Tuvalet Eğitimi Kızım için yardıma ihtiyacım var

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.
Teşekkürler öneriniz için. Bebekken takıntı yaptığı şeyler varmıydı? Mesela arkadaşımın kızının minicik bir battaniyesi vardı,heryere onunla gidiyordu,makineye bile atamıyordu yıkamak için,öyle bir takıntı hali.
Kızım okula giderken illaki yanında evden birşey götürürdü,minik bir oyuncak vs.
Oğlum uykusu gelince yumuşak bir örtü,battaniye tarzı şeyi elinde tutmayı severdi bebekken ,onunla oynaya oynaya uyurdu. Hala teması çok seven bir çocuk,koltukta yanıma değil baya bildiğiniz üstüme oturuyor,üstüme oturamazsa sırtını yaslar,totosunu yaslar,uzanır yanıma ayağını koyar üzerime,eli degmezse ayağı değer ama illaki dokunur yani.
Bilemiyorum yapı olarak zor bir çocuk,dış seslerden fazlaca etkileniyor ,tuvalet eğitimine yazın başladığımda,kızım teşvik etmek amaçlı birşey söylediğinde yada çişin var mı tarzında soru sorduğunda sinirleniyordu,sen sorma,sen söyleme diyordu ki ablasını sever fazlaca ama benden başkası konuşsun birşey söylesin istemiyordu. Eşimi,kızımı uyardım siz müdahil olmayın diye. Sekteye uğramasın diye,
o dönem bıraktım mesela zorlamadım. Okullar açılip abla okula başlayınca,ikimiz başbaşa kalınca kolayca halloldu,2.gün koşa koşa çişini yapmaya gider olmuştu,gece hiç kaçırmadı zaten,bir anda geceli gündüzlü bırakmış oldu.
Klozet konusunda da sesten hoşlanmadığını düşünüyorum,biraz konuşarak halledebileceğimize inanıyorum açıkçası. Kaka konusunu hallettik yakın zamanda,mental açıdan şu an ben çok ılımlı yaklaşamam belki diye erteledim,evdeki adaptörü sevmemişte olabilir daha konforlu birşey alacağım,ondan sonra başlayacağım zira rahatına düşkün,evdekinin materyali sert o sebeple de oturmuyor olabilir belki. Daha yumuşak olanlardan alacağım ,içi süngerli olanlardan.
Mesela bir dönem yemek secmeye başladı,tadını bilmediği yiyecekleri ağzına sürmemeye başladı ben onu sevmem,bunu yemem diye,yine konuştum anlattım şimdi tadına bakıyor beğenirse yiyor. Yada bana soruyor ben onu seviyormuyum diye. Bu çok güclendirici bir yemek işte yersen çok güçlü olursun vs diyorum ikna olabiliyor artık.
Bir ara duşa girmek istemedi,yine yüzüne gözüne su geliyormuş diye,konuştum ikna ettim şu an kendisi söylüyor banyo yapıcam ama yüzümü ıslatma anne diye. Bende dikkat ediyorum,tazyikli akan suyu yüzune değdirmiyorum,elimle hafifce az suyla yıkıyorum yüzünü vs.
İletisime açık bir çocuk genel anlamda aslında ama tabi yaşı gereği inatlaşabiliyor ,illaki konuşarak çözüyoruz.
Çözülemeyecek bir sorun olarak bakmıyorum şu anda,ilk mesajımda da yazmıstim,bir anda olmasına gerek yok,adım adım ilerlemeyi tercih ediyorum,özellikle ben kendimi hazır hissettiğimde ki sakinlikle,güzellikle hallolsun.
Tabi ki her çocuk farklı,belki bizde çözemeyecegiz hemen,belki bu konuda zorlayacak bilemiyorum,tavsiyeniz aklımda dursun. Tekrar teşekkür ederim,size de kolaylıklar dilerim.
Sanki kızımı okudum:)) zor çocuk,daha doğrusu duyu bütünleme çocukları teorideki ismi.Ben ilk 3 sene evde süpürge sesi açamadım.Matkap sesi kabusu olirfu,saçını kuritamiyordum.Sese karşı hassasiyet bizde çok vardı.Battaniyemizi 4 yaşta bıraktı.ilk 4 sene yikmama bile izin vermezdi gizli yıkar hemen kuruturdum.
Tuvalet eğitiminde zor geçti bu sebeple.Bu çocukların genelinde resme ilgi vardır.Bende resim öğretmeniyim.Resimde baya iyiyiz şuan..Zamanla konuşarak sabrederek birçok şeyi aştik.Cok duygusal olurlar.Hala daha öyleyiz ama azaldı tabi.
Mesela 7-8 aylıkken yabancı biri girdiği an çok korkar ağlardı.Ama ben bunun üzerine gittim hergun çıkardım,kar kış demedim hergun gezdirdim dışarıya çıkardık.Suan sosyalligi baya iyi.
bu çocuklar zor buyuyorlar.Coguda fazla zeki oluyor,algıları çok iyi oluyor.banyo yapmama bizdede vardı..sonra sadece baş yıkamak zorladı.suan oda kapadı çok şükür banyoyu seviyor artık..
kıyafet seçme,aynı mont,aynı ayakkabı,yemek seçme (hala var) bu çocukların genel özelliği.

suan 5 yaşındayız sadece kendi lazimligi dışında bir yere yapmama sorunumuz var bizim.onuda zamanla asagiz..birseyimiz kalmadı şükür.Cok akıllı,birden olgunlaşti..hep derim çok zor büyüttüm.
İkinci kızım 23 aylık.Masallahi var.Nasil büyüdü anladim.Sacini kendi kurutur,süpürgeyle bayilor.,1 yaşından beri tuvaletini söyler yapar,banyoya bayılır.kendi girer üzerini kendi çıkarır falan.Cikmak istemez.Duygusalligi pek yok.
ağlamaları uzun sürmez.
her çocuk farklı ama duyu bütünleme çocukları zor çocuk olarak tabir ediliyor genelde aileler anlamıyor.Biz çok pedegog gezdik.
sizde isterseniz biraz araştırın.Takintilarimiz hala ara ara devam ediyor.Dediginiz gibi çokça sabırlı olmak gerekiyor,sizi çok iyi anlıyorum bizzat yaşadığım için Ama zamanla elbet geçiyor

Sanki kızımı okudum:)) zor çocuk,daha doğrusu duyu bütünleme çocukları teorideki ismi.Ben ilk 3 sene evde süpürge sesi açamadım.Matkap sesi kabusu olirfu,saçını kuritamiyordum.Sese karşı hassasiyet bizde çok vardı.Battaniyemizi 4 yaşta bıraktı.ilk 4 sene yikmama bile izin vermezdi gizli yıkar hemen kuruturdum.
Tuvalet eğitiminde zor geçti bu sebeple.Bu çocukların genelinde resme ilgi vardır.Bende resim öğretmeniyim.Resimde baya iyiyiz şuan..Zamanla konuşarak sabrederek birçok şeyi aştik.Cok duygusal olurlar.Hala daha öyleyiz ama azaldı tabi.
Mesela 7-8 aylıkken yabancı biri girdiği an çok korkar ağlardı.Ama ben bunun üzerine gittim hergun çıkardım,kar kış demedim hergun gezdirdim dışarıya çıkardık.Suan sosyalligi baya iyi.
bu çocuklar zor buyuyorlar.Coguda fazla zeki oluyor,algıları çok iyi oluyor.banyo yapmama bizdede vardı..sonra sadece baş yıkamak zorladı.suan oda kapadı çok şükür banyoyu seviyor artık..
kıyafet seçme,aynı mont,aynı ayakkabı,yemek seçme (hala var) bu çocukların genel özelliği.

suan 5 yaşındayız sadece kendi lazimligi dışında bir yere yapmama sorunumuz var bizim.onuda zamanla asagiz..birseyimiz kalmadı şükür.Cok akıllı,birden olgunlaşti..hep derim çok zor büyüttüm.
İkinci kızım 23 aylık.Masallahi var.Nasil büyüdü anladim.Sacini kendi kurutur,süpürgeyle bayilor.,1 yaşından beri tuvaletini söyler yapar,banyoya bayılır.kendi girer üzerini kendi çıkarır falan.Cikmak istemez.Duygusalligi pek yok.
ağlamaları uzun sürmez.
her çocuk farklı ama duyu bütünleme çocukları zor çocuk olarak tabir ediliyor genelde aileler anlamıyor.Biz çok pedegog gezdik.
sizde isterseniz biraz araştırın.Takintilarimiz hala ara ara devam ediyor.Dediginiz gibi çokça sabırlı olmak gerekiyor,sizi çok iyi anlıyorum bizzat yaşadığım için Ama zamanla elbet geçiyor
Kızımda kızınız gibiydi,şu an 10 yaşında gayet uyumlu,kendi işini kendi gören ve beni asla zorlamayan,yormayan bir çocuk oldu.
Küçükken marketin ortasinda durup dururken ağlardı ,sebepsiz. Sorardım ne oldu diye daha beter ağlardı. Bebek görmeye birileri gelmişti daha el kadar,aman Allahım sanki canından can kopuyor öyle bir ağlamak,aldık insanlari evde bıraktik dedik hasta galiba,doktora gidelim,arabaya bindik sustu. Yeni dogmustu düsünun ve kalabalıktan rahatsiz olup epey ağladi. Her gun disari cikardim,park bahce gezdi ve 2.5 yaşında sokakta çocuklara kardeş gel oynayalim diye yapisinca yarım gün anaokuluna başlattım. Oglum kızıma göre cok sakin uslu,uyumlu bir bebekti bence ama şimdi bu şekilde durum. Neyse ki konusarak ikna oluyor ama zaman alıyor,yoruyor. Bu sebeple hep sakinken kafam başlıyorum işlemeye. Benim sabırsız olduğum dönemlerde denemiyorum.

X