Yurtdışında yaşayan boşanıp dönen işsiz kadınlar

vaybenivaylarbana

Üye
Kayıtlı Üye
15 Nisan 2022
11
6
40
Merhaba,

Çok uzun zamandır aklımda olan, ancak bir türlü cesaret edemediğim bir konu hakkında sizin görüşlerinize ihtiyaç duyuyorum. Daha önce de benzer konular üzerine çeşitli konu başlıkları açmıştım. Bu süreci tabii ki anlatmayacağım ancak merak ettiğim bir şey var. Özellikle bu konuda tecrübeleri olanlar yorum yaparlarsa ya da fikir beyan etmek isterlerse çok sevinirim. üç yıldır Almanya’da yaşıyoruz. Beş yaşında da bir kızım var. Kızımın eğitimi, yaşantısı için burası çok iyi gelir diye düşünmüştüm ancak gittiği kreşte de çeşitl sıkıntılar yaşıyor ve o da mutlu değil. Ben çok uzun zamandır aslında bitmiş olan evliliği devam ettirmeye çalışıyorum. Ancak psikolojik olarak da vücut olarak da çok yorulmus durumdayım. Boşanmayı kafama koymuş durumdayım. Ancak, üç yıldır aktif olarak çalışmıyorum İstanbul’a döndüğümde nasıl bir hayat bekler beni bilemiyorum. Kafam çok karışık belki buralardan birileri bana destek olur. Şimdiden çok teşekkür ediyorum. (Üç yıldır sıfırdan almanca öğrenmeye çalışıyorum. Ancak aktif olarak dili konuşamadığım için de bir iş ne yazıkki bulamadım burada. iş bulsam bile geçinmeye bile yetemeyecek derecede az kazanmış olacağım. Türkiye’de en azından geçmiş iş hayatıma baktığımda belirli bir seviyeden başlama şansım olur diye düşünüyorum. Emin değilim ancak bu konuda da belki tavsiye vermek istersiniz.)

Merhaba,

Çok uzun zamandır aklımda olan, ancak bir türlü cesaret edemediğim bir konu hakkında sizin görüşlerinize ihtiyaç duyuyorum. Daha önce de benzer konular üzerine çeşitli konu başlıkları açmıştım. Bu süreci tabii ki anlatmayacağım ancak merak ettiğim bir şey var. Özellikle bu konuda tecrübeleri olanlar yorum yaparlarsa ya da fikir beyan etmek isterlerse çok sevinirim. üç yıldır Almanya’da yaşıyoruz. Beş yaşında da bir kızım var. Kızımın eğitimi, yaşantısı için burası çok iyi gelir diye düşünmüştüm ancak gittiği kreşte de çeşitl sıkıntılar yaşıyor ve o da mutlu değil. Ben çok uzun zamandır aslında bitmiş olan evliliği devam ettirmeye çalışıyorum. Ancak psikolojik olarak da vücut olarak da çok yorulmus durumdayım. Boşanmayı kafama koymuş durumdayım. Ancak, üç yıldır aktif olarak çalışmıyorum İstanbul’a döndüğümde nasıl bir hayat bekler beni bilemiyorum. Kafam çok karışık belki buralardan birileri bana destek olur. Şimdiden çok teşekkür ediyorum. (Üç yıldır sıfırdan almanca öğrenmeye çalışıyorum. Ancak aktif olarak dili konuşamadığım için de bir iş ne yazıkki bulamadım burada. iş bulsam bile geçinmeye bile yetemeyecek derecede az kazanmış olacağım. Türkiye’de en azından geçmiş iş hayatıma baktığımda belirli bir seviyeden başlama şansım olur diye düşünüyorum. Emin değilim ancak bu konuda da belki tavsiye vermek istersiniz.)
Eşiniz hangi ülke vatandaşı ? Boşanma durumunda ortak çocuğunuzla başka bir ülkeye yerleşmenize itiraz etmeyecek mi ?

ben biraz daha dişimi sıkar almanca öğrenmeye çalışır ve geri donmezdim. herkes ülkeden kaçmaya çalışırken sizin gerisin geri dönmeye çalışmanız biraz cesaretli geldi. yani ne bileyim millet almayaya kapak atayım derdinde siz dönme peşinde. dönünce sizi
cok muhteşem bir hayat bekliyor olabilir belki aile sebepli ama aksi durumda bin pişman olursunuz benden demesi. kiralar çok utopik rakamlarda kres foyatlarindan bahsetmiyorum bile. maaslar adagi yukari ortada. bence kendinize orda bir gelecek kurmaya calisin. ben memurum esim mühendis imkanım olsa giderim bu ülkeden net.

Nasil geldiniz tam anlayamadim.
Cocuk almanyadami dogdu?

Almanca zor bir dil, ama 3 yilda dil konusunda baya yol kat edilmeliydi.
Meslek ne.? Artik hrrtaraf isci ariyor bilamiyor ama dil uoksa sansin olmaz hic.
Hemen gelistir kendini

Hangi bolge

Merhaba,

Almanya dan Türkiye ye dönmek mi? Hele o yaşta bir çocukla? Hanımefendi Türkiye de en iyi işi ve kocayi bile bulsanız, oradaki şartları o çocuga saglayamazsiniz...Bosanmaniza birşey diyemem ama kızınız için ne yapın edin orda kalın

Bu tamamen gelirinize bagli. Kirada olacagim, sifirdan ise baslayacagim derseniz mesleginizi bilmiyorum ama asgariyle sizi baslatirlar. Diliniz olsa hadi bi tik daha yuksek alirdiniz. Burada asgari ucretle gecinmek zor, gecinenlere hayret ediyorum. Almanya da yalniz anne olarak bir cok hakkiniz olacak. Dili ogrenmeye calisin ve kizinizin kreste mutsuz oldugunu ogretmenleriyle paylasin. Sanirim cocuk dil bilmiyor kendini yalniz hissediyor. Almanca cizgi filmler izleyip ogrenebilir. Siz de basic seyleri soyleseniz devami gelir. En basitinden acin translati elma yer misin masil telafuz ediliyor bakin. Hem sizin de diliniz gelisir. Turkiyede hele ki Istanbulda size ve cocugunuza yazik olur.

Merhaba,

Türkiye'deki maddi ve manevi imkanlarınız nasıl bilmiyorum ama son üç yılda ülke çok değişti. Oturum izniniz daha uzun bir süre devam ediyorsa boşansanız bile üç yıldır birlikte ikamet ettiğiniz için oturum izniniz iptal olmayabilir. Bu konuyu araştırın öncelikle. Almanya'da psikologa ve dil kursuna gidin. Almanya'daki imkanları değerlendirdikten sonra yine de olmazsa Türkiye’yi düşünün.

Yeni göçenlerdenim ve sizin gibi bir çok kadınla tanıştım bu süreçte. Dönenler Türkiye'de iş bulup çalışmaya başladılar. Kalmayı tercih edenler de bir şekilde idare ediyor. Size hangi yol kolay görünüyorsa orda ilerleyin. Türkiye'de olup yurtdışında yaşama tecrübesi olmayan kişilerin önerilerini de lütfen kulak arkası edin. Amacım kimseye laf atmak değil gurbeti yaşayan bilir. Türkiye'deyken ben de en kötü orası zannediyordum ama dünyanın her yerinde geçim derdinin olduğunu görünce anladım. Dilerseniz özelden de konuşabiliriz.

Almanyada gecinmek cok zor değil. Asgari ücret alsaniz bile rahat gecinirsiniz. Cocuk parasi, kira yardimi derken rahat edersiniz. Babasi nafakasini öderse elinize güzel para gecer.
Oturum izniniz varmi?

Yeni göçenlerdenim ve sizin gibi bir çok kadınla tanıştım bu süreçte. Dönenler Türkiye'de iş bulup çalışmaya başladılar. Kalmayı tercih edenler de bir şekilde idare ediyor. Size hangi yol kolay görünüyorsa orda ilerleyin. Türkiye'de olup yurtdışında yaşama tecrübesi olmayan kişilerin önerilerini de lütfen kulak arkası edin. Amacım kimseye laf atmak değil gurbeti yaşayan bilir. Türkiye'deyken ben de en kötü orası zannediyordum ama dünyanın her yerinde geçim derdinin olduğunu görünce anladım. Dilerseniz özelden de konuşabiliriz.
Maalesef Almanya,Türkiye’dekilerin sandığı kadar kolay değil. Hele de bir çocukla tek başına. İnsan anne kızkardeş aile desteği istiyor.

Maalesef Almanya,Türkiye’dekilerin sandığı kadar kolay değil. Hele de bir çocukla tek başına. İnsan anne kızkardeş aile desteği istiyor.
Evet hele ki dil bariyeri olan bir mesleğe sahipsen dili profesyonel olarak öğrenmek çok zaman alıyor. Bunun yanında geçici işlerden kazanılan paralar çok düşük. Yeni bir eve taşınmak çok zor benim yaşadığım yerde yüklü bir depozito ile yerleşiliyor. Yani keşke kolay olsa ben de demeyi isterdim, buralar cennet sakın dönmeyin diye ama kendim de dönmeyi düşünüyorum nasıl diyeyim.

Evet hele ki dil bariyeri olan bir mesleğe sahipsen dili profesyonel olarak öğrenmek çok zaman alıyor. Bunun yanında geçici işlerden kazanılan paralar çok düşük. Yeni bir eve taşınmak çok zor benim yaşadığım yerde yüklü bir depozito ile yerleşiliyor. Yani keşke kolay olsa ben de demeyi isterdim, buralar cennet sakın dönmeyin diye ama kendim de dönmeyi düşünüyorum nasıl diyeyim.
Kira konusunu geçtim bile ev bulmak zorlaştı. Ev yok. Ben Türkiye de de olsam aynı sorunların olacağını düşünüyorum sadece maneviyat farkı var. O yüzden çocuğum için burda kalmak daha mantıklı.

Kira konusunu geçtim bile ev bulmak zorlaştı. Ev yok. Ben Türkiye de de olsam aynı sorunların olacağını düşünüyorum sadece maneviyat farkı var. O yüzden çocuğum için burda kalmak daha mantıklı.
Kesinlikle, benim de düşünce tarzım bu sıkıntıları çektikten sonra gurbette işim ne diyorum kendime. Konu sahibinin iş vs durumu oturmuş olsa biraz daha şansını dene derdim ama..

X