Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi Meme büyütme ameliyatı deneyimim

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri

ccaykara

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Haziran 2014
13
4
Ilk deneyim metnini burun estetiği altına koydum, bu da ikinci postum olacak. Amacım deneyimlerimi paylaşarak okuyuculara fikir vermek.

Göğüs implantlarını yaklaşık iki yıl önce taktırdım. Gelişim bozukluğu olduğu için 75 sütyen ölçüsünü dolduramayan bir yapısı vardı bedenimin. Tübül meme mi deniyordu doktorun teşhisini anımsamıyorum. Neyse bu öperasyonu pat diye oluverdim. Üç günde verilmiş bir karar. Hekim aile dostumuzdu hemen yatırdı ameliyat etti beni.

Aşamaları söyle anlatayım; hekiminiz sizi muayene ederek bedeninizin oranlarını ve ne kadarlık bir implanta ihtiyacınız olduğunu belirliyor. Mililitre cinsinden bir ölçüsü var kohasiv jellerin. Implantlar meme dokusunun içerisine ya da pektoral kas denen memenin altındaki göğüs kasının içerisine yerleştiriliyor. İmplantlar damla ya da yüksek tepe gibi yuvarlak biçimde olabiliyor. Hekim size hangisinin uygun olduğuna karar veriyor. Yuvarlak imlantlar göğsün dekolte kısmındaki dolgunluğunu veren yapıda. Bana bu uygundu damla kime uygun bilmiyorum. Mentor marka kohasiv yani dağılarak dokulara sızmayan tür seçti hekimim. Ve operasyonu gerçekleştirdi.

Ameliyattan çıktığımda bir gece boyunca anestezi sıkıntısı çektim. Midem bulandı. Üst bedeninizi de kullanmak istemiyorsunuz kas katı kesiliyor insan. Yani hastanede size eşlik edecek birisine ihtiyacınız var. Dikiş acısı oluyor biraz da ağrı. Bunların hiçbirisi tahammül edilmez değil. En çok şu belirtilmeli ilk hafta banyoda sorun oluyor çünkü yukarıya doğru çekme hareketi acı veriyor. Yukarıya kaldırma hareketine benzer eylemler yapılmamalı çünkü pektoral kaslar hareket etmemeli. İmplantlar oturmayabilir bu durumda. Ayrıca benim operasyonumda sol göğsümün cebini zor açmış ve implanta içeri zor sokmuş doktor sol göğsüm daha çok zorlandığı için sanırım sağ göğsümden daha şiş çıktı. Ayrıca göğüsleriniz ilk başta olması gerektiği yerde değil de ağzınızın içerisinde çıkıyorsunuz resmen. Korkulacak bir durum değil 15 günde aşağı iniyor:)

Post operation; ameliyattan sonra uzunca bir süre doktorunuzun verdiği masajları yapıyorsunuz. Bu masajlar göğüs arasının açılmaması ve implantların düzgün oturması için önemli. Ağırlık kaldırmıyorsunuz, ağır spor yapmıyorsunuz. Izlerin geçmesi çok zaman alıyor. Mordan kırmızıya ondan pembeye dönmesi neredeyse bir sene tamamen beyazlamızı 2. Seneye uzuyor. Kontretubeks gibi iz kremleri var bu süreci kısaltıyor ama kullanmasanız da izler geçiyor ben ihmal ettim kullanmadım mesela. Ancak bu izlerin görülmesi örneğin bikiniden ya da çamaşırdan çok zor. Kıvrımın altında kalıyor. Ayrıca birden büyüyerek kasılan deride memenin alt kısmında damar daman iki ya da üç tane kırılma oluyor. Meme altından ucu yönünde ama uca kadar uzanmayın damar benzeri belli belirsiz kıvrımlar. Bunlar da kısa sürede geçiyor deri esnedikçe.

Üç ayı bulmadan iyileşme oluyor ancak bir önceki burun ameliyatımda da gördüğüm gibi işlem gören dokuların kendine gelmesi bir yılı buluyor. Tabi bir de vücudun bu yabancı dokuya alışması var. Ben ancak bir yılda alışıp unutabildim. Tuhaf bir durum. Örneğin yüz üstü yattığınızda iki yumuşak topun üzerinde gibisiniz ve hırpalansın istemiyorsunuz:)

Anlaşılması durumuna gelince. Yakın çevremde ameliyat olan eşim dostum oldu. Olmayan olanı, olan olanı herkes birbirini gözledi. Buna göre bu imlant meselesi kişiden kişiye başarı anlamında değişiyor. Kemikli kadınlar çok dikkat etsin boyutlarına ve implantların yerleştirilme yerine! Ben atletik bir kadınım, boşluklu değilim yani bu yüzden arkadaşlar benimkini çok doğal buldu. Bir diğer arkadaş Kemikli olduğu için beyenilmedi. Ben şahsen onu da beyendim. Ayrıca burda partnerin yani karşı cinsin bakış açısı önemlidir. Erkeler kesinlikle anlamıyor arkadaşlar ve hatta istemem diyen erkek durumdan memnun kalıyor. Erkeklerin ne istediğini kadınlar bilemiyormuş bu bana ders oldu! Eşimin bedenimdeki odak noktası değişti ve estetik konusunda sosyal çevremizde yorum yapmaz oldu.

Endikasyonları; arkadaşlar her ameliyatın çeşitli riskleri yani endikasyonları olduğunu burun operasyonumda yaşadım ve diğer postumda paylaştım. Bakınız meme ameliyatlarında da çeşitli endikasyonlar oluyor. Örneğin sol göğsüme doktorum zor girmiş, yerleştirmesi güç olmuş, bakarken ya da dokunurken değil ama ben kendimi muayene ederken sol göğsün nasıl desem sağ göğüs kadar rahat hareket etmediğini hissediyorum. Sertlik duygusu veriyor hareketi az olduğu için bunu ancak içten içe ben hissedebiliyorum. Yaşamımı olumsuz etkilemiyor. Bir başka tanıdığıma da yanlış noktaya yalniş tür sanırım damla implant takmış doktor, implant dekolteyi doldurmadığı için düm düz dekolteden sonra tepe gibi sivriliyor meme. Bir başka arkadaşım iki meme arası açmış. Doktor iyi bir uygulam yapsa da vücudun iyileşme sürecinde vereceği tepkiler bünyeden bünyeye değişiyor.

Doktorum Uğur ÇAKMAK, şu anda Fethiye Devlet Hastanesi'nde görevde.

Konuyla ilgili sorularınız varsa çekinmeyiniz.

Son düzenleme:
Korkulacak bir operasyon değil. Tüm ameliyatlar gibi pahalı ve nekahat döneminde destek gerekiyor. Ameliyat sonrası ise muhakkak doktorun talimatlarını uygulamak iyi sonuç almak için önemli.

X