Ev alanlar nasıl alabiliyor, nerde yanlış yapıyorum?

Pardon da şaşırırım ya da şaşırmam o da mı suç oldu artık KKda? Şaşırdığım için değil fikir almak ve genel görüş ile ilgili konu açtım ayrıca.
Siz girişe bir liste yapın şu şu yorumları yazın diye biz onları yazalım en iyisi 😂 yorum beğendiremiyoruz piremsese 😂😂😂

Çocuk varsa o da olmaz ki, beslenmesi lazım çocuğun.

aynen bir yetişkinden de fazla masrafı olur

ki normal sağlıklı beslenirse

biz çocukken sebze ve salata dışında bir şey yiyemezdik öyle yiyorsa zor tabi :KK43:

ey gidi peynir pahalı diye lor alınırdı dayımlara giderdik kalıp beyaz peynir olurdu onlarda nasıl üzülürdüm :KK43:

et ancak kurbandan kurbana

neyse duygulandım :KK43:

aynen bir yetişkinden de fazla masrafı olur

ki normal sağlıklı beslenirse

biz çocukken sebze ve salata dışında bir şey yiyemezdik öyle yiyorsa zor tabi :KK43:

ey gidi peynir pahalı diye lor alınırdı dayımlara giderdik kalıp beyaz peynir olurdu onlarda nasıl üzülürdüm :KK43:

et ancak kurbandan kurbana

neyse duygulandım :KK43:

Biz en azından sebze-meyve yiyebiliyorduk. Şimdi sebze-meyve de etten ucuz değil ki.

Biz en azından sebze-meyve yiyebiliyorduk. Şimdi sebze-meyve de etten ucuz değil ki.

kanka o kadarını da yediremeyen çocuk yapmasın bir zahmet

valla çok kızıyorum ya bencil bir babayla büyüdüm

bizim rızkımızı at yarışı ganyanda harcardı

bu adamlar baba olmamalı

Eşimin ailesi ev verdi. Değeri 900 bin TL. Benim annem gil de 100 çeyrek borç, 100 bin TL de destek verdi. 600 bin de kredi çektik. Benim maaşım direkt krediye gidiyor ama Ankara şartlarında orta halli bir ev almış olduk şükür. Aileler destek olmasa asla ev alamazdık

Pardon da şaşırırım ya da şaşırmam o da mı suç oldu artık KKda? Sadece ben mi böyle düşünüyorum diye fikir almak ve genel görüşler ile ilgili konu açma ihtiyacı duydum ayrıca.
Arkadas genelde konu sahiplerini ya da beğenmediği yorum sahiplerini dövecekmiş gibi yorum yapıyor siz alışkın değilsiniz galiba 😁

Elbette varlıklı aileden gelenlerden ve iş insanlarından bahsetmiyorum. Memur olan ya da özel sektörde çalışan birçok tanıdığım kısa sürede ev sahibi oldu. Yıllardır çalışıyorum maaşımda asgari ücretin üzerinde fakat hiç harcamayıp yıllarca biriktirsem bile (ki bunun mümkünatı yok) asla ev sahibi olunamıyor. Bir yerde yanlış mı yapıyorum, ticaret yapmadığım için mi yoksa birikim yapmanın farklı yolları mı var artık hiç şeyden haberim yok :KK70: ben anca sabah 8 akşam 5, fikirlerinizi alırım dostlar
Son treni yakalayanlardanim. 2021 de ev aldım. Şuan gerçekten hayal gibi. Az birikimim vardı. Kredi çektim. İlk yıl öderken zorlandım. Ama sonra enflasyon vs derken ev fiyatlarındaki artış, maaşlara zamlar falan ödenen kredi şuan çerez parası gibi kaldı. 1 yıl sonra da borcu bitecek şükür... Ama şuan al desen bende alamam. Aşırı bir artış ve ekonomik kriz var. Biraz şans gibi bişi oldu benim icin yani

Bir yerden başlayarak alınıyor. İlk başta oturacağınız evi almak zorunda değilsiniz. Paranız neye yetiyorsa onu alırsınız. Ev olur, arsa, tarla neyse artık. Hangisinden anlıyorsanız. Onun borcu bitince satar, kendi oturacağınızı almak için borçlanırsınız. Aileden bir şey kalmıyorsa sıkışmadan alınmıyor.

Biz de 2019 dan önce aldık. Şimdi mümkün değil alamazdik. O zaman 4 bin tl kredi taksitini nasıl öderiz diye düşünüyorduk şimdi o para hiç oldu. Hatta o zaman kendimiz kirada otururken çok az bir birikimle emlak konuttan da 2 ev almıştık. Deli cesareti diyordum o zaman şimdi çok akıllıca davranmisiz diyorum. Şuan hepsinin taksitini ödüyoruz ama aldığımız kiralar fazlasıyla karşılıyor zaten. Bu arada eşim de ben de memuruz. Hepsini kendi maaasimizla aldik. Allah bu dönemde kirada olanların yardımcısı olsun. Herkese biran önce ev alabilmeyi nasib etsin.

2023 eylül ile geldim:)
2 . 25 e ev aldık ve küçük bir ev. Eşiimin arabası satıldı, benim birkimim ailelerden borç ve kredi ile ancak alabaildik. Evlenip direkt ev alınca sadece ev almış olduk, eşyalar bekarlık eşyalarımız, düğün vs yapmadık. Aşırı üzücü erken evlenen arkadaşlarım her şeylerini rahat rahat yaptılar. Ben devlette öğretmenim eşim özel sektör benden çok kazandığı için bu borca girdik.
Arabasızlık zor olmadı mı yeni evlenmişsiniz tatil balayı veya haftasonu herhangi bir yere gitmek için bile araba çok lazım oluyor. Borçlar varkende sıfırdan araç parası biriktirmek çok zor. Şuan nasıl idare ediyorsunuz birikim yapabiliyor musunuz

Biz karı koca memuruz.
2020 yılında aldık evimizi,
Hiç bir peşinat birikimimiz yoktu
Hiç kimseden destek almadık.
Kredi çekerek aldık.Çok şükür
Ama ilk 1 yıl çok zorlandım sonrası çok iyi oldu.
Hayattaki en büyük şansımızı kullandık sanırım

X