Tuvalet Eğitimi kızım ve kaka sorunumuz

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

mahtuana

canımın hepsi kızlarım
Kayıtlı Üye
4 Ocak 2013
1.160
741
Kizim 3 yasina mayista girdi tuvalet egitimini kendisinin bezi cikarmamasi uzerine ertelemistik israrci hic olmadim. 1.5 ay oncesi egtime basladik bezi cikartmayi kabul etti ama 1 ay boyunca hep donuna yapti ne lazimlik ne alaturka ne klozet kullanmadi. Iste 1 aylik heryeri cis etmesinden sonra yeni 15 gundur cisini cok sukur arada kacak olsada en azindan soyluyor. Gece yine bez bagliyorum cunku gece isiyor hemde baya isemis oluyor. gelgelelim kaka ne soyluyor nede yapiyor tutuyor 6 gun tuttu ilac vs oyle yapti. Simdi kakasi gelince sikip yapmiyo cok sikisirsada altina yapiyor. Bu normal mi nasil bir yol izlemem lazim. Soyluyorum bidahakine soyle olurmu vs diye ama yine ayni nasil halledecegim bu sorunu zaten 1 ay boyunca cis icin cabaladim simdide kaka ne zormus bu egitim.

Çiş kaçırmak değil ama kaka kaçırmak ciddi problem. Çünkü geldiğini fark etmemesi imkansız. Bence konuşarak neyi dert ettiğini anlamaya çalışın. Babası ya da siz, hanginiz daha sakin ve oyunla sohbet ederken daha rahatsa o yapsın bu işi. Altında bir korku olabilir veya bir fobi olabilir.

Kıyamam ya artık büyük tuvaletini yapmaktan korktuğu için sıkıyor ki bu hiç iyi bişey değil Allah korusun. Normalde 1 ay içinde alışması lazım aslında.

Şu konuşan eğlenceli lazımlıklar işe yarar mı acaba ya??

6 gun tuttu ilk cisini yapmaya basladigi gunler sonrasi 3 gun gecince yapiyor duzenli yapardi hatta saatini bile biliyordum. Simdi 3 gun bekletiyor sonrasi bi koseye cekilmis boyle sanki suclu gibi bekliyor. Ben yanina geliyorum kizim kakanimi yaptin diyorum sistt sessiz ol bak kaka korkuyor diyo bende yok kizim o korkmaz olsun bidahakine onu tuvalete yaparsin orda arkadaslarinin yanina gondeririz diyorum ama ben hic kizmiyorum

Benim de 2014 Mayıs doğumlu oğlum var. Bezi geçen ay bıraktık...

Kaka bizde de sorun ama bezliyken de tutuyordu. Ortalama 1 hafta-10 günde yapıyor kakasını. 1-1,5 yıldır durum böyle...

Ne yapın edin, kaka tutmanın alışkanlığa dönmesine engel olun...

Çektiğimi bi ben bi Allah bilir bu dert yüzünden...

Kıyamam ya artık büyük tuvaletini yapmaktan korktuğu için sıkıyor ki bu hiç iyi bişey değil Allah korusun. Normalde 1 ay içinde alışması lazım aslında.

Şu konuşan eğlenceli lazımlıklar işe yarar mı acaba ya??

Iste tutyor oda iyi degil kabiz oldu. Aldik onlardanda onu oyuncak olarak kullandi 3 cesit lazimlik denedik olmadi

Sorunu nasıl çözeceğiniz hakkında yetkin arkadaşlar yardımcı olacaktır. Benim belirtmek istediğim farklı bi boyutu var bu olayın. Bazı bilim adamları, ebeveynin çiş ve kaka eğitimindeki tutumunun, çocuğun karakteri üzerinde etkisi olduğunu iddia ederler. Örneğin çocuğun cimri ya da savurgan, titiz ya da dağınık olmasını bu dönemle ilişkindirirler. Bu yüzden sorunu çözmeye çalışırken; çocuğun psikolojisinin tavrını, tavrının ise karakterini etkileyeceğini unutmayın. Kolaylıklar diliyorum.

Gece altını baglarsaniz "böyle de normal "diye düşünerek bezi normallestirir. Kaka için alıştırma kilodu kullanın ve kaka kitaplari oluyor kitapçılarda gece yatmadan önce ya da gün içinde okuyun. Cocugun bilinçaltı kakayi kitaptaki hikaye içinde algılar. Yeğenim bu yöntemlerle öğrendi ama bu arada donsuz da gezip evin sağına soluna kakasını yaptı. Çocuk yaptığı şeyin pis bir şey olduğunu görmeden inanmıyor maalesef

Benim de 2014 Mayıs doğumlu oğlum var. Bezi geçen ay bıraktık...

Kaka bizde de sorun ama bezliyken de tutuyordu. Ortalama 1 hafta-10 günde yapıyor kakasını. 1-1,5 yıldır durum böyle...

Ne yapın edin, kaka tutmanın alışkanlığa dönmesine engel olun...

Çektiğimi bi ben bi Allah bilir bu dert yüzünden...

Ayni zamanda dogmuslar bizimkide mayis 2014 lu. Bende ondan korkuyorum aliskanliga donerse diye. Surekli kakasini yaptin gelsin tutmasin diye meyve vs yediriyorum ama onlara ragmen tutuyor anlamadim. Sizede Allah yardim etsin zor durum

Kendiniz wc deyken kızınızı da çağırsanız, hem sesle ıh ıh falan yaparken zorlandığınızı hissettirseniz kızınıza. Belki sizin zorlandığınızı görürse işi daha iyi kavrayabilir. Bazen çocuklar sadece kendileri zorlanıyor sanıyorlar, başkalarının da aynı zorluğunu yaşadığını öğrenince rahatlıyorlar.

Sorunu nasıl çözeceğiniz hakkında yetkin arkadaşlar yardımcı olacaktır. Benim belirtmek istediğim farklı bi boyutu var bu olayın. Bazı bilim adamları, ebeveynin çiş ve kaka eğitimindeki tutumunun, çocuğun karakteri üzerinde etkisi olduğunu iddia ederler. Örneğin çocuğun cimri ya da savurgan, titiz ya da dağınık olmasını bu dönemle ilişkindirirler. Bu yüzden sorunu çözmeye çalışırken; çocuğun psikolojisinin tavrını, tavrının ise karakterini etkileyeceğini unutmayın. Kolaylıklar diliyorum.

Tesekkur ederim. Simdi ben kizmiyorum hic olabilir diyorum bidahakine soyle diyorum. Oda tamam anne diyo ama yapmiyor. Iste sorun şu ki nerde yanlis yapiyorum. Ve kotu etkilensin istemiyorum

Ayni zamanda dogmuslar bizimkide mayis 2014 lu. Bende ondan korkuyorum aliskanliga donerse diye. Surekli kakasini yaptin gelsin tutmasin diye meyve vs yediriyorum ama onlara ragmen tutuyor anlamadim. Sizede Allah yardim etsin zor durum

Kaka sorunuyla ilgili 2-3 tane kitap var, onları alıp okuyabilirsiniz...

Bir de belki tuvalet alışkanlığı için hazır değildir. Ben de çok tereddütlüydüm, hatta ilk gün ağlayacaktım neredeyse. 5 dk.da bir çiş yapıyordu. Ama ertesi gün gayet güzel çişini tutmaya başladı. Akşam uyumadan yaptırıyorum, sabah kalkınca yaptırıyorum. Onun dışında gündüz de geldi dediği zamanlar...

Yapmak istemeyip tutar tuttukça kurur ve acır o Zaman daha da tutar

Bu kısır döngüden kurtarmak için kakayı cıvık hale getirecek şeyler yedirin ve kahvaltı sonrası tuvalet seansı düzenleyin

Ailecek tuvalete haberli gidin kakam geldi deyip koşun vs vs

Acıyorsa sıcak su ile oynama oturma vs yaptırın

Gece de bağlamayın

Komşumuzun kızı 4,5 yaşında gece daha yeni altını açıyorlarmış yine yapıyor diyor

Ne kadar erken alışırsa o kadar iyi

Gece bez var deyip yapıyor olmadığını ve tutması gerektiğini öğrenemiyor

Ben kizimi 2.5 yasinda kışın alistirdim. Suan 4 yasinda.. Kizimda mayista 3 olmuştu. Dediginiz gibi kendimizi ne zaman hazir hisetimizde başladik.. Ilk kakasi geldinde ne yapcani anliyamadi... Lazimliginada sade cis yapilir sandi.. Sonra goturdum lazimligina kakasi tam popusundaydi dustu dusuyordu.. Kakanida buraya yapacan dedim.. Belki kakanin nereye yapilcani bilmiyordur.. Buyuk kizimda cisini nereye yapilcani ben oturarak gostermistim , ikinci kizimdada artik ablasini oturtmustum lazimliga.. Bir kere bir örnek goster , belki anlar kaka da lazimliga yapilicak diye..

Gece altını baglarsaniz "böyle de normal "diye düşünerek bezi normallestirir. Kaka için alıştırma kilodu kullanın ve kaka kitaplari oluyor kitapçılarda gece yatmadan önce ya da gün içinde okuyun. Cocugun bilinçaltı kakayi kitaptaki hikaye içinde algılar. Yeğenim bu yöntemlerle öğrendi ama bu arada donsuz da gezip evin sağına soluna kakasını yaptı. Çocuk yaptığı şeyin pis bir şey olduğunu görmeden inanmıyor maalesef

Himm hikaye kitaplarini deneyim ozaman insallah fayda saglar. Alistirma kilodu kullaniyoruz kilotu kullaniyoruz. Simdi kucuk kardeside var oyuzden eve yaptiramamda bilmiyorum nasil olacak ama hikayeyi deneyecegim sagolun

Bi hocam demişti ki, kaka çocuğun dünyadaki ilk ürünüdür. Onu incelediğini, onunla oynadığını gördüğünüzde kızmayın. Acaba kızınızın kakayla ilgili olumsuz bi yaşantısı olabilir mi? Sizden kaynaklı değil sadece, örneğin kaka yaptığı için cezalandırılan çocukla ilgili herhangi bir sahne ya da kaka yapmanın kötü bişey olduğuna dair bilinçaltına yer etmiş bir konuşma gibi. Anladığım kadarıyla kas gelişimiyle ilgili değil, çünkü tutamama değil tutma söz konusu. Çişle kakayı ayırt etmiş sanki.

Kendiniz wc deyken kızınızı da çağırsanız, hem sesle ıh ıh falan yaparken zorlandığınızı hissettirseniz kızınıza. Belki sizin zorlandığınızı görürse işi daha iyi kavrayabilir. Bazen çocuklar sadece kendileri zorlanıyor sanıyorlar, başkalarının da aynı zorluğunu yaşadığını öğrenince rahatlıyorlar.

Onuda denedim bak ben nasil yapiyorum gordun ne diye cagirdim yanima aaa anne sende yapiyosun kaka dedi bende yapacagim dedi yanima geldi ih ih anne cikmiyor dedi biraz bekledik olmuyor deyip kalkti sonra gelince sende boyle yap dedim tamam dedi ama yapmadi

Onuda denedim bak ben nasil yapiyorum gordun ne diye cagirdim yanima aaa anne sende yapiyosun kaka dedi bende yapacagim dedi yanima geldi ih ih anne cikmiyor dedi biraz bekledik olmuyor deyip kalkti sonra gelince sende boyle yap dedim tamam dedi ama yapmadi

Bence bir dönem aynı şekilde devam edin.

Benim oğlum bir kez ishal olmuştu da tutamamıştı, sonra bir kaç gün onun korkusu sürdü, hep ağlayarak gitti tuvalete. Sizinki daha uzun sürmüş o yüzden geçmesi de daha uzun sürer.

muhtemelen korkuyordur bi tanidigin kızıda yani durumdaydı, altına yapıyordu kalasını. yeni söylemeye başladı. şöyle yaptı yaşına yakın bir çocuk yeğen gibi , wcye giderken söylüyor. öyle alıştırdı. siz hem dr. a götürün hemde bu şekilde deneyin. kolay gelsin

X