Anaokulu, okul öncesi, kreş yorumları Okul sorunu

guneyli34

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Mayıs 2020
915
873
36
Arkadaşlar fikir danışmak istiyorum.devlet anaokulu ve kolej anaokulu arasında ki farklar nelerdir.değer mi o kadar paraya siz ne kadar ücret ödüyorsunuz özel anaokullarına.oğlum anaokuluna gidecek o yüzden araştırmaya çalışıyorum kendi çapımda yardımcı olursanız sevinirim

Benim çocuğum yok ama çevremde gördüğüm kadarıyla çocuk ve velilerde sınıfsal açıdan fark oluyor, anaokulunda yapılacak etkinlikler çok benziyor ama kolejde havuz vs. o tarz ek imkanlar varsa ve yabancı dil ağırlıklıysa o farkeder bence o zaman kolej düşünülebilir. Devlet anaokulu çevre olarak kötü bilinen bir yerde değilse kolej parasını anaokulunda değil çocuğumun eğitim hayatının ilerleyen yılllarında kullanmayı tercih ederdim.

Ben değer diye düşünerek özele gönderdim. Koleje bağlı değildi, butik bir anaokuluydu. 3,5 yaşında başladı. Sınıflar 8-11 arası değişen mevcuttaydı. Düzgün insanların çocuklarıyla bir arada büyüsün istedim. Meslek sahibi belli bir kesinden geliyordu veliler. Güvenli bir ortam gerekiyor,beslenme iyi olması gerekiyor, tuvalet ve banyolar çocuğun boyuna uygun olmalıydı, benim kriterlerim bunlar. Devlete göndereceğime evde dursun çocuk hiç gitmesin ben öyle düşünüyorum. Fiyatları bu sene 3500 liraymış öğretmenler gününde ziyaret edip sormuştum laf arasında.

Çocuğu devlete göndereyim de ileride o parayla özele gönderirim, yurt dışına yollar desteklerim çocuğun eğitimini diyenler çocuklarına o vizyonu büyüdüğünde kazandıramayacaklar,ben buna inanıyorum o yüzden özelde başladık.

Bizim mahallenin anaokulunda,ilkokulunda Türkçe konuşan kimse yok neredeyse,o ortama gönderemezdim. Sınıfları 34 kişiydi. Temizlik görevlisi tek başına tüm okulu temizleyemiyor,kapıda görevli yok,kapı açık çocuklar Allaha emanet. Bu tarz ortamlardan uzak durulması gerektiğine inanıyorum özellikle küçük yaşlar için. Anaokulu ve ilkokul ortaokul özelde olmalı,sonrasında iyi bir devlet lisesine gidebilir.

Şu anda ilkokul 2de oğlum. Özele gidiyor. Aylık 6000 veriyoruz.

Son düzenleme:
butik özel anaokullarına göndermeyin de, kolej yada devlet iyi fikir...

oğlum küfür vs söz söylemeyi bilmez. devlet okullarındaki çocukların ağızları çok bozuk. bi o konuda sorun yaşamadık... şimdi ilkokulu koleje gidiyor ciddi farklılıklar var. aslında anaokulunda eğlenmesi gerekiyordu. burası çok eğlenceli sürekli oyun oynuyoruz diyor çocuk...

Arkadaşlar fikir danışmak istiyorum.devlet anaokulu ve kolej anaokulu arasında ki farklar nelerdir.değer mi o kadar paraya siz ne kadar ücret ödüyorsunuz özel anaokullarına.oğlum anaokuluna gidecek o yüzden araştırmaya çalışıyorum kendi çapımda yardımcı olursanız sevinirim
Seneye için düşünüyorsunuz galiba

ben anaokulunda özel tercih ettim açıkçası. kendilerini koruyamayacak yaşta oldukları için benim için güvende olduğunu bilmek son derece önemli. şu an okulda bir problem olsa anında bizle iletişime geçilmesi, çocuğumun zarar görmeden okula gittiğini bilmek benim için çok önemli. aktivite olaylarına girmiyorum bile. görece iyi bir okula gönderdiğim için etkinlik yapılırken hiç sıkıntı çıkmıyor. herkesin maddi durumu iyi olduğu için okulda etkinlik konusunda çeşitlilik sunabiliyor. devlette böyle bir esneklik yok. ayrıca çocuğun kişilik oluşumunun büyük bir yüzdesi 6 yaşına kadar tamalandığından okul öncesi eğitimin çok daha fazla önemli olduğunu düşünüyorum ben. yani bana anaokulu yerine iyi bir liseye gitmesi mantığı doğru gelmiyor.

Anaokulundan anaokuluna değişir bence. Oğlumu gönderdiğim devletin anaokuluydu. Ama bağımsız herhangi bir ilkokula bağlı değil. Kendi bahçesi ,parkı,oyun alanı olan bir okul. İçinde spor yapabilecekleri alanları vb etkinlik yerleri mevcut. Sınıf mevcutları 13 kişiydi. Geneli eğitimli ailelerin çocukları. Devlete göndermekte sıkıntı görmedim bu yüzden

Ben değer diye düşünerek özele gönderdim. Koleje bağlı değildi, butik bir anaokuluydu. 3,5 yaşında başladı. Sınıflar 8-11 arası değişen mevcuttaydı. Düzgün insanların çocuklarıyla bir arada büyüsün istedim. Meslek sahibi belli bir kesinden geliyordu veliler. Güvenli bir ortam gerekiyor,beslenme iyi olması gerekiyor, tuvalet ve banyolar çocuğun boyuna uygun olmalıydı, benim kriterlerim bunlar. Devlete göndereceğime evde dursun çocuk hiç gitmesin ben öyle düşünüyorum. Fiyatları bu sene 3500 liraymış öğretmenler gününde ziyaret edip sormuştum laf arasında.

Çocuğu devlete göndereyim de ileride o parayla özele gönderirim, yurt dışına yollar desteklerim çocuğun eğitimini diyenler çocuklarına o vizyonu büyüdüğünde kazandıramayacaklar,ben buna inanıyorum o yüzden özelde başladık.

Bizim mahallenin anaokulunda,ilkokulunda Türkçe konuşan kimse yok neredeyse,o ortama gönderemezdim. Sınıfları 34 kişiydi. Temizlik görevlisi tek başına tüm okulu temizleyemiyor,kapıda görevli yok,kapı açık çocuklar Allaha emanet. Bu tarz ortamlardan uzak durulması gerektiğine inanıyorum özellikle küçük yaşlar için. Anaokulu ve ilkokul ortaokul özelde olmalı,sonrasında iyi bir devlet lisesine gidebilir.

Hangi okul peki sakıncası yoksa sitelerinde fiyat yazmıyor o yüzden sordum kusura bakmayın

ben anaokulunda özel tercih ettim açıkçası. kendilerini koruyamayacak yaşta oldukları için benim için güvende olduğunu bilmek son derece önemli. şu an okulda bir problem olsa anında bizle iletişime geçilmesi, çocuğumun zarar görmeden okula gittiğini bilmek benim için çok önemli. aktivite olaylarına girmiyorum bile. görece iyi bir okula gönderdiğim için etkinlik yapılırken hiç sıkıntı çıkmıyor. herkesin maddi durumu iyi olduğu için okulda etkinlik konusunda çeşitlilik sunabiliyor. devlette böyle bir esneklik yok. ayrıca çocuğun kişilik oluşumunun büyük bir yüzdesi 6 yaşına kadar tamalandığından okul öncesi eğitimin çok daha fazla önemli olduğunu düşünüyorum ben. yani bana anaokulu yerine iyi bir liseye gitmesi mantığı doğru gelmiyor.
Ne kadar ödeme yapıyorsunuz sorması ayıp

Çok teşekkür ederim
Rica ederim. Asla gözünüz arkada kalmaz,okul sahipleri bebek gibi bakarlar kuzulara. Sıcacık bir ortam,montessori tipinde. Kolejlerin çoğunda montessori yok,özellikle ona dikkat edin, masalı sıralı anaokulu çok verimli olmaz. Her şeyin bir zamanı var,anaokulu oyun çocuğu içindir,kolej düşünmemenizi tavsiye ederim.

Rica ederim. Asla gözünüz arkada kalmaz,okul sahipleri bebek gibi bakarlar kuzulara. Sıcacık bir ortam,montessori tipinde. Kolejlerin çoğunda montessori yok,özellikle ona dikkat edin, masalı sıralı anaokulu çok verimli olmaz. Her şeyin bir zamanı var,anaokulu oyun çocuğu içindir,kolej düşünmemenizi tavsiye ederim.
Haklısınız bunu hiç düşünmedim

İyi semtlerde iyi anaokulları var .
Hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama şöyle detaylı bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

İkisine de göndermiş biri olarak söyleyeyim:
Oğlum önce özele gitti, daha sonra devlet anaokuluna. Devlet Anaokulu gerçekten çok basit derecede ve hiç kalem tutmamış çocuklara göre tasarlanmış. Bu okuldan okula göre değişebilir ama 100'e kadar sayan, alfabeyi bilen oğlum tekrar baştan başladı. Ki Devlette yaşlara göre ayırsalar da müfredat aynı, hemen hemen aynı şeyleri yapıyor tüm yaş grupları. 1-10 arası sayma vs. Benim için sıkıntı olmadı, ben oyunlar oynasın, arkadaşlık kursun istedim. Diğer şeyleri ben hallediyorum zaten.

Devlet daha az saat ama benim çalışma saatlerim de uzun değildi, o yüzden özelin tam saatlerini kullanmadım zaten.
Özelde yemek çıkar( Sabah, öğle ve ikindi kahvaltısı şeklinde), devlet anaokulu beslenmeydi.
Özelde bir çok aktivite var (spor), daha fazla etkinlikler var, bizimkinin güzel bir bahçesi vardı ve orada çok zaman geçiriyorlardı. Devlet anaokulu kısıtlı süre çıkartıyor, o da veliler soğuk diye tutturmazsa😀

Devlet anaokulunda sınıflar 20 civarıydı, özelde 10 civarı. Yine okuldan okula değişir.
Devlette tuvalet vs için çok az yardım alabiliyorlar (hatta hiç). Temizlik için birini alabilirlerse ne ala.

Oğlum özel olan okulu çok sevdi ama şu an diyor ki oranın etkinlikleri çok zordu anne😀 Devlete geçince burası çok kolay çok güzel dedi. Devletteki öğretmeni harika bir öğretmendi. Kızımı da kendisine gözüm kapalı emanet ederim.

İlk okulda özele verebilecek misiniz? Öyleyse özele gönderin. Devlet anaokulu özel ilkokul için bence seviye olarak aşağıda kalıyor.

Çok uzattım🙈 Özetle iki okul da bir çok şey kattı oğluma.

Çocuğunuz için hayırlısı olsun.

Genelleme yapmak yanlış herkesin durumu el vermiyor özele göndermeye.

X