Tuvalet Eğitimi 2 yaşında tuvalet eğitimi yardım

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.
Bu durum olağanmış gibi yaklaşın çocuğunuza ve banyoya(tuvalete) balonlar asın, en sevdiği oyuncakları oraya dizin. Sadece oradayken oynamasına müsade edin. Çocuğunuz tuvalete gitmek için can atacaktır.. Ben kızımda denedim fayda gördüm :) Yanında da korkmaması için tuvaletimi yaptım. çünkü delik olunca çocuklar korkuyor ama siz yapınca güvenli olduğunu görecektir. Bence hiç lazımlık kullanmayın hem hijyen bakımından hemde düzene terpibe alışsın

bende bugün itibariyle başladım diyebilirim üstünü altını ıslattı değiştirdim 5 dk sonra tekrar ıslattı tatlı tatlı kızım bak ıslanmış çişini tuvalete yapalım olur mu dedim tamam anne olur dedi yarım saat geçmedi tekrar altına yaptı ama her seferinde gidip başka bir odada yaptı. En sonuncusunda gelip çişimi yaptım diye söyledi.Çok zorlu bir süreç olacak sanırım. Şimdi altı bezli oyun oynuyor ilk denemede gözüm korktu desem yalan olmaz.Islattığında değiştirmesem rahatsız olur mu acaba yoksa enfeksiyon falan kapar mı fikir verirseniz sevinirim. bu dönemdeki herkese kolaylıklar diliyorum.

ahh canım benim üzülme hiç senin de öğrenecek kızın.. bende bu dönemlerden geçeli çok olmadı. gündüz ne olursa olsun altını bezleme. tabii bol çamaşırın pijama altının olması gerek. sanırım 10 gün doğru düzgün evden çıkmadım. sadece parka götürdüm ve yine altını bağlamadım bulduğumuz ağaç dibine yaptırdım ona sormadan !! çocuklar lazımlıkta daha kolay öğreniyor ayakları yere bastığı için kendilerine güvenleri geliyormuş. ben lazımlığını onun en çok vakit geçirdiği yere koydum salona tv karşısına. hemen koşup yaptırıyordum sonra kendisi ben görmeden çişini lazımlığa yapmaya başladı. artık lazımlığı banyoya aldım klozet yanına koydum oraya yapıyor. arada malesef yine çiş kaçırıyor oyuna dalıp unutabiliyor. oğlum klozete oturmak istediğini söylüyor adaptör alıcam .. ve çişini öğrendiği zaman bu sıkıntılı günlerini hatırlamayacaksın tıpkı zamanında uykusuz kaldığımız geceleri unuttuğumuz gibi... :KK34:

benim kızımda 26 aylık. Biz tuvalete girince kendini paralıyor çiş kaka diye. Ben klozete oturunca oda lazımlıga oturuyo sadece pantolonunu indırıp beziyle oturuyor. Kilot gibi giyilen bezlerden aldım. Bakalım ne zaman baslarız bilmiyorum. Bikaç kez oturttum lazmlıga 15 dk falan yapmadı. Kalkınca hem çis hem kaka yaptı. Zorlamak istemiyorum ne zaman hazır olursa o zaman olur. Yaz gelince tekrar deneriz. Görumcem döve döve tuvalet egitimi verdi 2 cocuguna. Bırı 4,5 biri 3 yasında. Gece gunduz altına yapıyo cocuklar. O kadr kızıyorum ki ama elden ne gelir:KK47:

benim oğlumda ilk başlarda hep kıyafetiyle beziyle oturdu lazımlığa klozete sonra sürpriz vericem dedim hediye alcam dedim sürekli dil döktüm. sonrasında ikna oldu kendisi yapmak istedi. asla ama asla zorlamadım. ve verdiğim bütün sözleri tuttum. arkadaş çevremde de var ağlata ağlata döve döve çocuğuna çiş öğretmeye çalışanlar. çok yanlış değişik bir davranış...

ahh canım benim üzülme hiç senin de öğrenecek kızın.. bende bu dönemlerden geçeli çok olmadı. gündüz ne olursa olsun altını bezleme. tabii bol çamaşırın pijama altının olması gerek. sanırım 10 gün doğru düzgün evden çıkmadım. sadece parka götürdüm ve yine altını bağlamadım bulduğumuz ağaç dibine yaptırdım ona sormadan !! çocuklar lazımlıkta daha kolay öğreniyor ayakları yere bastığı için kendilerine güvenleri geliyormuş. ben lazımlığını onun en çok vakit geçirdiği yere koydum salona tv karşısına. hemen koşup yaptırıyordum sonra kendisi ben görmeden çişini lazımlığa yapmaya başladı. artık lazımlığı banyoya aldım klozet yanına koydum oraya yapıyor. arada malesef yine çiş kaçırıyor oyuna dalıp unutabiliyor. oğlum klozete oturmak istediğini söylüyor adaptör alıcam .. ve çişini öğrendiği zaman bu sıkıntılı günlerini hatırlamayacaksın tıpkı zamanında uykusuz kaldığımız geceleri unuttuğumuz gibi... :KK34:
Anlıyorum çok sağolun elbet öğrenir dediğinz gibi ben klozet adaptörü aldım daha önce bir iki kez klozete oturmuştu hevesle o yüzden.Karşısına oturdum 10 dk falan karşılıklı şarkı söyledik ama çişini yapmadı siz ne aralıkla götürüyordunuz ve kendisine soruyor muydunuz

benım kızımda 27 aylık bende tuvalet surecımızı anlatmak ıstedım en basta daha gecen seneden beridir tuvaletı bılmesı acısından zaten pesımden ayrılmaz her tuvalete gırdıgımde bak kızım cısımı yapıyorum vs dıye anlatırdım cıs buraya yapılır bak hadı sıfona basıp bay bay yapalım dıye anlatır dururdum bu yaz baslamayı dusunuyodum zaten baslama karar verdıkten sonra lazımlıgını aldım evın 2 kosesıne koydum sadece bak buda senın tuvaletın dedım ama bezını cıkarmadım sadece 1 hafta boyuca senınde cısını kakanı buraya yapman lazım dedım 1 2 kere oturttum yapmadı ustelemedım sadece anlattım her seferınde sonra bır gece anltını degıstırırken normalde kacmaz kalktı gıttı baktım oturmus lazımlıga ben yapmaz dıye beklıyodum ama yaptı tabı evde sevınmeler alkıslar opucukler.. ertesı sabah oturtum lazımlıga yapmadı ustelemedım bagladım bezını yıne bez degısım arasında kendılıgıne kalktı oturdu yaptı ondan sonra bezını baglamadım. altına donda gıydırmedım tamamen acık bıraktım cısın geldımı dıye sorularıma cevap vermıyodu cısım varda demedı hıc geldıgınde gıttı bana soylemeden oturdu yaptı tabı bunun odulu tuvalette sıfona basmaktı sonra baktım sıfona basmak ıcın cısının hepsını yapmıyo gıdıyoz gelıyoz azar azar yapıyo odulu kaldırdık aradan artık sadece kakasını yapınca sıfon odulu var cunku kakası cıktıgında bıraz korkup aglıyo .. ogunden berı hıc altına yapmadı ama don gıydırıdıgımde donuna yapıyo hala sımdı dona alıstırmaya calısıyorum parka gıderkende artık baglamıyorum altına yaparsam bıdaha parka almazlar bızı dedım 3 4 gundur parka gıderken baglamıyorum ve parkta hıc yapmadı ama eve gelınce donuna yaptı:) dunden berı donla dolastırıyorum cogunlukla soyleme basladı donunu ındırmek kaldırmak hosuna gıttı sanırım bı sure sonra ogle uykusundada baglamıcam ama uyku kısmından korkuyorum cunku kısa uykularında bıle yapmıs oluyo bakalım hayırlısı gunduzu bı ıyıce ogrensınde oda olur elbet...

Arkadaslar ben anaokulu ögretmeniyim nacizane size bu konuda bildiklerimi anlatayim. Cocuklarin cogu bezini vücudunun bir parcasi gibi görür ve kolay kolay ayrilmak istemez. Zorlamak, dövmek, tehdit etmek cocukta ileriye de yönelik cok büyük psikolojik hasarlara yol acabilir. Ben 3 cocuk annesiyim ilk cocugumda hemen alissin istemistim cok ugrastim ama cogunlukla cabalarim ters tepiyordu. Ikinci cocugum önce cisini yapmaya basladi, kakasi icin 4 yasina kadar bezini taktiriyor yoksa yapmiyordu. Hic zorlamadik kendiliginden birakti. Ücüncü cocugum 23 aylik bezinden ayrilmak istemiyor, kaka yaptin mi diye sorunca hayir diyor, birkac gündür yaptiktan sonra söylemeye basladi. Onu da zorlamiyorum hic nasil olsa hic bir cocuk altinda bezle yetiskin olmuyor. Bu isin bazi evreleri var, genelde önce kakasini söylemeye baslar cocuk yaptiktan sonra sonra cisini. Tabii tersi de olabilir her cocugun gelisim evresi farklidir. Annelerin bagimsiz karar verip hadi simdi yapayim demek yerine cocugun verdigi isaretlere kulak vermeleri cok önemlidir. Zorlamak ve kötü davranmak, cezalandirmak kesinlikle cocugunuza yapacaginiz kötülüktür ve hic bir annenin bunu isteyecegini sanmiyorum. Tabii tuvaletin, lazimligin ne ise yaradigini göstermek, lazimligi göz önüne koymak bu sürecte cocuga yardimci olur. Cocuk zaten kendisi hazir oldugunun isaretlerini verecektir. Ayrica gündüz hazir olmasi, geceyi de bezsiz gecirebilir anlamina gelmez hemen. Tüm bir gece bezi kuru kaliyorsa gece de alistirma islemleri baslayabilir. Cocugu strese sokmadan, korkutmadan önce gündüz, sonra gece tuvaletine alistirmak en iyisi. Ayrica hazir olmayan bir cocugun arkasindan cis takibi yapmak stresinden de kurtulmus olursunuz. Bana da yüzmeye filan götürdügümde hala bez mi takiyor deyip sinirimi bozmaya calisan densiz kadinlar oluyor ama ben hic umursamiyorum. Her cocugun kendine göre önce ya da sonra ögrendigi seyler olabilir.

Tuvalet eğitimiyle ilgili burada da çok yararlı tavsiyeler var göz atmak isterseniz

Son düzenleyen: Moderatör:
selam canım bende geçen sene kızım 2 yaşındayken alıştırdım..hiç unutmam şubat ayıydı ve hava çok soğuktu..o inat etti ben inat ettim sonunda ben kazandım tam 2 hafta sürdü..ne mi yaptım..bezi çıkardım kızım bak bez pis dedim bak bizde yok dedim..sonra çişini tabii altına yapmaya başladı..ben üstünü değiştimedim ıslak ıslak kalıyordu.yarım saat kadar öyle bırakıyordum ki ıslaklığı hissedip rahatsız olsun.10 dakikada bir tuvalete getirdim ve ilk yaptığında babasıyla çok sevinmiş gibi yaptık havalara zıpladık..onunda hoşuna gitti..gide gele gide gele 2 hafta sonunda bezden kurtulduk.çok zor oldu çünkü hem hava soğuktu hemde benim sinirler bayağı yıprandı:KK37:valla canım biraz uğrasacaksın ama tam zamanı bence yazı beklemeden alıştır bence..kolay gelsin...
Merhaba benim kizimda 24 aylik olacak 15 gun sonra 4 gundur tuvalet egtimi veriyor ama sadece 3.gun aksam bir kere klozete yapti inun diainda hep altina kacirdi kakasinida aynisekilde alitina yapti pes etmeyi disundum ama yaziniz okuyunca htureklendim bu surecte ne tavsiye edersiniz lutfen detayli bir sekilde yazarmisiniz ne yapmaliyim kakasini scisini tuvalate yapmasi icin altina kacirdi sirada sert bintepki gostermemye calistim fakat durumun cidditetini anlamasi icin biraz ses tonumu ona gore ayarladim dogrumu yapti. Bilmiyorum

Canım
Merhaba benim kizimda 24 aylik olacak 15 gun sonra 4 gundur tuvalet egtimi veriyor ama sadece 3.gun aksam bir kere klozete yapti inun diainda hep altina kacirdi kakasinida aynisekilde alitina yapti pes etmeyi disundum ama yaziniz okuyunca htureklendim bu surecte ne tavsiye edersiniz lutfen detayli bir sekilde yazarmisiniz ne yapmaliyim kakasini scisini tuvalate yapmasi icin altina kacirdi sirada sert bintepki gostermemye calistim fakat durumun cidditetini anlamasi icin biraz ses tonumu ona gore ayarladim dogrumu yapti. Bilmiyorum
Nasıl öğrendin mi kızınız tuvaletini yapmayı bizde Mayıs ayında 2 yaşında olacağız erken mi diye düşünüyorum karasız kaldım birde bolca bez stokladım :skandal:

Bende bugün şok marketinden tuvalet aparatı aldım fiyat gayet uygundu ara sıra oyun oynarak göstermek istiyorum bakalım

ilginize ve önerilerinize teşekkür ederim forumdaşlarım:2:

nedenn ama nedenn bana yardım etmiyonuz amaa:KK43:

neyse bende kılasik yöntemlerle hallederim bu süreci:63:
Canım ben 1 buçuk yaşındaydı hem gece hem gündüz hepsini bir kestim cunki gece beze yapmaya devam edicem gündüz bez var sanıp üstüne salicak tanıdık özel clcuk doktorumuz böyle söyledi kaynanamin taktigini uyguladım geceleri oğullarına öyle yaparmış salça tenekelerinin kenarlarını ezdirdim eşime gece süt içmeye uyandığında veya ben uyandigim vakitlerde yattığı yerden usutmeden tenekeye isettim geceleri sürekli takip etmek tabikide bizler annelerin elin de ama en önemlisi biz annelerin kesin ve net olmamız evlatlarimizin karşısında bu tür egitimlerde annelerin ciddi ve kararlı olmalaridir.☺️

X