Ne yapmalı, ne demeliyim?

Bence eşiniz annesinin huyunu biliyordur. Olanların farkındadır ama siz ses etmediğiniz için birşey demiyordur. Herkes ailesindeki bireylerin huyunu, nasıl davrandığını bilir. Kaldı ki siz şikayet etmezseniz, memnun davranırsanız eşiniz her zaman gelip kalmasını isteyecektir.

kütüphane yok mu etrafınızda gidin 2-3 saat çalışın gelin. kvye de derdinizi anlatın ya da bırakın dağınık kalsın eşiniz halletsin. Çünkü evde çalışmanız sürekli bölünecek maalesef. Akşam gitseniz bile olur çocuklar uyuduktan sonra

Arkadaşlar merhaba. Uzun tutmamak için direkt konuya girmek istiyorum, makul fikirlere ihtiyacım var. anında tek tek mesaj yazamasam da yorumlarınızı okuyacağım.🙏🏼

Kayınvalidemle hiçbir zaman iyi bir ilişkimiz olmadı ama son dönemde iyiyiz, yani etlime sütlüme karışmayı bıraktı.

Eşim tek çocuk, kayınpederim birkaç yıl önce vefat etti. Kayınvalidem yalnız, görece bize uzak bir şehirde yaşıyor.

Kendisi dinçtir, hatta belli dönemlerde tarlalarına gider çalışır. Ara ara yeğenlerini gezer, onların ev işlerini yapar, çocuklarına bakar. Benim çocuklarıma şimdiye dek hiç bakmamıştı, öyle bir talebimde olmadı 14 aylık ikizlerime hep kendim baktım çok şükür. Misafir gibi gelip gittik hep.

Şimdi konuyu açma sebebime gelirsek, Birgün kayınvalidemle telefonda konuşurken KPSS’ye hazırlanmayı düşündüğümü söyledim. O da bana “ben gelirim istersen, çocuklara bakıp yemek yaparım. Evi beraber hızlıca toparlarız sen odana girer çalışırsın.” dedi. Mantıklı geldi açıkçası. Hem yalnız kaldığı için eşimin aklı onda kalıyordu en azından eşiminde gözünün önünde olmuş olur diye düşündüm.

Kayınvalidem geldi, 50 gündür bizimle kalıyor. Ancak sorun şu ki, başta konuştuğumuz gibi olmadı.

Mesela sofrayı salona kuruyoruz, belki 5 kere getir götür yapıyorum asla “bende ekmeği taşıyayım.” demiyor.
En ufak dağınıklık olsa “dağınıklığı sevmiyorum” diyip beni iğneliyor kalkıp etrafı topluyorum.
Yemek yapmaz, çocuklara yoğurt bile çıkarmaz ben ne götürürsem önüne onu verir.
Çay içer, bardağını makineye koymaz.
Geçenlerde çok hasta oldum, doktora gittim. Giderken evi temizledim, yemeği pişirdim. Çocukların yemeğini tabaklarına koyup salona götürdüm. Geldiğimde tezgahın üstü bulaşık doluydu, yerler ekmek kırıntısıydı hasta halimle iş yaptım.

Hadi dedim bırak sınavı falan (çünkü gece 12 oluyor ben hala mutfağı toparlıyorum maşallah 2 saatte bir yiyecek bir şeyler istiyor önüne.) bari çocuklara bir iki bir şey öğretir dedim. Bütün gün televizyon seyrediyor, doğal olarak çocuklarda seyrediyor.
Hatta o kadar yoruluyorum ki seks hayatımız bitti.

Velhasıl, 50 gündür evde misafir ağırlıyorum. Eşimin izin gününde kayınvalidem bambaşka biri oluyor etrafı falan temizliyor. O yüzden eşime göre bir sıkıntı yok. 😅

Ben bunları direkt eşime söylersem, eşim annesine toz kondurmayacağı için kavga boyutuna ulaşacak biliyorum. Kayınvalideme söylesem ağlayacak, oğluna Farklı anlatacak.

Şimdi birkaç gün sonra kayınvalidem bir sebepten evine gidecek ama geri dönmeyi planlıyor. Ben nasıl anlatsam eşime de annesi tekrar dönmese? Eşim tek çocuk olduğu ve annesi bugüne kadar hep eşimi mental açıdan duygu sömürüsüyle istismar ettiği için cümlelerimi özenli seçmem gerekiyor. İnanıyorum ki, bu konuda yalnız değilimdir.

Ben nasıl evimin huzurunu bozmadan bu işin içinden çıkabilirim? Çok yoruldum.

Bu arada kayınvalidem yokken de yemek, temizlik işlerimi halledip çocuklarımla günde 3-4 saat oyun oynayabiliyorum. Yorgun olursam haftanın 3 günü dışarıdan söylüyorum ya da eşim işten gelince pişiriyor. Akşam yemeği yemiyoruz normalde o yüzden rahatım, pazar günleri 4-5 kap yemeğimi yapıl dolaba koyuyorum hafta içi yemek derdim olmuyor ama kayınvalidem taze yemek istiyor.
Direk kv ye anne tesekkuer ederimbundam sonrasını kendim halletcem diyeceksiniz başka yolu yok ...

Ah ah daha kayınvalidenin istersen ben geleyim dediği cümleyi okurken içimden sakın kabul etme dedim kiii kabul etmişsin.

Gerçekten kendi ayağına sıkmışsın ya. Ben henüz bu forumda yardım adı altında gelipte işlerin umulduğu gibi giden kaynana konusu okumadım.

Şey diyebilirsin belki. Anne böyle seninde düzenini bozduk kendimi suçlu hissediyorum ben hem evi hemde kpss'ye çalışmayı aynı anda idare edebilirim. Gözümde büyütmüştüm ama beklediğim gibi olmadı.
Valla benimki de hastayken bana bakacak diye gelip elini biseye sürmeden gitmişti, tekrara gelmek istediğinde eşime gelmesin o geldiğinde daha çok yoruluyorum arada yemek yollarsa büyük iyilik olur demiştim, kv ye de arada yemek yollaman yeterli demiştim (Çok hastaydım) olmuyor arkdaslar kv anne gibi olmuyor , o yüzden eve çağırmayın😕

kütüphane yok mu etrafınızda gidin 2-3 saat çalışın gelin. kvye de derdinizi anlatın ya da bırakın dağınık kalsın eşiniz halletsin. Çünkü evde çalışmanız sürekli bölünecek maalesef. Akşam gitseniz bile olur çocuklar uyuduktan sonra

Sorun artık ders çalışamıyor oluşum değil aslında. Kayınvalidemin misafirliğe gelmiş olması ve ben iki bebekle misafir ağırlayabilecek durumda değilim çok yoruluyorum. Hoş, 2 bebeğim olmasa da kabul etmezdim bu denli uzun misafirliği.

Direk kv ye anne tesekkuer ederimbundam sonrasını kendim halletcem diyeceksiniz başka yolu yok ...
Ağlar, küser. Sonra da “ben sana ‘benden istediğin olursa söyle’ dedim.” der. Müthiş derecede gözünden yaş akmadan ağlayabilmek gibi bir özelliğe sahip. :))

Eşime sizin dediğiniz gibi, “annen buradayken çok yoruluyorum.” demeyi düşünüyorum ama kayınvalidem gittiğinde. Eşim bir şekilde “gelme” der..

Sorun artık ders çalışamıyor oluşum değil aslında. Kayınvalidemin misafirliğe gelmiş olması ve ben iki bebekle misafir ağırlayabilecek durumda değilim çok yoruluyorum. Hoş, 2 bebeğim olmasa da kabul etmezdim bu denli uzun misafirliği.
işte siz evde olmadığınız sürece de artık mecburen misafir olmadığını anlayacaktır. Olmadı eşinizle kavga edin tezgah üzerinde bulaşık bırakıyorsun vs diye ya da kvnizi yönlendirin evdeki işler için anne şunu yapar mısın bunu yapar mısın diye. En olmadı konuşun anne evde buzdolabında et var mıydı o var mıydı diye aklına şüphe sokun. dümdüz konuşmak zor geliyorsa eğer. eşiniz ne diyor duruma

işte siz evde olmadığınız sürece de artık mecburen misafir olmadığını anlayacaktır. Olmadı eşinizle kavga edin tezgah üzerinde bulaşık bırakıyorsun vs diye ya da kvnizi yönlendirin evdeki işler için anne şunu yapar mısın bunu yapar mısın diye. En olmadı konuşun anne evde buzdolabında et var mıydı o var mıydı diye aklına şüphe sokun. dümdüz konuşmak zor geliyorsa eğer. eşiniz ne diyor duruma

Bir kere hastaneye gittim, hastaydım. Geldiğimde tezgahın üstü bulaşık doluydu, yerlerde ekmek kırıntıları vardı.
Bir defa da bir işim için çıktım, 4 saat falan evde yoktum. Hiçbir şey vermemiş çocuklara. Çocuk dediğimde 14 aylık iki bebek. Koskoca 4 saat aç kalır mı?
Geçenlerde eşime kızdım güya, “eşşek olsa çatlardı yeter; yoruldum her iş benim sırtımda” diye. Halbuki kocam sağ olsun bez değiştirmeden yemeğe kadar yardımcı olur. O akşam kayınvalidem kendi yiyip içtiğini koydu makineye, arkası gelmedi.

Mesela ben kahvaltı yapmam bunu çevrem bilir, çocuklara hazırlarım onlara yedirirken bir kahve içerim kayınvalidem 10 çeşit kahvaltısını önüne ister mesela zeytin koymasam “zeytin var mıydı evde?” der. Halbuki biliyor olduğunu ama dediğiniz gibi beni şüpheye sokuyor.😑😅

Ağlar, küser. Sonra da “ben sana ‘benden istediğin olursa söyle’ dedim.” der. Müthiş derecede gözünden yaş akmadan ağlayabilmek gibi bir özelliğe sahip. :))

Eşime sizin dediğiniz gibi, “annen buradayken çok yoruluyorum.” demeyi düşünüyorum ama kayınvalidem gittiğinde. Eşim bir şekilde “gelme” der..
Aynen eşine deki çok yoruldum yüküm arttı artık gelmesine gerek yok , esin annesine desin ki bakıcı gelecek gerek kalmadı

Bir kere hastaneye gittim, hastaydım. Geldiğimde tezgahın üstü bulaşık doluydu, yerlerde ekmek kırıntıları vardı.
Bir defa da bir işim için çıktım, 4 saat falan evde yoktum. Hiçbir şey vermemiş çocuklara. Çocuk dediğimde 14 aylık iki bebek. Koskoca 4 saat aç kalır mı?
Geçenlerde eşime kızdım güya, “eşşek olsa çatlardı yeter; yoruldum her iş benim sırtımda” diye. Halbuki kocam sağ olsun bez değiştirmeden yemeğe kadar yardımcı olur. O akşam kayınvalidem kendi yiyip içtiğini koydu makineye, arkası gelmedi.

Mesela ben kahvaltı yapmam bunu çevrem bilir, çocuklara hazırlarım onlara yedirirken bir kahve içerim kayınvalidem 10 çeşit kahvaltısını önüne ister mesela zeytin koymasam “zeytin var mıydı evde?” der. Halbuki biliyor olduğunu ama dediğiniz gibi beni şüpheye sokuyor.😑😅
anlıyorum çok kötü bir durum hala kendini misafir görüyor ve gelin hizmeti görmek istiyor herhalde ki 14 aylık bir tane çocuk bile insanı oldukça yorar ev işine zamanı kalmayabilir hem 2 taneler hem de onlardan da bebek kv var 🤣. bir de kvyi yönlendirmeyi deneyin açık açık konuşun bebeklerden dolayı zaten yoğun olduğunuzu. Gerçekten çok anlayışsız bir kv. sabır diliyorum

Sinav isini ertelemeye karar verdim diyebilirsiniz. Ders calissaniz bile bilmesin.

Ki zaten boyle giderse de kayinvalidenizin faydadan cok zarari oldugu icin o sinava giremeyeceksiniz.
Esinize de annesini suclamadan boyle pek hayal ettigim gibi verimli olmadi,daha cok yoruldugumu fark ettim diyebilirsiniz.

Yani ne yaparsaniz yapın, ne soylerseniz soyleyin istediginiz gibi olmayacak anlasilan. cocuklara 4 saat boyunca yemek bile vermemis. Arti hizmet bekliyor ayran yap zeytin varmiydi falan🤐. O yuzden en guzeli ondan medet ummamak. Simdi gidecek olmasi bir firsat gelmesini engelleyin.

Valla cok sinir oldum. Oglum 15 aylik benim bir cocukla hayatim kaydi sizde 2 tane var. Bir de ustune kayinvalide eklenmis hem de hizmet bekleyen turden 🫣

anlıyorum çok kötü bir durum hala kendini misafir görüyor ve gelin hizmeti görmek istiyor herhalde ki 14 aylık bir tane çocuk bile insanı oldukça yorar ev işine zamanı kalmayabilir hem 2 taneler hem de onlardan da bebek kv var 🤣. bir de kvyi yönlendirmeyi deneyin açık açık konuşun bebeklerden dolayı zaten yoğun olduğunuzu. Gerçekten çok anlayışsız bir kv. sabır diliyorum

“Torunlarımı özledim, evde sıkıldım size geleyim.” dese inanın hiç problem olmazdı ama kendisi yardım etmek için geldiğinden dolayı ben kendimi salak gibi hissediyorum.

Ne için geldi? KPSS’ye çalışayım, ev işlerinde yüküm azalsın diye ama daha çok yemek yapıyorum, daha çok bulaşık hallediyorum, daha çok çamaşır yıkayıp katlıyorum.

Ben mesela evde yalnızken bulaşıkları biriktirip çocuklar uyuduğunda hallederim genelde. Yemeği pazar günü yaparım. Şimdi o ev biraz dağılsa “dağınık ev beni sıkıyor” falan diyor. Yarın arkamdan laf etmesin diye otomatik olarak kalkıp topluyorum. Mal oldum resmen. Çok teşekkür ederim

“Torunlarımı özledim, evde sıkıldım size geleyim.” dese inanın hiç problem olmazdı ama kendisi yardım etmek için geldiğinden dolayı ben kendimi salak gibi hissediyorum.

Ne için geldi? KPSS’ye çalışayım, ev işlerinde yüküm azalsın diye ama daha çok yemek yapıyorum, daha çok bulaşık hallediyorum, daha çok çamaşır yıkayıp katlıyorum.

Ben mesela evde yalnızken bulaşıkları biriktirip çocuklar uyuduğunda hallederim genelde. Yemeği pazar günü yaparım. Şimdi o ev biraz dağılsa “dağınık ev beni sıkıyor” falan diyor. Yarın arkamdan laf etmesin diye otomatik olarak kalkıp topluyorum. Mal oldum resmen. Çok teşekkür ederim
torunlara da faydası yok gibi sanırım 4 saat yemek vermemiş. Kimse olmasa belki daha az dağılır eviniz en azından kendiniz olduğu için rahatsız olmazsınız. Orda da rahata alışmış zaten kışın siz git demeden gitmez gibi geliyor bana. Konuşmaktan başka bir yol yok

Kahvaltı yapmıyosnuz akşam yemeği yemiyosunuz doğru mu anladım. Tek öğünle nasıl oluyor? Bence eşinle konuş o annesiyle konuşsun.

Sinav isini ertelemeye karar verdim diyebilirsiniz. Ders calissaniz bile bilmesin.

Ki zaten boyle giderse de kayinvalidenizin faydadan cok zarari oldugu icin o sinava giremeyeceksiniz.
Esinize de annesini suclamadan boyle pek hayal ettigim gibi verimli olmadi,daha cok yoruldugumu fark ettim diyebilirsiniz.

Yani ne yaparsaniz yapın, ne soylerseniz soyleyin istediginiz gibi olmayacak anlasilan. cocuklara 4 saat boyunca yemek bile vermemis. Arti hizmet bekliyor ayran yap zeytin varmiydi falan🤐. O yuzden en guzeli ondan medet ummamak. Simdi gidecek olmasi bir firsat gelmesini engelleyin.

Valla cok sinir oldum. Oglum 15 aylik benim bir cocukla hayatim kaydi sizde 2 tane var. Bir de ustune kayinvalide eklenmis hem de hizmet bekleyen turden 🫣

Sınava girmeyeceğim, zaten bir sonraki yıla hazırlanıyordum ama mümkün değil yani aynı evde ı-ıh olmuyor.

bugün temizlik yaptım, üstüne yemek vs. bütün gün uyudu, çocuklarla da ilgilendim.

Akşam yemek yiyoruz, kaşığı ağzıma zor götürüyorum, acı biberin var mıydı? dedi. Evet, dolapta yemek istersen alabilirsin. Dedim. Getiriver hadi yiyeyim. Dedi. Hatta bi durdum önce, gidip getirdim hızlıca tabağımı bitirip kalktım.

Eşim anladı bozulduğumu çünkü kendi ailemde böyle bir şey görmedim yani kimse kız çocuk ya da gelin diye hizmet beklemez kimseden. Bir süre sonra eşim “annem uçakla gideyim diyor, bilet ne zaman alacak acaba?” dedi, “uçağı söyledi ama zamanı söylemedi.” diyip geçtim. Sanırım gelmemesi konusunda eşimde hem fikir ama direkt sorarsa ne diyeceğimi bilemedim. Çünkü eşim annesi konusunda gereksiz hassas. Demez yani “haklısın, annemde böyle dedi ama öyle yaptı.” diye.

torunlara da faydası yok gibi sanırım 4 saat yemek vermemiş. Kimse olmasa belki daha az dağılır eviniz en azından kendiniz olduğu için rahatsız olmazsınız. Orda da rahata alışmış zaten kışın siz git demeden gitmez gibi geliyor bana. Konuşmaktan başka bir yol yok
Hayır, yok aslında. Bebeklerimden biriyle yatıyor gece ama 1-2 kere anca uyanıyor çocuklar mama için. Zaten o yokken eşim yatıyor. Bez değiştirir, ben önüne yedirmesi için tabak koyarsam yedirir o kadar. Hatta çocuklarım el,göz gibi organlarını tam bilmiyor, öğretemedim maalesef yetişemediğimden. Kayınvalideme geldiği ilk zaman rica etmiştim, ben işlenirken sen onlara öğretir misin diye, 1-2 kere göstermelik öğretmeye çalıştı bıraktı. Açar televizyonu, çocuklara camdan baktırır o kadar.

Ben çooook zorda kalmadığımda açmam mesela, çocuklar gelir arkamdan temizliğimi yaparım. Sohbet ederim, şimdi iş yapmaktan çocuklarımla da ilgilenemiyorum en çok ona üzülüyorum zaten.

Hayır, yok aslında. Bebeklerimden biriyle yatıyor gece ama 1-2 kere anca uyanıyor çocuklar mama için. Zaten o yokken eşim yatıyor. Bez değiştirir, ben önüne yedirmesi için tabak koyarsam yedirir o kadar. Hatta çocuklarım el,göz gibi organlarını tam bilmiyor, öğretemedim maalesef yetişemediğimden. Kayınvalideme geldiği ilk zaman rica etmiştim, ben işlenirken sen onlara öğretir misin diye, 1-2 kere göstermelik öğretmeye çalıştı bıraktı. Açar televizyonu, çocuklara camdan baktırır o kadar.

Ben çooook zorda kalmadığımda açmam mesela, çocuklar gelir arkamdan temizliğimi yaparım. Sohbet ederim, şimdi iş yapmaktan çocuklarımla da ilgilenemiyorum en çok ona üzülüyorum zaten.
Eşinizle bu durumu açık açık konuşun kvnize kampanya denk geldi uçak bileti bulduk ister misin diyin bileti alın kırmadan yollayın. Ya da artık kırılsın belki kırılması gerekiyordur.

Eşinizle bu durumu açık açık konuşun kvnize kampanya denk geldi uçak bileti bulduk ister misin diyin bileti alın kırmadan yollayın. Ya da artık kırılsın belki kırılması gerekiyordur.
Yok allahtan resmî bir iş için gitmesi gerekiyor da tarihi net. En geç 7 güne gitmesi gerekiyor, onun rahatlığı var üstümde ama geri gelecek korkusu da var. O gider gitmez halletmem lazım eşimle konuşma işini

Sini kullansana niye 5 defa gidip geliyosun

Çok hasta olan birisi bu dediklerinizi yapamaz
-konu hakkında bi fikrim yok sana kolay gelsin

Gıda zehirlenmesi yaşadığım, eşimin şehir dışında görevi olduğu gün bile afedersiniz eşşşşek gibi kalkıp 3 aylık iki bebeğime baktım. Mecbur kalınca insan hastalık geri planda kalıyor.

Sinim yok. Almayı da düşünmüyorum teşekkür ederim fikriniz için
Belliki anne degilsinizki hasta olan bunu yapmaz diyebiliyosunuz

8gun yatakda cok agir yattim , omrum boyunca boyle bise yasamadim esim sabah gidip aksam geldigi icin cocuga kalkip yemekde hazirladim yemeginide yedirdim ama surunerek

Empatide 0, siniye kafaniz calismis ama hastalanip cocuga bakmak zorunda olduguna calismamis super 👌

X