Yine ben Allah rızası için sadece fikirleriniz lazım

Annemin bir miktar birikimi var. Bizlere dağıtmak istedi bikaç ay önce ben parayı ne yapacağım, alın kendinize yatırım yapın diye. İzin vermedim, kabul de etmedim. Aha böyle durumları düşünerek. Bunun hastalığı var, senin hesabında dursun paran dedim. Hiç birimizin garantisi yok çünkü. Ben (biz) tabi ki elimizden geleni yapacağız annemize ama belki durumlar uygun olmaz, belki biz ondan önce göçeriz, belli mi olur… Yapmasın bu anneler evlatlarına bişey. Koskoca bağı bağışlıyorlar evlatlar bir salkım üzümü çok görüyor çünkü…

İlla linçleyeceksiniz değil mi? Ben yaşlanacağımın farkındayım sanki kv eziyet ediyorum 😅 hepiniz her gün giderdiniz yaptırırdınız yani
Mesele yemek temizlik değil onları zaten yapacağım vereceğim onda yada bizde yiyeceğiz ama bide bu spor olayı çıkınca siz düşünmez misiniz benim eşimle tüm günüm baş başalığım falan hiç kalmaaycak diye? Her gün aklınız ve dee fiziksel olarakda tabi bedeniniz kv de olacak yani
Kimse sizi linçlemiyor, mecburi durum varmış anlamıyor musunuz? Sizin öneriniz ne, o kaynananın gençken emek verip aldığı evde oturuyorsunuz, o zaman çalışın, fizyoterapist parasını siz verin ki o bile yetmez. Nedir öneriniz?

Konu sahibinin üstüne neden bu kadar gidildi anlamış değilim. Kendi annesi olmayan birine bakmak ister istemez içsel bir gerginlik oluşturuyor insanın içinde.
Ayrıca oğlu madem annesine bu akdar değer veriyor kendi yapsın. Sonuçta kendi annesi. İşten eve geldiğinde bir saatliğine gayette yapabilir o hareketleri, Ama yapmıyor kadını sürekli evde telefonla arayarak bildiğin duygusal olarak yıpratıyor.
Benimde annem 6 Şubat depreminde yaralandı ve şuan 2 bacağıda sakat, zar zor yürüyor ve annemde tek yaşıyor. Şuan yanında olmadığımız için abim bakıyor. Asla eşine bak demedi. Zaten hakkıda yok böyle bir şeye.
İşte insanlar diyor ki eşinle hallet, eşin yapsın, e onu da yapmıyor kendi kendine gerginlik yaşıyor. Eşine söylemeye cesareti yok, burda doğruyu söyleyen kadınlara beni linç ediyorsunuz diyor. Kimse istemez elbet ama hayatta oluyor böyle mecburiyetler. Ya eşi yapacak, ya kendisi. Başka da çözüm yok, niye eşiyle halletmiyor, kadınlardan nasıl bir çözüm bekliyor?

Günde en fazla bir saat ama düşünsenize bazen yorgun oluyoruz kendimiz bazen günde yarım saat yürümeye erinebiliyoruz doğrumu ben her gün kadına çıkıp nasıl belim yanım ağrıyarak yaptıracağım siz olsanız düşünün? Ayrıca haklı olarak kendi ailemde istemiyor kızım gençsin çabuk yaşlanırsın diyor ben kızım olsa bende böyle düşünürüm

Bir hastaya bakmıyorsunuz sadece gidip günde maksimum yarım saat, 1 saat fizik tedavi yaptıracaksın. Bu nasıl sizi erken yaşlandıracak ben onu anlamadım. Mesela anneniz bu durumda olsaydı gideceksiniz yaptıracaktınız gelecektiniz yine erken mi yaşlanacaktınız.

Bunu istememeniz ayrı ama bahaneleriniz çok saçma. Kocanızın bunu sizden istemesi şu yüzden mantıklı adam çalışıyor siz evdesiniz.

Konudan bağımsız olarak kayınvalidenize ne zaman gideceğiniz, kaç saat konuşacağınızı kocanıza hesap veremezsiniz. Öyle bir şey yok bir konuda haklısınız zaten.

Konu sahibini neden bu kadar linçlediniz anlamadım. Evet vicdan evet kimin ne olacağı belli olmaz. Ama sanırım bu sürekli olacak bir şey. Yani 15 gün 1 ay olsa ben de derim konu sahibine yani insan bundan erinir mi diye. Ama sürekli ömür boyu yapılacak bir şeyi neden tek başına üstlensin. Ha hiç yapmasın demiyorum elbette yardımcı olsun ama oğlu da varken bu neden kadının görevi haline gelsin?

Konu sahibinin üstüne neden bu kadar gidildi anlamış değilim. Kendi annesi olmayan birine bakmak ister istemez içsel bir gerginlik oluşturuyor insanın içinde.
Ayrıca oğlu madem annesine bu akdar değer veriyor kendi yapsın. Sonuçta kendi annesi. İşten eve geldiğinde bir saatliğine gayette yapabilir o hareketleri, Ama yapmıyor kadını sürekli evde telefonla arayarak bildiğin duygusal olarak yıpratıyor.
Benimde annem 6 Şubat depreminde yaralandı ve şuan 2 bacağıda sakat, zar zor yürüyor ve annemde tek yaşıyor. Şuan yanında olmadığımız için abim bakıyor. Asla eşine bak demedi. Zaten hakkıda yok böyle bir şeye.
Sürekli sen yap, senin görevin vs demedim hiçbir yorumumda. Eşle, terapistle paylaş dedim ve benim gibi pek çok üye de bunu söyledi zaten. Eve yardımcı kadın alınır temizlik için dedik vs vs.
Gün içinde de hareket yapılması gerekiyor anlaşılan ve adam çalışıyor. Akşam seanslarını elbette adam yapmalı. Ama konu sahibin bir çok yorumunda eşimin bana ilgisi azalacak, özel hayatımız kalmayacak gibi saçma sapan söylemler de mevcut. Yani adam yapsa bi dert, kendi yapmak istemiyor, ee kim yapacak adamın kardeşi yok?
Sürekli bir bakıcı kadın tutulması en az 15-20 bin tl demek. Eş maaşı ne derece karşilayacabilecek soru işareti.
Kadın büyük meblağ yardım yapmış, ev aldırmış oğluna. Parasını kullanırken düşüneceklerdi o zaman. Yaşlı kadın hastalık var sağlık var, parasına dokunmayalım denebilirdi.
Hem kadının parasıyla ev alınsın kira verilmesin, hem konu sahibi çalışmasın, hem günde 1 saatini ayırmasın. Bu kadar ferahlık isteyen insan ona göre biriyle evlenmeli.
Tabi ki kolay değil, hergün hergün bunalır, zorlanır, sevinçten uçarak yapmasını beklemiyor kimse zaten. Yapmak istemeyebilir ama o zaman da başka şekilde elini taşın altına koyması gerekir; kadının evinden çıkmak gibi, işe girip eşine maddi destek olmak gibi. Yani şu hayatta herhangi bir sorumluluk almadan, zorluk çekmeden yaşamak çok az insana nasip oluyor malesef.

Ayrıca depresyon teşhisim var sabahları ilaç alıyorum doktor bu ay tekrar gel dedi gün içinde bazen hiçkimseyle görüşmeyi bırak telefonda konuşmak aramak bile istemiyorum kendi dertlerimle savaşırken bide her gün kv çıkıp günde bi saat spor yaptıracağım Her gün? Hanginiz her gün kv bakıyor söyleyin fikir verin işte bana o zaman nasıl düşünmeliyim bende
Bana kocam hergün annemi aradın mı diye soramaz ne alaka? Bende asıl sorun bu.

Demek istediğim BUYDU İŞTE insan bazen evini eşini bırak kendine yetemez bi banyo yapası yemek yapası gelmez elbette severek yaparım belki işim gücüm artacak ama her gün spor yapmaya çıkar mıydınız vs sormak istedim
Evet insan bazen hiçbir şey yapmak istemez gerçekten. Ama kalkar essek gibi işine gider akşama kadar çalışır. Yaşlı ve engelli bir kadının parasını yarını hiç düşünmeden harcamaz, kendi yağında kavrulur.
Ben ne eşimin annesine ne kendi anneme bakmak istemem. Kim ister ki? Ama bunun bir altyapısı var. Biz de ev alırken kayinvalideden birikimini aldik peşinata destek olsun diye. Sonra ne yaptık bilin bakalim? Bir yıl içinde geri ödedik :) Kayinvalidemin evi, maaşı, kiraya verebileceği mülkleri olmasına rağmen üstelik. Kadının maddi gücünü elinden alıp sonra da muhtaç olunca aman psikolojim, aman özel hayatımız diye prenses tribine giremezsiniz.

evet derdim eşimle lafta olduğu gibi erkeğe ayar ver, erkeği yont öyle olmuyor
Kaç yıllık evlisiniz? Ben 30 yıllık evliyim ve istemediğim hiçbir şeyi yaptıramaz eşim çünkü lafları ağzımda yuvarlamam direkt söylerim istemiyorum diye, annesine bakmak gerekse ve bunu istemesem bunu da çat diye söylerim, isteyen çok güzel ayar verebiliyor anlayacağınız, eşim de bana ne aramam ne de ilgilenmem için baskı yapmaz yapamaz zira evlenirken de mal mülk edinirken de kimseden maddi yardım almadan kendimiz yaptık, kaldı ki sizin gibi evlenmeden önce annen bizim annemiz de demedim, baştan beri eş ailesine karşı sınırımı çizdim, kimseyle yakın oturmam, kimseyi evime karıştırmam gibi kuralları baştan koydum ama insanlık hali düşmez kalkmaz bir Allah, annesine bakılması gerekse kimse için değilse dahi eşimin hatırı için destek olurum bu bedenen olmazsa maddi olur.

Niye her gün kayınvalide arama zorunluluğu mu var?
Hergun kayınvalide arama zorunlulugu o aileye göre var . Çünkü kadinin tek çocuğu varmış . Altındaki evi vermis ki gelin orada dursun benim ihtiyaçlarımı yaşlanınca veya zora kosunca onlar görsün ,bana komşu olsun baksın . Ben kayinvalidemin sesini haftada bir iki dk duyan biriyim bu arada .çünkü ben tek çocuğu olan oğlunu altında yaşatmak isteyen bir kayınvalide istemem . O evde oturup mesafe beklemek uzayda cilekli milkshake içip muz tadi almak istemek . Yani bir şeyler en başından doğru yapılmalı .

Merhaba daha önce konumdan bilebilirsiniz belki eşimle babam arası bi tartışma olmuştu sonra düzeldi çok şükür ailem arasında problemler yok ve aksine bize maddi manevi çok destek oluyorlar Problemim şu kv hastanede fizik alıyor bikaç sağlık sorunu var tekerlekli sandalye yaşamaya mahkum gibi bişey doktor dediki günlük işlerini kendin yapabileceksin ama her gün boyun bacak basit hareketleri yapman ve birinin sana yaptırması lazım dedi ben her gün gidip yapamam siz olsanız yapar mıydınız düşünün gençsiniz kendi hayatınız sporunuz eşiniz yaşantınız dertleriniz varken her gün her gün kv bakacaksınız .. terapist tutsak çok pahalıymış eşimle sanki yakında yine bu kv konuları nedeniyle kavga çıkacak gibi hissediyorum sanki içimden bi şekilde boşanacaz gibi düşünceler geçiyor neden böyle bilmiyorum siz olsanız ne fikir veirrdiniz
Kv uzakta oturuyor olsa tamam da hemen üst katta oturuyormuş. Ee sen baştan altlı üstlü oturmayacaktın o zaman.

Kocanla anlaş. Akşam egzersizini mutlaka o yaptırsın. Sen de sabah ve öğlen olanı yaptırırsın. Sağlık söz konusu sonuçta.

Egzersiz süresi ne kadar sürüyor? Günde 3 kere ise günde toplam 3 saat değildir herhalde, di mi?

Demekki sitede birçok hanımefendi şu yargı dağıtanlarınız; her gün Kv ye gidip görüşüyor bakıyor sıfır şikayet 🙏🏻
En baştan kv ile altlı üstlü oturmayı kabul etmiyorlar. Bu tarz sorunların çoğu kökten çözülmüş oluyor. Hatta sorun çıkmıyor bile.

Hergun kayınvalide arama zorunlulugu o aileye göre var . Çünkü kadinin tek çocuğu varmış . Altındaki evi vermis ki gelin orada dursun benim ihtiyaçlarımı yaşlanınca veya zora kosunca onlar görsün ,bana komşu olsun baksın . Ben kayinvalidemin sesini haftada bir iki dk duyan biriyim bu arada .çünkü ben tek çocuğu olan oğlunu altında yaşatmak isteyen bir kayınvalide istemem . O evde oturup mesafe beklemek uzayda cilekli milkshake içip muz tadi almak istemek . Yani bir şeyler en başından doğru yapılmalı .
Ben de aynı fikirdeyim zaten. Aile apartmanında yaşayıp ne bekliyordu ki konu sahibi. Kayınvalide yaşlanınca kendisi bakacak mecbur. Çalışıp kayınvalideye bakıcı tutsunlar. Arada kendiside ilgilenir. Kocasının hergün annemi aradın mı baskısına takıldım ben ne alaka insann arayacağı varsa da aramaz,konu sahibinn bi ağırlığı yok. Kök ailesinin ağzına bakıyor bir de sanki kendileri cok iyiymiş gibi ya da senn kendi aklın yok mu dimi? Bi işe girip çalışması yönünde benm önerim bunlara maruz kalmak istemiyorsa.

Lütfen Linçlemeyin olayların özünü ve özellikle sinir olduğum yanlarını bahsediyorum zaten. İnsan günde yarım saat spor yapmaya bazen erinirken eğile kalka kadına her gün çıkıp yaptırmak içimden gelmeyebilir değilmi? Bi zorunluluk gibi, kaldıki eşime de yaranamıyorum böyle konularda
Eşinizin annesi değil mi, annenin oğlunda süt hakkı anslık hakkı var. Fırsat ayağına gelmiş çıksın annesi ile ilgilensin sevabını alsın.
Bana sorarsanız bi saat hareketle kimse yaşlanmaz merak etmeyin.

eşim işten akşam altı gibi geliyor akşam sporunu o belki yaptırır ama sabah ve öğlen tabi asıl yapılması lazım hergün ben yapacağım bu durumda kötü olmasını istemiyorum elbette ama böyle nasıl olur
Sizin yaptıracağız sporu bir komşu hanım da yaptırabilir. İlla fizyoterapist tutmanıza gerek yok ki. Böyle bir sebepten kendinizi kötü belletmeyin. Gönülsüz olursa zaten fayda vermez.

Günde en fazla bir saat ama düşünsenize bazen yorgun oluyoruz kendimiz bazen günde yarım saat yürümeye erinebiliyoruz doğrumu ben her gün kadına çıkıp nasıl belim yanım ağrıyarak yaptıracağım siz olsanız düşünün? Ayrıca haklı olarak kendi ailemde istemiyor kızım gençsin çabuk yaşlanırsın diyor ben kızım olsa bende böyle düşünürüm
Aileniz muhtaç kalırsa sizden yardım istemesinler o zaman ha sakın.

Hayır ben hepimizin yaşlanacağının farkındayım Allah hiçbirimizi ele ayağa düşürmesin demek istediğimi anlatamıyorum, soruyorum sizlere hepiniz bunu normal mi buluyorsunuz gerçekten özel hayatımız kalamayacak tahmin edersiniz şuan bile haklı olarak annesinde tüm gün aklı yüzü hep asık bana ilgisi hiç yok bu günler geçer diye elbet beklerim hastalıkta sağlıkta diyoruz sonuçta ama ömür boyunca ben her gün her gün nasıl bakayım hanginiz bi gün artık of çekmez?
Önceden yaşananları bilemiyorum. Ama ben tüm gün çalışıyor olsam kocam da tüm gün evde olsa ve egzersiz yapması gereken anama yarım saatini bile harcamasa çok fena tartışırım, hatta bu iş boşanmaya bile gidebilir.

Kocan zaten tüm gün evde yokmuş. Evde tek başınayken nasıl özel hayatınız kalmayacak , onu anlamadım . Zaten kocanın çalıştığı zamanlarda kocanla vakit geçirmiyorsun.

O sevmediğin kv ye günde sadece 1 saati ayırıp egzersiz göstersen kocan seni ilgi manyağı bile yapabilir. Şaşırıp kalırsın.

Tüm bu yazılanlara rağmen halen fikrin aynıysa o zaman bir işte çalışmaya başla. İşini bahane edersin. Tabii bu sefer kocan " sen anama bakmamak için mi çalışmak istiyorsun?" diyebilir, aranız daha çok bozulur.

Uzaktan uzaktan takip edeyim dedim ama dayanamadım ya üst katta oturan kayınvalideniz, eşinizi doğuran büyüten kadın, ne olursa olsun “anne” sıfatı taşıyan bir kadın ya bir-iki saatinizi ayırmak nasıl bu kadar dert oldu size anlayamadım yani o kadar şişirdiniz ki beni yorum yapmazsam soda içsem bile kesmeyecek o kadar şiştim.

Ben kv ile görüşmüyorum pek fazla belli başlı sorunlardan dolayı ama bugün rahatsızlansa elimden geleni yaparım eşimin annesi olup anne sıfatı taşıdığı için.

Tek evlat başka dalı yok kadının Allah eşinizin yardımcısı olsun inşallah Rabbim ona güç verir de size gerek ihtiyaç kalmaz.

X