Tuvalet Eğitimi Kızım için yardıma ihtiyacım var

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.
Merhabalar, hemen konuya girmek istiyorum. Benim 3ay sonra 3yaşında olacak kızımla yazın tuvalet eğitimine başladık. Yani 2yaş 3aylık falandı. İlk gün bir iki kaçırma sonrası ikinci gün hiç kaçırmadan hep tuvaletine yaptı ve sonra ki günler kendi söyledi artık. Yani çok rahat bi şekilde öğrendi. Çişini yaparken farkına varmadan kakasınıda yapıyordu, baybay falan yapıyorduk gayet iyi ilerliyorduk. Balkonda kuvetinde suyla oynarken yanlışlıkla kakasını suya yaptı ve çok korktu, ben gayet sakin davranıp gülümsedim falan, o günden sonra tutmaya başladı. Bazen 7günde bir bazen 5günde..hergün geliyor ama evde dolanıp duruyor ağlayarak sonra aa kaka gitti diyor. 7.günde yaparken kan ter içinde, kedi doğum yapar ya öyle yerlerde kıvranarak ağlayarak yapıyor. Farklı bir kaç Dra götürdüm, iki defa lavman verdiler, ağrısını alan krem ve iyilesştirici kremler verdiler ve hepside biraz bekle düzelme olmazsa pedegogla görüş dedi. Son bir aydır artık çişinide tutamıyordu tuvaletini istemiyordu mecburen bez bağlamaya başladım. Yani 8aydır bez almazken yine bebek gibi başa dönüp bezlemeye başladım. Çok üzülüyorum haline asla kakayı kabul etmiyor, pedegog randevusu aldım ama yinede bir fikir, bir olumlu örnek verirsiniz diye yazmak istedim. Birde ilk doğduğunda vajinal yapışıklık farkettim ama pandemideki yasakların ilk günü doğduğu için kontrollere de gidemedik düzenli. 4.ayda götürdüm müdahale edip açtı dr, 2ay sonra tekrar kapandı yine açtı. Kısa bi süre sonra yine kapandı bu defa travma oluştu diye kremle açtım ve yine kapandı bende bıraktım artık. Çok üzülüyorum onun için.
Bıraktım artık mı?
İnanamıyorum size ya
Çocuğu pedegoga cerraha kendinizi de psikoloğa götürün acilen

Aynı sorunu yaşadım fakat bizimki çok kötü kabız olmuştu acıyacak diye haftalardır yapmıyordu. Çözümü kayısı ve hurmada buldum ama yedirerek değil, yemiyordu zaten. Bir bardak su 4 tane gün kurusu kayısıyı bir tane de hurmayı kaynatıp Blenderdan geçiriyordum cıvık kıvamda olacak meyve suyundan koyu püreden cıvık olacak sabah akşam bunu bitiriyordu. Bir hafta verdim bu sefer istese de tutamadı sonra acimayacagini korkacak birşey olmadığını anlamıştı. Hala ara ara sıkışınca veririm. Denemekten bişey kaybetmezsiniz...

Yorumunuz dikkatimi çekti.Benim büyük kizimdada aynı sorun var.5 yaşında ve ne yazikki hala kendi lazimligini yapıyor.Anlattiginiz gibi çok duygusal ve inatço bir yapıda.Bu sorunu cozemiyoruz.Tuvalet eğitimimiz de sorunlu geçti.Aştik onları ama lazimlik meselesini asla bırakmıyor.En son görüştüğümüz bir ergoterapist mûzikal oyun terapisi ile birakabilcegim söyledi.Kizim gibi 3 kişi daha varmış onlarda olumlu sonuç almişlar.Akliniza gelebilecek her yöntemi denedik.Asla kabul etmiyor ve duygusallasip ağlamaya başlıyor.
Yoğun duygusal bağ kurmuş malesef.
Sizinde bilginiz olsun sûreç uzarsa oyun terapisini düşünebilirsiniz
Teşekkürler öneriniz için. Bebekken takıntı yaptığı şeyler varmıydı? Mesela arkadaşımın kızının minicik bir battaniyesi vardı,heryere onunla gidiyordu,makineye bile atamıyordu yıkamak için,öyle bir takıntı hali.
Kızım okula giderken illaki yanında evden birşey götürürdü,minik bir oyuncak vs.
Oğlum uykusu gelince yumuşak bir örtü,battaniye tarzı şeyi elinde tutmayı severdi bebekken ,onunla oynaya oynaya uyurdu. Hala teması çok seven bir çocuk,koltukta yanıma değil baya bildiğiniz üstüme oturuyor,üstüme oturamazsa sırtını yaslar,totosunu yaslar,uzanır yanıma ayağını koyar üzerime,eli degmezse ayağı değer ama illaki dokunur yani.
Bilemiyorum yapı olarak zor bir çocuk,dış seslerden fazlaca etkileniyor ,tuvalet eğitimine yazın başladığımda,kızım teşvik etmek amaçlı birşey söylediğinde yada çişin var mı tarzında soru sorduğunda sinirleniyordu,sen sorma,sen söyleme diyordu ki ablasını sever fazlaca ama benden başkası konuşsun birşey söylesin istemiyordu. Eşimi,kızımı uyardım siz müdahil olmayın diye. Sekteye uğramasın diye,
o dönem bıraktım mesela zorlamadım. Okullar açılip abla okula başlayınca,ikimiz başbaşa kalınca kolayca halloldu,2.gün koşa koşa çişini yapmaya gider olmuştu,gece hiç kaçırmadı zaten,bir anda geceli gündüzlü bırakmış oldu.
Klozet konusunda da sesten hoşlanmadığını düşünüyorum,biraz konuşarak halledebileceğimize inanıyorum açıkçası. Kaka konusunu hallettik yakın zamanda,mental açıdan şu an ben çok ılımlı yaklaşamam belki diye erteledim,evdeki adaptörü sevmemişte olabilir daha konforlu birşey alacağım,ondan sonra başlayacağım zira rahatına düşkün,evdekinin materyali sert o sebeple de oturmuyor olabilir belki. Daha yumuşak olanlardan alacağım ,içi süngerli olanlardan.
Mesela bir dönem yemek secmeye başladı,tadını bilmediği yiyecekleri ağzına sürmemeye başladı ben onu sevmem,bunu yemem diye,yine konuştum anlattım şimdi tadına bakıyor beğenirse yiyor. Yada bana soruyor ben onu seviyormuyum diye. Bu çok güclendirici bir yemek işte yersen çok güçlü olursun vs diyorum ikna olabiliyor artık.
Bir ara duşa girmek istemedi,yine yüzüne gözüne su geliyormuş diye,konuştum ikna ettim şu an kendisi söylüyor banyo yapıcam ama yüzümü ıslatma anne diye. Bende dikkat ediyorum,tazyikli akan suyu yüzune değdirmiyorum,elimle hafifce az suyla yıkıyorum yüzünü vs.
İletisime açık bir çocuk genel anlamda aslında ama tabi yaşı gereği inatlaşabiliyor ,illaki konuşarak çözüyoruz.
Çözülemeyecek bir sorun olarak bakmıyorum şu anda,ilk mesajımda da yazmıstim,bir anda olmasına gerek yok,adım adım ilerlemeyi tercih ediyorum,özellikle ben kendimi hazır hissettiğimde ki sakinlikle,güzellikle hallolsun.
Tabi ki her çocuk farklı,belki bizde çözemeyecegiz hemen,belki bu konuda zorlayacak bilemiyorum,tavsiyeniz aklımda dursun. Tekrar teşekkür ederim,size de kolaylıklar dilerim.

Bugün tuvalet eğitimi ilgili okuduğum kitaptan size yardımcı olabilecek kısmı paylaşmak isterim. Kitabın adı oyun oynama sanatı. Umarım faydası olur

Eklentiler

• B5D21F6E-D15B-410B-B8DB-F84E1870A045.jpeg
    B5D21F6E-D15B-410B-B8DB-F84E1870A045.jpeg
    174,6 KB · Görüntüleme: 59
  • 79EBC587-3216-40A1-9A27-25741E3D2DF1.jpeg
    79EBC587-3216-40A1-9A27-25741E3D2DF1.jpeg
    225,1 KB · Görüntüleme: 58
  • FA4DF717-E10F-4CCE-AB12-0D9DC718038A.jpeg
    FA4DF717-E10F-4CCE-AB12-0D9DC718038A.jpeg
    191,1 KB · Görüntüleme: 43
  • 47676951-9D5E-4DE4-9768-BC2B800ABC86.jpeg
    47676951-9D5E-4DE4-9768-BC2B800ABC86.jpeg
    117,5 KB · Görüntüleme: 65
kiyamam ya canim. Benim 2 melegimde 3 3bucuk yasinda ogrendiler. Ben hic zorlamadim kendileri geldi bezi istemiyoruz dediler oyle basladim kakasindan korkmasi cok normal bir cok cocuk kakasindan korkuyor ama 7 gun gercekten uzun bir sure. dogru yapmissiniz randevu almakla. Kaka konusunda ben soyle Motive ettim stiker aldim renkli renkli her kakasindan sonra bitane secip yapistirabiliyordu. Oyle oyle kakayida ogrendik. Cok gecmis olsun Allah yardimciniz olsun

Merhabalar, hemen konuya girmek istiyorum. Benim 3ay sonra 3yaşında olacak kızımla yazın tuvalet eğitimine başladık. Yani 2yaş 3aylık falandı. İlk gün bir iki kaçırma sonrası ikinci gün hiç kaçırmadan hep tuvaletine yaptı ve sonra ki günler kendi söyledi artık. Yani çok rahat bi şekilde öğrendi. Çişini yaparken farkına varmadan kakasınıda yapıyordu, baybay falan yapıyorduk gayet iyi ilerliyorduk. Balkonda kuvetinde suyla oynarken yanlışlıkla kakasını suya yaptı ve çok korktu, ben gayet sakin davranıp gülümsedim falan, o günden sonra tutmaya başladı. Bazen 7günde bir bazen 5günde..hergün geliyor ama evde dolanıp duruyor ağlayarak sonra aa kaka gitti diyor. 7.günde yaparken kan ter içinde, kedi doğum yapar ya öyle yerlerde kıvranarak ağlayarak yapıyor. Farklı bir kaç Dra götürdüm, iki defa lavman verdiler, ağrısını alan krem ve iyilesştirici kremler verdiler ve hepside biraz bekle düzelme olmazsa pedegogla görüş dedi. Son bir aydır artık çişinide tutamıyordu tuvaletini istemiyordu mecburen bez bağlamaya başladım. Yani 8aydır bez almazken yine bebek gibi başa dönüp bezlemeye başladım. Çok üzülüyorum haline asla kakayı kabul etmiyor, pedegog randevusu aldım ama yinede bir fikir, bir olumlu örnek verirsiniz diye yazmak istedim. Birde ilk doğduğunda vajinal yapışıklık farkettim ama pandemideki yasakların ilk günü doğduğu için kontrollere de gidemedik düzenli. 4.ayda götürdüm müdahale edip açtı dr, 2ay sonra tekrar kapandı yine açtı. Kısa bi süre sonra yine kapandı bu defa travma oluştu diye kremle açtım ve yine kapandı bende bıraktım artık. Çok üzülüyorum onun için.
Benim kızım bezliyken de bezi bıraktıktan sonra da kakayı hep zor yapıyordu.
3 yaş 2 aylıkken kendi isteğiyle bezi bıraktı ama kakası geldikçe bezimi bağla diyordu. Tuvalete yaparsa acıyacağını düşünüyordu.
İlk zamanlar dediği gibi yaptım kakası geldikçe bezini bağladım. Ama hep konuştum, krem sürelim acırsa yine bezini bağlarım söz dedim. Kakam geldi dediğinde tuvalete oturmadan krem sürdüm poposuna, kaka bitince de krem sürdüm, böyle böyle acı hassasiyeti kalmadı tuvalete yapmaya alıştı.
Ama hala dört beş günde bir yapar kakasını, sizin de dediğiniz gibi kan ter içinde kalır ıkınmaktan. Her gün hatırlatıyorum ama kendi kabul etmediği sürece çişini bile yapmaz. Evin içinde dolaşır şekilden şekile girer, takip ederim müdahale etmeden beklerim, en sonunda kakam var der hemen gideriz.
Siz de tuvalet öncesi ve sonrası krem kullanarak belki aşarsınız bu sorunu.

Vajinal yapışıklık konusunda da tamamen aynı durumdayız. Bir yaş öncesi üç kez elle açıldı kremler kullandık temizliğine dikkat ettik ama hep tekrarladı. Büyüdükçe bacaklarını açmaz oldu, hiç baktırmıyor. En son iki buçuk yaşındayken krem kullandım ama çok ağladı devam edemedik. Şimdi üç buçuk yaşında.
Şu an kapalı, çişini yapıyor, enfeksiyon hiç olmadı çok şükür ama kapalı işte.

Çocuk doktoru Ali Fuat Serpen çocukta herhangi bir ek sorun oluşturmuyorsa ergenliğe kadar beklenebilir diyor. Ergenlik döneminde hormonların etkisiyle açılma olabilirmiş.
Çocuk zaten şimdi korkuyor. Biraz daha anlayacağı yaşa gelince güvenilir bir çocuk cerrahına götürmek istiyorum. Devlet hastanelerindekiler maalesef hemen elle veya kesiyle açma derdinde çocuğun travmasını umursamadan.

Benim kızım 1,5 yaşında kakasını tutmayı öğrendi. Tuta tuta kabız kakasi sertleşip birikince bu sefer acıdığı için yapamiyordu. Kakasını yumuşatan iki şurup var aile hekimi yazdı bize. O baya işe yaradı. Aile hekiminize danışıp onu verebilirsiniz. Yapmadıkça katilasip canını acitiyordur bu yüzden yapmak istemiyor olabilir sonrasında. Çok zor 2 ay neler çektim bilirim. Bizimkinin bezi vardı tuvalet eğitimine başlamamistim.

Maalesef böyle geri dönüşler oluyor.

Vajşnal yapışıklık için doktorla görüşün ama özel bölge kavramını biliyorsa bundan rahatsız kalabilir. Güzelce açıklamak lazım.
Diğer taraftan oyun terapisini bu yaş çocuklarda çok faydalı buluyorum.
Bunun dışında faydası olmazsa aklınızda bi ergoterapi de bulunsun.

Bunu anlamadım.
Annenin kaka yapmasını mı izlesin? :O

Rutin her şeyi taklit ederler ve tuvalet alışkanlığınızda da yanınızda olmak isterlerse ses çıkarmayın. Her yemek sonrası klozete oturmak ve onu kendi lazımlığına oturtmak onu normal karşılamasına ve fizyolojik olarak zaten süreci başlatmasına neden olur

Pedagoga danismak icin cok fazla beklemissiniz bende oglumda boyle bir sorun yasadim pedagog yonlendirmesiyle cozduk bez neden baglamadin diyenlere aldirma cunku pedagoglarxa bez bagla demez sizi yonlendirirler onlara uyarsaniz duzelir zaten. Ama neden bukadar doktor doktor gezeceginize pedagoga basvurmadiniz anlamadim oyun terapisiyle cozuluyor bu sorunlr

Üzülmeyin. Kızıma erkenden tuvalet eğitimi verip hiç sorun yaşamamıştım ama oğlumda epey geç oldu süreç. Duygusal bir çocuk,biri birşey desin icerliyor,inatlaşıyor falan derken ,yazın başlamaya her niyetlendiginde geri tepti,zorlamadım bıraktim. Okul açılıp kızım okula gitmeye başlayınca,evde ikimiz kalınca daha rahat oluruz diye düşünerek ufak ufak işledim,bezin bitti artık başlayalım vs diyerek. Sadece ikimiz olduğumuz için bende sakin tepkisiz olduğum için süreç kolay ilerledi,gece gündüz bıraktı ama kaka konusu sorunluydu inatla yapmıyordu tutuyordu,son raddeye gelince de canı acıyordu,küvete bile yaptığı oldu hic kizmadım. Güle Güle Kakalar kitabı vardı kızıma eskiden okuduğum ,onu okudum. Birde her sabah 1 tüp probiyotik verdim kakası katı olmayınca daha rahat yapmaya başlayınca zamanla aralık kısaldı,şu an çok şükür düzenli yapıyor. 4 yaşını gecti,hala klozete oturmak istemiyor ,kendi lazımliğına yapıyor ama olsun. Sonraki adım evdeki klozete alıstırmak. Hep adım adım ilerlemek gerek diye düşünüyorum. Sizde probiyotik muhakkak düzenli verin sabah saatlerinde,umarım işinize yarar. Şu an kakası katı olduğu icin yaparken canı acıyordur(tuttuğu için) onu atlatabilirseniz daha kolay olur işiniz. Kakasını yapmadiğında patlamış mısır verebilirsiniz bol suyla,ceviz yine aynı şekilde 2. gün kaka yapmadıysa bunlari verdiğimde rahatça yapıyor oğlum. Çok katı beslemeyin bu süreçte, bol su almasına dikkat edin.
İnanın her sabah orijinal zeytin yağı veriyorum her bi tatlı kaşığı, kısa bir süre sonra kayısı ac karna, kahvaltıyaptıktan sonra da drun verdiği şurubu, öğlen bol zeytin yağlı çorba, ayrıca kasesine de ekliyorum, zeytin yağlı cacık, probiyotik ekliyorum yoğurduna.. Ne bileyim ona yedirdiklerimi sen veya ben yesem wc den cıkamam günlerce. Nasıl tutabiliyor anlamıyorum. Karnım ağrıyor ov beni diye dolanıyor hergün. İnşallah dediğiniz gibi düzelir, çok teşekkür ederim.

Çünkü kakayı görüyorlar. İçerden bir vücut parçası kopuyor ve kanayacak sanıyorlar. Bezde de kaka oluyor ama onlar görmeden bezi çıkartıp atıyoruz. Çiş su gibi akıp gidiyor, sıvı. Bebek bezi teknolojisi çişi hissetirmiyor çocuğa. Her çocukta değil ama bazılarında korku oluyor. Tırnak veya saç kesilmesi bile travma yaratabilirmiş. Benim kızlar ikisi de 3 yaşını geçince bıraktık bezi. 2 yaşında yaza denk geldi ikisi de, deneyelim dedik ama şiddetle karşı çıktılar, hemen geri adım attım ben.
Küçük kızım itiraz etmezdi, büyük olan her tırnaklarını kestiğimde çok acıdı yapma diye ağlardı. Halbuki bebek makası kullanırdım ve asla derin kesmezdim.

alik alik kabızlık için ben kuru dut veya kayısı suyu kullanırdım. Dutu kaynatır suyunu koyardım biberona veya yoğurt verirken kayısı püresi karıştırırdım. En azından kakası kendiliğinden gelir, istese de tutamaz.
Kuru dutu denemedim, onuda deneyeyim. Teşekkür ederim.

Youtube da tuvalet eğitimi ile ilgili sevimli çizgi filmler var onları izletseniz belki normal bir şey olduğunu görür ve korkmaz. Sorun tamamen psikolojik geldi bana. Çıkarttığı şeyden korkuyor.
Bir defa denedim telefonu attı anlayınca, değiştir dedi. Kesinlikle korkuyor, annem banyodan çıkınca kaka yaptın mı? Korktun mu? Ben korkuyorum dedi kaç defa. Abisine de öyle sorup duruyor.

Her yemek sonrası tuvaleti gelsin gelmesin oturtun, her tuvalete giderken yanınızda olsun izlesin. Bunu normal karşılaşacaktır bir zaman sonra söyleyecektir. Squat yaptırın siz kendiniz yapın sizi taklit eder. Çocuklara yaptırmak istediğiniz her şeyi sizin de yapmanız gerekiyor pasif bir şekilde sürekli kayıt halindeler. Geçer merak etmeyin
En başından beri çişte bile gelmeden asla oturmuyordu, gelince giderdi banyoya. Bazen dışarı çıkardığımda hadi ne kadar gelirse azcıkta olsa yap derdim asla kabul etmezdi bi süre sonra anne çişim var derdi. Hiç altına da yapmazdı yavrum, son geldiği duruma böyle. Yani şuan için isteğim bezine bile olsa hergün yapsın düzenli ve yumuşasın da varsın 3yaşından sonra deneyeyim tuvaleti. Tabi cesaret edebilirsem tekrardan.

Benim kızım 4 yaşından sonra ögrendi herkes dedi ki 4 yaşında çocuk bez takmamalı evet genel olarak haklilar ama bazı cocuklarda 4 yaşa kadar gecikebiliyor doktorlar öyle söyledi ben bu yüzden 4 yaşı bekledim simdi 4 buçuk yasinda ve gayet rahatız bir yıl daha erteleyebilirsiniz uzülmeyin

X