Ev alanlar nasıl alabiliyor, nerde yanlış yapıyorum?

yalnizkus_

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Haziran 2014
623
550
Elbette varlıklı aileden gelenlerden ve iş insanlarından bahsetmiyorum. Memur olan ya da özel sektörde çalışan birçok tanıdığım kısa sürede ev sahibi oldu. Yıllardır çalışıyorum maaşımda asgari ücretin üzerinde fakat hiç harcamayıp yıllarca biriktirsem bile (ki bunun mümkünatı yok) asla ev sahibi olunamıyor. Bir yerde yanlış mı yapıyorum, ticaret yapmadığım için mi yoksa birikim yapmanın farklı yolları mı var artık hiç şeyden haberim yok :KK70: ben anca sabah 8 akşam 5, fikirlerinizi alırım dostlar

Karı koca çalışarak ev sahibi olmak hayal oldu..
Kredi faizleri çok yüksek...
Ödemeler çok yüksek...
Çok değil 10 yıl önce iki kişi çalışıp, birini krediye diğerini harcamalar için kullanıp ev alabiliyordu..
Su anda bu sistem bozuldu..
Hayırlısı olsun hakkınızda. Sizde altın vb yatırım araçlarınizi kullanın..

Birkaç yıl önceye kadar biraz birikmiş üstüne kredi ile çok kolay ev sahibi olunabiliyordu.
Şu an öyle kolay değil.

Alanların ya sağlam birikmişi vardır ya da bir şeyleri satıp alıyorlardır. Kredilerin geri ödemesi dehşet çünkü..

Eşim memur ben calismiyorum.2012 de bir çocuğumuz vardı.hic bi birikimimiz olmamasina ragmen kresi çektik evin tüm parasını.kendi memleketimden almistik yasadıgımiz yerdede lojmana gectik.
Tabi sıkıştığımız zamanlar oldu ama ortam boyle degildi.
Her markete girdiğimizde fiyatlar değişmiyordu.10 yılı odedik bitti bile.
O evi satıp daha guzelini aldik 2yil önce.
O zamanlar almasaymısiz şimdi mümkün değil ben bile memur olsam alamazdık.
Ama suan herkes icin geçerli yani miras falan kalmadikca okadar parayı denklestirmek cok zor.
Zaten kredide vermiyorlar
Karsi dairem 4 bucuk milyon.mumkun mü şimdi öyle fiyata bi ev almam

Elbette varlıklı aileden gelenlerden ve iş insanlarından bahsetmiyorum. Memur olan ya da özel sektörde çalışan birçok tanıdığım kısa sürede ev sahibi oldu. Yıllardır çalışıyorum maaşımda asgari ücretin üzerinde fakat hiç harcamayıp yıllarca biriktirsem bile (ki bunun mümkünatı yok) asla ev sahibi olunamıyor. Bir yerde yanlış mı yapıyorum, ticaret yapmadığım için mi yoksa birikim yapmanın farklı yolları mı var artık hiç şeyden haberim yok :KK70: ben anca sabah 8 akşam 5, fikirlerinizi alırım dostlar
Şuanki ekonomik şartlarda gerçekten çok çok zorlaştı ev alabilmek çünkü faizler çok yüksek , yaşam koşullarıda çok zorlu. Enflasyonun birden yükselişi nedeniyle son 2 senedir herkes aynı durumdan müzdarip malesef. Biz 2,5 sene önce evlenirken evler ortalama 400-600 arası bulunabiliyordu. Eşimin kenarda birikmiş 120 bin tlsi varken biz üzerine kredi çekip 3+1 35 yıllık bir binada ev almıştık 400 bin tlye . Sonra işyerine uzak diye bağcılardaki o evi 6 Şubat depremi öncesi 1700 tl ye sattık ve başakşehirden 2+1 bir daire aldık. Şuan bu daire de 1,5 yılda 3,500 m gibi bir rakama çıktı. Şuan bu şartlarla düşünsek mümkün değildi asla ev sahibi olmamız. Rabbim nasip etti diyebiliyorum sadece durumlar bu kadar kötü değilken daha kolaydı. Şuan hamileyim ve bu ev bize ufak delecek diye bir araştırmaya girdik acaba 3+1 alabilirmiyiz buradan diye , 1 milyon tl daha bulmamız gerek ve imkanı yok. Allah yardımcınız olsun , konu sizin tasarrufsuzluğunuz değil yani , kendinizi suçlamayın bu konuda

selam canım .. eşimle evlendik kiradaydık 5 ay sonra evden çıkın dediler. her yolu denedim ev almak için her kapıyı çaldık. 2022 aralık ayında çok şükür aldık evimizi. tabi krediyle. ilk taksit kredi ödememizde ikimizin maaşı bile yetmiyordu. sonra 2023 zammı geldi. haziranda bi daha zam bir daha zam derken . şuan kredimiz 12000 tl. birimizin maaşının yarısından bile çok çok az oldu :) ama herkesten borç alarak aldık . allaha şükür hepsini dediğimiz vakitte ödedik . ikimizde çalışıyoruz. çalışmaya da devam edeceğim . biz son ev alanlardan olduk . sonrasında zaten krediler uçtu . iyiki kiracıyken evden çıkarılmışız diyorum şimdi asla alamazdık. bence biraz nasip işi diye düşünüyorum :KK200:

2020 ve öncesinde faizler çok düşüktü aylık 0.79’a falan konut kredisi veriyolardı. Ev fiyatları da çok yüksek değildi. Alanlar o zaman aldı. Şu anda kredi çeksen geri ödemesi çektiğinin 3-4 katı oluyor. Aylık 100 bin liradan fazla kredi ödemesi yapman gerekiyor. Şu anda krediyle ev almak çok zor. Şu an ev alanlar ya çok iyi geliri olanlar ya da ellerinde zaten mal mülk olduğu için onu satıp yeni ev alanlar. Orta halli birinim ev alması şu an çok çok zor.

Valla annem 25 yılda aldı isci idi çalıştı durdu,o zamn ucuz tabi 22 binliraya almıştı bu zmanda çok zor çabuk alabilenleri bende merak ediyorum bir kolayı varsa yazsınlar bizde bilelim

En onemli dalga pandemide cikan sifir pesinat ve odeme ertelemeli dalga idi
Ztn konut stogunu eriten, enflasyonu etkileyen hatri sayilir bir kampanya idi. Su an kredi zor, belki arsa ipucu ile ilerleyebilirsiniz.

Eşimin arkadaşı 2020 haziran ayında 350.000 TL'ye ev aldı (30 yıllık bir bina)

250.000 TL si vardı 100.000 TL kredi çekti

100.000 TL'yi 3 yılda 120.000 TL olarak ödedi

Ki o zaman bile taksitleri ödeyebilir miyiz hesabi yapıyorlardı düşünün.

Covid başı bir ara krediler çok uygundu (0,89 dan aldı )

Şimdi çok şükür iyi ki almışız diyorlar.

Varoşta oturuyorum 3 ay oldu olmadı arka sokağımda neredeyse 50 yıllık bina 2.500.000TL'ye satıldı.

Hiçbir şeyin alınamıyacağı bir döneme girdik maalesef şu anda

Ayakkabı bile alırken fiyatlara bakıyoruz bırakın ev almayı

Allah herkesin kendine nasip etsin.

Şuan kim borçsuz ya da birikimsiz ev alabilir ki ? Herkes size net birikimini söylemez ki. Nasipte vardı aldık , borca girdik diyecek. Ki oyle. Asgari ücretin üstünde de çalışsan tek maaşla artık imkansıza yakın.

2021'in tam ortasında ev aldık. O dönem kredi maasimin 3/4'ü idi. Şu an 1/8'i falan sanırım. Düğün altınları, elden altın borç falan almıştık pesinat için. Ne var ne yok koymuştuk. Evet tabi altından zarar ettik geri öderken ama yapacak bir şey yok. Oturacağımız evi almamız gerekiyordu.

Kardeşim işe geçen sene ev aldı ilk evim projesinden. Onlar da euro borçlandı, yüklü kredi çekti, zarar etti vs. Ama bir iki seneye baya rahat ederler

Böyle yani borçsuz ve zorlanmadan lmuyor kolay kolay.

X