Konuşma Problemleri Artık Konuşsunlar

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
Benim Ali , n, m,n,d,l çok iyi kullandığını görünce önce bu harflerle kelimeler ogrettim. Dal, bal , al , aldı .
Lamba ,

ananas a da anama diyor :) bu şekilde ilerliyoruz.

Benim oğlum da 20 aylık ama aç, anne, gel, dede diyordu artık omlarında söylemiyor. Her gün parkamgideriz, kitap oluruz, Yanında bir işle ilgilensem bile yaptığım işi ona anlatırım ama artık çocuğum konuşmayı bıraktı kafam çok karışık bunun nedeni nedir bir türlü bulamıyorum

Eğer başka sağlık problemi yoksa biraz daha gözlemleyin.

Baskı kurmadan öğretmeye devam edin.

Sizin yine iyiymiş. Benim oğlum Eylül'de inşâllah 2 yaşına girecek ama daha anne bile demiyor. Sadece mama, dede, bazende baba.
Çok merak ediyorum ne zaman konuşacağını çok istiyorum en azından anne dese..😣

Benim yeğenim var 29 aylık oda konuşamıyor. Her şeyi işaret diliyle anlatıyor bende çok kafama takıyorum. Anne anane süt mama gibi kelimeleri kullanıyor ama bişey öğrense sonra unutuyor ismini bile söyleyemiyor. Konuşması için ne yapılabilir ya da doktora götürmek istesek hangi doktora gitmeliyiz

Sizin yine iyiymiş. Benim oğlum Eylül'de inşâllah 2 yaşına girecek ama daha anne bile demiyor. Sadece mama, dede, bazende baba.
Benim oğlumda Eylülde 2 yaşına girecek ve benimkide aynı arada söylediğimiz şeyleri tekrarlıyor anlaşılır olmayan şeyler anlatmaya çalışıyor ama konuşma yok hala. Çevredeki insanlar yüzünden takılmaya başladım

Benim oğlumda Eylülde 2 yaşına girecek ve benimkide aynı arada söylediğimiz şeyleri tekrarlıyor anlaşılır olmayan şeyler anlatmaya çalışıyor ama konuşma yok hala. Çevredeki insanlar yüzünden takılmaya başladım

Ayy benimkide öyle ya bana bazı insanlar kulakları duymuyomu tepki vermiyo falan diyolar halbuki duyuyor ben evdeyken seslenince dönüp bakıyor bana bişey dediğimde tepki veriyor ama dışardaki insanlar yapınca dönüp bakmıyor onlarda öyle sanıyolar ama ister istemez moralim bozuluyo benimde oğlum ağzında bişeyler geveliyor bazen sadece o kadar. Tek dediği mama, dede, baba . Canları sağolsun napalım sabredicez inşâllah bigün onlarda konuşacaklar🙁 çevremde 3 yaş civarı konuşanları da duydum

Ayy benimkide öyle ya bana bazı insanlar kulakları duymuyomu tepki vermiyo falan diyolar halbuki duyuyor ben evdeyken seslenince dönüp bakıyor bana bişey dediğimde tepki veriyor ama dışardaki insanlar yapınca dönüp bakmıyor onlarda öyle sanıyolar ama ister istemez moralim bozuluyo benimde oğlum ağzında bişeyler geveliyor bazen sadece o kadar. Tek dediği mama, dede, baba . Canları sağolsun napalım sabredicez inşâllah bigün onlarda konuşacaklar🙁 çevremde 3 yaş civarı konuşanları da duydum
Aslında küçükler ama konuşanları duyunca insan tedirgin oluyor. Anlamada dinlemede sıkıntı olmadığı için çok şükür içim rahat am konuşsun istiyo tabi insan. Bakalım merak ile beklemedeyiz bazıları 2 yaşına girsin değişiyorlar dio bakalım artık

Aslında küçükler ama konuşanları duyunca insan tedirgin oluyor. Anlamada dinlemede sıkıntı olmadığı için çok şükür içim rahat am konuşsun istiyo tabi insan. Bakalım merak ile beklemedeyiz bazıları 2 yaşına girsin değişiyorlar dio bakalım artık

Aynen öyle her çocuk mesela aynı anda yürümez bu da öyle bişey...çocuğuna göre değişir neyse biz kafamızı takmayalım illaki bigün konuşacaklar. Hayırlı bayramlar 🤗

Farkli sehirdeki bir arkadasimin benden 20 gun once dogum yaptigi kizinin sosyal medyada mesajlarini gorene kadar rahattim epey. 19 aylik kiz babasina “aksam yemege kirmizi sapkali uzun sacli adam da gelsin” diye biseyler anlatiyordu. Konusmayi gectim resmen tasfir etmeye baslamis bizimki daha renkleri bilmiyor bile...

22 aylik oldu. Saymadim ama sanirim 50 kelimesi vardir en az. Nadiren de olsa baba gitti anne cay koy kalk gel atta gibi ikili uclu cumlecikler de kuruyor.

Benim merak ettigim soylediklerini neredeyse sadece ben anliyorum. Mesela asansoru cagir diyorum atör diyor, kitapta astronot gormus ogrenmis anne bak attorn diyor... gecenlerde yagmur yagarken videosunu cekip ayni donemde cocuk sahibi oldugumuz bir arkadas grubuna gondermistim videoda anne bak magmur diyodu kimse ne dedigini anlamamis mesela... ama ben esim annem filan anliyoruz her dedigini...

Bu kelimelerin yanlis telafuzlari zamanla duzelir mi yani bu donem icin normal midir? Ayni yas grubundan biri kirmizi sapkali uzun sacli diye konusurken bizimkinin asansore atör demesi beklentimin fazla olmasiyla mi alakali acaba dusunuyorum.

Konusmaya basladimi iste ne evet ne hayir diyemiyorum suan.

Benim oğlum 29 aylık malesef bizde de
Baba babasının adı süt git gel bi iki o kadaf başka hiç kelime yok
Ama talimatları çok güzel alıyor
Algıları çok kuvvetli ama asla konuşmuyor
Bir de çok inatçı sinirlibir çocuk
Büyük oğlum da çok geç konuştu şimdi susmuyor ama o en azından anne falan da diyordu
benim oğlum 38 aylık 2 haftadır konuşuyor. söyleyebildiği 100 den fazla kelime vardı öncesinde (tabi bu 100 kelime 30 aylıktan sonra oluştu) kreşin çok faydası var kreşe gitmiyorsa deneyin derim.

Yok aslında anlamsız değilde. Mesela arabası koltuğun altına kaçıyor bana bir şeyler anlatmaya çalışıyor parmağıyla gösteriyor. TV ya ister istemez günde bir iki saat (toplamda) oluyor bazen. Bazende hiç.
Biz şöyle uyuyoruz ben ona sütünü veririm bide uyku arkadaşı var onu alır eline sütünü içerken veya biraz yatağında dönerken uyuya kalır bende sessizce odada oturum damlasını bekliyorum kitabı hiç denemedim uyku öncesi. Daha çok gün içinde. Bu arada ben tuvalet eğitime ve emzik bıraktirmayi da başlamak istiyorum 🙄
cnm emzik konuşmaya çok fazla etki ediyor. biraz geç kalmışsın emzik konusunda en geç 15 16 aylık bıraktırmalıydın şimdi aklı eriyor biraz zor olacak. hiç düşünmeden bıraktırmadıysan bu akşam alıp emziği çöpe atın birlikte ve gece ağlasa da vermeyin. 3 güne unutur eminim. ama senin ilk önce kararlı olman lazım. ağladı diye bir saat sonra verirsen 7 yaşına kadar emzik alanları bilirim :KK43: tuvalet eğitimi de çok önemli değil bebek kendi yönlendiriyor zaten. bnm oğlum 25 aylıkken sinyalleri verdi öğrettik komşu kızı 4 yaşında 2 ay önce öğrendi.

benim oğlum ilk kez anneyi kreşe başladıktan bir ay sonra söyledi. 27 aylıkken başladı kreşe ve sadece dede mama baba diyordu başka hiç bir şey yoktu. televizyon telefon bakan bir çocuk da değildi. yeğeneim tüm gün tablette aynı yaştalar biz 27 aylıkken sadece dede derken o hikaye anlatıyordu. ve tüm gün tablet inanır mısınız kendine özel ait tableti vardı bebeğin. hadi bakalım tablet tv bakan bebekler konuşamıyor etki ediyor ya, onda niye etmedi. biz bakmadık hiç ama konuşamayan yine bizdik.

Benim oğlum 29 aylık malesef bizde de
Baba babasının adı süt git gel bi iki o kadaf başka hiç kelime yok
Ama talimatları çok güzel alıyor
Algıları çok kuvvetli ama asla konuşmuyor
Bir de çok inatçı sinirlibir çocuk
Büyük oğlum da çok geç konuştu şimdi susmuyor ama o en azından anne falan da diyordu
sinirli olması konuşamamasından kaynaklı. hepimiz aynı durumdayız. benim oğlum 2 haftadır resmen konuşuyor ve kendi kendine birden geldi. ilk kurdu cümle şu oldu. anne ben uçaa bimdim. annem ben babam birlikteydik uçaktan indik bavulları beklerken söyledi. uçak diyebildiğini bindim diyebildiğini hiç bilmiyorduk.
bir kaç gün sonra anne bak cami burda dedi. cami burda diyebildiğini bilmiyorduk. kullanmıyordu. her şeyi işaret parmağıyla gösterirdi ya. ağladım bunları duyduktan sonra. anne ağlama bile dedi bana

Şu anda evde yurt dışından yeni gelmiş biri var gibi. anne ben otur (anne ben oturcam)
anne ben tevizyon bak (anne ben televizyon bakıcam)
anne ben çiş geldi
anne ben banyo geldi (banyo yapcam) bunun gibi bir sürü şey

benim oğlum ilk kez anneyi kreşe başladıktan bir ay sonra söyledi. 27 aylıkken başladı kreşe ve sadece dede mama baba diyordu başka hiç bir şey yoktu. televizyon telefon bakan bir çocuk da değildi. yeğeneim tüm gün tablette aynı yaştalar biz 27 aylıkken sadece dede derken o hikaye anlatıyordu. ve tüm gün tablet inanır mısınız kendine özel ait tableti vardı bebeğin. hadi bakalım tablet tv bakan bebekler konuşamıyor etki ediyor ya, onda niye etmedi. biz bakmadık hiç ama konuşamayan yine bizdik.

Hadi ya ikisi de tam aksi olmuş 😲
O zaman demekki tv ,tablet vs konuşmaya o kadar etkisi yok o zaman çocuğun karakteri genleriyle alakalı bi durum 🤔 benim oğlumda tam sizin dediğiniz gibi şuan dede, mama ve baba başka bişey yok☹ kreşe de veremiyorum daha küçük zaten bakalım sağlık olsun ne zamana konuşur bakalım

Hadi ya ikisi de tam aksi olmuş 😲
O zaman demekki tv ,tablet vs konuşmaya o kadar etkisi yok o zaman çocuğun karakteri genleriyle alakalı bi durum 🤔 benim oğlumda tam sizin dediğiniz gibi şuan dede, mama ve baba başka bişey yok☹ kreşe de veremiyorum daha küçük zaten bakalım sağlık olsun ne zamana konuşur bakalım
kaç aylık oğlunuz. biz 27 aylık verdik hiç de pişman olmadım. bize çok faydası oldu.

kaç aylık oğlunuz. biz 27 aylık verdik hiç de pişman olmadım. bize çok faydası oldu.

23 aylık şuanda Eylül'de inşallah 2 yaşına girecek. Şuan kreş için uygun bi zaman değil zaten duyduğuma göre kreşe gönderebilmek için çocuğun tuvaletini söylemesi gerekiyomuş benimki bezli bide bensiz uzun süre bi yerlerde duracağını zannetmiyorum
Bazen ablama bırakıyorum kısa süreli mesela ben dışardayken beni arıyor ve oğlumun ağladığını evin içinde koşturup beni aradığını söylüyor. Aslında öyle bana aşırı bi düşkünlüğü yoktur ama bazen çok huysuzlaşıyor ben yokken ağlıyor
Tuvalet eğitimine inşallah seneye başlicam çok zormuş o süreçde korkutuyor beni☹️
Ablamın oğlu da 32,5 aylık şuan yeni alıştırıyor tuvalet eğitimine epey yol katetti en azından gündüzleri alıştı artık bezlemiyor
Allah hepimizin yardımcısı olsun

cnm emzik konuşmaya çok fazla etki ediyor. biraz geç kalmışsın emzik konusunda en geç 15 16 aylık bıraktırmalıydın şimdi aklı eriyor biraz zor olacak. hiç düşünmeden bıraktırmadıysan bu akşam alıp emziği çöpe atın birlikte ve gece ağlasa da vermeyin. 3 güne unutur eminim. ama senin ilk önce kararlı olman lazım. ağladı diye bir saat sonra verirsen 7 yaşına kadar emzik alanları bilirim :KK43: tuvalet eğitimi de çok önemli değil bebek kendi yönlendiriyor zaten. bnm oğlum 25 aylıkken sinyalleri verdi öğrettik komşu kızı 4 yaşında 2 ay önce öğrendi.

Öyle mi diyorsun emzik için 🙄 ay bilemedim

23 aylık şuanda Eylül'de inşallah 2 yaşına girecek. Şuan kreş için uygun bi zaman değil zaten duyduğuma göre kreşe gönderebilmek için çocuğun tuvaletini söylemesi gerekiyomuş benimki bezli bide bensiz uzun süre bi yerlerde duracağını zannetmiyorum
Bazen ablama bırakıyorum kısa süreli mesela ben dışardayken beni arıyor ve oğlumun ağladığını evin içinde koşturup beni aradığını söylüyor. Aslında öyle bana aşırı bi düşkünlüğü yoktur ama bazen çok huysuzlaşıyor ben yokken ağlıyor
Tuvalet eğitimine inşallah seneye başlicam çok zormuş o süreçde korkutuyor beni☹
Ablamın oğlu da 32,5 aylık şuan yeni alıştırıyor tuvalet eğitimine epey yol katetti en azından gündüzleri alıştı artık bezlemiyor
Allah hepimizin yardımcısı olsun
amin inşallah. benim oğlum 25 aylıktı bir kelimesi bile yoktu. annem konuşamaması öğrenememesine engel değil deneyelim dedi. ben de çalışıyorum annem 3 günde tuvaleti öğretti. çişi gelince ıhıh önünü tutup, ıhıh arkasını tutup söyledi. gece gündüz birlikte öğrettik. uyumadan en az 2 saat öncesi yeme içme kesilmeli. 10 da uyuyorsa en geç saat 8 de suyu yemeyi kesilmeli bir müddet bir ay falan sürdü bu olay. 27 aylık da psikolog kreşe verin dedi. kreşte tekrar altına çiz yapmalar başladı. psikolog onun düştüğü hataya düşüp sakın okuldan almayın size yun yapıyor dedi bir aya varmaz okulda altına çiş yapmayı bırakır dedi. öyle de oldu cidden okulda altına hep çiş yaptı bizi yıldırmaya çalıştı. okulda ağlama krizleri geçirdi. okul her saat başı ne yaptığını arayarak bildirdi. gelip alalım dediğimzde sakın gelip gökükmeyin bu bir süreç ağlamalar çığlıklar geçecek dedi. onlar bizden daha bilinçli bir sürü çocuk gelip geçiyor ellerinden. 3 ay sonunda tamamen ağlamalar bitti. krizler bitti. sebze yemeyen çocuk sebze süt ürünleri yemeye başladı. kreşte yemek düzeni kurdu en önemlisi cnm. ilk başlarda itiraz etmiş ee akşama kadar yapılan yemeyi yemeden durunca eve gelince evde ne varsa yemeye başladı. bir iki gün baktı olmuyor okuldaki yemekleri de yemeye başladı. şimdi semit otu ıspanak hiç bir yemeyi ayırt etmez maşallahı var. kreş tamamen bir düzen cnm. bir ortama girince sıra beklemesini biliyor. sıraya giriyor avm de yemek alırken. okulda çünkü önünde biri varsa beklemek zorunda, istemek zorunda. hele de konuşmasında sıkıntı varsa hiç bekleme gönder cnm. kreşlerin çoğu primalı oluyor ki. bizim grup 36 - 48 ay grubu sınıfında bir sürü primalı var. bir kaçı velilerden okul ev birlikte ilerletti tuvalet eğitimini. sınıfın ilk tuvalet eğitimlisi bizdik.

X