Kredi kartı olan herkes bu mektubu okusun

bamtelli

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
71
0
49
Aykut Işıklar'ın köşe yazısı
Tabii Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün okursa daha iyi olur. Çünkü bankalar ile en iyi savaşan Aygün... Bankalara yeni bir savaş açacağına eminim.

Bankaların kredi kartlarından nasıl haksız kazanç elde ettiklerini, Türk milletini nasıl sömürdüklerini görün. Kusura bakmayın Pınar Altuğ'un genç sevgilisinden daha önemli. Hele Almanyalı güzel Şebnem'den... Milyonlarca insanımız hâlâ kredi kartı batağında çırpınıyor. Sadece Bankalar Birliği'nin istedikleri yapıldığı için kart sahipleri daha da kötü duruma düştü.

"Kredi kartları hepimizin hayatının bir parçası haline geldi. Kredi kartlarının yüksek faiz uygulamalarıyla yapılan savaşlar hâlâ devam ederken aslında bir çoğumuzun dikkat bile etmediği ve yasal zannettiğimiz asıl vurgun KART AİDATI veya ÜYELİK ÜCRETİ adı altında bankaların bizden aldığı ücretlerle devam etmekte.

Geçen ay World Card ekstremde ÜYELİK ÜCRETİ adı altında benden 25 YTL ödeme yapmam istendiğini gördüm. Müşteri temsilcisiyle yaptığım görüşmede bunun ne için alındığını sordum cevap o kadar komik ve mesnetsizdi ki. Bu ödeme kart ücreti değil sadece o kartı kullandığım için yıllık ödemem gereken bir paraymış.

Yani ben o kartı kullanarak o bankaya zaten para kazandırırken banka kazandırdığım parayı yeterli görmeyip benden yıllık 25 YTL daha para alıyormuş anlayacağınız. Üşenmedim bankaya bir mail yazdım benden kendi kredi kartlarını kullanmamdan dolayı bir ceza olarak aldıkları parayı iptal etmezlerse kartımı iptal edeceğimi söyledim ve bir sonraki ay ekstremde bu ücreti iptal ettiklerini gördüm. Daha bitmedi duruuuun...

Bu ay da Bonus Kart ekstremde KART AİDATI adı altında 25 YTL ödeme geldi. Tabi ben aynı hızla müşteri temsilcisiyle görüştüm arkadan mail yazdım.

Şikâyet hattından beni arayan görevli Bonus Kart kullanıcılarının yıllık 7.500YTL (o kadar sinirlendim ki rakamı tam hatırlamıyorum 5.500 YTL. de olabilir) altında harcama yapanlarından bu paranın alındığını ifade etti. Ben kartı alırken imzaladığım sözleşmede böyle bir taahhütte bulunmadığımı bunun yasal bir dayanağının olmadığını ve haksız kazanç sağladıklarını ifade ettim. Görevli bu parayı iptal edemeyeceklerini söyleyince de kartımı iptal ettireceğimi söyledim ve iptal işlemimi yaptırdım. İptal gerekçesi olarak da özellikle KART AİDATINI kabul etmediğimi belirttim. Ayrıca bu konuyu çevremde ulaşabildiğim tüm kart sahiplerine anlatacağımı herkesi uyaracağımı hatta Tüketiciyi Koruma Derneği'ne de şikâyette bulunacağımı ifade ettim. Ve bilin bakalım ne oldu?????

Bu sabah erkenden Garanti Bankası Genel Müdürlüğü'nden arayan bir yetkili bana bu konuda esneklik tanıyacaklarını bu ücreti iptal ettiklerini ve bir sonraki ekstremde iptal işlemini göreceğimi söyledi ve kartımı aktif hale getirdi.

Evet arkadaşlar ne yazık ki bu memlekette hakkımızı aramadığımız sürece soyulmaya devam edileceğiz. Düşünsenize sadece Bonus Kart'ın 9 milyon müşterisi varmış: Hadi bunun 1 milyonu yılda 7.500 YTL üzerinde harcama yapıyor olsun 8 milyon kart sahibinden bu ücret alınsın 200.000.000.YTL yapıyor.

Korkunç bir rakam. Lütfen kendinizi soydurmayın.

Bankaların kredi kartı sahiplerinden aldığı bu ücretlerin hiçbir yasal dayanağı yok. Aksi taktirde biraz sesimi çıkardığımda bu ücreti iptal etmezlerdi. Sadece sözünü ettiğim bankalar için değil tüm bankalar için geçerli bu. Sahip olduğunuz kartlar için bu ödeme talebi yapıldığında mutlaka itiraz edin. Ama yok benim çok param var bana dokunmaz diyorsanız siz bilirsiniz.

not:Aykut Işıklar'ın köşe yazısından alıntıdır

Ya anlamıyorum her sokakta markette bile kredi kartı pazarlayan bankalar sonrasında da üyelik aidatı alıyorlar. Be adamlar zaten siz peynir ekmek gibi dağıtmadınızmı kartları.(Hatta bu devirde peynir ekmek bile dağıtan yok) Allahtan kredi kartı çok mecbur olmadıkça kullanmıyorum.

Allahtan Kredi Karti Falan Kullanmiyorum Aidatla Uğraşacak Değilim Bankalar Kredi Kartlarini Dağitmaya Bakiyolar Sokak Ortalarinda Ondan Sonrada Bunun Acisini çikariyorlar Insanlardan En Güzeli Maddi Durum Müsait Oldukça Peşin Olarak Alişveriş Yapmak Diye Düşünüyorum..

OFFF OFFF ANAMI AĞLATTI BU KREDİ KARTLARI VE KREDİLER NE OLUCAK SONUMUZ BİLMİYORUM:dead: :dead:

ya bu çok şaşırtıcı ve şimdi kredi karti kullanıcısı olarak yıllardır o aidatı ödeyen biri olarak kendimi çok salak ve ne kadar kolay kandırıldığımı gördüm. ve ben bunu bir kaç bankadan her yıl yaşıyor ve sesimi çıkarmıyorum. vay bee bamtelli sana çok teşekür ederim. uyandırdığın için

rica ederim .hislerini anlaya biliyorum eylul su... fakat beni üzen diğer bir konu ise çeşitli bankalarda çalışan bir çok arkadaşımın olup ,beni bu konu da bilgilendirmemesi..dediğim gibi bunun 2007 aidatı varr::::)

Gerçekten enayilikmiş yaptığımız peki bu nasıl olur yani illa bu şekilde arayarakmı bunu iptal ettiricez başka yolu yokmu acaba bu resmen soygun:KK43:

bamtelli .!.:
rica ederim .hislerini anlaya biliyorum eylul su... yanlız beni üzen diğer bir konu ise çeşitli bankalarda çalışan bir çok arkadaşımın olup ,beni bu konu da bilgilendirmemesi..dediğim gibi bunun 2007 aidatı varr::::)

Arkadaşlarının seni bilgilendirmemesi normal çünkü onlara görede bu haksız bir kazanç değildir ayrıca ben herkesin bu yazıdaki kişi kadar şanslı olacağını sanmıyorum yani o bence hatırısayılır bir müşterileriydi ve bu yüzden kartı iptal ettirmesini göze alamadılar ama biz şimdi çıkıp ortaya buna karşı çıksak bize verecekleri cevap ''iptal ettirirseniz ettirin'' olurdu.Yanlışmı düşünüyorum :rolleyes2:

haksızlığın sanası banası olurmu?haksızlık haksızlıkdır..seneye yapacağımız taktik ise önce aidat'ı ödememek için itiraz edeceğiz, akabinde tüketici köşelerine müracaat edilmesi gerekiyormuşş..(2006 aidatını ödemeyenler hadi gene şanslısınız:))

iyi yaptım bamteli bu çok iyi oldu herkes hakkını arasın para kolay kaznılmıyo.

haksızlığın sanası banası olurmu?haksızlık haksızlıkdır..seneye yapacağımız taktik ise önce aidat'ı ödememek için itiraz edeceğiz, akabinde tüketici köşelerine müracaat edilmesi gerekiyormuşş..(2006 aidatını ödemeyenler hadi gene şanslısınız:))

Çok güzel söylüyorsun bamteli haklısında sen,ama burası Türkiye unuttunmu?Maalesef haksızlığın sanası banası oluyor ama umarım dediğin gibi olur.

evet ,burası türkiye " insanlar hak ettikleri gibi yönetilirler ve hak ettikleri gibi yaşarlar"ayrıca "hak verilmez alınır "diyorum.

Arkadaşlar Sadece Yillik Ücretlerimi Bide Bunun Asgari Tutarini Yatirdiktan Sonra Kalan Tutarina Işlenen Faizi Asil O Batiriyo Herşeyi Valla Benim Canim Çok Yandi Eyer Hakkim Geçtiyse Hakkimi Helal Etmiyorum Allah Herkezin Yardimcisi Olsun...

Bu Konuda Daha Çok Şey Var Aslinda Size Anlatmak Istediğim

Yaklaşik 2 Senedir Boğuşuyorum Çünkü...
Banka Ve Avukatlariyla...
Allah Yardimcimiz Olsun...

vildan, arkadaşım ne duruyorsun ? bizlere de anlat , kredi kartı maduru sayılarında ki artış yeterli değilmi sence?müsait olduğun zamanı bekliyoruz..

Arkadaşlar 2004 Nisan Ayinda Evlendim 1 Seneye Yakin Herşey Çok Iyi Gidiyordu Ve Bi Işyerinde Çok Iyi Maaşla Çalişiyordum Yapmiş Olduğum Kredi Karti Harcamalarinin Tamamini Yatiriyordum Ve Hiç Bir Problem Yoktu Günlük Gülistanlik Geçiyordu Zaman Şimdi Maddi Durum Da Iyi Ya Tabi Biz Ekstre Kontrolü Falan Yapmiyoruz 500 Se 500 1.000.00 Ytl Ise 1.000.00 Günü Gününe Yatiyo...
Sonra Beni Işten Çikardilar Ve 6 Ay Iş Bulamadim Derken Daha Önce Yapmiş Olduğumuz Harcamalar Taksitler Ekstrelere Yansidi Ve Her Incelememde Abuk Sabuk Rakamlar Kat Kat Faizler Gündeme Geldi Neyse Lafi Uzatmayi Eşimle Beraber 8 Adet Kredi Karti Kullaniyoduk (oha Diyeceksiniz Belki Ama Bunun Sebebi De Daha Doğrusu Bu Kadar Kart Kullanmamizin Sebebi Kesim Tarihleri Ni Denk Getirme Ye Çalişirken Kartlar Aldi Başini Gitti ) Neyse Zaman Geliyo A Bankasindan Çekiyorum B Ye Yatiriyorum C Den Çekiyorum D Ye Yatiriyorum Falan Ayni Para Bankalar Arasinda Dönüyo...
Ve Bi Gün Oturdum Hesap Yaptim Biz Bu Güne Kadar Ne Aldik? Ev Eşyasi Kaç Paralik Aldiğimiz Eşyalar 15.000.00 Ytl Biz Bankalara Kaç Para Yatirmişiz? Işte Burasi Içler Acisi 65.000.00. Ytl
Yani Ev Sahibi Olmak Isteseydim Şu An Kirada Değil Kendi Evimde Oturuyor Olacaktim...
Neyse Bu Yasa Çikti Çok Cüzi Rakamlarla Faiz Uygulayarak Takside Bağlatin Diye Tabi Hemen Koştum Bankaya...
Garanti Bankasinda 3.500.00 Ytl Toplam Borç Var Takside Bağlatildi 7.500.00 Ytl Yaptilar Ayda 400 Olarak Ödenecek Ve Tabi Diğer Kiredi Kartlarimida Bağlattim Ve Çikan Hesap Aylik 3.500.00 Ytl Taksitlere Yatirmam Gerekiyor Nerde Ben Ve Eşimin Ayliği 1.600.00 Kirami Vereyim Boğazmi Yoksa Ihtiyaçlarmi Derken O Da Patladi...
Taksitleri Bi Yatirip Bi Yatiramaz Oldum Neyse Garanti Bankasina 1-2 Ay Ödeme Yaptiktan Sonra 3 Ay Ödeme Yapamadim Sonra Bana Telefon Geldi Avukata Verecem Dedi Çok Ukala Bi Şekilde Konuşuyo Ve Tamamen Sinir Bozucu Bir Ses Tonu Neyse Ben Bi Şekilde Para Toparlandim. Bu Arada Ben Daha Önceden Aradiğimda Tamamini Yatiracam Ne Kadar Yatirmam Lazim Dediğimde 3.000.00 Ytl Yatirin Hesap Kapatalim Demişlerdi Parayi Yatirmadan Önce Tel. Açtim Yatiricam Ne Kadar Yatirmam Lazim Diye Avukati Arayin Bizden Dosyaniz Çikti Dedi. Çaresiz Peki Dedim Avukati Aradim Ve Şoktayim Benim Borç 9.890.00 Ytl Olmuş Nasi Olur Diyorum Icralik Oldunuz Diyo Ya Bana Tebliğ Gelmedi Nerden Çikti Bu Icralik Mevzusu Bekleyin Gelecek Diyo Avukatla Yaklaşik 1 Saat Konuştuktan Sonra Kardeşim Elimde 7.000.00 Ytl Var Kabul Ediyosaniz Yatiriyorum Dedim Ve Kabul Etmedi 7.538.00 Ytl Den 1 Kuruş Aşaği Olmaz Dedi Ve Bu Parayi Benden Aldilar...
Işte Böyle Arkadaşlar...
Yaklaşik 15.000.00 Ytl Lik Aliş Veriş Yapmişim Şu Ana Kadar 65.000.00 Ytl Para Yatirmişim Ve Hala 20.000.00 Ytl Borç Var ...
Başinizi Ağrittim Dimi Ama Herkeze Örnek Olsun Bilmiyorum Belki Burda Hatanin Büyük Kismi Belki Benim Ama Genede Bu Kadar Yüklü Paralar Faizin Faizi Bilmiyorum Takdir Sizin...

ay arkadaşım durumuna çok üzüldüm ve burda paylaştığın için saol...ben 2 eşim 2 toplam 4 kredi kartımız var bizde günügününe ödmelerimizi yapıyoruz ama beni korkutan taksitler...yani bir ürün almak istediğimizde nakit imdirimi ya hiç yok yada çok cüzi bir rakam....insanları taksit yapmaya zorluyorlar şuan ödemelerde güçlük çekmiyoruz ama geçen seneye göre biraz daha fazla harcıyoruz ve bu beni korkutuyor yazın eşim işsiz kaldığı zaman 1 aylık extredeki sırf taksit miktarı 400ytl kadardı....Allah korsun aslında yarına çıkacağımıza senedimiz yok neye güvenerek bu taksitlere giriyoruz korkuyorum...Ama çok temkinli gidiyoruz..hele hele bu yazıyı okuduktan sonra dahada dikkatli olkacağım bundan sonra...

Bende kredi kartımı her ay az kullanayım diyorum ama öle cazip fırsatlar sunuyolar ki kullanmamak elde değil.
Benim öğrendiğim kadar bu yıllık ekstre ücretlerine itiraz ederseniz ve kartı kapatmakla tehdit ederseniz geri puan olarak o parayı aktarıyolarmış.Ama bunu garanti bankası yapmıyormuş.Ben her sene 25 ytl yatırmakdan bıktım o yüzden başka kredi kartlarımıda iptal ettirmiştim.Şimdi sadee Bonus kullanıyorum onuda kapattırıcam ama maalesef yüklü miktarda taksitlerim var hemde vadeleri uzun:1no2: bende bu sene şansmı deniycem tavrımı koyucam bakalım ekstre ücretimi geri alabilicem mi pek sanmıyorum ama inşallah onlar akıllanmadan bizler bişeyler yapabiliriz çünkü bu olay bu aralar çok gündemde

X