Tuvalet Eğitimi Kaç günde alısıyorlar ?

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

leylosvemecnun

Cennet kuşu Deniz'im ❤
Kayıtlı Üye
24 Aralık 2014
4.679
6.269
2 buçuk yasındaki kızım tuvalete alıştırmak için isten 1 hafta izin aldım dün basladık ama ciş tuvalete sadece bir kez denk geldi cis var mı diye 5 dk da bir soruyorum yok diyor sonra evet var diyor bir bakıyorum altına yapmış.Alıstırma külodu var bu arada 6 tane aldim ama yine dışına cıkıyor büyük tuvaletini adaptörle klozete yapmak istiyor ama cok sert korkuyorum diyor ikna ede ede yaptırıyorum en son ayakta yapacagım dedi sanırım bezle öyle alıstığı için.Tam isimiz bitti cıkacagiz anne yine geldi diyor cis hic bitmiyor cok su icen bir cocuk cünkü hep böyle cok mu yapacak ? Hic kızmıyorum her yaptıgında tebrik ediyorum seni diyorum ama banyoda saatlerce duruyoruz bazen cis var diye gidip suyla oynamak istiyor sürekli elini yıkamak istiyor dünden beri tas tasımıs kadar yoruldum banyoda tabure tepesinde onu beklerken 🤣 1 haftada alışır dimi ? Bana hep zor derlerdi de inanmazdim cok zormuş her yer cis kokuyor evde silmeme ragmen.Bir de biz her gün disarı cıkardik dün cikarmadim bugün istiyorum mesela parka gittik tuvaleti geldi lazımliğa millet icinde mi oturtacağım nasil yaptiracağım ? Bana bir anlativerin anneme sordum unuttum çok zaman oldu dedi ay yardim dostlar her tarafım yikanmıs camasir oldu az nefes almaya ihtiyacim varr

2 buçuk yasındaki kızım tuvalete alıştırmak için isten 1 hafta izin aldım dün basladık ama ciş tuvalete sadece bir kez denk geldi cis var mı diye 5 dk da bir soruyorum yok diyor sonra evet var diyor bir bakıyorum altına yapmış.Alıstırma külodu var bu arada 6 tane aldim ama yine dışına cıkıyor büyük tuvaletini adaptörle klozete yapmak istiyor ama cok sert korkuyorum diyor ikna ede ede yaptırıyorum en son ayakta yapacagım dedi sanırım bezle öyle alıstığı için.Tam isimiz bitti cıkacagiz anne yine geldi diyor cis hic bitmiyor cok su icen bir cocuk cünkü hep böyle cok mu yapacak ? Hic kızmıyorum her yaptıgında tebrik ediyorum seni diyorum ama banyoda saatlerce duruyoruz bazen cis var diye gidip suyla oynamak istiyor sürekli elini yıkamak istiyor dünden beri tas tasımıs kadar yoruldum banyoda tabure tepesinde onu beklerken 🤣 1 haftada alışır dimi ? Bana hep zor derlerdi de inanmazdim cok zormuş her yer cis kokuyor evde silmeme ragmen.Bir de biz her gün disarı cıkardik dün cikarmadim bugün istiyorum mesela parka gittik tuvaleti geldi lazımliğa millet icinde mi oturtacağım nasil yaptiracağım ? Bana bir anlativerin anneme sordum unuttum çok zaman oldu dedi ay yardim dostlar her tarafım yikanmıs camasir oldu az nefes almaya ihtiyacim varr
Bir hafta kısa bir süre gibi ama bu çocuktan çocuğa da değişiklik gösteriyor olabilir. Kolay gelsin😁

Öncelikle her çocuk farklı bunu bilerek başlamanız gerekiyor kıyaslama yapmayın ve sabırlı anlayışlı olun, benim en büyük korkum ek gıdaya geçiş ve tuvalet eğitimi idi ama hiç korktuğum gibi olmadı toplamda 10 gun gibi alıştık ve hiç altına yapmadı
Gündüz hiç bez takmiyordum durmadan sorup tuvalete gidiyorduk, gece bez takıyordum ama ona da tek bir kere çiş yaptı önlem almak için takıyordum Lazimliktan tiksindigim için ben kullanmadım kakasi icin tuvalete gittik çişini lazimliga yapıyordu oraya oturmak hoşuna gittigi için

Çocuktan çocuğa değişir. Benim büyük oğlumun aylar sürdü,küçüğün 2 gün.

Ama tavsiyem biraz olsun alışana kadar çıkmayın bir yere. Park misafirlik falan zor bu süreçte. 1 hafta 10 gün evde dursun.

Havalar ısınıyor halıları tamamen kaldırın. Onun söylemesini beklemeden siz götürün. Altına yapınca bi süre kıyafetlerin kirli daha kurumadı diyip ıslak bekletip rahatsız olmasını sağlayabilirsiniz.

14 unde 2 yaşına girecek kızım yarın 3. Haftamız ve 2 3 gündür net kaçırmıyor altına söylüyor tek sıkıntı kakasını 2 günde bir yapmaya basladi bezliyken gunde 2 kere yapardı

Lazımlığa alışınca bide klozete alışma süreci olacak en bastan klozet olsaymış keşke. 15 güne alışır arada boşluk olmazsa

Çocuk var çocuk var. Benim kuzenimin küçük çocuğu abisinden göre göre kendi öğrendi,daha bir buçuk yaşında soyunup lazimliga tuvaletini yapmaya başladı . Daha konuşamıyordu şşş yapıyordu çişi gelince 😅
İnsallah sizinki de öğrenir bir an önce.
Teo'nun kaka kitabı var, onu okuyor genelde aileler

Hazır değilse bir ayda bile alışmaz 🙄 yani sizi endişelendirmek istemem de bunun bide kaka boyutu var ki çocuk hazır değilse tutma, kabızlık, daha çok yapamama, daha çok kabızlık döngüsüne girdiğini hatırlıyorum yeğenimin 🥲 neyse ablam erkenmiş demek diye tekrar beze dönmüştü, sonra bıraktı ama kaka tutma olayı yine sürdü bir süre. Yani çocuktan çocuğa değişir elbette ama siz de ipucu almadan bıraksın artk diye başladıysanız Olası bunlar da. Beklentiniz çok iyimser geldi bana 🥹🙃

Sormayın 5 10 dakikada bir tuvalete götürün. İlla ki birinde denk geleceksiniz öyle öyle alışacak. Kolaylıklar diliyorum 🙃

Ben de bu yaz bi deneyeceğim. O yüzden kendi adıma kullanacağım taktikleri söyleyim de.
Sabah uyanır uyanmaz lazımlığa oturtmak lazımmış. Bir de yüz ifadesinden, hareketlerinden anlarsınız bebeğiniz mesela hangi aralıklarla tuvalet yapıyor. 20-30 dk aralıklarla yine götürürsünüz.
Bu arada büyük tuvaleti için eczaneye bir sorun da adı aklıma gelmedi gaitayı yumuşatmak için duclosoft mu öyle bi ilaç vardı bir kaç günden sonra alışınca ihtiyaç kalmıyor demişlerdi.

Benim de oğlum geçen sene asla istemedi ben de yarın başlıyorum 3,5 yaş olacak neredeyse. Bir kaç haftadır konuşuyoruz bezimiz çok az kaldı bitince tuvalete yapacaksın diye. Kreşte de öğretmeni konuştu arkadaşlarınla tuvalete gidiyoruz sen de büyüdün vb diye ama ısrarla hayır diyor. Renk renk kilot aldım bakalım yarın sabah başlıyoruz inş çabuk öğrenir.

1-2hafta sürer, hep evde durun, pes etmeyin ,başa dönmeyin. Her wc sonrası sticker yapıştırın dolaba , wc yerine lazımlık kullanım oncelıkle .

Dışarı çıkmadık biz o dönem korona zamanıydı bize yaradı 😁 3-4 gün anlaması sürüyor. 10 günde çözüyorlar. 10 gün sonra Arada kaçırıyorlar ama çok değil

Öncelikle her çocuk farklı bunu bilerek başlamanız gerekiyor kıyaslama yapmayın ve sabırlı anlayışlı olun, benim en büyük korkum ek gıdaya geçiş ve tuvalet eğitimi idi ama hiç korktuğum gibi olmadı toplamda 10 gun gibi alıştık ve hiç altına yapmadı
Gündüz hiç bez takmiyordum durmadan sorup tuvalete gidiyorduk, gece bez takıyordum ama ona da tek bir kere çiş yaptı önlem almak için takıyordum Lazimliktan tiksindigim için ben kullanmadım kakasi icin tuvalete gittik çişini lazimliga yapıyordu oraya oturmak hoşuna gittigi için
Ya bugun bir tik daha kolay ama sürekli altina yapiyor kafayi yiyeceğim

X