Gebeliğe Hazırlık Ovülasyon testi açıklama,anlatım

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.

M i h r a

Güçlüyüm ama kalbim hassas.
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
10 Ekim 2019
2.047
4.526
Merhaba kızlar. Hamilelik planlayan her kadın ovulasyon testini illa duymuştur,okumuştur,denk gelmiştir biryerlerde. Bazi arkadaşlar ne zaman pik oldu nezaman değerlendirmemiz lazim? Kac gun degerlendiricez veya takibini yaoma konusunda emin olamayabiliyolar kafalar karışıyor tabi. Bende yaşadım. 1 yıla yakındır ovulasyon testi yaptığımdan cok fazla içerik video izlediğimden bununla ilgili kafasında soru işareti olan arkadaşlara yardımcı olmak adına boyle bi içerik hazırlamak istedim.
Öncelikle herkes adetten 14 gun sonra yumurtlicak diye birşey yok uygulamalar var bu yumurtlama ile ilgili, onlar kesinlikle yanlis. Cunki her kadın her ay ayni gun yumurtlamaz. Testlerle pik gününü yakalamak ve değerlendirmek önemli. Şimdi testi adetiniz bittiğinden emin olduğunuz başlaya bilirsiniz. Testi sabah ilk idrarla yapmıyoruz. Istediğiniz saate yapabilirsiniz. Testin yapmadan 2 saat önceden sıvı alımını bırakıyoruz. Testi yaptıktan 5 dk icinde çıkan sonucu baz alabilirsiniz. Teste t ve c kismi var. C kısmı herzaman koyu cikar testin çalışıp çalışmadığını gösteriyor. Biz t kısminda ise herzaman hafif silik bulanip ince bir cizgi cikacaktir. Buda yumurtlama da olusan horman LH nin herzaman vucuzunuzda bulunmasindandir. Yumurtlamadan 24 saat once bu LH hormonu arkadaş artıyor. Test yaptigimizda T cizgisi kop koyu cikiyor ise anliyoruzki onumuzdeki 24 saat icinde yumurtamiz catlayacak. Iki cizgide (c ve t cizgisi) ayni esitlikte koyu ve kalın oldugunda test pozitif. O gunu degerlendirin. Ertesi gun tekar ayni saate test yapmaya özen göstererek testi yenileyin. Test tekrar pozitif çıkabilir bu çatlamamış daha demektir. Ama t cizgisi siliklesmeye baslamissa yada yok denecek kadar az ise yumurtaniz catlamistir. O gunude mutlaka degerlendirin derim. Silik çizgi çıktıktan sonra test yapmanıza gerek yok. Ama bazen kadınlar iki kez yumurtlamaya biliyor. Deneyedebilirsiniz. Tavsiyem teste basladiginiz andan itibaren gun aşırı iliski ile pik gununu beklemek. Sperm içeride yaşayabiliyormuş. Sağlıklı bir sperm ise çatladığı gibi direk yumurtayı dölleyebilir. Buda hamilelik sansini artiriyor. Size kendi test ornegini assagida veriyorum.
20200229_164705.jpg

Adetim benim 12 gün once başlamıştı. Başladığı gunu baz alarak saydigimda günleri bugun 12. Günüm ve testim pik. Yumurtlamam bugun olmus. Yarin testi yenileyerek çatlayıp catlamadığına bakacagim. En üsten 1. Test persembe gunu yaptim en üsten 2.ciyi dün yani cuma günü. En altakide az once yaptım ve pik.

Ufak bilgi
• iki farklı pik olan testin fotografini paylasmak istiyorum sizinle 👇🏽
20201109_192034.jpg

Soldaki gibi t kısmındaki cizgi c den daha koyu oluca pik anlamında, sağdaki teste de esit koyulukta cift cizgi olursada pik anlamında.

çok sık sorulan sorular

Çizgi koyu iken mi ilişki olmalı silikleşince mi?
Çizginin koyu olması LH ın maksimum seviyesine çıktığını gösterecektir saatler içerisinde yumurtanız çatlayacaktır. bu sebeple testi gündüz veya akşam saatlerinde yaptıysanız o geceyi ve ertesi geceyi değerlendirmeniz iyi olacaktır. 🥚🐣

Gün aşırı mı olmalı her gün mü?
spermlerin olgunlaşması 72 günü buluyor, 60günde seminifer tüpçüklerde üretiliyor 6 günde hareket yeteneği kazanıyor,6 günde vas deferans kanalına geçiyor. yani bügun cinsel ilişki yaşadığınzdaki spermler yaklaşık 2buçuk ay önce üretilmişti. bir seferde 100 milyonu aşkın sperm atılsa da Meninin %5 veya 10u i spermdir geri kalan kısmı semen denilen vücut sıvısıdır. bu sıvı spermleri vajinanın asidik yapısından koruyarak ölmelerine engel olur ve spermlerin yüzebilmesi içn sıvı formundadır. bu sıvının üretimi saatler içinde gerçekleşir. yani bana kalırsa boşuna gün aşırıyı bekliyorsunuz
:dondurma:

Ovülasyon testlerini kaç gün yapmalıyım?
Başladığınz günden itibaren aynı koyuluğu yakalayıp silikleşince bırakın, bunun kaç gün süreceği tamamen yumurtalıklarınız keyfine kalmış :KK50:

Ovülasyon sonra illa ki 14.günde mi adet olunur?

Hayır,genel geçer bu kabul edilir ama 10 ila 16 gün aralığında sürebilir. Hoppa

Baya uzun bir yazı oldu 😅 amacım bu süreçte yardımcı olmak. Testlerinizi atabilirsiniz takibini hep beraber yapabiliriz. Bu yolda herkese bol şanslar gebelik testindede çift çizgiyi görmek nasip olur hepimize inşallah 🤲🏻🍀

Son düzenleme:
bende bu ay basladim ilk aksam yapmistim cunku kargoyu gec almistim sonra oglen yapmya karar verdim ama öğlen yaptığım testler bi acayip olunca akşam yapsam daha iyi olacak gibi ben adetin 9. günü başladım benim daha yumurtam gelişmedi 3. ve 4. günün öğlen yaptığım fotolarda attım idrarı fazlada kaçırmadım tam 4 damlaydı bisi anlayamadım

Eklentiler

• 20200229_213207.jpg
    20200229_213207.jpg
    87,7 KB · Görüntüleme: 11.375
  • 20200229_215908.jpg
    20200229_215908.jpg
    108,7 KB · Görüntüleme: 9.617
bende bu ay basladim ilk aksam yapmistim cunku kargoyu gec almistim sonra oglen yapmya karar verdim ama öğlen yaptığım testler bi acayip olunca akşam yapsam daha iyi olacak gibi ben adetin 9. günü başladım benim daha yumurtam gelişmedi 3. ve 4. günün öğlen yaptığım fotolarda attım idrarı fazlada kaçırmadım tam 4 damlaydı bisi anlayamadım
Canım henüz yumurtlama olmamış 4 damla Bazen fazla kaçabiliyor cizgileri gosterenkirmizi okırmızı renk yayilabiliyor. 3 damla ideal bence Ben öyle yapıyorum Bir de testi yapmadan 2 saat önce sıvı alımını tamamen kes o da etkiliyor olabilir test yapmaya devam et bana özelden de atabilirsin mesaj olarak buradan da tekrar atabilirsin yorumlarım 😊👍🏼

Düzenli ilişkiyle denerken bu testlere gerek var mı🤔 Sperm 48-72 saat yaşıyorsa günlük ilişkiyle kalite bozmaya ya da testte yumurtlamayı görüp iyice stres yapmaya ne gerek var 🤔 Kafam çok karışık 🤔
Haklısınız aslında düzenli ilişki en doğrusu Ama bazen bazı kadınlar adetleri gecike biliyor düzenli olmayabiliyor düzensiz adet gören kadınlar ise yumurtlamanın hangi gün olacağını kestirmeye biliyorlar Bir de tam günü yakalayıp yumurtlama zamanında ilişki yaşamak şansı daha da fazla arttırdığını düşünüyorum😊

Canım henüz yumurtlama olmamış 4 damla Bazen fazla kaçabiliyor cizgileri gosterenkirmizi okırmızı renk yayilabiliyor. 3 damla ideal bence Ben öyle yapıyorum Bir de testi yapmadan 2 saat önce sıvı alımını tamamen kes o da etkiliyor olabilir test yapmaya devam et bana özelden de atabilirsin mesaj olarak buradan da tekrar atabilirsin yorumlarım 😊👍🏼
ya çok teşekkür ederim ❤:KK68:
akşam yapya devam edeceğim artık aklıma takılan olursa yazarım 🤗

Gerçekten çok güzel ve ayrıntılı anlatmışsınız çok teşekkür ederim ben bugün ilk defa yaptım ovulasyon testi ne çok silik ne de tam koyu ikisinin arası oldu ama 26 günde adet görüyorum ve 9. Gün yaptım testi yani ya yumurtladım geçti ya da yumurtlayacağım demek oluyor dimi hafif silik çizgi 😊 bi de bişey sormak istiyorum size yumurtlama akıntısına hiç dikkat ettiniz mi onu yumurta çatlamadan önce mi görüyorsunuz önceyse ne kadar önce ☺️

Gerçekten çok güzel ve ayrıntılı anlatmışsınız çok teşekkür ederim ben bugün ilk defa yaptım ovulasyon testi ne çok silik ne de tam koyu ikisinin arası oldu ama 26 günde adet görüyorum ve 9. Gün yaptım testi yani ya yumurtladım geçti ya da yumurtlayacağım demek oluyor dimi hafif silik çizgi 😊 bi de bişey sormak istiyorum size yumurtlama akıntısına hiç dikkat ettiniz mi onu yumurta çatlamadan önce mi görüyorsunuz önceyse ne kadar önce ☺
Günaydın merhaba 🤗 eger t cizgisi silik,bulanık ise negatiftir. T ve C cizgisi ayni koyulukta oluyor ozaman pozitif olduğunu anlayabilirsiniz 😊 bende yumurtlamaya 1 2 gun kala akinti cok yogun oluyor zaten hemen anliyorum belli bugun yada yarin yumurtlicam diye ama kisiden kisiye gore degisir diye dusunuyorum akintinin yumurtlama sirasinda veya catladiktan sonra gelmesini. Kimisinde ağrı oluyormuş ben hiç birşey hissetmiyorum mesela 😁

Merhaba bende 10 aydır ovulasyon testi kullanıyorum pikleri görüyorum
Ben bu ay yumurta takibi yaptırdım 21 mm yumurtam varken ovulasyon testi pik göstermedi çok silikti şaşırdım bu duruma
Çatlamaya yakın pik olması gerekirdi
Ertesi gün yine yaptım sabah hala silikti o gün yumurtam 21 mm'i de geçmişti sonuçta
Bu konu hakkında fikriniz var mı?

Merhaba bende 10 aydır ovulasyon testi kullanıyorum pikleri görüyorum
Ben bu ay yumurta takibi yaptırdım 21 mm yumurtam varken ovulasyon testi pik göstermedi çok silikti şaşırdım bu duruma
Çatlamaya yakın pik olması gerekirdi
Ertesi gün yine yaptım sabah hala silikti o gün yumurtam 21 mm'i de geçmişti sonuçta
Bu konu hakkında fikriniz var mı?
Merhaba gunaydin canım, valla sasirdim hangi markayı kullanıyorsunuz ovu. Testinde ben akintim başladığı an anlıyorum ki yumurtlicak test yapiyorum 2 gün icinde piki goruyorum mesela ama sasirdim yani cok nadir gösterir diye dusunuyorum yanlis 😳😳😳

Merhaba gunaydin canım, valla sasirdim hangi markayı kullanıyorsunuz ovu. Testinde ben akintim başladığı an anlıyorum ki yumurtlicak test yapiyorum 2 gün icinde piki goruyorum mesela ama sasirdim yani cok nadir gösterir diye dusunuyorum yanlis 😳😳😳

Canım ben innovita kullanıyorum
Pik olduğu zamanlar hep oldu bugüne kadar ama bu ay 21 mm yumurtam varken neden pik olmadı kafama takıldı doğrusu
O zaman pik olmayacakda ne zaman olacak?
21 mm'in ertesi sabahı hala çok silikti o gün 12:00'de çatlatma iğnesi vuruldum ve iğneden tam 3 saat sonra ovulasyon testi koyulaşmaya başladı ve ertesi 2 gün boyunca kopkoyuydu ama bunlar bence iğneden dolayı oldu yani iğneden önceki zaman asıl önemli olan... Valla bende anlayamadım canım test çalışıyor sonuçta sıkıntı yok ama göstermedi😳

Canım ben innovita kullanıyorum
Pik olduğu zamanlar hep oldu bugüne kadar ama bu ay 21 mm yumurtam varken neden pik olmadı kafama takıldı doğrusu
O zaman pik olmayacakda ne zaman olacak?
21 mm'in ertesi sabahı hala çok silikti o gün 12:00'de çatlatma iğnesi vuruldum ve iğneden tam 3 saat sonra ovulasyon testi koyulaşmaya başladı ve ertesi 2 gün boyunca kopkoyuydu ama bunlar bence iğneden dolayı oldu yani iğneden önceki zaman asıl önemli olan... Valla bende anlayamadım canım test çalışıyor sonuçta sıkıntı yok ama göstermedi😳
Çatlamaya yakın pik oldu ozaman demi kuzum ?

Çatlamaya yakın pik oldu ozaman demi kuzum ?

İğne vurulduktan sonra koyulaşması zaten beklenen bişey canım iğnenin etkisi o ama ben iğneden önce pik olmasını istedim 21 mm küçük değilki neden pik değildi hala düşünüyorum 🤷 farzedelimki iğneden sonra oldu o zaman ne yani yumurtanın boyutu 23-24 mm' mi olması gerekiyo pik olması için? Çok enteresan:110:

merhaba , bilgiler için teşekkürler. bende 1 senedir uğraşıyorum. son 2 aydırda gün aşırı ilişki yaşıyorum hala gebelik oluşmadı. polkistik var bende. acaba almalı mıyım? bende takip edeyim diyorum.. bir de şimdi internetten baktım hangsini alayım?

merhaba , bilgiler için teşekkürler. bende 1 senedir uğraşıyorum. son 2 aydırda gün aşırı ilişki yaşıyorum hala gebelik oluşmadı. polkistik var bende. acaba almalı mıyım? bende takip edeyim diyorum.. bir de şimdi internetten baktım hangsini alayım?
Canim ben gitti gidiyordan topdan aliyorum ucuza denk geliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
X