Yine ben Allah rızası için sadece fikirleriniz lazım

Eşimle plan yaparız o da dert değil, bazı günler sen denir bazı günler ben yaparım denir ayarlanır. Sorun eşimin yeni evlendiğimiz günden beri her sabah her akşam annesini aramamı istemesi, arayınca kaç dk konuşmuşum gittiğimde kaç dk oturmuşum saçma sapan ince ayrıntılarla beni kötü gelin ilan edip beni soğutması , bunu aranızda yaşayan varmı onu danışmak istemiştim ek olarak işte

Tek çocuk olduğunu biliyorsanız kabul etmek zorundasınız diye bir şey yok. Eşin böyle bir düşüncesi varsa evlenmeden önce eş adayına bunu anlatmalı. "Benim annem tek, bu yüzden ben ona hastalığında, yaşlılığında bakmakla yükümlüyüm. Bunu
senden de bekliyorum. Annem yatalak duruma geldiğinde ölene kadar her gün en az 1 saatini ona ayırmak durumunda kalabilirsin. Bunu kabul ediyorsan evlenelim" demeli. Hayat bu ne getireceği belli olmaz ama kimse kimseye bakmak zorunda değil. Belki bu konuşulsaydı kadın evlenmeyecekti. Şu an neden zorunlulukmuş gibi kadının üstüne atılıyor ki? Her ev yat kat veren insana yaşlılığında hastabakıcılık yapılmak zorunda mı? Bu içten gelen bişeydir vicdanen bakmak isterse ne ala. Ama en başında konuşulmamış ve kadın da istemiyorsa kimse zorunlu kılamaz. Bakmak istese ne güzel ama kadın istemiyor kafasına silah mı dayasın kocası zorla baksın diye?
O zaman boşanacak. Evlenirken hayatı paylaşmak için evleniyoruz. Bunlar da bizim hayatımızın bir parçası değil mi. Bunun neresini konuşacaksınız. SağlIk söz konusu. Maddi durumları varsa bakıcı tutarlar yoksa el birliği ile bakılır. O zaman ailesi olmayan biriyle evleneceksiniz. Sağlığın konuşması mı olurmuş. Yeri gelir kendi ailesi de eşine muhtaç kalabilir.

Günde en fazla bir saat ama düşünsenize bazen yorgun oluyoruz kendimiz bazen günde yarım saat yürümeye erinebiliyoruz doğrumu ben her gün kadına çıkıp nasıl belim yanım ağrıyarak yaptıracağım siz olsanız düşünün? Ayrıca haklı olarak kendi ailemde istemiyor kızım gençsin çabuk yaşlanırsın diyor ben kızım olsa bende böyle düşünürüm
ALLAH rızası için fikir verin dediğiniz için yazıyorum..
ALLAH rızası için yapardım, hem de üst kattaymış.
Konu sağlık başka hiç bir şeye benzemez.
Sizin yetemediğiniz yerlerde akşamları eşiniz çıksın yaptırsın, dönüşümlü paylaşımlı olarak yaptırın.
Aynı durumda siz olsaydınız kayınvalideniz size yapmaz mıydı???

Bu kadar bencillik, hep ben, ben, ben demek çok fazla değil mi?

yorumları okumadım ama
eğer kendi annem aynı seye maruz kalsa eşim gitme dese benim açımdan hiç hoş olmaz
kayınvalideniz nihayetinde elbette sorunlarınız vardır
insanız ama Allah size muhtaç ettiyse bence elinizi uzatmanız gerekir.
yorgun olursunuz eşinizden destek de istersiniz

ben konu sahibine çok yüklenildiğini düşünüyorum, böyle bi durum olsa ben zaten kendim yaptırırım, eşimden istemem. aynı şekilde kayınvalidenin çocuğu; kocası yani, o yaptırsın, iş çıkışı/işe gitmeden ayarlayacak.

eşiniz sanırım sizi aramanız konusunda çok sıkıştırıyor, muhtemelen bu arama işinde ısrarcı olmasının devamı olarakta bu konu geliyor.

öncelikle yetişkin bi kadın olarak neyi yapıp neyi yapmayacağınıza sizin karar vereceğinizi eşinizin bilmesi/bildirmeniz gerekir, ben anneni ne zaman aramam gerektiğini bilirim diyin ki bu sınırı keşke başında çizebilseydiniz.

Çok söyledim kibarca zaten arıyorum gidiyprum diyorum, bazen hatasını anlıyor ani sinirleniyor sonra sönüyor o zaman işte yanlış insanla mı evliyim diyorum. Halbuki evlenmeden önce çok okur görürdüm bilirdim böyle konuları kendi kendime ben yaşamayacağım böyle şeyleri falan derdim pek öyle olmadı sanırım. Yani sınır çizme işi her zaman göründüğü gibi kolay olmuyor mücadele veriyorum belki evlilik yeni diye daha çok kavgalar oluyordur çevremde çoğu insan evliliğin oturana kadar zor olduğunu söylüyor bilmiyorum

Şununda zaten çokça farkındayız eşimle, ne onun annesi ne benim ailem muhtemelen 15 -20yıla kadar hayatımızda olmayacak ölüm belli bişey bunu biliyoruz ve birbirimize onlar gittikten sonra hayat arkadaşımızın birbirimiz olacağını bildiğimizi hep söylüyoruz bu kavgalar bişeyler geçici diyoruz ama bazen olmuyor işte demekki

24 Haziran 2023 Evleneceğim ama normal deyin nolur.. konunuzdan:
Annesini ileride bana haksız olduğu halde savunur mu tartışır mıyız vs kafamda kuruyorum, bizimde ev alma hayalimiz var aslında evlerini satarsak alabiliyoruz ama şuan annesi oturuyor evinde eğer satıp üstüne katıp yeni alırsak annesi de muhtemelen bizle yaşamak zorunda gibi olacak o yüzden çetrefilli konu

Umarım çok mutlu oluruz teşekkür Ederim hepinize, kv bikaç defadır herkesin içinde ben yalnız kalacam diyip duruyor bende artık dedim ki anne biz varız falan dedim de böyle bariz belli acınaklı söylüyor yani anlam veremiyorum altlı üstlü yaşayacağız daha ne istersin🌝

Önceki sayfalarda oturduğunuz evi satın aldığınızı yazmıştınız. Ne kadar oldu evleneli; ev için gereken parayı nereden ve nasıl topladınız ?

Evlenmeden önce, geçen yıl açtığınız konunuzda ev alabilmeniz için kayınvalidenizin evini satması gerekiyordu. Ev almaya yetecek veya bir evin yarısını almaya yetecek birikimi nereden buldu da verdi kayınvalideniz ?

Son düzenleme:
Eşimle plan yaparız o da dert değil, bazı günler sen denir bazı günler ben yaparım denir ayarlanır. Sorun eşimin yeni evlendiğimiz günden beri her sabah her akşam annesini aramamı istemesi, arayınca kaç dk konuşmuşum gittiğimde kaç dk oturmuşum saçma sapan ince ayrıntılarla beni kötü gelin ilan edip beni soğutması , bunu aranızda yaşayan varmı onu danışmak istemiştim ek olarak işte
Bakın bu apayrı bir konu. Evlendiğinizden beri olan bir sorun şu andaki sağlık sorunundan bağımsız. Sizi psikolojik olarak yıpratmaya hakkı yok eşinizin. Bu konuda haklısınız. Eşiniz bu huyundan vazgeçmek zorunda.

24 Haziran 2023 Evleneceğim ama normal deyin nolur.. konunuzdan:

Önceki sayfalarda oturduğunuz evi satın aldığınızı yazmıştınız. Ne kadar oldu evleneli; ev için gereken parayı nereden ve nasıl topladınız ?

Evlenmeden önce, geçen yıl açtığınız konunuzda ev alabilmeniz için kayınvalidenizin evini satması gerekiyordu. Ev almaya yetecek veya bir evin yarısını almaya yetecek birikimi nereden buldu da verdi kayınvalideniz ?
Önceki yorumlara göre ev satın alırken maddi olarak kv çok yardım yapmış, konu sahibinin ailesi ona nazaran az maddi yardım yapmış. Evi o şekilde satın almışlar.

Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam konu sahibinin ailesi , onlara maddi olarak yardım ediyormuş.

O zaman konuyu eşinin davranışı üzerine açmalıydın. " Kv ye her gün egzersiz yaptiramam" diye konu açınca hâliyle ona göre yorumlar yapıldı.

Şununda zaten çokça farkındayız eşimle, ne onun annesi ne benim ailem muhtemelen 15 -20yıla kadar hayatımızda olmayacak ölüm belli bişey bunu biliyoruz ve birbirimize onlar gittikten sonra hayat arkadaşımızın birbirimiz olacağını bildiğimizi hep söylüyoruz bu kavgalar bişeyler geçici diyoruz ama bazen olmuyor işte demekki
Bu yorum ciddimi kimin kimden önce öleceğini mi biliyorsunuz ve konuşuyorsunuz ölümün yaşı ve saati mi var.

Hayır laflar arasından ince şeyleri yanlış çekmeyin lütfen, tabiki yarın ben de Allah korısın ölebilirim sakat kalabilirim belli olmaz orası genel olarak diyorum , kv nin bi evi vardı onu satmıştı annemlerden borç aldık bi de altınlarımızı bozdurduk vs, şimdi kredi ödemesi ve mutfak erzak alışveirşi için annemle babam aylık bize destek oluyor yoksa geçinemeyiz ucu ucuna yetişiyor hepsinden borç aldığımız için fazlasıyla mahcubuz hergün bu mahcubiyeti hissediyoruz fazlasıyla ama hepsi diyorki evlatlarımızsınız yapacağız tabi diyolar

O zaman boşanacak. Evlenirken hayatı paylaşmak için evleniyoruz. Bunlar da bizim hayatımızın bir parçası değil mi. Bunun neresini konuşacaksınız. SağlIk söz konusu. Maddi durumları varsa bakıcı tutarlar yoksa el birliği ile bakılır. O zaman ailesi olmayan biriyle evleneceksiniz. Sağlığın konuşması mı olurmuş. Yeri gelir kendi ailesi de eşine muhtaç kalabilir.
Benim anladığım kadarıyla anne yalnız olduğu için aynı apartmana vs yerleşmişler. Böyle bir durumda adamın annesine bakmak ve baktırmak istediği belliymiş. Ondan bahsediyorum ben. Böyle bir düşünce varsa diye. Bilmiyorum ben kaynanamı sevmediğim ve bir bardak su vermek istemediğim için objektif yorum yazamıyorum. O da beni istemez mesela.

Benim anladığım kadarıyla anne yalnız olduğu için aynı apartmana vs yerleşmişler. Böyle bir durumda adamın annesine bakmak ve baktırmak istediği belliymiş. Ondan bahsediyorum ben. Böyle bir düşünce varsa diye. Bilmiyorum ben kaynanamı sevmediğim ve bir bardak su vermek istemediğim için objektif yorum yazamıyorum. O da beni istemez mesela.
Bende arası iyi olduğu için dedim. Kaynanasıyla arası çok kötü olanlara bunları söylemem zaten. Sonuçta kendisine çok çektiren birine kimse bakmak istemez. Hepimiz insanız melek değiliz☺️

Merhaba daha önce konumdan bilebilirsiniz belki eşimle babam arası bi tartışma olmuştu sonra düzeldi çok şükür ailem arasında problemler yok ve aksine bize maddi manevi çok destek oluyorlar Problemim şu kv hastanede fizik alıyor bikaç sağlık sorunu var tekerlekli sandalye yaşamaya mahkum gibi bişey doktor dediki günlük işlerini kendin yapabileceksin ama her gün boyun bacak basit hareketleri yapman ve birinin sana yaptırması lazım dedi ben her gün gidip yapamam siz olsanız yapar mıydınız düşünün gençsiniz kendi hayatınız sporunuz eşiniz yaşantınız dertleriniz varken her gün her gün kv bakacaksınız .. terapist tutsak çok pahalıymış eşimle sanki yakında yine bu kv konuları nedeniyle kavga çıkacak gibi hissediyorum sanki içimden bi şekilde boşanacaz gibi düşünceler geçiyor neden böyle bilmiyorum siz olsanız ne fikir veirrdiniz
Ben kendi Kaynanamla konuşmuyorum. Konuşsaydım ve kaynanam melek olsa dahi yapmazdım. Yapamazdım. Ben kendi popomu zor toparlıyorum. Eşim baksın bi şekilde hal çaresine derdim. Herkes kendi ailesine bakmaktan sorumlu. Eşim istediği gibi bakabilir yani kesinlikle mecbur değilsin sana kalmış bi şey.

Ben kendi Kaynanamla konuşmuyorum. Konuşsaydım ve kaynanam melek olsa dahi yapmazdım. Yapamazdım. Ben kendi popomu zor toparlıyorum. Eşim baksın bi şekilde hal çaresine derdim. Herkes kendi ailesine bakmaktan sorumlu. Eşim istediği gibi bakabilir yani kesinlikle mecbur değilsin sana kalmış bi şey.
İşte bunu diyorum kendim günü zor ediyorum bazen evet işsizim şuanda ama yemek temizlik bazen depresyonda ağlamalarla yatmakla kendimi dışardan soyutlsmakla geçiypr zamanın

İşte bunu diyorum kendim günü zor ediyorum bazen evet işsizim şuanda ama yemek temizlik bazen depresyonda ağlamalarla yatmakla kendimi dışardan soyutlsmakla geçiypr zamanın
Geçmiş olsun, depresyon zor bir durum tabi ki. Peki nasıl çözülmesini bekliyorsunuz? Eşinizle konuştunuz mu?
Kayinvalideden ev için para almışsınız, geçim için kendi aileniz destek oluyor, borçlar da varmış. Eşiniz işteyken ilgilenebilecek birini ayarlamak zor olmayacak mı? Keşke bu kadar kendinize yüklenip borca girmeseydiniz. Elinizi kolunuzu bağlamışsınız. Tamam siz zor bir dönemden geçiyorsunuz da eşinizi de çözümsüz bırakıyorsunuz.
Oturduğunuz evi kiraya verip tamamen kayinvalidenize yerleşmek gibi bir çözümle gelmez umarım size.

Merhaba daha önce konumdan bilebilirsiniz belki eşimle babam arası bi tartışma olmuştu sonra düzeldi çok şükür ailem arasında problemler yok ve aksine bize maddi manevi çok destek oluyorlar Problemim şu kv hastanede fizik alıyor bikaç sağlık sorunu var tekerlekli sandalye yaşamaya mahkum gibi bişey doktor dediki günlük işlerini kendin yapabileceksin ama her gün boyun bacak basit hareketleri yapman ve birinin sana yaptırması lazım dedi ben her gün gidip yapamam siz olsanız yapar mıydınız düşünün gençsiniz kendi hayatınız sporunuz eşiniz yaşantınız dertleriniz varken her gün her gün kv bakacaksınız .. terapist tutsak çok pahalıymış eşimle sanki yakında yine bu kv konuları nedeniyle kavga çıkacak gibi hissediyorum sanki içimden bi şekilde boşanacaz gibi düşünceler geçiyor neden böyle bilmiyorum siz olsanız ne fikir veirrdiniz

anneye bakmak (maddi manevi) çocuğun görevi gelin- damadın değil

anneye bakmak (maddi manevi) çocuğun görevi gelin- damadın değil
Oturacağı evi almak/kiralamak, faturalar, kredi, mutfak masraflarına destek olmak da kayinvalide veya kendi ailesinin görevi değil ama ebeveynler fedakarlık etmiş/ediyor bir sürü. Yapmamak lazımmış evlat da olsa.

Konuşmadığınız kaynananızın evinde bilabedel oturmuyorsunuzdur diye düşünüyorum.

X