri ve iyi anlaşıyoruz o yüzden kırmak gücendirmek istemiyorum. Ama siz sinir oluyorsanız eşinize söylemeniz lazım hayat arkadaşısınız sonuçta.
Bu gibi ufak görgü kuralları tamamen kişinin kendini yetiştirmesiyle alakalı.

Tek sorunu buysa ortaya meze söylemeyin. Herkes ortaya soylediyse o bir karışık tabak alsın kendi yesin. Kendi tabaginiza da dokundurmayin, doymadım diyin .
Bu arada nefret ediyorum eşiniz gibi insanlardan. Geçen senelerde pikniğe gitmistik 6 kişi falan. Daha çok tavuk, az et vardı , meze de azdı. Herkes az az alıyor ki diğerleri de yesin. Bir arkadasimin kocasi daha mangalci herşeyi bitirip sofraya oturmadan başladı etleri ekmeksiz ekmeksiz yemeye. Bizim tatlı kaşığı ile aldığımız ufak ufak mezeleri büyük kaşıkla yedi:)
Ben ayıpladim şahsen. Çok obursan , kendini biliyorsan atıyorum ortak alınanlardan bağımsız bir kap köfte vs getir, koy ortaya. Ekstra olarak ondan da ye yani. Ne milletin rızkını yiyorsun. Bir yaşlı amca vardı tanıdık, daha herkes sofraya gelmeden adam oturur, hızlıca çorbasını içer salatayı yarilardi 😅 ama yaşlıydı, şekeri mi ne vardı. Ona anlayış gosterirdik

Son düzenleme:
Yok bana üniversite sayısı arttıkça konu kalitesizleşiyor gibi geliyor da. Ya ilki kötü bir okuldur ikinciye ihtiyaç duymuştur.
Ya ikincisi aöf dir yani. Düzgün bir okula giden ikinciyi okumaz. Yükseğini yapar.
İki üniversite diyince bana çok eğitim hayatı görmüş gibi gelmiyor o sebeple
O an ki düşünce istekle 4 yıl sonraki bir olmuyor bazen. Bende 4 yıl okudum hem de örgün şekilde ancak kesmedi beni şuan aklımı çelen başka bölümler var okumak istiyorum:)

O an ki düşünce istekle 4 yıl sonraki bir olmuyor bazen. Bende 4 yıl okudum hem de örgün şekilde ancak kesmedi beni şuan aklımı çelen başka bölümler var okumak istiyorum:)

Yani ben de emekli olunca hayalim var okumak istediğim bir bölüm.
Bundan bahsetmiyorum :)
Adabı muaşeret kuralları açısından 1-2-3-4-5 üniversite oku farketmez. 0-1 farkeder. 1-2 farketmez yani.

Tek sorunu buysa ortaya meze söylemeyin. Herkes ortaya soylediyse o bir karışık tabak alsın kendi yesin. Kendi tabaginiza da dokundurmayin, doymadım diyin .
Bu arada nefret ediyorum eşiniz gibi insanlardan. Geçen senelerde pikniğe gitmistik 6 kişi falan. Daha çok tavuk, az et vardı , meze de azdı. Herkes az az alıyor ki diğerleri de yesin. Bir arkadasimin kocasi daha mangalci herşeyi bitirip sofraya oturmadan başladı etleri ekmeksiz ekmeksiz yemeye. Bizim tatlı kaşığı ile aldığımız ufak ufak mezeleri büyük kaşıkla yedi:)
Ben ayıpladim şahsen. Çok obursan , kendini biliyorsan atıyorum ortak alınanlardan bağımsız bir kap köfte vs getir, koy ortaya. Ekstra olarak ondan da ye yani. Ne milletin rızkını yiyorsun. Bir yaşlı amca vardı tanıdık, daha herkes sofraya gelmeden adam oturur, hızlıca çorbasını içer salatayı yarilardi 😅 ama yaşlıydı, şekeri mi ne vardı. Ona anlayış gosterirdik
Bunun bir versiyonu da ortaya gelen karışık kuruyemişlerin antep fıstıklarını fındıklarını hızlıca seçenlerdir 😂😂
Kalabalık ortamda mezeyi hızlı yiyip bitiren, ortaya gelenleri hızlı yiyenleri sevmem. Ama eşinin tabağına dadanmakla bir değil bence.
kalabalık ortamda uyaramazsın elin insanını ama eşine ben yiyeceğim yeme diyebilirsin. Eşinin tabağına dadanan adamdan bana ne eşi uyarsın der geçerim şahsen 😂😂

Sizinde eşiniz dışarıda yemek yediğimizde tabağı bittiğinde sizin tabaginizxan yemeye devam ediyor mu ? Bu kaçıncı seviye öküzlük,evlenmeden önce yoktu bu huyu.
Anlayamıyorum okumuş etmiş iki uni bitirmiş yıllarca birçok firmada çalışmış biri bu yemek terbiyesini nasıl almamış. Arkadaşlarla toplu bir yere gittiğimizde de ortaya konan mezeleri nerdeyse yarilayacak kadar yer. Herkes çekinirken yada sakın sakın yerken eşim başlar hemn. O an mağara adamına dönüşüyor sanki.
Biz birlikteyken de benden önce yemegi biriktirip benimle beraber benim tabağında da bi kac kasik alir ortada meze varsa hepsini bitirir. Sen de şurayı ye demez.

Diğer özellikleri böyle mağara adamı kıvamında değil, evde misal hiç tek başıma iş yapmam ben söylemeden yardımcı olur. Hatta çoğu zman bkarum kendi süpürür,katlar, çamaşırları asar vs..yemek yapma konusunda da öyle, bilinçlidir. Misqfir oldugunda benim uzerimde degildir isler berabrr yapariz soylemeden hatta.Bencil davranmaz. İnsanlara karşı çok kibar konuşur, aileme babama anneme karşı inanılmaz saygılı efendi. Oturmayı kalkmayı bilen derler ya.
Ama şu yemek yeme konusu tam bir kaos. Dışarıda yemek istemiyorum bu yüzden. Ya söylemeye de utanıyorum hiç böyle bir tavır takılmadım yıllarca kimseye karşı ya.garip geliyor.
Ben doymuyorum sen bi tabak daha al demeye bile çekiniyorum. İlk zamanlar çok takılacak mevzu değil gibi geliyordu ama geçen toplu yemekte de baktım. Hic hoş durmuyor . Dışarıdan görseniz vallahi bu adam öyle biri değildir ya dersiniz o kadar düşünceli herseyde ..
Nasıl söylemeliyim sizce
Ilk oturdugunuzda, sipariş verirken "hayatim 1.5 porsiyon söyle sonra benimkinden alıyorsun ben doymuyorum" deyin.
Mezeli, kalabalik sofralarda da secenekler şunlar;
1.Hesabı öderken yaaa mezelerin cogunu da biz yedik, biz odeyelim deyin ki kocaniz akilli bir adamsa himmm cok yedim herhalde diye dusunur.
2.(biraz kırıcı) "hayatim biraz dur insanlar da alsın tabaklarina" deyin. Devaminda espri yapın, gülün falan ki kocaniz cok rencide olmasin.
3.Kocanızın sevdigi ve cok yiyecegini düşündüğünüz mezeleri siparis verirken "biz ailecek bunu cok seviyoruz ya bundan 2 tane soyleyelim" deyin. Şahsen ben yapiyorum bunu eşim için değil kendim için, raki balik yaparken balik alerjim oldugu icin, hayatim bundan fazla söyleyelim mi ben balik yiyemiyorum ya derim mesela sevdigim mezeleri ya tekrar isteriz ya da bastan duble söyleriz.

Bunun bir versiyonu da ortaya gelen karışık kuruyemişlerin antep fıstıklarını fındıklarını hızlıca seçenlerdir 😂😂
Kalabalık ortamda mezeyi hızlı yiyip bitiren, ortaya gelenleri hızlı yiyenleri sevmem. Ama eşinin tabağına dadanmakla bir değil bence.
kalabalık ortamda uyaramazsın elin insanını ama eşine ben yiyeceğim yeme diyebilirsin. Eşinin tabağına dadanan adamdan bana ne eşi uyarsın der geçerim şahsen 😂😂
Eş tabağı beni ilgilendirmez, ben yengeç kadını olarak zaten kendim çok severim yemeğimi sevdiğimle paylaşmayı. Hep benden yiyorsa da ben alışkanlık edinirim kendime iki ana yemek söylemeyi. O konu çabuk çözülür de ortada her şeye saldırması fena.
Ha şeye de gıcık olurum. Ortaya rakı şişesi söyledik mesela. Herkes insan gibi içerken biri fondip yapa yapa devam eder ya. Boğasim gelir. Öyleleri yüzünden kalabalıkla bir yere gitmekten Soğudum

Insan flort ederken ekonomik dusunemiyor, evlenince yuklenen sorumluluklar ekonomik dusunmeye itiyor. Belki ekonomik kriz kendisinde kitlik psikolojisi uyandirmis olabilir. Yaptigini dogru bulmasam da anlayabiliyorum aslinda, bir restorana gidildiginde tabakta kalan yemekler benim de cani3mi cok sıkıyor.

Gece yatağa aç giren çocukların olduğu bir ülkede bence yediğimizi içtiğimizi korumalıyız. Herkes yiyeceklere karşı savurgan davranırsa yatağa aç giren çocukların sayısı artar.

Küresel ısınmanın etkisiyle zaten tahıl krizi kapıda, sebzeler meyveler problemli, gdo desen almış başını gitmiş, doğru düzgün protein tüketemiyor bu ulkenin insanları... Ülkenin o çok zengin yüzde 1'lik diliminde değilsek yediğimiz etler hep kalitesiz, istediğimiz kadar çok para ödeyelim, kalitesiz.

Adam da böyle düşünerek yiyecejlerin kıymetini biliyor olabilir, israf haramdır zaten.

Ha yerken adapsız davranıp kimseye müsaade etmiyor, bir ayı gibi masaya saldırıyorsa başka, ona müdahale etmek şart, genelde çok çocuklu ailelerin çocukları yemekleri abi / abla tarafından önünden alınarak büyüdükleri için böyle agresif bir yeme krizi yaşayabiliyorlar.

Eşinizle konustunuz mu? Yemek konusundaki bu sizin deyiminizle "öküzlüğünün" sebebi neymiş?

Benim eşimin gözü tokdur aslında ama patates varsa işin içinde adam bi değişiyor ya :KK70:
ben onu patates kızartması yerken tanıyamıyorum. mesela ben patatesi tek tek yemeyi severim. o, bir çatala 6 tane batırır hiç görmemiş gibi ağzına sıkıştırır. deli oluyorum ben tabi çekingen biri olmadığım için yavaş sakin ol kimse kaçırmıyor diyorum :KK70: :KK70: bi yavaşlıyor ertesi sabah yine aynı :KK70: patates canavarıyla evliyim
bir de butlu etler... korkulu rüyam resmen. böyle bir yeme şekli yok hard hard aaaııyy erkekler kapatılsın of :KK70: :KK70:

Sizinde eşiniz dışarıda yemek yediğimizde tabağı bittiğinde sizin tabaginizxan yemeye devam ediyor mu ? Bu kaçıncı seviye öküzlük,evlenmeden önce yoktu bu huyu.
Anlayamıyorum okumuş etmiş iki uni bitirmiş yıllarca birçok firmada çalışmış biri bu yemek terbiyesini nasıl almamış. Arkadaşlarla toplu bir yere gittiğimizde de ortaya konan mezeleri nerdeyse yarilayacak kadar yer. Herkes çekinirken yada sakın sakın yerken eşim başlar hemn. O an mağara adamına dönüşüyor sanki.
Biz birlikteyken de benden önce yemegi biriktirip benimle beraber benim tabağında da bi kac kasik alir ortada meze varsa hepsini bitirir. Sen de şurayı ye demez.

Diğer özellikleri böyle mağara adamı kıvamında değil, evde misal hiç tek başıma iş yapmam ben söylemeden yardımcı olur. Hatta çoğu zman bkarum kendi süpürür,katlar, çamaşırları asar vs..yemek yapma konusunda da öyle, bilinçlidir. Misqfir oldugunda benim uzerimde degildir isler berabrr yapariz soylemeden hatta.Bencil davranmaz. İnsanlara karşı çok kibar konuşur, aileme babama anneme karşı inanılmaz saygılı efendi. Oturmayı kalkmayı bilen derler ya.
Ama şu yemek yeme konusu tam bir kaos. Dışarıda yemek istemiyorum bu yüzden. Ya söylemeye de utanıyorum hiç böyle bir tavır takılmadım yıllarca kimseye karşı ya.garip geliyor.
Ben doymuyorum sen bi tabak daha al demeye bile çekiniyorum. İlk zamanlar çok takılacak mevzu değil gibi geliyordu ama geçen toplu yemekte de baktım. Hic hoş durmuyor . Dışarıdan görseniz vallahi bu adam öyle biri değildir ya dersiniz o kadar düşünceli herseyde ..
Nasıl söylemeliyim sizce

ilk aklıma gelen şeker hastalığı oldu babam böyleydi yemem der bir bakarsın herkesten fazla yemiş ilk o bitirmiş

bende de şekerim düşünce valla kimseyi görmem dalarım o an çok acıktıysam

Ayy eşinizin burcu nedir çok merak ettim. Bende de bir benzeri var yemek gelmeden mezeleri bitirir sonra bir daha ister kendinin ki bitince benimkine dadanır ama biz bizeyken yapar bunu toplumda hiç yaptığını görmedim

X