Ne yapmalı, ne demeliyim?

Çok hasta olan birisi bu dediklerinizi yapamaz
-konu hakkında bi fikrim yok sana kolay gelsin
Yoo yapar, küçük kızım var, hamileyim, kronik baş ağrım ve hamilelikten ötürü eklem ağrılarım var, son birkaç gündür de grip ile mücadele ediyorum, onun vücuduma verdiği ağrılar cabası. Ama herşeyi hallediyorum.....🤷‍♀️

Sınava girmeyeceğim, zaten bir sonraki yıla hazırlanıyordum ama mümkün değil yani aynı evde ı-ıh olmuyor.

bugün temizlik yaptım, üstüne yemek vs. bütün gün uyudu, çocuklarla da ilgilendim.

Akşam yemek yiyoruz, kaşığı ağzıma zor götürüyorum, acı biberin var mıydı? dedi. Evet, dolapta yemek istersen alabilirsin. Dedim. Getiriver hadi yiyeyim. Dedi. Hatta bi durdum önce, gidip getirdim hızlıca tabağımı bitirip kalktım.

Eşim anladı bozulduğumu çünkü kendi ailemde böyle bir şey görmedim yani kimse kız çocuk ya da gelin diye hizmet beklemez kimseden. Bir süre sonra eşim “annem uçakla gideyim diyor, bilet ne zaman alacak acaba?” dedi, “uçağı söyledi ama zamanı söylemedi.” diyip geçtim. Sanırım gelmemesi konusunda eşimde hem fikir ama direkt sorarsa ne diyeceğimi bilemedim. Çünkü eşim annesi konusunda gereksiz hassas. Demez yani “haklısın, annemde böyle dedi ama öyle yaptı.” diye.
Cok sinir bozucu gercekten.
Annen bebeklerle benim ilgilendigim gibi ilgilenemiyor, benim de annen gelince is yukum artti cocuklarla gerektigi gibi ilgilenemiyorum. Eski duzenimize donersek cocuklarima daha faydali olacagimi dusunuyorum diye annesini suclamadan, sikayet etmeden soyleseniz anlayisla karsilar belki.
Bu konusmayi yapmak icin gitmesini ya da bilet alinmasini beklemeyin derim. Bir de ucak biletini gidis donus alirsa kayinvalideniz😬

Bence kv ile açıkca konuşun. Anne biz böyle mi konuşup anlaştık seninle. Ben bu şekilde nasıl sınava çalışacağım deyin

Bukadar cok neden emek verdiniz taze yemek istiyorsa yapsin yesin sunu yap derse calisicam sen yap de cekil kenara her dedigini yapmissiniz bu sekilde kadin bisey yapmaz tabi. Anne sen sunlari sunlari yap ben ders calisicam de odana gir vs evin kurallari olur onu bu kurallara uydurmaniz gerekirdi olmamis. Esimle huzurum kacmasin diyerek bu olayi cozemezsiniz esinle araniz bozulursa bozulsun gercegi göremeyecek anasina toz konduramayacak biriyse kavgayi goze alin. Ben cok yoruldum annenin hic faydasi yok cocuklar tvye alisti onun yuzunden ben artik istemiyorum sen annene bi sekilde soyle dersiniz. Gitmezse tavrini koy cekil odana ne yap et gitmesini sagla

Belliki anne degilsinizki hasta olan bunu yapmaz diyebiliyosunuz

8gun yatakda cok agir yattim , omrum boyunca boyle bise yasamadim esim sabah gidip aksam geldigi icin cocuga kalkip yemekde hazirladim yemeginide yedirdim ama surunerek

Empatide 0, siniye kafaniz calismis ama hastalanip cocuga bakmak zorunda olduguna calismamis super 👌
Empati yapamayan sizsiniz. Ne kadar kotuyseniz kendi içinizden geçen şekilde anlıyorsunuz. Yazdığım şeyde en ufak kötü bişey yok,benim fikrim o.

Yoo yapar, küçük kızım var, hamileyim, kronik baş ağrım ve hamilelikten ötürü eklem ağrılarım var, son birkaç gündür de grip ile mücadele ediyorum, onun vücuduma verdiği ağrılar cabası. Ama herşeyi hallediyorum.....🤷‍♀️
E tebrikler o zaman 🙂 demek istediğim daha kötü bı hastalık. Ben hasta olunca yataktan kalkıp tuvalete gidemiyorum mesela.

Arkadaşlar merhaba. Uzun tutmamak için direkt konuya girmek istiyorum, makul fikirlere ihtiyacım var. anında tek tek mesaj yazamasam da yorumlarınızı okuyacağım.🙏🏼

Kayınvalidemle hiçbir zaman iyi bir ilişkimiz olmadı ama son dönemde iyiyiz, yani etlime sütlüme karışmayı bıraktı.

Eşim tek çocuk, kayınpederim birkaç yıl önce vefat etti. Kayınvalidem yalnız, görece bize uzak bir şehirde yaşıyor.

Kendisi dinçtir, hatta belli dönemlerde tarlalarına gider çalışır. Ara ara yeğenlerini gezer, onların ev işlerini yapar, çocuklarına bakar. Benim çocuklarıma şimdiye dek hiç bakmamıştı, öyle bir talebimde olmadı 14 aylık ikizlerime hep kendim baktım çok şükür. Misafir gibi gelip gittik hep.

Şimdi konuyu açma sebebime gelirsek, Birgün kayınvalidemle telefonda konuşurken KPSS’ye hazırlanmayı düşündüğümü söyledim. O da bana “ben gelirim istersen, çocuklara bakıp yemek yaparım. Evi beraber hızlıca toparlarız sen odana girer çalışırsın.” dedi. Mantıklı geldi açıkçası. Hem yalnız kaldığı için eşimin aklı onda kalıyordu en azından eşiminde gözünün önünde olmuş olur diye düşündüm.

Kayınvalidem geldi, 50 gündür bizimle kalıyor. Ancak sorun şu ki, başta konuştuğumuz gibi olmadı.

Mesela sofrayı salona kuruyoruz, belki 5 kere getir götür yapıyorum asla “bende ekmeği taşıyayım.” demiyor.
En ufak dağınıklık olsa “dağınıklığı sevmiyorum” diyip beni iğneliyor kalkıp etrafı topluyorum.
Yemek yapmaz, çocuklara yoğurt bile çıkarmaz ben ne götürürsem önüne onu verir.
Çay içer, bardağını makineye koymaz.
Geçenlerde çok hasta oldum, doktora gittim. Giderken evi temizledim, yemeği pişirdim. Çocukların yemeğini tabaklarına koyup salona götürdüm. Geldiğimde tezgahın üstü bulaşık doluydu, yerler ekmek kırıntısıydı hasta halimle iş yaptım.

Hadi dedim bırak sınavı falan (çünkü gece 12 oluyor ben hala mutfağı toparlıyorum maşallah 2 saatte bir yiyecek bir şeyler istiyor önüne.) bari çocuklara bir iki bir şey öğretir dedim. Bütün gün televizyon seyrediyor, doğal olarak çocuklarda seyrediyor.
Hatta o kadar yoruluyorum ki seks hayatımız bitti.

Velhasıl, 50 gündür evde misafir ağırlıyorum. Eşimin izin gününde kayınvalidem bambaşka biri oluyor etrafı falan temizliyor. O yüzden eşime göre bir sıkıntı yok. 😅

Ben bunları direkt eşime söylersem, eşim annesine toz kondurmayacağı için kavga boyutuna ulaşacak biliyorum. Kayınvalideme söylesem ağlayacak, oğluna Farklı anlatacak.

Şimdi birkaç gün sonra kayınvalidem bir sebepten evine gidecek ama geri dönmeyi planlıyor. Ben nasıl anlatsam eşime de annesi tekrar dönmese? Eşim tek çocuk olduğu ve annesi bugüne kadar hep eşimi mental açıdan duygu sömürüsüyle istismar ettiği için cümlelerimi özenli seçmem gerekiyor. İnanıyorum ki, bu konuda yalnız değilimdir.

Ben nasıl evimin huzurunu bozmadan bu işin içinden çıkabilirim? Çok yoruldum.

Bu arada kayınvalidem yokken de yemek, temizlik işlerimi halledip çocuklarımla günde 3-4 saat oyun oynayabiliyorum. Yorgun olursam haftanın 3 günü dışarıdan söylüyorum ya da eşim işten gelince pişiriyor. Akşam yemeği yemiyoruz normalde o yüzden rahatım, pazar günleri 4-5 kap yemeğimi yapıl dolaba koyuyorum hafta içi yemek derdim olmuyor ama kayınvalidem taze yemek istiyor.
Kız gece gece rüyama sen geldin ya okuyup uyudum gece boyu şu yazdiklarini yaşadım resmen. Sinir krizi geciriyordum vallahi. Mutsuzluğunu dile getirme yüzüne hareketlerine yansıt bence. Kayinvaliden kocamdan gizli taze yemek vs. Cevap veriyorsa sende kocamdan gizli ona göre cevap ver derim. (Ben böyle yapıyorum. Benim evimin kuralları bana göre vs. Vs. ) kendi günlük yaptigin işin dışında başka iş yapma esin sorarsa da ancak yetisebiliyorum sabahtan akşama kadar yapıyorum filan de bu iş çözülür.

Yemeği yapıp kütüphaneye yada cafeye ders çalışmaya gidin. Anne ev çocuklar sana emanet evde ders çalışamıyorum derseniz belki yardim eder, yorulur, belki gelmek istemez.

Bir kere hastaneye gittim, hastaydım. Geldiğimde tezgahın üstü bulaşık doluydu, yerlerde ekmek kırıntıları vardı.
Bir defa da bir işim için çıktım, 4 saat falan evde yoktum. Hiçbir şey vermemiş çocuklara. Çocuk dediğimde 14 aylık iki bebek. Koskoca 4 saat aç kalır mı?
Geçenlerde eşime kızdım güya, “eşşek olsa çatlardı yeter; yoruldum her iş benim sırtımda” diye. Halbuki kocam sağ olsun bez değiştirmeden yemeğe kadar yardımcı olur. O akşam kayınvalidem kendi yiyip içtiğini koydu makineye, arkası gelmedi.

Mesela ben kahvaltı yapmam bunu çevrem bilir, çocuklara hazırlarım onlara yedirirken bir kahve içerim kayınvalidem 10 çeşit kahvaltısını önüne ister mesela zeytin koymasam “zeytin var mıydı evde?” der. Halbuki biliyor olduğunu ama dediğiniz gibi beni şüpheye sokuyor.😑😅

Zeytin var mı dediğinde " buzdolabında anne alabilirsin" neden demiyorsunuz. Ayran istediğinde anne bana da yapar mısın vs. İş istemeyi de deneyebilirsiniz.

Yemeği yapıp kütüphaneye yada cafeye ders çalışmaya gidin. Anne ev çocuklar sana emanet evde ders çalışamıyorum derseniz belki yardim eder, yorulur, belki gelmek istemez.
daha önce çıktım, 4 saat çocuklara bir şey vermemiş. O yüzden yalnız bırakmak istemiyorum.

Kız gece gece rüyama sen geldin ya okuyup uyudum gece boyu şu yazdiklarini yaşadım resmen. Sinir krizi geciriyordum vallahi. Mutsuzluğunu dile getirme yüzüne hareketlerine yansıt bence. Kayinvaliden kocamdan gizli taze yemek vs. Cevap veriyorsa sende kocamdan gizli ona göre cevap ver derim. (Ben böyle yapıyorum. Benim evimin kuralları bana göre vs. Vs. ) kendi günlük yaptigin işin dışında başka iş yapma esin sorarsa da ancak yetisebiliyorum sabahtan akşama kadar yapıyorum filan de bu iş çözülür.

Bu sabah çöp atacaktı, eşim götürmüş çöpü bu çöp arıyor. “Nereye atayım?” diye sordu. “Anne niye misafir gibi davranıyorsun, çöp poşeti burada, kova orada. Geçiriver.” Dedim. Bozuldu, böyle böyle davranacağım artık

daha önce çıktım, 4 saat çocuklara bir şey vermemiş. O yüzden yalnız bırakmak istemiyorum.

O zaman eşinize durumu anlattınız mı.yada uyardınız mi? Anne su saatte yemek ver dediniz mu? Belki aklına gelmemiştir. Bence en mantıklısı herkesin kendi evinde durması ama sanki iletişim sorunu da olabilir. Eğer söylediniz zaman yapacak bir insansa soylemeyi deneyebilirsiniz. Belki yorulunca gelmek istemez.

Bu arada bende de ikiz var. Allah kolaylık versin 😄

E siz ona iş yaptırmayarak hata etmişsiniz mesela kahvaltıyı mı hazırladınız yendi bitti anne ben derse geçiyorum sen halledersin diyip masadan kalkacaksınız. 2 saat sonra çıkıp anne ben süpürdüm sen de siliver diyeceksiniz. Üzgünüm ama böyle olmasına sebep siz olmuşsunuz ona fırsat vermişsiniz her şeyi siz yapıp ona iş bırakmamışsınız. Diyelim ortalık pis kaldı e kalsın eşiniz gelince diyecek bu ne böyle siz de dersiniz ki ben ders çalıştım iş yapacak fırsatım olmadı.

Hiç iyi bir fikir değilmiş zaten. Evde birinin olması hep daha zorlaştırır işleri.

Ama sizde de hata var. Kayınvalide taze yemek istiyor diye neden her gün yemek yapıyorsunuz, kalksın yapsın. Ya da mutfak dağıldı falan diyorsa “bizim evde böyle, benim şimdi ders çalışmam lazım, rahatsız oluyorsan makineye yerleştirir misin? diyebilirdiniz sanki.

Bunları diyecek samimiyetiniz yoksa zaten yardım adı altında da gelmesin. Benim eşimin annesiyle böyle bir samimiyetim yok mesela, o yüzden evime yardıma gelmesini de asla istemem.

Bence iş yaptırmaya çalışma hiç. Her gün her gün laf mı anlatacaksın, ev çocuklar hangi biriyle ilgili talimat vereceksin. Gönderme üzerine yoğunlaş.

bakim beklemek bence mantikli degildi .cocuga yemek verip tv aciyorlar bakımdan kasitlari bu.bi sure sonra yapmiyorlar ev isi vs .kursa yazilin en azidan hafta sonu anne oglu baksinlar cocuklara

Hiç iyi bir fikir değilmiş zaten. Evde birinin olması hep daha zorlaştırır işleri.

Ama sizde de hata var. Kayınvalide taze yemek istiyor diye neden her gün yemek yapıyorsunuz, kalksın yapsın. Ya da mutfak dağıldı falan diyorsa “bizim evde böyle, benim şimdi ders çalışmam lazım, rahatsız oluyorsan makineye yerleştirir misin? diyebilirdiniz sanki.

Bunları diyecek samimiyetiniz yoksa zaten yardım adı altında da gelmesin. Benim eşimin annesiyle böyle bir samimiyetim yok mesela, o yüzden evime yardıma gelmesini de asla istemem.
Taze yemek olayı şöyle başladı aslında, ilk geldiğinde “orta yolu bulalım, herkesin gönlü olsun. Nasılsa bana yardım edecek, atıyorum mesela bi taze yemek yaparım o sırada o evi toparlar. Ertesi gün o yemeği yapar ben temizliğimi yaparım.” diye düşündüm.

söylüyorum aslında ama yapmak istemediği için umursamıyor, duymazdan geliyor. Sıkça iğneliyorum aslında misafir değilsin diye ama yapmak istemiyor. O yüzden gittiğinde dönsün istemiyorum, tekrar geldiğinde de misafir olarak gelip 1 hafta sonra dönsün..

bakim beklemek bence mantikli degildi .cocuga yemek verip tv aciyorlar bakımdan kasitlari bu.bi sure sonra yapmiyorlar ev isi vs .kursa yazilin en azidan hafta sonu anne oglu baksinlar cocuklara

O konuda çözüm aramıyorum aslında, niyetim gidip dönmemesi. Haftasonu kursa gitsem haftaiçi yine işim artacak o da işime gelmiyo.

X