Misafir ağırlarken kendinizi harap ediyor musunuz?

Bu problem cagimizin sorunu sanırım. yorumların bazılarında göreceğimiz uzere, sırf bu telaseler yüzünden evinde misafir agirlamak istemeyen kadinlarla dolu cevremiz..
halbuki bizden 1 nesil oncesi misal annemlerin komsu gurubunda, komsu teyzemize giderdik, Allah ne verdiyse sofrasına koyar bizi doyururdu .. yumurta haslamasi , peynir zeytin , ekmek.. su an , davetli gittiğim 1000 çeşit hazirlanmis sofralarda o tadı, o samimiyeti bulamıyorum.. o her tarafı piril piril edilmiş suslu mobilyalarla dolu evlerde o huzuru alamiyorum..
bence kendinize bir hudut belirleyin... evi toparlayip, hazırlık yapmak en fazla 1 saatimi alacak, daha fazlası zaman israfı diye dusunun.. o bir saatte ne kadar olduysa .. beğenmeyen gelmesin..
dusunsenize, kaç sene oldugunu bilmediğimiz, her dakikası degerli olan ömrünüzün, en az 2 gununu tek bir misafire ayırıyorsunuz.. çok büyük israf, hem zamanınıza hem sagliginiza yazık..
umarim düzeltebilirsiniz rahatsız oldugunuz huylarinizi... mutlu günler

Cidden ha :KK70: Niye yiyelim dondan çözülmüş poğaça kek sarmayi? Zaten zararli şeyler, taze ve kaliteli değilse niye yiyelim ki :) açlıktan ölmüyoruz neticede. Makarna falan haşla taze ver daha iyi yani. Anlamıyorum bu kafalari gelenek obsesifi gibi. Buzluga et konur, dondurma konur. Kıtlık zamaninda gibi her buldugunu koymanin alemi ne.

Ben de cagrilmadikca bi yere gitmem hic daha hayatimda sana gelmek istiyorum diye aradigimi bilmem birini. Disarda gorusmeye cagiririm. Eve gel diyosa giderim oyle beklentiye de girmem yani. Don şey mi koydu yemem gecerim ego yaparim anlaminda da demiyorum ama kendim sevmediğim seyi baskasina da yedirmem. Milletin agzi tat almiyor belli ki ayni oluyor diyenlere hayret dogrusu. Hele o dolma ya kıtırdasio ya yumusuo fln baskalasim gecirio resmen. Hos degil bu tutumlar.

Modern hayata sabahin ilk isigiyla bilekleri sivayip gözleme açan anadolu kadinin beslenme tarzını entegre edersen sonuc boyle komik olur. Tum günün işte gecio çocuklara sen bakiosun vaktin yok vs o zaman ona gore ikram etcek seyler belirlersin. Yeter ki taze olsun ilk kural bu olmali. Göz boyamak degil.
Hmmm..
Niye yiyelim buzluktan çıkmış hamur işlerini okuyunca aklıma bir okuduğu yabancı sayfadan araştırma düştü.
Evde yapılan hamur işlerini taze ekmeği severim .
Malum kilo yapıyor ,aldimda yine .
Araştırıyorum karbonhidratlı yiyecekleri ve nasil az kalorili yenilir diye🙈
Araştırmaya göre önceden pişirilmiş karbonhidratlı besinlerle en az bir gün buzlukta durduktan sonra yenilirse daha az kilo yapıyormuş.
Karbonhidratın formülü buzlukta değişiyormuş.
Böylece o kadar sağlıksız olmuyor

Selam kızlar🌸
Benim icin artik bir dert oldu bu konu
Misafir agırlarken kendinizden geçiyor musunuz🥴
Sanirim annemden gorduklerim ve kendimle harmanladiklarimi da ekleyince misafir bende korku panik tedirginlik yaratiyor
Annem her misafir geleceginde evi temiz olmasina ragmen tekrar temizlerdi 2 saatte corbasindan tatlisina herseyi hazir ederdi. Bizde misafiri harika agirlama mecburiyeti var sanki. Benim de elim agirdir. Ozenli yaparim ama saatler sürer.

Evlendim baska bi yere geldim burada da birileri misafirlige gidecekse misal oglen 1de gelecekseler 11de ariyorlar. Ve ben asla hazir olamiyorum
Dilerseniz yarin agirlayayim sizi diyorum tabi o gece 2lere kadar pogacalar tatlilar ev temizligiyle geciyor benim icin misafir bir nevi stres oluyor
misafirler zili calana kadar kosturma halindeyim iceri girdiklerinde ise rahat moddayim sohbet muhabbet gırla. Cocuktan once bu problem olmuyordu ama cocuk olunca cok zorlasti. Kvnin ablalari bana geleceklerdi esim dedi tatli borek alayim disardan, ugrasma. Kv dedi olur mu oyle ayiplarlar falan :olamaz: evde yemek hazirladim🥴 misafirler huyumu ogrendiler onceden ariyorlar bende hazirlik yapiyorum :hamarat:
Gece 1 olmus ben firindan pogaca cikariyorum gidip cocugu emziriyorum sonra bulasiklari halledip yatiyorum falan
O saate nasil kaliyorum? Aksam yemek hazirla ye bulasiklari hallet cocugu yika uyut derken gec oluyor mutfaga giriyorum yorgun argin
Esim diyor bi kek cirp gec ne ugrasiyorsun
Yok olmaz diyorum 1 gun once haber verdiler :mapus:

dun aksam tatlinin kremasini cirparken bebegim esimin kucaginda agliyordu, krema pissin hemen geliyorum dedim ama o an birseyler dank etti
Kendimi enayi gibi hissettim
sunu yazarken bile sinirlendim kendime
Degismem lazim dimi? Siz nasil yapiyorsunuz bu ikram islerini? Normal miyim yoksa? Biri beni sarssin :KK67:
Haberli gelen misafiri severim ve severek ağırlarım. Kişi sayısına göre çok çeşit yaparım
Buzlukta börek, gözleme ve mantı bulundururum. Onun dışında buzuluğa bişey koymam fazla
Kek, kurabiye vs buzluktan çıkınca sevmiyorum
Çocuklu misafir ise çocuklara göre 1-2 çeşit eklerim
Ev temiz olduktan sonra misafir ağırlamak çok kolay
Ama dediğim gibi haberli olursa hazırlık yaparım
Arayıp 2 saat sonra gelecem diyen birine yapacağım en fazla bir kek bir salata türü birde buzluktan çıkardığım börek olabilir
Kendimide misafir için paralamam, sevdiğim insanlar gelecekse zaten seve seve hazırlanırım, zahmeti gözüme gelmez.

Anlık olarak misafir ağlarken kendinizi harap ediyor musunuz diye okudum😂
Bizim eve pek misafir gelmez, annem de çalışan olduğu için pek kimseye gitmez teyzem haricinde. Ben uzak akrabalara, komşulara çevreye bu kadar zahmet vermem açıkçası. Kurabiye yapayım kek yapayım çağırayım oturup yiyelim diyince aklıma gelen ilk kişi teyzem oluyor. Onun için uğraşırım mesela. Samimi olduğum, emeğimde kusur aramayacak insanlar için fazla olmamak şartıyla yorulabilirim. Diğerlerine kahve, yanına atıştırmalık çikolata falan yeter de artar. Bana da o kadar yapsınlar aramam zaten 😄

Bu problem cagimizin sorunu sanırım. yorumların bazılarında göreceğimiz uzere, sırf bu telaseler yüzünden evinde misafir agirlamak istemeyen kadinlarla dolu cevremiz..
halbuki bizden 1 nesil oncesi misal annemlerin komsu gurubunda, komsu teyzemize giderdik, Allah ne verdiyse sofrasına koyar bizi doyururdu .. yumurta haslamasi , peynir zeytin , ekmek.. su an , davetli gittiğim 1000 çeşit hazirlanmis sofralarda o tadı, o samimiyeti bulamıyorum.. o her tarafı piril piril edilmiş suslu mobilyalarla dolu evlerde o huzuru alamiyorum..
bence kendinize bir hudut belirleyin... evi toparlayip, hazırlık yapmak en fazla 1 saatimi alacak, daha fazlası zaman israfı diye dusunun.. o bir saatte ne kadar olduysa .. beğenmeyen gelmesin..
dusunsenize, kaç sene oldugunu bilmediğimiz, her dakikası degerli olan ömrünüzün, en az 2 gununu tek bir misafire ayırıyorsunuz.. çok büyük israf, hem zamanınıza hem sagliginiza yazık..
umarim düzeltebilirsiniz rahatsız oldugunuz huylarinizi... mutlu günler

+100
Isabet bir yorum.

Hamur kizartmasi, patates salatasi ve kisir. Eskilerin gün tabaği.

Eve gelen misafire normal standart ev yemeği sunulurdu.
Corba, yeşil fasulye, pilav, salata, turşu tarzinda.
Belkide karadenizli olmam beni kurtardi ama misafire taze lahmacun yapan kimse yok benim sülalemde. En şatafatli misafir yemeği lahana sarmasi bizde:)

Anlık olarak misafir ağlarken kendinizi harap ediyor musunuz diye okudum😂
Bizim eve pek misafir gelmez, annem de çalışan olduğu için pek kimseye gitmez teyzem haricinde. Ben uzak akrabalara, komşulara çevreye bu kadar zahmet vermem açıkçası. Kurabiye yapayım kek yapayım çağırayım oturup yiyelim diyince aklıma gelen ilk kişi teyzem oluyor. Onun için uğraşırım mesela. Samimi olduğum, emeğimde kusur aramayacak insanlar için fazla olmamak şartıyla yorulabilirim. Diğerlerine kahve, yanına atıştırmalık çikolata falan yeter de artar. Bana da o kadar yapsınlar aramam zaten 😄
Misafir aglarken kek ikram ediyor musunuz :KK53:
Hayir bana gelenlerin de cogunlugu ac gelmiyor ama tabaktakini yerdim ama tokum diyorlar bende sadece 1 kez o zaman cebinize koyun goturun diyorum sakadan🤣 olur valla hayir demem diyorlar bende paket yapmak durumunda kaliyorum
Kac kere tabaklarim gitti aylar sonra geldi🫠 bende de var kaşinti 🥴

Misafir aglarken kek ikram ediyor musunuz :KK53:
Hayir bana gelenlerin de cogunlugu ac gelmiyor ama tabaktakini yerdim ama tokum diyorlar bende sadece 1 kez o zaman cebinize koyun goturun diyorum sakadan🤣 olur valla hayir demem diyorlar bende paket yapmak durumunda kaliyorum
Kac kere tabaklarim gitti aylar sonra geldi🫠 bende de var kaşinti 🥴
Misafir ağlarken drink 🥃 ikram ediyorum ben genelde🤣
Çok verici olmak, insanları memnun etmeye çalışmak çok yorucu. Fazla yakın olmadığınız insanlara nezaketen kahve çay, yanına satın atıştırmalık, bir de hafif süpürge etraf toplama oh biter gider kafa rahat 😌

Doğuluyum misafirleri 4/4 lük ağırlarız her zaman istemesekte bu böyle çünkü artık genetigimizemi işlemiş ne çocukluktan beri göre göre
Evim pırıl pırıl olmalı yemeklerim lezzetli ve bol olmalı
Bize aşırı misafir gelmesine rağmen bu böyledir herşey 4/4 lük olmazsa çıldırıyorum
Bazen çok bunaliyorum misafirden ama tek kız ben olduğum için kimse yap demesede kalkıp o evi tertemiz yapıp yemeğe girişirim
Yapmasam misafiri çok iyi agirlamadim diye kendimi yer bitirriim keşke böyle olmasam
Rahat olsam
Misafirin yanında otururken bile beynimde 1000 ceşit şey döner daha ne getirsem ne yedirsem diye.

Doğuluyum misafirleri 4/4 lük ağırlarız her zaman istemesekte bu böyle çünkü artık genetigimizemi işlemiş ne çocukluktan beri göre göre
Evim pırıl pırıl olmalı yemeklerim lezzetli ve bol olmalı
Bize aşırı misafir gelmesine rağmen bu böyledir herşey 4/4 lük olmazsa çıldırıyorum
Bazen çok bunaliyorum misafirden ama tek kız ben olduğum için kimse yap demesede kalkıp o evi tertemiz yapıp yemeğe girişirim
Yapmasam misafiri çok iyi agirlamadim diye kendimi yer bitirriim keşke böyle olmasam
Rahat olsam
Misafirin yanında otururken bile beynimde 1000 ceşit şey döner daha ne getirsem ne yedirsem diye.

Arada size gelebilirmiyim?

+100
Isabet bir yorum.

Hamur kizartmasi, patates salatasi ve kisir. Eskilerin gün tabaği.

Eve gelen misafire normal standart ev yemeği sunulurdu.
Corba, yeşil fasulye, pilav, salata, turşu tarzinda.
Belkide karadenizli olmam beni kurtardi ama misafire taze lahmacun yapan kimse yok benim sülalemde. En şatafatli misafir yemeği lahana sarmasi bizde:)
Bizde karadenizliyiz
Offf bayılırım lahana sarmasına, hele etli sarılıp dibinide etle döşenmiş pişerse. Suyuna ekmek bandır, yanına yoğurtlu. Nasıl canım çekti şimdi
Ama misafire yapmam vallah, yapımı bana zahmetli gelir o yüzden eve yaparım, tencerenin dibini görmedende canım rahat etmez 😅
Misafire zetinyağlı üzüm yaprağı sararım, ilginç bir şekilde o bana çok kolay gelir ama lahana sarması ev halkına özel 😋

Bizde karadenizliyiz
Offf bayılırım lahana sarmasına, hele etli sarılıp dibinide etle döşenmiş pişerse. Suyuna ekmek bandır, yanına yoğurtlu. Nasıl canım çekti şimdi
Ama misafire yapmam vallah, yapımı bana zahmetli gelir o yüzden eve yaparım, tencerenin dibini görmedende canım rahat etmez 😅
Misafire zetinyağlı üzüm yaprağı sararım, ilginç bir şekilde o bana çok kolay gelir ama lahana sarması ev halkına özel 😋

Benimde cekti vallah.
Yok, bende misafire yapmiyorum. Hoş yaprak sarmasida yapmiyorum Misafire :)
Ben galiba genel anlamda misafirperver değilim.
Bazi yorumlardan sonra beceriksiz olduğumu anladim.
37 yaşima girdim. Hic daha aklima kurabiye yapmak gelmedi.
Bide ben misafire gidince biri böyle şato sofrasi kursa ben çok ezilirdim. Asla karşiliğini veremem. Elimden gelmez yani. Ben ömrümde su böreği bile yapmadim :KK43:

Selam kızlar🌸
Benim icin artik bir dert oldu bu konu
Misafir agırlarken kendinizden geçiyor musunuz🥴
Sanirim annemden gorduklerim ve kendimle harmanladiklarimi da ekleyince misafir bende korku panik tedirginlik yaratiyor
Annem her misafir geleceginde evi temiz olmasina ragmen tekrar temizlerdi 2 saatte corbasindan tatlisina herseyi hazir ederdi. Bizde misafiri harika agirlama mecburiyeti var sanki. Benim de elim agirdir. Ozenli yaparim ama saatler sürer.

Evlendim baska bi yere geldim burada da birileri misafirlige gidecekse misal oglen 1de gelecekseler 11de ariyorlar. Ve ben asla hazir olamiyorum
Dilerseniz yarin agirlayayim sizi diyorum tabi o gece 2lere kadar pogacalar tatlilar ev temizligiyle geciyor benim icin misafir bir nevi stres oluyor
misafirler zili calana kadar kosturma halindeyim iceri girdiklerinde ise rahat moddayim sohbet muhabbet gırla. Cocuktan once bu problem olmuyordu ama cocuk olunca cok zorlasti. Kvnin ablalari bana geleceklerdi esim dedi tatli borek alayim disardan, ugrasma. Kv dedi olur mu oyle ayiplarlar falan :olamaz: evde yemek hazirladim🥴 misafirler huyumu ogrendiler onceden ariyorlar bende hazirlik yapiyorum :hamarat:
Gece 1 olmus ben firindan pogaca cikariyorum gidip cocugu emziriyorum sonra bulasiklari halledip yatiyorum falan
O saate nasil kaliyorum? Aksam yemek hazirla ye bulasiklari hallet cocugu yika uyut derken gec oluyor mutfaga giriyorum yorgun argin
Esim diyor bi kek cirp gec ne ugrasiyorsun
Yok olmaz diyorum 1 gun once haber verdiler :mapus:

dun aksam tatlinin kremasini cirparken bebegim esimin kucaginda agliyordu, krema pissin hemen geliyorum dedim ama o an birseyler dank etti
Kendimi enayi gibi hissettim
sunu yazarken bile sinirlendim kendime
Degismem lazim dimi? Siz nasil yapiyorsunuz bu ikram islerini? Normal miyim yoksa? Biri beni sarssin :KK67:
Misafir gelecegi zaman bende biraz stresli olurum ana 4 4lük hazırlarım. Yeme içme değilde çocuklar olduğu için ev düzenli olmaz. Onuda takmıyorum artık,temizlerim dağınık olabilir gelen öyle kabul etsin.Zorlaniyorsan Poğaça kurabiye börek yapıp buzluğa at biri geleceği zaman çok rahat olur.

Misafir gelecegi zaman bende biraz stresli olurum ana 4 4lük hazırlarım. Yeme içme değilde çocuklar olduğu için ev düzenli olmaz. Onuda takmıyorum artık,temizlerim dağınık olabilir gelen öyle kabul etsin.Zorlaniyorsan Poğaça kurabiye börek yapıp buzluğa at biri geleceği zaman çok rahat olur.
Birseyler yapip buzluga atmak pratik geldi evet ama ben sanirim cayin yanina halley ve çizi koyanlardan olmak istiyorum
Oyle bi bosvermislik icinde olmak istiyorum 😁

Benimde cekti vallah.
Yok, bende misafire yapmiyorum. Hoş yaprak sarmasida yapmiyorum Misafire :)
Ben galiba genel anlamda misafirperver değilim.
Bazi yorumlardan sonra beceriksiz olduğumu anladim.
37 yaşima girdim. Hic daha aklima kurabiye yapmak gelmedi.
Bide ben misafire gidince biri böyle şato sofrasi kursa ben çok ezilirdim. Asla karşiliğini veremem. Elimden gelmez yani. Ben ömrümde su böreği bile yapmadim :KK43:
Su böreği bende hiç yapmadım, yapmayı da düşünmem
Bence herkesde yapmamalı zaten, inanılmaz zahmetli ve herkesin yaptığıda yenmiyor. El lezzeti çok önemli. Herkes herşeyi yapamiyor, yapmasıda gerekmiyor tabii. Ama okadar emek verip kötü olması çok üzücü, aynı şekilde baklava vb şerbetli tatlılar. Herkes yapamaz. O tarz şeyleri özelliklike ramazanda yada bayramlara bi tanıdığım evinde yapıp satıyor, ona yaptırıyorum. Kötü olurmu diye düşünmüyorum, her yiyen memnun kalıyor ben yorulmuyorum oda emeğinin karşılığını alıyor kısacası herkes memnun.
Kurabiye, kek gibi şeyler bizim evde hep olur. Kahve/çayın yanında aranıyor, büyük kızım mutfağı çok seviyor genelde o yapiyor artık.
Çat kapı gelen oluncada çok iyi oluyor

Birseyler yapip buzluga atmak pratik geldi evet ama ben sanirim cayin yanina halley ve çizi koyanlardan olmak istiyorum
Oyle bi bosvermislik icinde olmak istiyorum 😁
Abur cubur severim ama misafirlikte ayıp gibi geliyor bana🤣🤣onlar yerine hemen bi kek çırp fırına at

Abur cubur severim ama misafirlikte ayıp gibi geliyor bana🤣🤣onlar yerine hemen bi kek çırp fırına at
Iste bu dusunceyle gecti yillarimiz ama beni cok yoruyor 🫠
Kek cirpmak mesele, kabarmiyor ozenince 🤷‍♀️
E hadi attim firina cikinca onun birkac saat beklemesi lazim ki kendine gelsin
Sicak sicak dilimlenince hamur oluyor
Bi keresinde sigara boregi atmistim buzluga
Misafir geliyorken sicak yensin diye kizarttim icindeki peynirler akti yağ fiskirdi her yere
Dumanalti oldu mutfak 🤤
E ocak sicak hemen de silemiyorsun, daha da yapmadim sigara boregi
Bu da boyle bi animdir 😀

Iste bu dusunceyle gecti yillarimiz ama beni cok yoruyor 🫠
Kek cirpmak mesele, kabarmiyor ozenince 🤷‍♀️
E hadi attim firina cikinca onun birkac saat beklemesi lazim ki kendine gelsin
Sicak sicak dilimlenince hamur oluyor
Bi keresinde sigara boregi atmistim buzluga
Misafir geliyorken sicak yensin diye kizarttim icindeki peynirler akti yağ fiskirdi her yere
Dumanalti oldu mutfak 🤤
E ocak sicak hemen de silemiyorsun, daha da yapmadim sigara boregi
Bu da boyle bi animdir 😀
Sigara böreği lor peynirle patlamaz. Kahvaltıda kullanılan peynirle patlar.

X