Tuvalet Eğitimi Kaç günde alısıyorlar ?

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.
Benim de oğlum geçen sene asla istemedi ben de yarın başlıyorum 3,5 yaş olacak neredeyse. Bir kaç haftadır konuşuyoruz bezimiz çok az kaldı bitince tuvalete yapacaksın diye. Kreşte de öğretmeni konuştu arkadaşlarınla tuvalete gidiyoruz sen de büyüdün vb diye ama ısrarla hayır diyor. Renk renk kilot aldım bakalım yarın sabah başlıyoruz inş çabuk öğrenir.
Allah kolaylik versin size de

Bir sure oyle olur. Normal. Oglum 5 dakikada bir cis yapiyordu. Hele yataga gittigimizde uyuyana kadar 5-6 defa cise gitmek isterdi. Kontrol etmeyi ogrenene kadar boyle. Sabir gerekiyor cok.
Hic suratimi düsürmemeye calısıyorum ben ki sabırsiz biriyim ama hic of demedim bu sabirla devam ederim insallah

Ben de bu yaz bi deneyeceğim. O yüzden kendi adıma kullanacağım taktikleri söyleyim de.
Sabah uyanır uyanmaz lazımlığa oturtmak lazımmış. Bir de yüz ifadesinden, hareketlerinden anlarsınız bebeğiniz mesela hangi aralıklarla tuvalet yapıyor. 20-30 dk aralıklarla yine götürürsünüz.
Bu arada büyük tuvaleti için eczaneye bir sorun da adı aklıma gelmedi gaitayı yumuşatmak için duclosoft mu öyle bi ilaç vardı bir kaç günden sonra alışınca ihtiyaç kalmıyor demişlerdi.
Kakada sorun yok sadece sert diyor ama sert yapmiyor ona öyle geliyor.Ben mesela 5 dk da bir soruyorum cisin var mi diye bazen duysa da bilerek cevap vermiyor konuyu degistiriyor en cok zorlayan da bu

Hazır değilse bir ayda bile alışmaz 🙄 yani sizi endişelendirmek istemem de bunun bide kaka boyutu var ki çocuk hazır değilse tutma, kabızlık, daha çok yapamama, daha çok kabızlık döngüsüne girdiğini hatırlıyorum yeğenimin 🥲 neyse ablam erkenmiş demek diye tekrar beze dönmüştü, sonra bıraktı ama kaka tutma olayı yine sürdü bir süre. Yani çocuktan çocuğa değişir elbette ama siz de ipucu almadan bıraksın artk diye başladıysanız Olası bunlar da. Beklentiniz çok iyimser geldi bana 🥹🙃
Kizim 1 bucuk yasindan beri bez baglatmak istemiyor aslinda ben bilerek 2 bucuk yasi bekledim kaslari gelissin diye

Çocuk var çocuk var. Benim kuzenimin küçük çocuğu abisinden göre göre kendi öğrendi,daha bir buçuk yaşında soyunup lazimliga tuvaletini yapmaya başladı . Daha konuşamıyordu şşş yapıyordu çişi gelince 😅
İnsallah sizinki de öğrenir bir an önce.
Teo'nun kaka kitabı var, onu okuyor genelde aileler
Ayy o ne guzel cocukmus oyle masallah 🥰

Ayy o ne guzel cocukmus oyle masallah 🥰
Sizde peşisira ikinciyi dogurursaniz sizde de olur belki 😂😂 yaş araları 14 ay.
abinin tuvalet eğitimine tanık oldu , devamlı lazimliga işediğini gördü falan,oyun zannetti heralde hemen öğrendi kendi kendine:)

Bizim bugün ilk günümüz bitti sabah geceden bezi temizdi. Bezi çıkardık aldığım kilotları giymek istemedi (zaten genelde yeni kıyafetleri hemen giymez) sabah bol bol karpuz yedirdim ve 10 dk da bir götürdüm wcye (ablasından kalan adaptör vardı) 2,5 saat sonra mutfakta sandalyenin üstünde ıslandım çiş geldi dedi sakince WC ye gittim orada yıkadım kuruladım. Dedim baya zorladım herhalde tuttu diye 10 dk yerine 20 dk ya götüreyim dedim demeden bi daha yaptı ( bu arada sandalyelerde örtü var ama altına sabah o görmeden streç kaplamıştım iyi oldu) neyse bir sonraki sefer umudum yoktu ama baya su içirdim 20 dk sonra gittik ben de ablasına bakacaktım anne ben çiş yaptım kendim yaptım dedi wc de. Alkış yapıp baba ve babaanneyi aradık söyledi. Sonra bütün gün kaçırdı üstüne ama hep değiştirdik banyoya girdi bi ara orada banyoya yaptı çişi. Dedim bi dahakine bana söyle tuvalete oturalım. Kakayı da yapmaya başlarken popişte bi şey var dedi yarısı kıyafete yarısı wc ye yapıldı. Onu da uğurladık sifonla. En son akşam uyumadan önce alıştırma kilodu giydirdim ama daha yatağa geçmeden yaptı Altına çıktı ben de çıkardım pijama giydi uyudu. Uyuyunca bez taktım. İlk gün 7 de 1 tutturduk wc yi. Tek olmasam daha iyi olurdu ama oturup kahve bile içemedim psikolojik ve bedensel olarak yoruldum. Yarın daha iyi olur inşallah ondan önce kalkıp bezi çıkaracağım. Yatakta alez ve çarşafın üstüne başka bir çarşafı 4 e katlayıp koydum. Bugün her kirliyi elde yıkadım ama yarın biriktirip kısa programda makineye atarım bi de onla uğraşmayalım

Öncelikle hiç kızmayın, lazımlık tarzı küçük klozetler var ondan alın. Gülen yüz şeklinde yapışkanlı stikerlar var, ödül olarak her tuvalete oturduğunda ondan verin. Çişini yapmasa da verin. Yaparsa aferin yaptın gibi şeyler diyin.
Tuvalete oturtup başka yere gitmeyin, onun yanında kalın, birlikte şarkı söyleyin. Sifonu çekmesine izin verin tabi klozetin kapağını kapattıktan sonra.
Ben de tuvalet eğitimi veriyorum oğluma, bunları bir kitapta okudum gerçekten faydalı oldu. Ben ödül olarak stikerı çişini yapmazsa vermiyordum, yapınca veriyordum yanlışmış. Bir de yanında beklemiyordum, yalnızken sıkılıyor çocuk. Kakadan korkarsa bay bay yapın. Pepenin şarkısı var onu söyleyin. Ve çok sabırlı olun.

Yazan olmamis uzun zamandir ama belki olur umuduyla yaziyorum.3.gunumuz 39 aylik ikiz kiz cocuklarim.birisi ile biraz yol.katettik soylemiyor ama goturunce yapiyor kazalarimizazaldi.digeri ise 2 saat yapmiyor otur otur lazimlikta kalkinca yapiyor 2 kere tutturduk sanirim tuvalete.aglayacagim geliyor.tek baktim buyuttum hicbiseu bu kadar zor olmadi sabirla bekliyorum calisan anneyim 6 gun iznim kaldi insallah 6 gune cozulur.cozulmesse napacagim bir fikrim yok

Bir hafta içinde geldiğinde size çiş diyor son anda söyleyip altına yaptıgı zamanlar olsa bile bu bile bişey benim arkadaşım 1 ay çişe alıştırmak için ugrastı sizinki kolay bile olmuş bence

X