Merhabaa😊 panik atakla nasıl başa çıkıyosunuz?

kahvetelvesii7

Üye
Kayıtlı Üye
4 Nisan 2023
122
97
29
Öncelikle tekrar merhabalar. Panik atak olduğumu yaklaşık 2 yıl önce öğrendim. İlk belirtisi kalp çarpıntısı avuçlarda terleme olarak başlayıp sonrasında otobüs minibüs hiç bir araca binemez oldum. İşe gidip gelirken mecburen otobüs kullandığım için defalarca kusma isteği veya büyük tuvalet isteği yüzünden yolda inmişliğim oldu. Eşim çok güzel araba kullanır, sürekli arabasına binmeme rağmen önce anksiyete (ayy ya kaza yaparsak, kamyon bizi görmez çarparsa vs vs) düşüncelerle sonrasında panik atak, ve yine arabadan inme gibi gibi.. ilaç kullandım 100 mg ile başladım ancak doktorum 200 mg önerince bıraktım. Uyuşmak istemiyorum.. 7-8 aydır ilaç kullanmıyorum. Önceki gibi sık ataklarım da gelmiyo. Ama gelince de başa çıkamıyorum. Siz neler yapıyosunuz bu durumlarda?

O an başa çıkamıyorumm ağlama krizine giriyorum dakikalarca. Sonra derin nefes alıp vermeye çalışıyor öyle geçiriyorum. Telkin etmeye çalışıyorum kendimi. Gece yatmadan önce olumlama videoları izliyorum ve

32 yıldır panik atak hastasıyım, ilk krizimi 13 yaşında iken geçirdim.
Benim en büyük sorunum nefes darlığı oluyor, nefes alamıyorum, kalp çarpıntısı ve burnumun uyuşması, kafamın uyuşması gibi. Ve aşırı ağlama, içimden çok ağlama isteği geliyor.
Bir de o gün bir daha iflah olmuyorum. Saatlerce uyuyamam gerekiyor, yorgun düşüyorum.
İki yıl önce ablam ölünce yine panik atak geçirmeye başlamıştım, depresyon da vardı. Baş edemeyince ilaç tedavisine başladım.
Bende son yıllarda sık sık olmuyordu, sıkıntılı zamanlarda ataklar geri geliyor.
Youtube'da panik atak için nefes egzersizlerini anlatan kanallar var, ben çok ihtiyaç duymadım ama siz deneyebilirsiniz.

Not : kusma ve diğer türlü ihtiyaçlar olmuyor bende.

32 yıldır panik atak hastasıyım, ilk krizimi 13 yaşında iken geçirdim.
Benim en büyük sorunum nefes darlığı oluyor, nefes alamıyorum, kalp çarpıntısı ve burnumun uyuşması, kafamın uyuşması gibi. Ve aşırı ağlama, içimden çok ağlama isteği geliyor.
Bir de o gün bir daha iflah olmuyorum. Saatlerce uyuyamam gerekiyor, yorgun düşüyorum.
İki yıl önce ablam ölünce yine panik atak geçirmeye başlamıştım, depresyon da vardı. Baş edemeyince ilaç tedavisine başladım.
Bende son yıllarda sık sık olmuyordu, sıkıntılı zamanlarda ataklar geri geliyor.
Youtube'da panik atak için nefes egzersizlerini anlatan kanallar var, ben çok ihtiyaç duymadım ama siz deneyebilirsiniz.

Not : kusma ve diğer türlü ihtiyaçlar olmuyor bende.
Evet izledim bi çoğunu. Panik atak kendi içinde bile çok farklı belirtiler veriyo dediğiniz gibi. O an Delirmekten korkanlar, ölmekten korkanlar vs. Başınız sağolsun😢

ilac kullaniyorum kriz anında da nefes egzersizi uyguluyorum ama içimde fena şekilde bi ağlama isteği oluşuyo ama ağlayamıyorum.

Öncelikle tekrar merhabalar. Panik atak olduğumu yaklaşık 2 yıl önce öğrendim. İlk belirtisi kalp çarpıntısı avuçlarda terleme olarak başlayıp sonrasında otobüs minibüs hiç bir araca binemez oldum. İşe gidip gelirken mecburen otobüs kullandığım için defalarca kusma isteği veya büyük tuvalet isteği yüzünden yolda inmişliğim oldu. Eşim çok güzel araba kullanır, sürekli arabasına binmeme rağmen önce anksiyete (ayy ya kaza yaparsak, kamyon bizi görmez çarparsa vs vs) düşüncelerle sonrasında panik atak, ve yine arabadan inme gibi gibi.. ilaç kullandım 100 mg ile başladım ancak doktorum 200 mg önerince bıraktım. Uyuşmak istemiyorum.. 7-8 aydır ilaç kullanmıyorum. Önceki gibi sık ataklarım da gelmiyo. Ama gelince de başa çıkamıyorum. Siz neler yapıyosunuz bu durumlarda?
Ben ya dus alirim ya da abdest icim darldiginda, suyun muthis faydasini goruyorum. Ama sunu soylemeliyim ki Insirah suresini okudugumda inanin neye bunaldigimi bile unuttugum oluyor. Bicak gibi kesiliyor.

YouTube Suna Gül’ün çakra dengeleme isimli bir videosu var. Hem onu hem de 21 Günlük Reiki Arınma çalışması isimli videosunu yapsanız var ya, kendinizi çok çok iyi hissedersiniz.

İsterseniz bir deneyin. 2. Yazdığım video bir mucize. Bu arada Reiki uyulmaması almanıza gerek yok, herkes yapabilir.

YouTube Suna Gül’ün çakra dengeleme isimli bir videosu var. Hem onu hem de 21 Günlük Reiki Arınma çalışması isimli videosunu yapsanız var ya, kendinizi çok çok iyi hissedersiniz.

İsterseniz bir deneyin. 2. Yazdığım video bir mucize. Bu arada Reiki uyulmaması almanıza gerek yok, herkes yapabilir.
Hemen bakıcam🌸 çok teşekkürler

Bence uzman yardımı almaya devam etmelisiniz, yani hem terapi hem de (gerekirse) ilaç kullanımı şeklinde.
Bi yandan meditasyon, arınma, nefes egzersizi vs gibi çalışmaları da yaparsınız ama psikolog/psikiyatr kontrolünde daha iyi olur kanaatindeyim.
Allah şifa versin 🌸

Benim panik ayağım metro asansör uzun yol gibi kapalı yerlerde ve oğlumla ilgili derin düşüncelere kapildigimda geliyor. Soluğu doktorda alıyorum. Basedemezsem Xanax alıyorum

Panik atak bende 6 7 yaşlarından beri var. O zaman defalarca kriz geçirdim doktorlara götürdüler doktor bile inanamamış bu yaşta olmaz diye. 27 yaşındayım bu zamana kadar dönem dönem ilaçlar kullandım. Ama 1 senedir yaşamıyorum sanki. Ben böyle bir şey görmedim. Neler yaşadığımı anlatsam inanamazsınız. İlaca başlamamak için direndim fakat olmadı yine başladım. Bu halime şükrediyorum ama yine değilim. Şu an krizlerim çok kısa sürüp geçiyor. Ama malesef genel olarak bi mutsuzluk halsizlik huzursuzluk hali asla geçmiyor

Yazanlara bakmadım ama bu tarz kişilere direk aynı şeyi yazıyorum. İzzet güllü videolarını düzenli izleyin geçer. Bu kadar… ben de panik atak, anksiyete yaşayan biri iken adamın videolarına daldım. Senelerdir cümleleri hala aklımda ve psikolojimle ilgili sıfır sorunum var çok şükür🙏🏻

X