Nipt testi sonucu hatalıymış

R ramisnc çok üzülüyoruz çok
2 li testim yüksek çıkmıştı İzmir Genetik firmasına hastane anlaşmalı diye ona fetal dna testi yaptırdık 19 gün sonra aradılar tekrar kan vermeniz gerekiyor dediler gittik tekrar kan verdik 22 gün sonra sonucu öğrendik xyy sendromu yüksek risk usg da her şeyimiz normal görünüyor ama zaten bu sendrom anlaşılmıyormuş usgden. Drumuz bizi hemen peritonolağa gönderdi ammiyosentez önerdi bugün 6. Gün oldu amniyosentez yaptıralı hergün ağlıyoruz çok kötü olduk ne yapacağımızı bilmiyoruz. Xyy sendromunu araştırdık doğru düzgün bilgisi olan yok drlar bile bilgi veremiyor. Araştırma yaparken R ramisnc sizin yazınızı da gördüm biraz olsun içime umut düştü ama çok çok üzülüyorum sonuç kötü gelirse diye inşallah biz de sizinki gibi güzel sonuçlar alırız. Beklemek çok zor Allah bu durumlarda olan herkesin yardımcısı olsun. İnşallah sağlıklı gelir bizim sonucumuz da 🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻
Merhaba cnm amniyosentez sonucunuz ne çıktı nasılsın ? Şuan aynı durumdayım :KK43:

12 haftalıkken izmirde doktorumun önerdiği bi laboratuvara nipt testi yaptırdık. Diğer bütün sonuçlar düşük risk, sadece xyy kromozom anomalisi yüksek risk çıkmıştı. Çok çok üzüldük ve amniyosentez yaptırmaya karar verdik. 16 haftanın dolmasını beklemek gerekiyordu. Beklemek çok zordu, ağlamadığım gün olmadı.

Amniyosentez rahat geçti, bi sıkıntı yaşamadım. Çok şükür ki sonucumuz temiz geldi. Xyy saptanmadı.
Normalde burada aktif değilim ama bekleme sürecinde o kadar çok araştırma yaptım ki sürekli bir şeyler okudum, bi umut aradım. Buraya da sık sık baktım. O yüzden sonuç belli olunca yazmak istedim. Bu test down sendromu tespitinde güvenilirliği yüksek bir test ama onda bile yanılma payı var. Cinsiyet kromozom anomalilerinde(xxy, xyy, x0) yanılma payı çok daha yüksek(%50 gibi) bunu bize laboratuvar da doktor da yeterince açıklamadı. Kendimizi çaresiz hissettik. Herkes testin neredeyse kesin sonuç verdiğinden bahsediyordu.
Bu testi yaptırmayın diyemem, imkan varsa yaptırın ama kesin sonuç vermediğini bilin. Umarım kimse bu durumu yaşamaz, herkes sağlıkla bebeğini kucağına alır.
Merhaba Şuan bebeğiniz nasıl ? Normal mi ?

Nıfty testini herhangi bir risk olmamasına rağmen kafamız rahat olsun diye yaptırdık; çıkan sonuçta turner yüksek riskli çıktı ; 16 haftadaydım ; bir hafta içinde ammiyosentez oldum ; çok stresli zamanlardı ; ammiypsentez sonucu negatif geldi ama : doktor turner gb cinsiyet rahatsızlıklarında hata payının daha çok olduğunu ; risk grubu dışındaki kişilerin yaptırdığı nifty testlerinde hata payının yüzde 30 lara kadar çıktığını söyledi bize de ; o bir aylık süreç çok zordu ; Allah kimseye yaşatmasın ama kimse de kendini o süreçte yıpratmasın ; bol bol dua etsin sadece inşallah sizler için de mucizeler olur ve bebeğimize hepimiz sağlıcakla kavuşuruz : lütfen umudunuzu kaybetmeyin ve bol bol dua edin
Merhaba benim de turner çıktı :KK43: bebeğiniz doğdu mu nasıl acaba ?
Ufacık bir umuda çok ihtiyacım var :KK43:

Merhaba amniyosentez sonucumuz temizdi. Bebeğimiz de sağlıklı çok şükür
Merhaba ben de bugün amniyosentez sonucumu alacağım çok korkuyorum :KK43:
Size şunu sormak istiyorum
İlk sonuç ile mi temiz olduğu anlaşıldı yoksa ikinciyi de mi bekleyip karar verildi ?
Bazıları ilki temiz olup ikincisi kötü çıkabiliyor diyor :KK43:

Nıfty testini herhangi bir risk olmamasına rağmen kafamız rahat olsun diye yaptırdık; çıkan sonuçta turner yüksek riskli çıktı ; 16 haftadaydım ; bir hafta içinde ammiyosentez oldum ; çok stresli zamanlardı ; ammiypsentez sonucu negatif geldi ama : doktor turner gb cinsiyet rahatsızlıklarında hata payının daha çok olduğunu ; risk grubu dışındaki kişilerin yaptırdığı nifty testlerinde hata payının yüzde 30 lara kadar çıktığını söyledi bize de ; o bir aylık süreç çok zordu ; Allah kimseye yaşatmasın ama kimse de kendini o süreçte yıpratmasın ; bol bol dua etsin sadece inşallah sizler için de mucizeler olur ve bebeğimize hepimiz sağlıcakla kavuşuruz : lütfen umudunuzu kaybetmeyin ve bol bol dua edin
Aynı durumdayım Şuan :KK43: bebeğiniz doğdu mu nasıl Şuan ?

Eşiminde benimde gözlerimiz dolu dolu. Hayal bile kuramıyoruz olacak mı olamayacak mı o kadar belirsiz ki. İçimiz rahat etsin diye bunu yaptırdık normalde 29 yaşındayım ilk gebeliğim. Hiç kanamam dahi olmadı. Düşük riski vs gibi. 4+5 de kese 5+6 da kalp atışı duyuldu. Tüm ultrasonlarda herşey aşırı normal gitti. İkili test yapmayalım bunu yapalım içimiz rahat etsin derken trizomi 13 18 21 gibi en sık anomaliler negatifken trizomi 3 riski çıktı. Bu bebeklerde genelde canlı doğum nadirmiş bir de hoca anomalinin çok büyük olduğunu söyledi. Ultrasonda bulgu vermemesine düşmemesine çok şaşırdı. Acaba test mi yanlış dedi tekrar yaptı ve sonuç yine aynı… ağlamak istiyorum sürekli. İster istemez sadece benim başıma gelmiş gibi hissettim çünkü fetal ve yanlış sonuç diyen o kadar okumadım ki. Şu sizin mesajınız bir umut veriyor ama bir yandan da hayal kırıklığı yaşamak istemiyorum yine. Ama bana bir dal verdiniz tutunacak

amniyosentezim rahat geçti, neredeyse hiç acı duymadım. İğnenin girip çıkışı toplamda 1 dk falan sürdü. İşlem bitince bebeğin kalp atışları kontrol edildi. Yarım saat dinlenip eve geçtik. Sonrasında da çok hafif kasık ağrısı dışında bi sıkıntım olmadı. 2-3 gün tedbir amaçlı evde dinlendim. 1 hafta sonra da kontrole gittim. İçimizin rahatlaması için bu riski almamız gerekiyordu. Çok şükür ki bi sıkıntı yaşamadık. Tecrübeli ellerde risk daha düşük amniyosentezde.

Bu arada Nipt testi sonrası doktorum yeterince ilgilenip bilgi vermediği için kendisine gitmeyi bıraktım.
Amniyosentezi yeni doktorum yaptı. Bundan sonraki süreçte de onunla devam edicem. Bu durumu yaşayınca doktorun bilgisi kadar empatisi ve ilgisinin de ne kadar önemli oldugunu anladım.
Merhaba , doktorunuz kimdi ?

X