Evleneceğim kişi Akdeniz anemisi taşıyıcısı

Valla ilk aklıma gelen buydu. Hatta ben çok kocacıyım heralde diye diye düşündüm okurken... 16 yıl ne çok badireler geçti üzerimizden maddi&manevi ne çok kabus yaşadık hiç ayrılmayı düşünmedim çünkü kocamı çok seviyorum. İhanet ve şiddet olmadığı müddetçe ki olmadı çok şükür her daim yanında dimdik dururum çünkü bence evlilik böyle bi şey... sevgi varsa her şeyi tolere edebilirsiniz yoksa işiniz zor...
Kesinlikle öyle. Karşılıklı fedakarlıklar yapılması çok önemli. Tabii arada sevgi yoksa bişey diyemem. Ama ben hiç düşünmeden canımı ortaya koyacak kadar kocamcıyım😁😁

Son düzenleme:
Sitede üzüldüğüm nadir adamlardan biri inşallah ayrılır.
Üzülme kız, zaten adam da çok farkli biri değil. O da ogrense bir hastalık belki o da terkederdi. Öylesine, yaşı yaşına diye tanistirilan, tanıştığı gibi öylesine evlenme kararı alan, sevgilisine karşı herhangi bir ince düşüncesi olmayan , 'aman masraf etme' kafasında bir insan - konu sahibinin eski mesajlarından anladığım kadarıyla.
O yüzden ayrilsalar da olur bence

Üzülme kız, zaten adam da çok farkli biri değil. O da ogrense bir hastalık belki o da terkederdi. Öylesine, yaşı yaşına diye tanistirilan, tanıştığı gibi öylesine evlenme kararı alan, sevgilisine karşı herhangi bir ince düşüncesi olmayan , 'aman masraf etme' kafasında bir insan - konu sahibinin eski mesajlarından anladığım kadarıyla.
O yüzden ayrilsalar da olur bence
Ya öyle mi ben bakmamıştım

Eğer siz de taşıyıcı iseniz çocuğunuzun Akdeniz anemisi olma ihtimali yüzde 50. Ha taşıyıcı değilseniz çocuklarınız da taşıyıcı olur maksimum

Şunu qnlqmiyir. Sma hastası çocukların anne babası da taşıyıcı (zeki bir insan bunu çoktan fark ederdi ama her neyse) anne baba taşıyıcı olmadan hiçbir genetik hastalık açığa çıkmaz ki. Ve Sma hastası çocukların anne başında herhangi bir sıkıntı yok. Çünkü sadece taşıyıcı isen sorun olmaz. Bir ebeveyn taşıyıcı diğeri sağlıklı ise çocuk

Sma hastalığı akraba evliliği (kuzenler) kaynaklı değil midir ? Hamilelik sürecinde taramalar yapılıyor ve anne babaya bilgi veriliyor. Gebeliği sonlandırmak veya sürdürmek gibi seçenek sunuyorlar diye biliyorum ?

Akdeniz anemisini çok duydum ama herkeste var diye genellemek ne derece doğru ?

Bir ebeveyn taşıyıcı diğeri sağlıklı peki diğer nesilleri riske atmak doğru mu ? Bile bile lades demek ?

İşler ciddiyete varana dek sağlık durumunu saklamış olmalı.

Bir erkek arkadaşım vardı. Fiziksel olarak çok beğeniyordum. Görür görmez aşık olmuştuk birbirimize. 1 yıl görüştük. Artık yaşım geldi anne olmak istiyorum dedim. Bende şeker diyabetik tip1 var ve iğne kullanıyorum baba olma ihtimalim düşük dedi. 1 yıl boyunca benden sakladı bunu. Yine de kalbini kırmadan başka birşeyi bahane ederek ayrıldım. Ayrılmasaydım baş edemezdim. En ufak şeyde başım dönüyor , tatlı çikolata yeme önümde diyordu (hiç dikkat etmedim bu belirtilere) ve şeker hastalarının cinsel hayatları çok da sıkıntılı. 2 doktora danıştım. Çalışma hayatında da zorluklar yaşıyorlar. Sağlık durumlarından dolayı strese gelemiyorlar. Onun şekeri çıkmasın diye üzüntümü kederimi paylaşamayacaktım. Hayatı boyunca hergün iğne vurulacak. Onu o halde görmeye dayanamazdım.

Görüştüğümüz kişilere karşı şeffaf olmamız gerek. Geçmiş travmalarımız, aile yapımız, geleneklerimiz, tıbbi geçmişimiz, ideolojik görüşlerimiz ..oturup konuşmak gerek. Bir ömür boyu aynı yastığa baş koyulacak.

Yalanla başlayan ilişkilerin sonu iyi bitmiyor.

Son düzenleme:
Sma hastalığı akraba evliliği (kuzenler) kaynaklı değil midir ? Hamilelik sürecinde taramalar yapılıyor ve anne babaya bilgi veriliyor. Gebeliği sonlandırmak veya sürdürmek gibi seçenek sunuyorlar diye biliyorum ?

Akdeniz anemisini çok duydum ama herkeste var diye genellemek ne derece doğru ?

Bir ebeveyn taşıyıcı diğeri sağlıklı peki diğer nesilleri riske atmak doğru mu ? Bile bile lades demek ?

İşler ciddiyete varana dek sağlık durumunu saklamış olmalı.

Bir erkek arkadaşım vardı. Fiziksel olarak çok beğeniyordum. Görür görmez aşık olmuştuk birbirimize. 1 yıl görüştük. Artık yaşım geldi anne olmak istiyorum dedim. Bende şeker diyabetik tip1 var ve iğne kullanıyorum baba olma ihtimalim düşük dedi. 1 yıl boyunca benden sakladı bunu. Yine de kalbini kırmadan başka birşeyi bahane ederek ayrıldım. Ayrılmasaydım baş edemezdim. En ufak şeyde başım dönüyor , tatlı çikolata yeme önümde diyordu (hiç dikkat etmedim bu belirtilere) ve şeker hastalarının cinsel hayatları çok da sıkıntılı. 2 doktora danıştım. Çalışma hayatında da zorluklar yaşıyorlar. Sağlık durumlarından dolayı strese gelemiyorlar. Onun şekeri çıkmasın diye üzüntümü kederimi paylaşamayacaktım. Hayatı boyunca hergün iğne vurulacak. Onu o halde görmeye dayanamazdım.

Görüştüğümüz kişilere karşı şeffaf olmamız gerek. Geçmiş travmalarımız, aile yapımız, geleneklerimiz, tıbbi geçmişimiz, ideolojik görüşlerimiz ..oturup konuşmak gerek. Bir ömür boyu aynı yastığa baş koyulacak.

Yalanla başlayan ilişkilerin sonu iyi bitmiyor.
Siz de anlamamışsınız. Kuzen evliliği neden kınanır, çünkü yakın genler bir araya gelince genetik hastalık çıkma ihtimali artar. Burada evlilik öncesi genetik test yapılmış. Kızda hiç gen çıkmamış, oglanda da bir gende hastalık geni çıkmış. Yani ikisi de hasta değil, çocukları olursa çocuk en fazla babası gibi taşıyıcı olacak, çünkü cekinik gen akdeniz anemisi geni. Her iki gende de olmayınca hastalık olmuyor. Sma da tam olarak aynı şekilde geçiyor. Ve o çiftler hasta olmuyor çünkü yine sadece cekinik gen var. Iki hastalık gen birleşirse hastalık açığa çıkıyor. Oğlan hiçbir şey saklamamış, çünkü test yaptırmadıkça bilmesine imkan yok. Bu hastalık iki taşıyıcı kişinin çocuk yapmasıyla açığa çıkıyor ve çocuğun sağlıklı geni olmuyor. Çekinik gen taşıyor diye sağlıklı adama da posta koyan birisi iyi eğitim almamıştır. Sizinki farklı, sevgiliniz hasta imiş. Bu çekinik taşınan hastalıklar lisede öğrenilmesi gereken şeyler normalde, toplum bilinçli olacak ki ikisi de o geni taşıyorsa çocuk yapmasın ama iyi eğitim verilmeyince Tamamen sağlıklı insanlara hasta muamelesi yapılıyor.

Tekrar söylüyorum Sma ve Akdeniz anemisi test ile belirlenebilen genetik hastalıklar. Ve iki gende de olması gerekiyor. Şeker hastalığı ise genetik bölgesi belli olmayan, çevre etkisi ile de olan ve çekinik baskın kavramı olmayan bir hastalık. Ve şeker hastasıyım diyenler sadece bir
geni taşıyan sağlıklı insanlar olmuyor. Direkt hasta olan insanlar şeker hastaları.

Konu sahibi yazdıklarımı okur musunuz bilmiyorum.

Benim nişanlım Avusturya'da eğitim görmüs bir kalp damar cerrahıdır. Sizin konunuzun linkini gönderdim. Şöyle cevap yazdı (kopyala yapıştır yaptım)

" Thalassaemi olarak da bilinen genetik bozukluktur. İlk rastlanan aile Akdenizli olduğu için bu adı almıştır, yoksa bölge ile herhangi bir ilgisi yoktur. Oldukça nadir görülen bir hastalıktır.

Vucut ihtiyaci olan kanı yeterli miktarda üretemez ve zamanında müdahele edilmemesi halinde haliyle öldürücüdür. Tıp fakültesindeyken biri 5 yaşında diğeri 17 yaşında vefat eden iki hastamız oldu.

Bu bozukluk, major veya minor olarak iki sinifa ayrılır. Minor grup, kan almadan basit ilaç kullanımlari ile idare edebiliyor. Ancak major grubun ortalama her ay kan alması gerekiyor !

Kan almak zorunda olan major grubu bekleyen ikinci sorun ise, eklenen kanla beraber vucutta oluşan demir birikmesidir. Vucut yeterli kanı üretemediği gibi demiri de kendi kendine atamadigi icin, desferal adlı bir ilaç walkman benzeri bir alet ile akşamlari yatmadan once vücuda pompalanır.

Bir süre önce desferal yerine gecebilecek bir ilac olan ferripox (diger adiyla l1) lisans aldı.
İlaç ulkemizde uretilmiyor ancak isvec, ingiltere ve Amerika'dan herhangi bir yasal zorlamaya takılmadan temin edilebiliyor.

AIDS gibi hastaliklarda oldugu gibi, kisi sadece recessive (taşıyıcı) olup bundan haberi olmayabiliyor. Bunu anlamak icin basit hemoglobin a2 kan testi yapılır hatta bu test mustakbel cocuklari icin hayati onem taşır. "

Konu sahibi bacım, bu adam hastalık durumunu sizden saklamış. Çocuklarınız en iyi ihtimalle taşıyıcı olacak. Duygusal davranmayın. Gelecekteki müstakbel çocuklarınıza acı çektirmeyin. Hayatınız hastanelerin acil bölümünde geçecek. Bu hastalık yaygın diyerek sizi manipule etmesine musade etmeyin çünkü yaygın değildir ! Herkeste genetik hastalık olsa ülkede insan kalmazdı. Erkek arkadaşınızı incitmeden yolunuzu ayırın sakın evlilik yoluna girmeyin çünkü bu hastalığın tedavisi yok genetik. Bebeğiniz 4 aylıkken vefat edebilir, 4 yaşında da. İleride keşke dememek için ayrılmanız gerek. Bir daha evlilik yoluna girerseniz aileler tanışmadman önce genetik test yaptırın. Biz 3 tane test yaptırdık. Allah yardımcınız olsun. Çok zor durumlar. "

Taşıyıcılar ilaç falan kullanmıyor. Yanıltmayın insanları şurada. Kaç kişi var çevremde, taşıyıcı ama test ile öğrenen. Çünkü hasta degiller. Taşıyıcı ile hasta arasında ara bir formu var, onlar için ölümcül olmasa da hastalar, onlar ilaç kullanır. Tam anlamıyla bu hastalığı taşıyan insanlar maalesef yetişkin olamadan ölüyorlar çoğunlukla. Merak eden buradan bakmasın, Ekşi Sözlük'te bile çok daha doğru bilgi verilmiş. Talasemi, minör, orta(bahsettiğim ara form) ve major diye üç formu var. Çevresinde tansiyon hastaları gibi ay akdeniz anemisi tasiyicisiyim, ilacımı almayı unutmuşum diyen bir kişi göremezsiniz. Sağlık ocağındaki hemşireler bile muhtemelen buradaki bilmeden yazanlardan çok şey biliyorlar. Merak edenler bir ara sağlık ocağına gidince bir doktora hemşireye sorsun.

Şu da yukarıdaki üyenin minor sandığı ara form: talasemi intermedia

Son düzenleme:
Amma arabesklestirmissin durumu. Insanlarin
Hastaliklari olabilir.
Insanlar kanser hastalariyla bile evleniyor uc gunde yasasa yanimda olsun diye.

Umarim bir gun agir bir hastaliga yakalanmassin genelde biyle sinaniyor senin gibiler

Arkadaşlar kardeşim akdeniz anemisi taşıyıcısı. Ekstra bir ilaç falan kullanmadı. Babam taşıyıcı annem normal. Ben de normalim, gen bende bulunmuyor. Kardeşimde keşfedilince hepimize test yapmışlardı. Sadece kardeşim 7 yaşına kadar çok fazla hastalanırdı ve soğuk havale geçirirdi. Yaklaşık 5 kere falan soğuk havale geçirdi ancak çok şükür bir şey olmadı. Bundan dolayı zaten genetik test yapılmıştı. Ekstra farklı bir ilaç kullanılmadı, bağışıklığı düşük dedi doktor takip ediceksiniz büyüyene kadar dedi. Şu an 18 yaşında koskoca adam oldu ve hiçbir şeyi yok. Dihibrit çaprazlamayla bunu çok net anlayabilirsin aslında konu sahibi yani Aa (taşıyıcı) AA (normal) genetik yapıda iki insanın çocukları AA (normal), AA (normal), Aa (taşıyıcı), Aa (taşıyıcı) olur. Hasta olmaz çünkü akdeniz anemisi resesif yani çekinik bir gendir. Aynı şekilde mavi göz geni de bu şekilde kalıtılır.

Kızlar merhaba , evlilik için sağlık raporu aldım. Benim değerlerim normal çıktı ama evleneceğim kişide Akdeniz anemisi taşıyıcılığı çıkmış . Bilmiyordum dedi, kardeşinde de olduğunu söyledi sonradan . Bu herhangi bir durum teşkil eder mi ? Böyle bir şey başına gelen var mı ? Benim kafam çok karıştı . Evlenmek istemiyorsan zorlayacak değilim sen bilirsin diyip trip attı bana
Bendede talasemi taşıyıcılığı var genetik geçişli bir durum bende evlenmeden önce yapılan taramalarda öğrenmiştim. Sizde taşıyıcılık yada hastalık durumu olmadığı için ilerde doğacak çocuğunuz en kötü taşıyıcı olur bununda ona bir zararı yok. Ki bizim çocuğumuz da oldu ona da 2 yaşından sonra test yaptırdık bir şey çıkmadı yani taşıyıcı da olmamış. Bu evlenmeye engel değil ama karar sizin.

Tek tarafın taşıyıcı olması durumunda bir sorun çıkmıyor. Ama eğer bu tarz durumlar konusunda panik biriyseniz ve evlenme kararını etkileyecekse bence SMA vs gibi genetik geçişli hastalıklar için de test yaptırın evlenmeden evvel.

Ne yapmam gerekir ? Evlilikten vazgeçmeyi bile düşündüm bilemiyorum çok kafam karıştı . Önümüzdeki hafta sözüm olacaktı ne yapacağımı bilmiyorum
Senin gibiler evlerden Irak. Pek sağlıklı diye evlendiğin kocan bir gün hasta düşse, heralde tekmeye basar senin gibiler. Çok sinir ettin beni. Şu filmlerde ki kötü karakterleri anımsattın resmen 😡. Allah senin gibilerden de, senin gibi olmaktan da korusun bizi.

Konu sahibi bacım, bu adam hastalık durumunu sizden saklamış. Çocuklarınız en iyi ihtimalle taşıyıcı olacak. Duygusal davranmayın. Gelecekteki müstakbel çocuklarınıza acı çektirmeyin. Hayatınız hastanelerin acil bölümünde geçecek. Bu hastalık yaygın diyerek sizi manipule etmesine musade etmeyin çünkü yaygın değildir ! Herkeste genetik hastalık olsa ülkede insan kalmazdı. Erkek arkadaşınızı incitmeden yolunuzu ayırın sakın evlilik yoluna girmeyin çünkü bu hastalığın tedavisi yok genetik. Bebeğiniz 4 aylıkken vefat edebilir, 4 yaşında da. İleride keşke dememek için ayrılmanız gerek. Bir daha evlilik yoluna girerseniz aileler tanışmadman önce genetik test yaptırın. Biz 3 tane test yaptırdık. Allah yardımcınız olsun. Çok zor durumlar

Cerrah sevgilinizin yazdığı mesajdan bu sonuçları çıkarmayı nasıl başardınız acaba?
Adam hastalık nadir görülür demiş, taşıyıcılık değil.
Taşıyıcı olduğunun da farkında olmayabilir insanlar demiş.

Biz evlenirken bana test yapılmadı bile.
Eşime test yapıldı, o taşıyıcı çıkmadığı için bana yapılmadı. Eşim taşıyıcı çıksaydı ben de taşıyıcı mıyım değil miyim diye öğrenmek için bana da test yapılacaktı.
Yaşadığım şehirde uygulama bu şekildeydi 3 sene önce. Hala aynı mı bilmiyorum.
Şu an taşıyıcı olup olmadığımı bilmiyorum bile yani.
Konudaki adam da test yaptırmadan bunu bilemezdi.
Siz sevgilinize hasta ve taşıyıcı arasındaki farkı sorun, size onu anlatsın önce.

Yahu akdeniz anemisi kansizlik degil mi?
Demir düsük oluyo?
Akdeniz atesiyle mi karistiriyorsunuz?

X