Evleneceğim kişi Akdeniz anemisi taşıyıcısı

Bende taşiyiciyim.
Eşimin ailesinde akdeniz ateşi var. Buğüne kadar bir sorun yaşamadim.
Niye bukadar panik oldunuz? Ilk defa denk gelmemiştir TR sinirlari icinde

Eğer sizde taşıyıcsysanız sorun olurdu yazmışlar zaten. Hadi çok küçük minicik bi ihtimal ama doğacak çocuk hasta çıktı. Kan ilaçları gibi önleyici, tetiklemesini engelleyen bazı ilaçlar kullanması gerekir o kadar. Dikkat etdildiği sürece de zorluk çıkarmaz. Sandığınız gibi önemli değil. Google amcanın rehavetine düşmüşsünüz. Kafam ağrıyo diye aratınca beyinde tümör var sanmak gibi bişey bu.
Müstakbel eşinize karşı bi his eksikliğiniz varsa iki tarafıda yormayın. Sağlık bu kimin başına ne gelir bilinmez. Daha büyük, evlendikten belki sağlıklı çocuklsrdan yıllar sonra bi hastalığı çıkabilir. Mesela o zaman kanser olsa arkanızı dönüp gider misiniz? Tereddütleriniz varsa acele etmeyin. İyi düşünün. Ne kendinizi ne karşı tarafı gereksiz yere yormayın.
Doğacak çocuğun talasemi olma ihtimali yok. Olursa çift tasiciyiciyla olma ihtimali var çok sıkıntılı bir hastalık maalesef yaşam şansı da düşük o sebeple 2 taşıyıcınin tüp bebeksiz çocuk yapmasını önermezler çocuk için çok zor ve kisa bir hayat olur bu da acımasızlık bence.

Benim her zaman düşük. Doktorumun verdiği takviyeleri ihmal etmiyorum
Ben takviye kullanmıyorum hematoloji doktoru zaten hep düşük olacak demir ilaçları geçici bir süre yükseltiyor demişti benim de hep düşük. Sadece folik asit kullan sürekli demişti sizin doktorunuz da onerdi mi acaba folik asit,sürekli kullanmak niye fayda ediyor merak ediyorum.

Doğacak çocuğun talasemi olma ihtimali yok. Olursa çift tasiciyiciyla olma ihtimali var çok sıkıntılı bir hastalık maalesef yaşam şansı da düşük o sebeple 2 taşıyıcınin tüp bebeksiz çocuk yapmasını önermezler çocuk için çok zor ve kisa bir hayat olur bu da acımasızlık bence.
Yanlışım olmasın zaten çok detaylı bilgim yok, sadece bir arkadaşım Akdeniz anemisiydi düzenli kan ilacı kullanıp değerlerini kontrol ettiriyordu. Birde hasta olmamak için ekstra çaba sarf ediyordu. Ateşi çok yüksek oluyor diye. Ordan gördüğüm bişeydi.
Bu yorumun bi altına yazdım zaten eşimin ciddi genetik bi rahatsızlığı olsa tüp bebek yoluyla çocuk sahibi olurdum. Sırf anne baba olmak istiyoruz diye bilgim olmasına rağmen cahillik edip doğal yolu denemezdim.

Kızlar merhaba , evlilik için sağlık raporu aldım. Benim değerlerim normal çıktı ama evleneceğim kişide Akdeniz anemisi taşıyıcılığı çıkmış . Bilmiyordum dedi, kardeşinde de olduğunu söyledi sonradan . Bu herhangi bir durum teşkil eder mi ? Böyle bir şey başına gelen var mı ? Benim kafam çok karıştı . Evlenmek istemiyorsan zorlayacak değilim sen bilirsin diyip trip attı bana
Benim eşimde fmf Akdeniz ateşi hastalığı var . Nişanlıyken 20 gün yattığını bilirim ağrıdan sızıdan . Ama ilacını düzenli içmiyordu o zamanlar. Evlendik 1 hafta ya düştü yatma süresi ilaçlarını düzenli verdim çok şükür 6 yıllık evliyim çok çok hafif kramplarla atlatıyor . Normal yolla olan bir oğlumuz var 3,5 yaşında .

FMF testinin sağlık ocağından verildiğini sizden duydum biz test verebilmek için genetik biriminden ailede hasta olan kişinin hastalık geçmiş üzerine başvurmuştuk. Akdeniz anemisiyle Akdeniz ateşini karıştırıyor olabilir misiniz? Benim kardeşim Akdeniz Ateşi yani fmf hastası; düzenli olarak ilaç kullanıyor . İlaçların tesiri geçince yani vücut bağışıklık kazanınca ilaçları değiştirmek durumunda kalıyoruz . Hastalığın beraberinde getirdiği tabii ki birtakım durumlar var ancak nişanlınız zaten hasta değil taşıyıcı durumundaymış. Burada temel nokta bilip de size söylememesi şeklinde yorumlardım ben olsam. Ayrıca ben de FMF taşıyıcısıyım uzun süre ayakta kaldığımda ,yorulduğumda ,günlük rutinimin biraz daha dışına çıktığında ayak bileklerimde ağrı oluyor .Zaman zaman şişlik olabiliyor üzerine basmakta zorlanıyorum. Ben de eklem ağrıları şeklinde kendini gösteriyor ancak bazı belirtileri taşımama rağmen hasta değil taşıyıcı tanısına sahibim
Benim eşim de fmf stres yapınca midesine vuruyor ve afedersin gaz çıkarmadığı taktirde çok sancı yapıyor ve ateşi çıkıyor. Eskiden öyleydi çok yataklara düşerdi şimdi ilacını düzenli kullandırıyorum şükür dana gibi . Eşiminde bacakları bilekleri şişerdi Romatizması azardı yalnız taşıyıcı mı değil mi onu bilmiyorum nasıl öğrenecez acaba sizin bunun hakkında bilginiz var mi

Yanlışım olmasın zaten çok detaylı bilgim yok, sadece bir arkadaşım Akdeniz anemisiydi düzenli kan ilacı kullanıp değerlerini kontrol ettiriyordu. Birde hasta olmamak için ekstra çaba sarf ediyordu. Ateşi çok yüksek oluyor diye. Ordan gördüğüm bişeydi.
Bu yorumun bi altına yazdım zaten eşimin ciddi genetik bi rahatsızlığı olsa tüp bebek yoluyla çocuk sahibi olurdum. Sırf anne baba olmak istiyoruz diye bilgim olmasına rağmen cahillik edip doğal yolu denemezdim.
Akdeniz ateşi mi var arkadaşınızda anemiyse o yaşa kadar sağlıklı kalması büyük şans sevindim cidden .

Akdeniz ateşi mi var arkadaşınızda anemiyse o yaşa kadar sağlıklı kalması büyük şans sevindim cidden .
O kadarını hatırlamıyorum ya lisede sınıf arkadaşımdı. Zaten bebekken çok zorluk yaşanmış yaşasın diye uğraşmışlar diye anlatıyordu. Hatta hatırladığım bi detay çift yumurta ikizi vardı ama o sağlıklıydı. Detayları unuttum tabi üstünden çok zaman geçti

O kadarını hatırlamıyorum ya lisede sınıf arkadaşımdı. Zaten bebekken çok zorluk yaşanmış yaşasın diye uğraşmışlar diye anlatıyordu. Hatta hatırladığım bi detay çift yumurta ikizi vardı ama o sağlıklıydı. Detayları unuttum tabi üstünden çok zaman geçti
Çift yumurta ikizlerin genetiği farklı olduğu için genetik hastalık olmayabilir ama riske girilecek bir durum değil bence tüp bebek gibi bir seçenek varken eskiden bilinmiyordu bu kadar hastalıklar.

Ben takviye kullanmıyorum hematoloji doktoru zaten hep düşük olacak demir ilaçları geçici bir süre yükseltiyor demişti benim de hep düşük. Sadece folik asit kullan sürekli demişti sizin doktorunuz da onerdi mi acaba folik asit,sürekli kullanmak niye fayda ediyor merak ediyorum.
Benim doktorumun öyle bir önerisi olmadı. Evet hep düşük demir ben sürekli yorgunluktan şikayet ettiğim için veriyor sanırım takviye ama takviye kullanınca daha dinç oluyorum.

Çift yumurta ikizlerin genetiği farklı olduğu için genetik hastalık olmayabilir ama riske girilecek bir durum değil bence tüp bebek gibi bir seçenek varken eskiden bilinmiyordu bu kadar hastalıklar.
Aynen öyle 25 sene öncesi. Bi de küçük kardeşleri vardı durumunu bilmiyorum ama ben olsam büyük çocuğum bu hastalığa sahipse ikincide riske atmazdım

Aynen öyle 25 sene öncesi. Bi de küçük kardeşleri vardı durumunu bilmiyorum ama ben olsam büyük çocuğum bu hastalığa sahipse ikincide riske atmazdım
Eskiden çok çocuk yapılıyordu birine birşey olsa hemen yenisini yapılıyordu çocukların o kadar kıymeti yoktu maalesef bence sırf cahillik ama işte..

Benim doktorumun öyle bir önerisi olmadı. Evet hep düşük demir ben sürekli yorgunluktan şikayet ettiğim için veriyor sanırım takviye ama takviye kullanınca daha dinç oluyorum.
Ben takviyeyi bırakınca düşüyor geri değerlerim doktor da bir ilaç dışında diğerleri gereksiz dedi kullanmıyorum ama halsizlik,enerjisizlik yapıyor evet ona da alıştım napalim.

Benim eşim de fmf stres yapınca midesine vuruyor ve afedersin gaz çıkarmadığı taktirde çok sancı yapıyor ve ateşi çıkıyor. Eskiden öyleydi çok yataklara düşerdi şimdi ilacını düzenli kullandırıyorum şükür dana gibi . Eşiminde bacakları bilekleri şişerdi Romatizması azardı yalnız taşıyıcı mı değil mi onu bilmiyorum nasıl öğrenecez acaba sizin bunun hakkında bilginiz var mi
Merhabalar ilacı varsa zaten tanı almıştır ve ilacı olanlar hasta konumunda oluyorlar taşıyıcılara ilaç verilmiyor.

Bence ayrılın çünkü sevmiyorsunuz. Seven insan böyle bi durumdan ayrılık düşünmez... önlemini alır yoluna devam eder... ki adam sadece taşıyıcı hasta bile değil... evlilik bu bin türlü hali var inişli çıkışlı bir yolculuk... napacaksınız ilerde farklı durumlar ortaya çıkarsa boşanacak mısınz?

Ben de öyle düşünüyorum. Varsa sonuçta çocuk yapmam ama yine de evlenirdim kocamla. Canım kocam. Hastalıkta sağlıkta derken şaka yapmıyoruz sonuçta. Ne olursa olsun evlenirdim.
Valla ilk aklıma gelen buydu. Hatta ben çok kocacıyım heralde diye diye düşündüm okurken... 16 yıl ne çok badireler geçti üzerimizden maddi&manevi ne çok kabus yaşadık hiç ayrılmayı düşünmedim çünkü kocamı çok seviyorum. İhanet ve şiddet olmadığı müddetçe ki olmadı çok şükür her daim yanında dimdik dururum çünkü bence evlilik böyle bi şey... sevgi varsa her şeyi tolere edebilirsiniz yoksa işiniz zor...

X