Tuvalet Eğitimi kızım ve kaka sorunumuz

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.
Kaçırdığı zaman kızmayın renk vermeyin
Gece de bez bağlamayın.onunda etkisi olur
Alıştırma külotlarından giydirin

Hic kizmiyorum aksine sarilip opuyorum olsun bidahakine yaparsin diye ama anlamadim. Alistirma kilodu giydiriyorum. Gece baglamasam isediginde uyanmaz islak yatarsa korkum cunku benim bi kizim daha var ve ben cok yorgunluktan uyanamiyorum

Benim oğlum da 3.5 yaş gibi tuvalet eğitimini kabul etti. Çişi 2 günde öğrendi fakat 5 gün kadar kakasını tutmuştu. Ama onda adını koyamadığım bi korku vardı. 5.gün oturttum klozete anlattım güldüm oyun yaptım derken artık tutamaz hale geldi ve yaptı ben de aaaa çok komik sese bak diye kahkaha attım ve o oldu. Çok şükür bidaha sıkıntı yaşamadık. Şu an 4.5 yaşında maşallah diyim tuvalete girer kendini temizler ellerini yıkar çıkar :)) yani tavsiyem oyun haline getirmeniz..

Kaka sorunuyla ilgili 2-3 tane kitap var, onları alıp okuyabilirsiniz...

Bir de belki tuvalet alışkanlığı için hazır değildir. Ben de çok tereddütlüydüm, hatta ilk gün ağlayacaktım neredeyse. 5 dk.da bir çiş yapıyordu. Ama ertesi gün gayet güzel çişini tutmaya başladı. Akşam uyumadan yaptırıyorum, sabah kalkınca yaptırıyorum. Onun dışında gündüz de geldi dediği zamanlar...

Kitaplari alirim tuvalet egtimi icin almistim okudum uyguladim ama 1 ay surdu keske kitaptan halledilse cok uzuluyorum. Kizimida aksam yaptirip su vermiyorum yatmadan once ama sabaha kadar yapiyor. Masallah size

Yapmak istemeyip tutar tuttukça kurur ve acır o Zaman daha da tutar

Bu kısır döngüden kurtarmak için kakayı cıvık hale getirecek şeyler yedirin ve kahvaltı sonrası tuvalet seansı düzenleyin

Ailecek tuvalete haberli gidin kakam geldi deyip koşun vs vs

Acıyorsa sıcak su ile oynama oturma vs yaptırın

Gece de bağlamayın

Komşumuzun kızı 4,5 yaşında gece daha yeni altını açıyorlarmış yine yapıyor diyor

Ne kadar erken alışırsa o kadar iyi

Gece bez var deyip yapıyor olmadığını ve tutması gerektiğini öğrenemiyor

Sormayin zaten aynen oyle oluyor tuttukca keci pisligi gibi oluyor kakasi. Surekli olmasin diye yediriyorun civik olsun diye ama incir vs kaka yaptiran ne varsa ama anlam veremedigim bi sekilde geldigini hissediyor off off kaka diyo yap kizim gel otur ne diyorum kactiki karnima diyo.
Onu denerim haberli gitmeyi. Gece baglamayayayim ozaman ya

Ben kizimi 2.5 yasinda kışın alistirdim. Suan 4 yasinda.. Kizimda mayista 3 olmuştu. Dediginiz gibi kendimizi ne zaman hazir hisetimizde başladik.. Ilk kakasi geldinde ne yapcani anliyamadi... Lazimliginada sade cis yapilir sandi.. Sonra goturdum lazimligina kakasi tam popusundaydi dustu dusuyordu.. Kakanida buraya yapacan dedim.. Belki kakanin nereye yapilcani bilmiyordur.. Buyuk kizimda cisini nereye yapilcani ben oturarak gostermistim , ikinci kizimdada artik ablasini oturtmustum lazimliga.. Bir kere bir örnek goster , belki anlar kaka da lazimliga yapilicak diye..
Iste keske kakasi geldiginde cikartsa yok deyip tutuyo kacti karnima diyor bekliyoruz gelmiyo anne deyip kalkiyo bir kere denese denemiyor bile aslinda tutmasa daha kolay olacak yapmasi

Bi hocam demişti ki, kaka çocuğun dünyadaki ilk ürünüdür. Onu incelediğini, onunla oynadığını gördüğünüzde kızmayın. Acaba kızınızın kakayla ilgili olumsuz bi yaşantısı olabilir mi? Sizden kaynaklı değil sadece, örneğin kaka yaptığı için cezalandırılan çocukla ilgili herhangi bir sahne ya da kaka yapmanın kötü bişey olduğuna dair bilinçaltına yer etmiş bir konuşma gibi. Anladığım kadarıyla kas gelişimiyle ilgili değil, çünkü tutamama değil tutma söz konusu. Çişle kakayı ayırt etmiş sanki.
Evet dediginiz gibi kaka ve cisi ayirt ediyor kas gelisimi degil sanirim cunku geldigini hissettiginde tutuyor. Bilmiyorumki kaka ile ilgili ne olduki ben hic olumsuz birsey demedim ama onceleri sey derdim himm cok pis kokutu deyip gulerdim altini degistiridim. Bide bagirsak dugumlenmesi olmusstu gecen sene popodan bircok mudahale oldu bir donem poposuna dokundurmamisti ama kakasinida tutmuyordu boyle onlarin etkisi olurmuki gecmisteki seylerin

muhtemelen korkuyordur bi tanidigin kızıda yani durumdaydı, altına yapıyordu kalasını. yeni söylemeye başladı. şöyle yaptı yaşına yakın bir çocuk yeğen gibi , wcye giderken söylüyor. öyle alıştırdı. siz hem dr. a götürün hemde bu şekilde deneyin. kolay gelsin
Himm yegenim var kizkardesimin kizi cok seviyor onu ona denettireyim bi ozaman. Insallah ogrenir oyle yapmamasi degilde problem en fazla tutmasi uzuyor beni

Benim oğlum da 3.5 yaş gibi tuvalet eğitimini kabul etti. Çişi 2 günde öğrendi fakat 5 gün kadar kakasını tutmuştu. Ama onda adını koyamadığım bi korku vardı. 5.gün oturttum klozete anlattım güldüm oyun yaptım derken artık tutamaz hale geldi ve yaptı ben de aaaa çok komik sese bak diye kahkaha attım ve o oldu. Çok şükür bidaha sıkıntı yaşamadık. Şu an 4.5 yaşında maşallah diyim tuvalete girer kendini temizler ellerini yıkar çıkar :)) yani tavsiyem oyun haline getirmeniz..

Iste bizdede anlam veremedigim bir korku var kakasini koseye cekilip yapiyor sonrada boyle suclu bir yuz ifadesi sanki korkmus gibi bakiyor bana sadece bende kizim kakami yaptin deyince sessizce konusarak şişşt sus anne bak kaka korkacak diyor korkmaz kaka kaka kizim gel temizleyelim bidahakine soyle diyorum. Yine basa donuyoruz.
Masallah size insallah bende gorurum kakasini yaptigini. Oyun haline soyle yapiyorum kakasini pecetenin arasina alip tuvalete atiyorum arkasindan su dokup gule gule kaka arkadaslarina selam soyle bir dahakine nisa kakasini buraya yapacak kendi gonderek diyorum kakanin arkasindan el salliyor sadece

Himm yegenim var kizkardesimin kizi cok seviyor onu ona denettireyim bi ozaman. Insallah ogrenir oyle yapmamasi degilde problem en fazla tutmasi uzuyor beni
hiç üzülme yeni öğrenmeye başladığı için endişeleri olabilir.uzman değilim ama kendi kızımdan örnek veriyim: alafranga wcye alışımlı.sadece alaturka wc olan bi eve gittiğimizde cok uzun süre tutar, ne çişini ne kakasını yapardi. zamanla onada alıştı. sen rahat ol ki o da olsun.

Fistiklicikileta, post: 52343934, member: 376472"]hiç üzülme yeni öğrenmeye başladığı için endişeleri olabilir.uzman değilim ama kendi kızımdan örnek veriyim: alafranga wcye alışımlı.sadece alaturka wc olan bi eve gittiğimizde cok uzun süre tutar, ne çişini ne kakasını yapardi. zamanla onada alıştı. sen rahat ol ki o da olsun.[/QUOTE]
Ayy insallah sadece yeni ogrenmeye basladigi icin sorun olsun devam etmesinden korkuyorum. Aslinda zorluk yasamasin diye evde hem alafrangaya hem alaturkaya hemde lazimliga yaptiriyorum Bazende diyorumki sadece birinemi yapsaydi ondan mi oldu aceba diye

Bence gece egitiminede başlayın alez serin yataga , gece bez gündüz külot kafasi karışabilir.

Yatınca 1 saat sonra kaldırın.

Kakayi parçası gibi görüyor birakmak istemiyor..
Bizde şükür sorun olmadi, ilk gün lazimliga cis diye oturdu kaka yaptı kalkip bakınca ilk yuzu telaşliydi ben alkışladım ne güzel yaptin simdi anne ve kardeşlerine gönderelim dedim 2 stickeri lazimliga yapıştırdı...
Insallah kolay alışır.

Bence gece egitiminede başlayın alez serin yataga , gece bez gündüz külot kafasi karışabilir.

Yatınca 1 saat sonra kaldırın.

Kakayi parçası gibi görüyor birakmak istemiyor..
Bizde şükür sorun olmadi, ilk gün lazimliga cis diye oturdu kaka yaptı kalkip bakınca ilk yuzu telaşliydi ben alkışladım ne güzel yaptin simdi anne ve kardeşlerine gönderelim dedim 2 stickeri lazimliga yapıştırdı...
Insallah kolay alışır.

Artik gece baglamayayim ozaman simdi baktim bezi bos bakalim kaldirayim cisi varmi.
Masallah ne guzel ilk yapsa belki alisacakta bizimkide kakasi cok kiymetli anlasilan. Stickerleri cisini yapinca kullaniyoruz hala hadi odulumu yapistiralim diyo herseferinde kaka yaparsan daha buyuk odul diyorum ozaman bidaha cis yapacam buyuk odul ver diyor. Insallahh bian once alisir

6 gun tuttu ilk cisini yapmaya basladigi gunler sonrasi 3 gun gecince yapiyor duzenli yapardi hatta saatini bile biliyordum. Simdi 3 gun bekletiyor sonrasi bi koseye cekilmis boyle sanki suclu gibi bekliyor. Ben yanina geliyorum kizim kakanimi yaptin diyorum sistt sessiz ol bak kaka korkuyor diyo bende yok kizim o korkmaz olsun bidahakine onu tuvalete yaparsin orda arkadaslarinin yanina gondeririz diyorum ama ben hic kizmiyorum
Tuvaletini o çekildiği köşeye koysanız olmazmı? Kızınızla da konuşsanız kakan gelirse tuvaletini buraya yapabilirsin diye. Hatta ona sorun nereye istiyorsa oraya koyun.
Biz ilk etapta salonda tutuyorduk ,sonra koridora koyduk,oradan banyoya,banyodayken klozet adaptörüne derken şimdi 5 yaşında klozete yapıyor. Merak etmeyin aşama aşama oluyor hepsi. Banyoda sifon sesinden yada başka birşeyden rahatsız olmuş olabilir.

Oğluma 2,5 yaşında tuvalet eğitimi verdim . Çişi hallettik o dönemde , çok kolay olmadı ama öğrendi . Ben adaptörle başladım . Ama kakayı 2-3 ay kiloduna yaptı . Öyle korku falan da Yok , tutma da Yok . Hergün bazen günde iki kere kiloda yaptı . İlk kez tuvalete yaptığında dünyalar benim olmuştu . Kendi de çıkardıkça çok eğlenmişti . Ama gece olayını çözemedim . 1 ay belki Fazla bağlamadım . Uyandırıp yaptırdım bazen yakalayamadım . Her gece çarşaf üst baş bazen gecede iki kere yıkadım . E çocuk ıslak uyku sersemi kalkdr onu temizle . Gece bağladım bezi . Şu an 3.5 yaşında hala gece yapıyor ve söylemiyor . Bağlamasam yapsa da asla rahatsız olmuyor ıslak ıslak uyuyor . Ne yapacağımı bilmiyorum

Oy Allahim,kaka sorunu.Ayni dertten oglumda tuta tuta kabiz oluyodu.Kayisi suyuyla caresini bulmustuk.tavsiye ederim
Yalniz bezi gece de birakin,kafalari karisiyormus,yatagina alt degistirme bezi sermistik,siviyi tutuyor onlar.
Bu arada oglumda 2014 ocak dogumlu

Oğluma 2,5 yaşında tuvalet eğitimi verdim . Çişi hallettik o dönemde , çok kolay olmadı ama öğrendi . Ben adaptörle başladım . Ama kakayı 2-3 ay kiloduna yaptı . Öyle korku falan da Yok , tutma da Yok . Hergün bazen günde iki kere kiloda yaptı . İlk kez tuvalete yaptığında dünyalar benim olmuştu . Kendi de çıkardıkça çok eğlenmişti . Ama gece olayını çözemedim . 1 ay belki Fazla bağlamadım . Uyandırıp yaptırdım bazen yakalayamadım . Her gece çarşaf üst baş bazen gecede iki kere yıkadım . E çocuk ıslak uyku sersemi kalkdr onu temizle . Gece bağladım bezi . Şu an 3.5 yaşında hala gece yapıyor ve söylemiyor . Bağlamasam yapsa da asla rahatsız olmuyor ıslak ıslak uyuyor . Ne yapacağımı bilmiyorum
Basladigimizda biz,gece her hareket ettiginde goturduk tuvalete,arada kacirmalar da oldu tabiki.Sonra yavas yavas aralari uzattik.sonra da iste tutmayi ogreniyor artik.Biara bizimde oyleydi,gunduz oyuna dalar,islak islak dururda rahatsiz olmazdi.

Güle güle kakalar diye sevimli bir kitap var
D&r da bulabilirsiniz
Kızım üzerinde etkisi olmuştu.
İşinize yarar belki.
Kolaylıklar dilerim

Bu tarz şeylerde genelde çocuk paylaşmak istemediği bir durum olarak algılayabiliyor.

Dışkısının da ona ait olduğunu bi nevi vermek istemediği için yapmıyor olabilir .

Korkusunun sebebi de belki nereye gideceğini, yaparsa ne olacağını bilmiyor olabilir .

Sindirim sistemiyle alakali ya da yemek yediğimizde sonrasında ne olacağı ile ilgili oyunlarla birlikte hem görselli hemde sözel anlatabilirsiniz.

Akranlarıyla oyun oynarken paylaşımcı mı gozlemleyin. .
Kötü koktuğunun bilincinde mi diye gözlemleyin. .
Tuvaletinizi yaptıktan sonra el yıkarken,sabunu kullanırken eğlenceli şekilde yapıp neden elinizi yikadıginizi söyleyin.
Sizin ve ya eşinizin tuvaleti geldiğinde birbirinize kakam geldi diye o varken haber verin tuvalete gidin ..
Kardeşi varsa eğer bu ona cok iyi gelecektir cünku onu görerek oda yapmak isteyebilir ..
Böyle böyle zamanla alışkanlık kazanır ..

Eğer tuvalet alışkanlığının tam anlamiyla edinmesi gereken aylarda yetersiz hissettiğiniz takdirde uzman kişilerden ve ya doktorlardan yardım alabilirsiniz.

Kitaplari alirim tuvalet egtimi icin almistim okudum uyguladim ama 1 ay surdu keske kitaptan halledilse cok uzuluyorum. Kizimida aksam yaptirip su vermiyorum yatmadan once ama sabaha kadar yapiyor. Masallah size

Bahsettiğim kitaplar tuvalet eğitimi değil, özellikle kaka tutma ile ilgili.

X